Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Автомобилни Газови Уредби [АГУ]

Няколко въпроса за пробан бутан

gradev1 снимка gradev1 19 юни 2006 - 21:21

Опел Кадет комби C16LZ като му врътна делкото на 20 градуса изпреварване - върви като самолет и гори 10 на градско, но има леко притрисане на 1200~1500 оборота и малко по-високи обороти на празен ход. Връткам го на 15 градуса - мотора заработва перфектно ... но ... става абсолютен спънат кон и качва разхода с литър. Въпроса ми е как да го накарам хем да работи мазно хем да гори малко :). Изпарителя ми е електрическо BRC, не че с Ловатото беше по-различно... Нямам ламда контрол и други подобрения - отвреме на време пише 44 грешка - бедна горивна смес, ама това си е съвсем нормално при газ според мен.
Отговори

2.0 16v снимка 2.0 16v 19 юни 2006 - 21:35

точно там ти е проблема бедна смес(споед мен де)и за това с нормален аванс не варви трябва да се регулира уредбата и ще стане като хората
Отговори

espero2000 снимка espero2000 19 юни 2006 - 22:14

Не е нормално да ти дава тази грешка защото твоя модел няма ламбда сонда за да разбере че ти е бедна сместа
Придърпването което ти се получава е сигурен белег че си прекалил с аванса трябва да го връщаш по малко докато това придърпване изчезне иначе е изключително неприятно да се кара
Отговори

gradev1 снимка gradev1 19 юни 2006 - 22:49

имаш грешка - C16LZ има ламбда сонда, катализатор, компютър. Като регулираш колата на газ да работи добре нормално е да дава бедна смес - иначе ще имаш преразход на гориво - точно затва се слагат ламбда симулатори, емулатори и т.нт. Разликата между LZ и NZ е само в степента на сгъстяване. Не мисля че проблема е в това - може би свещи или знам ли кво друго... А и придърпването е съвсем незначително
Отговори

espero2000 снимка espero2000 19 юни 2006 - 23:09

Да прав си грешката е моя за катализатора не съм догледал мислех че става въпрос за е16 които е без ламбда
Прецакан кабел или свещ също пречи на максималното подаване на аванс - правил съм експеримент с Астра с16нз с калпави кабели не може да и се даде много аванс - слагам нови кабели и увеличавам аванса до момента в които започне да придърпва - след това връщам старите кабели и колата въобще неможе да заработи с тази центровка
Така че ако не си сигурен в състоянието на кабелите свещите и дистрибуторната капачка ги смени и след това плавно увеличаваи аванса докато като караш на трета на 1000 оборота и подадеш газ колата започне да придърпва след което връщаш малко и си готов - при тази настроика на бензин ще ти трака аванса но не е страшно защото ще караш предимно на газ
Отговори

Juvigy снимка Juvigy 20 юни 2006 - 11:45

Лесни сте вия ами какво да кажа аз дето съм с електронно запалване капсуловано и няма мърдане (Ц14СЕ)- само с чип става работата
Отговори

chepa_2001 снимка chepa_2001 20 юни 2006 - 13:21

Колеги имам един такъв въпрос. Значи карам Ц16НЗ на газ и направих предварение с 10 градоса, колата спря да предърпва и вървеше добре, но след около 2-3 седмици пак стана същото, и ми казаха че неможело на моно да се прави центровка защото после компа пак си я връщал, това вярно ли е? :flag: Моля да ми обясните.
Отговори

espero2000 снимка espero2000 20 юни 2006 - 16:04

Juvigy, на Jun 20 2006, 12:45 PM, каза:

Лесни сте вия ами какво да кажа аз дето съм с електронно запалване капсуловано и няма мърдане (Ц14СЕ)- само с чип става работата
 


Напротив и при теб става и е много елементарно стига да ти се занимава
Отговори

espero2000 снимка espero2000 20 юни 2006 - 16:18

chepa_2001, на Jun 20 2006, 02:21 PM, каза:

Колеги имам един такъв въпрос. Значи карам Ц16НЗ на газ и направих предварение с 10 градоса, колата спря да предърпва и вървеше добре, но след около 2-3 седмици пак стана същото, и ми казаха че неможело на моно да се прави центровка защото после компа пак си я връщал, това вярно ли е? :flag:  Моля да ми обясните.
 


Вярно е че компютъра на Ц16НЗ променя момента на запалването но със завъртането на делкото ти му определяш на каква база да го прави и когато прекалиш тои не го разбира за да върне аванса и мотора си дрънчи и тресе
Това за което са ти казали го има при пълните инжекции - специален датчик следи за детонации в мотора които са признак за много аванс и когато се появат компа връща аванса докато детонациите изчезнат

За да имат резултат експериментите с аванса трябва да сте убедени че кабелите свещите и дистрибуторната капачка са ви наред
Отговори

chepa_2001 снимка chepa_2001 20 юни 2006 - 22:44

espero2000, на Jun 20 2006, 05:18 PM, каза:

chepa_2001, на Jun 20 2006, 02:21 PM, каза:

Колеги имам един такъв въпрос. Значи карам Ц16НЗ на газ и направих предварение с 10 градоса, колата спря да предърпва и вървеше добре, но след около 2-3 седмици пак стана същото, и ми казаха че неможело на моно да се прави центровка защото после компа пак си я връщал, това вярно ли е? :flag:  Моля да ми обясните.
 


Вярно е че компютъра на Ц16НЗ променя момента на запалването но със завъртането на делкото ти му определяш на каква база да го прави и когато прекалиш тои не го разбира за да върне аванса и мотора си дрънчи и тресе
Това за което са ти казали го има при пълните инжекции - специален датчик следи за детонации в мотора които са признак за много аванс и когато се появат компа връща аванса докато детонациите изчезнат

За да имат резултат експериментите с аванса трябва да сте убедени че кабелите свещите и дистрибуторната капачка са ви наред
 


Благодаря за отговора :19a:
Отговори

pete0709 снимка pete0709 20 юни 2006 - 23:32

Juvigy, на Jun 20 2006, 11:45 AM, каза:

Лесни сте вия ами какво да кажа аз дето съм с електронно запалване капсуловано и няма мърдане (Ц14СЕ)- само с чип става работата
 


На твоята може се монтира ТАP(Timing Advance Procesor), на моята ходих да и монтират такъв заради метана който сложих и позволява да се променя аванса от 3 до 15 градуса през стъпка 3 градуса (поне на на моят ТАП е така) и сега съм на 12 градуса предварение за метана.
Отговори

Juvigy снимка Juvigy 21 юни 2006 - 11:14

espero2000, на Jun 20 2006, 04:04 PM, каза:

Juvigy, на Jun 20 2006, 12:45 PM, каза:

Лесни сте вия ами какво да кажа аз дето съм с електронно запалване капсуловано и няма мърдане (Ц14СЕ)- само с чип става работата
 


Напротив и при теб става и е много елементарно стига да ти се занимава
 


Я сподели , по тоя въпрос!
Наясно съм с ДжетСпарк, Плазма запалване и чипиране принципите.
Занимава ми се , но как да стане лесно.
То е ясно ,че като ида да ми сложат един ламбда контрол и работата ще заспи , ама аз искам сам да си ръчкам.
Отговори

espero2000 снимка espero2000 21 юни 2006 - 12:46

Juvigy, на Jun 21 2006, 12:14 PM, каза:

espero2000, на Jun 20 2006, 04:04 PM, каза:

Juvigy, на Jun 20 2006, 12:45 PM, каза:

Лесни сте вия ами какво да кажа аз дето съм с електронно запалване капсуловано и няма мърдане (Ц14СЕ)- само с чип става работата
 


Напротив и при теб става и е много елементарно стига да ти се занимава
 


Я сподели , по тоя въпрос!
Наясно съм с ДжетСпарк, Плазма запалване и чипиране принципите.
Занимава ми се , но как да стане лесно.
То е ясно ,че като ида да ми сложат един ламбда контрол и работата ще заспи , ама аз искам сам да си ръчкам.
 


Ламбда контрола няма да ти реши проблема с аванса - тои ще ти подобри смесообразуването което също не е малко
Проблема с аванса се решава с ТАP(Timing Advance Procesor) - но това нито е лесно нито е евтино
Решението което съм измислил аз е толкова елементарно че много пъти съм се чудил защо не е правено досега / ТАР - можеби работи на подобен принцип незнам/
На твоята кола имаш октан коректор тип 95-98 - неговата роля е да коригира аванса в зависимост от това с какъв бензин караш 95 или 98 но в нашият случаи не ни върши работа защото искаме да караме с пропан бутан с октаново число около 105. От което следва че трябва да го преработиме - какво всъщност представлява чипчето което се обръща за 95-98 - наи обикновенно съпротивление със следните данни -
положение АВ-95 октана - съпротивление 220 ома
положение ВС-98 октана - съпротивление 470 ома
От тук вече е лесно да се направи сметка че за нашите цели ще ни трябва съпротивление около 900 ома което да се постави на мястото на чипа

Това е наи елементарното и евтино решение със себестоиност под 1лв - разбира се може да се осъвършенства като се направи превключването газ-бензин да командва през кое съпротивление да минава веригата за да не се налага всеки път като ти свърши газта и трябва да минеш на бензин да слизаш и да сменяш съпротивлението със чипчето

Аз съм го пробвал и съм доволен от резултата - Не карам никои на сила да го прави и имаите в предвид че при различните типове инжекции има различни показатели
Успех
Отговори

Tehni4oR снимка Tehni4oR 21 юни 2006 - 18:14

Направо слагайте един потенциометър (1кОм) и на принципа "проба-грешка, проба-грешка, а стана да го е..." ще разберете какво съпротивление ви трябва. :flag:
Отговори

gradev1 снимка gradev1 21 юни 2006 - 21:45

Тва със съпротивлението на чипа го гледах и при братята руснаци - много е верно...
Отговори

Juvigy снимка Juvigy 22 юни 2006 - 10:52

Така ,така ама този октан коректор не е ли само при стартиране?Имам предвид само при старт на двигателя и след това поема компа?Щото в компа има една таблица - по едната скала са оборотите по другата ъгъла на искрата и графиката не е права линия ако ме разбирате какво имам предвид?
Иначе какъв е ефекта от това - и аз съм го мислил , но паля на бензин и със с автоматичен превключвател.!
Отговори

Pawel_p снимка Pawel_p 22 юни 2006 - 11:53

Juvigy, на Jun 22 2006, 10:52 AM, каза:

Така ,така ама този октан коректор не е ли само при стартиране?Имам предвид само при старт на двигателя и след това поема компа?Щото в компа има една таблица - по едната скала са оборотите по другата ъгъла на искрата и графиката не е права линия ако ме разбирате какво имам предвид?
Иначе какъв е ефекта от това - и аз съм го мислил , но паля на бензин и със с автоматичен превключвател.!
 


А за колите с автоматичен октан коректор ? мотор X16SZ и X16SZR например ?
Не би ли трябвало компа да си следи за детонации и като няма да си даде аванса колкото трябва ? Или при Бате Владо за Чип ? :flag:
Отговори

espero2000 снимка espero2000 22 юни 2006 - 12:32

Juvigy, на Jun 22 2006, 11:52 AM, каза:

Така ,така ама този октан коректор не е ли само при стартиране?Имам предвид само при старт на двигателя и след това поема компа?Щото в компа има една таблица - по едната скала са оборотите по другата ъгъла на искрата и графиката не е права линия ако ме разбирате какво имам предвид?
Иначе какъв е ефекта от това - и аз съм го мислил , но паля на бензин и със с автоматичен превключвател.!
 



Да ъгълът се променя според оборотите но через октан коректора ти му задаваш от каква база да го прави и предполагам че не е само за стартиране а инфото от него се взима постоянно но това лесно може да се провери със стробоскоп
Ефекта от цялата работа е че колата върви по добре на газ и харчи по малко
Отговори

espero2000 снимка espero2000 22 юни 2006 - 12:39

Pawel_p, на Jun 22 2006, 12:53 PM, каза:

Juvigy, на Jun 22 2006, 10:52 AM, каза:

Така ,така ама този октан коректор не е ли само при стартиране?Имам предвид само при старт на двигателя и след това поема компа?Щото в компа има една таблица - по едната скала са оборотите по другата ъгъла на искрата и графиката не е права линия ако ме разбирате какво имам предвид?
Иначе какъв е ефекта от това - и аз съм го мислил , но паля на бензин и със с автоматичен превключвател.!
 


А за колите с автоматичен октан коректор ? мотор X16SZ и X16SZR например ?
Не би ли трябвало компа да си следи за детонации и като няма да си даде аванса колкото трябва ? Или при Бате Владо за Чип ? :flag:
 


Да при моторите с автоматичен октан коректор това го прави компа но ако компа има някъкво ограничение /например да коригира до около 100 октана/ тогава можеби ще трябва да се чипоса
Отговори

stefanvarna снимка stefanvarna 22 юни 2006 - 17:50

Веднага ще се изпробва -вече има запоен резистор кам кабелите на октан коректора и ако наистина разсъжденията са правилни ще съм много доволен.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg