Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

За собственици на омега 2.5td - X25DT

stokovic снимка stokovic 13 януари 2006 - 17:01

Здравейте,

ще споделя информация, която смятам, че за някои собственици на Омега 2.5TD ще им е от полза. Дизеловата ми помпа започна да се увлажнява заради уплътненията и в сервиза, който посещавам, я свалиха и смениха всички уплътнения. След като я поставиха покарах колата и беше с 1/4 по-висок разход от преди. Също така и проблема с премигването на ЕКУ-то при промяна на скоростите и при пускане от газта също беше останало. Отидох отново при момчетата и им казах, че колата ми пр спряло положение показва 1,3л/час, а си бях отбелязал, че когато купувах колата беше между 0,8 и 0,9л/час при загрял двигател. С регулиране на горния капак на помпата при загряла кола ( с гумено чукче и много нерви и търпение ) настроихме разхода между 0,8 и 0,9л/час, но повече клонящо към 0,9. Също така аванса ми го сложиха в горната граница като завъртяха помпата. В момента колата ми е както я купих! Гори по-малко и ми изчезна проблема с премигването на ЕКУ-то почти напълно.

Надявам се, че ще бъда от полза на някои с същия проблем!
Отговори

stokovic снимка stokovic 14 януари 2006 - 20:54

проблема с ЕКУ-то значително намаля, но докато загрее хубаво колата пак един два пъти ако карам на много ниски обороти присветва, но определено не е както преди да ми свети дразнещо доста често.
Отговори

stokovic снимка stokovic 23 януари 2006 - 13:53

Колеги, в големия студ пак ми присветва ЕКУ-то като сменям скорости от 1,5-2,500 оборота и като отнемам рязко крака от газта! :( Проблема явно не е решен! Ако някой има наблюдения за същия проблем при неговата Омега и ако случайно го е решил моля да сподели опита си!

Благодаря Ви предварително!
Отговори

stokovic снимка stokovic 13 юни 2006 - 12:22

Допълнителна информация :

Здравейте, след подмяната на уплътненията на горивната помпа, поради липса на станд и уред който да следи впръскването на горивото което се контролира от горното капаче в сервиза го бяха настроили под необходимото ниво ( 4мг/час ). След като в сервиза закупиха техника, с която да следят впръскването го настроихме на 5мг/час ( стойности, които показва диагностиращият уред ) и показания на борд компютъра 0.9л/час на обороти ( с V-Power Diesel ). Сега определено примигването на ECU-то при смяната на скоростите значително намаля и колата отново има добра тяга. Споделям опита си, за да имате представа накъде да се насочите ако ви се появи по-горния проблем.
Отговори

stokovic снимка stokovic 31 януари 2007 - 22:06

Допълнителни експерименти за поправяне на премигването на ECU-то :

След кореспонденция с колега от Словения с същия проблем реших да пробвам това, което е направил той. Изчистил е сондата в резервоара и филтъра от боклуци, изтеглил е с помпа горивото от резервоара като при него е имало доста вода и боклуци и е продухал с компресор свръзките между сондата и горивната помпа.

Аз лично засега изчистих резервоара и сондата и след като направих тази процедура присветването значително намаля, а държанието и пъргавостта на колата видимо се увеличи и сега мощността и е доста по-осезаема.

При следващата смяна на маслото ще продухам и свръзките и ще пиша за резултат.

Дано информацията Ви помогне малко. Няма да се откажа да боря проблема!
Отговори

stokovic снимка stokovic 23 февруари 2007 - 16:04

За настройка на аванса се завърта горивната помпа, но ти препоръчвам да го направиш в сервиз и колата да е закачена на компютър, за да не прескочиш горната граница и да ти запуши колата отзад като комин. За да достигнеш помпата трябва да свалиш и смукателните колектори!

Надявам се, че съм ти бил полезен!
Отговори

presledvach снимка presledvach 02 април 2008 - 00:39

 stokovic, на Jan 31 2007, 10:06 PM, каза:

Допълнителни експерименти за поправяне на премигването на ECU-то :

След кореспонденция с колега от Словения с същия проблем реших да пробвам това, което е направил той. Изчистил е сондата в резервоара и филтъра от боклуци, изтеглил е с помпа горивото от резервоара като при него е имало доста вода и боклуци и е продухал с компресор свръзките между сондата и горивната помпа.

Аз лично засега изчистих резервоара и сондата и след като направих тази процедура присветването значително намаля, а държанието и пъргавостта на колата видимо се увеличи и сега мощността и е доста по-осезаема.

При следващата смяна на маслото ще продухам и свръзките и ще пиша за резултат.

Дано информацията Ви помогне малко. Няма да се откажа да боря проблема!


Колега и моита кола го прави това с присветването на екуто но преди да просветне се форсира с около 1000 оборота и чак тогава падат, оборотите падат до около 400 и после веднага се дигат. Тази магария я прави като превключвам на по висока скорост около 2000 оборота, но не го прави всеки пат-някои ден въобще не се появява, друг път често. На моита кола моментния еобаче е 0,5 на място, първоначално като я взех и тя беше с същия като твоя 0,8-0,9 но след като бе почистен двигателя изоснови, сменени вериги и обтегачи, сменен блок на ГНП, нови клапани, почистено турбо и т.н. започна да показва този разход-0,5 на място. Иначе за това присветване и форсиране каде ли не съм ходил и в "София ауто" и в "Супер дизел" и при "Дунев" и при други знайни и незнайни майстори но засега без успех. Надявам се най-накрая някой да каже решението на проблема и да се спасим всички от този гаден проблем. Това с помпата и резервоара ще се опитам да го направя и аз когато ми остане повечко свободно време и дано да има резултат. Успех на всички. :16V:
Отговори

stokovic снимка stokovic 03 юли 2008 - 22:53

Проблемът с присветването на ЕКУ-то при превключване на скоростите и отнемане на газта го реших кардинално. Грешката, която дава компютъра бе в устройството за автоматично разпределние на горивото (Mengenstellwerk) :). Поръчах нов - 1000 лв. и проблема вече го няма! :)
Отговори

mrydni снимка mrydni 30 март 2009 - 16:22

колега, и при мен се появи същия проблем с "устройството за автоматично разпределние на горивото"
обаче не ми е ясно това чудо към горивната помпа ли е или къде? можеш ли да ме "светнеш" малко ??? :)
Отговори

TurboManiak снимка TurboManiak 04 декември 2009 - 15:50

 stokovic, на 03 Jul 2008, 22:53, каза:

Проблемът с присветването на ЕКУ-то при превключване на скоростите и отнемане на газта го реших кардинално. Грешката, която дава компютъра бе в устройството за автоматично разпределние на горивото (Mengenstellwerk) :). Поръчах нов - 1000 лв. и проблема вече го няма! :)



Колега вземи дай бош номер примерно, та да не се чудят другите колеги аджеба кво е тва и къде да го търся!
Отговори

Teddy снимка Teddy 11 януари 2010 - 21:49

Колеги, често срещан проблем при Омега 2.5ТД е в протичането на ГНП. Двигателя, както знаете е от БМВ и цените за части и ремонт по двигателя са  солени. Пиша в тази тема, с цел някой, ако е решил проблема със смяната на гарнитурите по помпата и е намерил по-ефтин и надежден сервиз за този вид ремонт да сподели и да ме насочи към съответния майстор или сервиз. Заради теча на гориво от помпата разходът ми се вдигна до 17л/100км градско шофиране. Благодаря.
Отговори

Malkata Ninja снимка Malkata Ninja 09 септември 2010 - 15:48

Ако може някои да ми помогне. Когато колата загрее и я загася, ако след 20-30 мин. тръгна да я паля върти и не иска да запали. Какво може да е ???????? :)
Отговори

llll снимка llll 10 септември 2010 - 13:31

 Malkata Ninja, на 09 Sep 2010, 16:48, каза:

Ако може някои да ми помогне. Когато колата загрее и я загася, ако след 20-30 мин. тръгна да я паля върти и не иска да запали. Какво може да е ???????? :)

Ох, стандартният проблем на този двигател.... Причините са различни:
1. Износен плунжер. Излей внимателно върху помпата вода (целта е да я охладиш) и ако запали- натам вървят нещата.
2. Разтеглена верига. Завърта се помпата към двигателя за да се компенсира разтеглянето.
3. Поизносен стартер/слаб акумулатор. Въпреки че на слух върти добре....
Чел съм и за много други причини. Ако ти се чете и на теб- търси из БМВ- форумите. Общо взето- при топъл старт комютърчето пуска нормална порция нафта и всичко по мотора трябва да си е OK за да запали от раз. Но на нашите многохилядници чарколаците са си поизносени..... Един от начините за частично решение е да се "излъже" ECU-то- в смисъл: променя се стойността на температурен датчик към по- студено. Съответно и управлението се подготвя за "студен" старт и пуска по- голяма порция гориво и по- ранно впръскване. Не го вземай много на сериозно, защото тръгнеш ли по майстори се почва едно "дай да сменим...". Това после друго и трето, а проблемът е комплексен.
Отговори

nonov снимка nonov 30 ноември 2010 - 21:24

Относно премигването на ECU-то - при мен се реши с подмяна на умната дюза, въпреки, че в поне 4 сервиза ме убеждаваха, че проблема е в помпата.... На диагностика показаваше записана грешка с код 64 fuel quantity adjustment. Дано е от полза.
Отговори

milennyc снимка milennyc 10 декември 2010 - 08:12

Колега ако си от ПЗ и си ходил е Бош сервиз при Вальо не си згрешил. Стар дизелджия е той и си разбира от работата.

А иначе БМВ моторите са ясни с проблемите си по горе един колега ги беше изброил съвсем точно.А теча от хидравличното бутало си е проблем и цена :). Понеже аз се занимавам с помпи(най вече VP44) и дизели........
Отговори

montero снимка montero 15 август 2011 - 22:40

.....
Мнението беше редактирано от montero: 24 октомври 2012 - 12:56
Отговори

chochkata снимка chochkata 02 март 2012 - 23:15

 stokovic, на 23 януари 2006 - 13:53, каза:

Колеги, в големия студ пак ми присветва ЕКУ-то като сменям скорости от 1,5-2,500 оборота и като отнемам рязко крака от газта! :( Проблема явно не е решен! Ако някой има наблюдения за същия проблем при неговата Омега и ако случайно го е решил моля да сподели опита си!

Благодаря Ви предварително!

Колега здравей, имам Омега TDS и съответно имам същият проблем като твоят. Проблемът не е решен за жалост. А относно полярния студ нямах никакви проблеми, НО седях в колата сутрин по 10 мин. и до работното място на 3-та около 2100-2200-2300 оборота, и нито нещо премигваше нито на колата и ставаше нещо, а сега като се постопли пак същите проблеми. Днес си чух маховика, как трака тъпо ми стана, ама се позабавлявах когато имаше сняг. Имам един въпрос: Маховика ми става ли от Е34, Е36,Е39 TDS-си.
Отговори

dragonicoc снимка dragonicoc 22 март 2012 - 23:53

Здравейте аз имам същия проблем с присветването на ЕКУ-то при превключване на скоростите(оборотите падат под 500 и има едно притреперване след което всичко се оправя) и ако още свети лампата натиснеш газта резултата е нулев.Трябва да отпуснеш педала и пак да го натиснеш за да отреагира.Един майстор разчете грешка на компа и каза ,че била в управлението на нафтовата помпа.Наскоро като се ровех по двигателя намерих един кабел който се шматаше не закрепен(не съм от разбиращите ама ми се видя странен ако някои прояви интерес ще го снимам) понаместих го и сега светкането спря и проблема с оборотите също ,но винаги има едно но сега по-трудно пали и понякога като си работи просто угасва и трудно пали.Някой с някакви идеи.
Мнението беше редактирано от dragonicoc: 23 март 2012 - 00:02
Отговори

stonik снимка stonik 25 март 2012 - 19:20

 dragonicoc, на 22 март 2012 - 23:53, каза:

Здравейте аз имам същия проблем с присветването на ЕКУ-то при превключване на скоростите(оборотите падат под 500 и има едно притреперване след което всичко се оправя) и ако още свети лампата натиснеш газта резултата е нулев.Трябва да отпуснеш педала и пак да го натиснеш за да отреагира.Един майстор разчете грешка на компа и каза ,че била в управлението на нафтовата помпа.Наскоро като се ровех по двигателя намерих един кабел който се шматаше не закрепен(не съм от разбиращите ама ми се видя странен ако някои прояви интерес ще го снимам) понаместих го и сега светкането спря и проблема с оборотите също ,но винаги има едно но сега по-трудно пали и понякога като си работи просто угасва и трудно пали.Някой с някакви идеи.

Така,колега проблема ти е управлението на ГНП.Скъпо е около 1100 лв.Аз го имам проблема отдавна,но от един сервиз за бмв си взех свалено такова,промих го сложих си го и сега е много по-добре.Само малко го прави и то ако нафтата не е хубава.Сега старото управление мина през един Бош сервиз в пловдив и сега би трябвало да работи.Там имат стенд за регулировка.Стои ми като резервна част,но не съм го слагал,защото както казах засега е добре колата с това.Ако имаш други въпроси питай.
Отговори

dragonicoc снимка dragonicoc 09 юни 2012 - 13:25

 stonik, на 25 март 2012 - 19:20, каза:

Така,колега проблема ти е управлението на ГНП.Скъпо е около 1100 лв.Аз го имам проблема отдавна,но от един сервиз за бмв си взех свалено такова,промих го сложих си го и сега е много по-добре.Само малко го прави и то ако нафтата не е хубава.Сега старото управление мина през един Бош сервиз в пловдив и сега би трябвало да работи.Там имат стенд за регулировка.Стои ми като резервна част,но не съм го слагал,защото както казах засега е добре колата с това.Ако имаш други въпроси питай.

Здравейте наскоро пак ходих в сервиз там успях да видя каквя е грешката в бордовия компютър 64 fuel quantity control out of range.Проблема е сега ,че колата трудно пали и гасне по време на движение нафта има акомулатора е слаб за модела ама зимата не съм имал проблеми с паленето.Не записва друга грешка така ,че според майстора проблема е в упрлавлението на гнп.Въпроса ми е кой сервиз на бош ще ми препоръчате в София (решил съм в такъв сервиз да ида).И ако някой има информация дали гнп-то ми е бошофско колата е opel omega b caravan 2.5 td 99 година.Търсих сервизна документация ама намирам само за модела след фейса.Или да ми препоръчате къде да ида сервиз и/или майстор?
Мнението беше редактирано от dragonicoc: 09 юни 2012 - 13:30
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg