Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Бензиномера не показва коректно

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 09 юли 2013 - 10:08

Здравейте колеги,

Проблемът е главно козметичен, но за сметка на това доста комплексен. Opel Vectra B - x20dth.

1. Бензиномера на колата ми не работи коректно. Разглабял съм таблото и съм го настройвал, по бегли изчисления (смятам че знам как става. Примерно темперетурата на двигателя я отчита перфектно). В момента работи по следния начин: пълна кола - 61/2 литра нафта в резервуара - показва 42 литра гориво (така съм го настроил), защото когато допре ограничителчето на стрелката в долно положение, колата изгасва. Знам как трябва да седи стрелката, за да показва коректно, но тогава нафтата ще свършва, когато стрелката показвва 20 литра.

2. лампата за резерва не се включва. Гледал съм на друга вектра, като мойта, когато стрелката влезе в червения сектор, светва лампата за резерва. При мен си заминават и 60те литра гориво и лампата така и не свети. Мисля че е свързана с показанието на стрелката. Т.е. трябва да падне под 5/10 литра за да светне, а тогава мойта кола ще е на "минус" 10 литра гориво. Като цяло лампата работи. когато запля колата светва. Ако съм поставил стрелката правилно, изгасва като подмине червената зона.



ВЪПРОСИ:

(който може да помага)

1. резервуара на вектрата ми наистина ли е 60 литра (+/-1/2)? респективно няма шанс да ми е крива примерно сондата и да ми остават 10 литра гориво в резервуара примерно?

2. при условие че отчита правилно, само мащаба не е коректен, тогава предполагам идва грешка от отчитането на волтовете (прочетох в други теми, че горивомера е волт метър реално). От къде идва проблема? Датчика в резервуара ли?

3. Ако е поплавъка, той тогава отива свободно до крайно горно положение, но не слиза свободно до крайно длно. Все пак едва ли е това, защото стрелката се мести равномерно докато не свърши бензина. Ако заяждаше, щеше да спре да мери в един момент в продължение на 200 км примерно, докато не загасне.

4. Проблема от таблото ли е или от датчиците соиред вас?

5. И най-важно! Къде се намират датчиците, поплавъците и сондата? Някъде под задната седалка ли са? мога ли да стигна до тях без да махам резервуара? Трябва ли да е празен когато ги разглабям или са от горната му страна? Ако някой има снимки или има тема, в която е описано как става ще съм благодарен да ми дадете линк. Аз не намерих подходяща. Ако ремонта е успешен, ще кача снимков материал и смятам, че може да стане полезна тема.

ще се радвам на идеи, информация и коментари.

поздрави
Отговори

lukas снимка lukas 27 юли 2013 - 01:35

По принцип на таблото имаш 9волтов стабилизатор грижест се за това в всички режими на ел.инсталацията приборите да показват еднакво.А колкото до карантията тя се намира в резервоара,а как е при теб незнам.Просто я огледай.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 30 юли 2013 - 10:03

Време е да докладвам какво свърших:

Намерих от един колега във форума едно табло на което не му работеше скоростомера. Когато сравних работата на двете табла се оказа, че при мен бензиномера и стрелката за температурата не показват коректно (както казах по-рано работят но не изпълняват пълния си ход). Смених уреда на бензиномера само, защото този за температурата макар и не пропорционално съм го настроил да показва сравнително коректно и не исках да си променям навиците за следене на температурата. Настроих го малко дървено - сложих стрелката така, че лампата за резерва да изгасва веднага когато подмине първото деление - 10 литра. Гледал съм на друга такава кола, беше нещо от този род. Ще трябва да го донастройвам, но ще го направя на пълно-празно за да съм сигурен в работата на уреда. Какво да се прави, ще си пътувам с туба нафта в багажника :)

Относно самата подмяна на уреда:

Вадиш таблото, махаш стрелките, махаш пластмасата, на която са закрепени уредите и развиваш с еврейска звезда два болта, които се намират под подложката с графиките на самите инструменти. Като цяло ако си разглабял друг път табло, става много лесно. Ако някой го интересува да пише в темата, ще кача подробно описание как става. И без това имам излишно табло за демонстрации.

Остава проблема с настройването на стрелките на тези два уреда. Скоростомера и оборотомера се настройват много лесно на самата кола, когато я запалиш, но температурата и бензина нямам идея как точно трябва да седят и ще е въпрос на експерименти тук. Ако някой знае как да ги настроя точно, без да се занимавам с експериментално установяване, моля да пише тук. За момента ми изглежда, че стрелките ще показват коректно ако са на около сантиметър под ограничителното пинче, когато него го няма.

Поздрави
Отговори

mistarmi снимка mistarmi 30 юли 2013 - 14:23

Закачаш един оп-ком и си ги настройваш от първия път
Отговори

bili4652 снимка bili4652 30 юли 2013 - 17:55

Аз, за да мога да наместя стрелките за горивото и температурата да очитат правелно правих по следния начин:

Свалих ограничителите за да видя какво е точното положение(при първото ми разглобяване на таблото) на самите стрелки. И то беше точно на самия ограничител т.е. на нула без милиметър на долу. След работата по самото табло стрелките ги закачих малко по нагоре от самия ограничител и въртя стрелката към 0-та и спирам да въртя на самото деление на ограничитела. И накрая очитането си е коректно без никакви отклонения. тАзи процедура съм правел и на други вектри и при тях не съм имал никакви проблеми. А на оборотомера и километража пак по същия начин, но разликата тогава е, когато таблото е поставено на самата букса за да не записва грешка за аербега и на контакт. За сферяване дали са нагласени както трябва изключвам контактта и давам на ново и стрелките трябва да си останат на 0-лата. По този начин не съм имал никакви проблеми със очитането на самите уреди.

Поздрави.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 01 август 2013 - 09:05

Благодаря колега,

това със скоростомера и оборотомера е точно така и е наистина много лесно. Оригиналните уреди за бензина и температурата на моето табло съшо обаче имаха известен проблем. Имаха следи от корозия по корпусите и предполагам, поради влага, която е проникнала там в даден момент и не работеха коректно. В момента уреда за температура е все още оригиналния и е настроен точно както ти казваш - сложен е на 0 до ограничителя. В това състояние перките се пускат на втора степен когато стрелката достигне 90 градуса (което показва че не се отклонява правилно, защото трябва да се пуска на 95), но на мен това ми върши перфектна работа и по тази причина не съм сменил този уред. Ако сложа този от другото табло, настроен по същия начин, на студена кола ми показва 70 градуса. Същото важи и за бензиномера, който смених. В момента без ограничител, стрелката стига до един сантиметър под нулата и мисля че това отразява почти точно колко бензин има в колата. Мисля да изчакам да светне лампата за резерва (ако до тогава не свърши нафтата) и да налея до горе. Ако стрелката стигне до 60 литра точно, смятам че уреда е настроен точно. По сегашни наблюдения имам около 3/4 литра отклонение, които са в полза на резерва, което е добрия вариант.

Колкото до оп-кома, не разполагам с такъв а пиша във форума, защото не ми се дават пари на някой за тази работа, която мисля е по моите възможности (повече от изследователски интерес - работещо табло струва 40/50 лв втора ръка). Когато завърша настройките на стрелката, ще кача снимков материал, който се надявам в бъдеще да е от полза на колегите.

Поздрави
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 13 март 2014 - 09:45

Колеги,

Порблема е разрешен на 100%. Миналата събота реших да възобновя този проект и вече всичко работи нормално. Накратко опита който придобих по въпроса:

Резервуара на вектра б X20DTH не е 60 литра, какт го дават по книжката. Моя събира поне 70, макар още да не съм го изпразвал до край да проверя колко точно. Според мен и 75 ще хване. Преди го бях зареждал максимум с 62, като тогава не съм ползвал последните 15 литра, които съм имал.

Уредите на таблото за измерване на темперетура и ниво на гориво очевидно може да са два вида - едните при неактивно табло и без ограничител стрелките им седят на нулата, за да показват коректно, а другите около половин сантиметър под нулата. Това го разбрах след като купих второ табло. Реално и двата вида уреди показват коректно просто стартовата точка е различна. В момента на мойто табло има и от двата вида и работят коректно и заедно (проверил съм ги и двата вида с делфи и със зареждане до горе). Както и да е. При мен проблема се оказа друг.

ПРОБЛЛЕМЪТ:

1. Смених филтера за гориво. Бях чел теми как може да задавиш колата като го сменяш и да трябва да обезвъздушаваш с дърпане, при мен нямаше такъв проблем. Извадих стария, сложих новия, завих болтчето и колата запали на секундата. Съвет - оставете я да поработи 1/2 минути за всеки случай.

2. Под задните седалки има парче мокет, което се повдига. Под него има пластмасова капачка, която се маха с отвертка. Под нея ще видите две тръбички и букса. Тръбичките са за вземане на гориво и връщане на излишното ако не се лъжа. Буксата е за поплавъка, който отчита нивото на горивото. Откачват се маркучите и буксата и се избутват настрани, като внимавате да не ги изгубите безвъзвратно под тапицерията. Тези тръби и буксата са разположени на един метален капак. Около този капак има метален ринг. С една отвертка се завърта ринга (аз го направих на ляво, но май няма значение, важното е да направи 1/4 оборот). Този ринг придържа въпросното капаче. Махате капачето и внимавате да не изпадне гуменото уплътнение около капака. От долната част на капака тръгва маркуче, което е свързано с пластмасовата цедка на резвервуара и два кабела, които са за поплавъка, който също е закачен за цедката. При мен самата цедка беше задтръстена доста, но основния проблем идваше от това, че маркуча за горивото не беше свързан добре към цедката (там има една скоба за стягане, която беше разместена) и при по-малко нафта в резервуара и голям наклон явно двигателя не е успявал да засмуче достатъчно нафта а е дърпал повече въздух. Почистих цедката, свързах маркуча и стегнах скобата. Резултата е, че вече резервуара е почти празен, а колата все още работи перфектно.

При паленето на студено също получих голямо подобрение. (предполагам от сменения филтер)
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg