Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Ангренажна верига или клапани

emilio24 снимка emilio24 18 декември 2019 - 21:07

Здравейте , Колеги.Имам следния проблем с двигател Z20NET. При работа на двигателя на празен ход , същия минава в малко по-ниски обороти спрямо тези в движение на автомобила със скорост над 10 км/ч.  След около 10 секунди оборотите на двигателя започват да колебаят в посока надолу и двигателят започва да притриса. Направени са диагностики на ел.инсталацията и всичко дава нормално.Сменени са свещите с нови такива на Денсо за бензин и газ,предвид това,че колата работи и на двете горива.Тресенето се получава и при двете горива.Изписва грешка:    P 0300  ,която най общо казано е грешка в запалването.Днес диагностика си поигра доста и стигнахме до извода,че вариантите са за проблем с клапаните или разтегната вече верига на ангренажа.Компресията я дава за почти равна на всички цилиндри. Моля колеги ,който имат или са имали сходен проблем с този тип двигатели да споделят мнения и дали след смяна на верига се е решил проблема им или са сваляли глава за ревизия и ремонт на  газоразпределителния механизъм?Колата върви иначе много добре.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 18 декември 2019 - 22:25

Колко е равна е въпросът тая "компресия" ?
Става дума колко бара е поцилиндрово. Защото може да е равна по 16 бара, може да е равна по 10 бара. Има огромна разлика.

Относно верига, проверете тайминга на двигателя, дали всички маркери са на мястото си, когато го завъртите на горна мъртва точка на 1-ви цилиндър, и ще си каже дали е "разтегната".
Ако нещо не съвпада, презацепете двигателя..
Но това след като ни светнеш колко бара са били наляганията, защото така като кажеш равни, нищо не значи все още.

Освен това, освен свещи, запалителната система има и бобина, пробвали ли сте да сложите друга за теста. Ако не сте, опитайте.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 18 декември 2019 - 22:35
Отговори

emilio24 снимка emilio24 19 декември 2019 - 06:40

Компресията е мерена с компютъра на диагностика.Да ще направим и отчитане за установяване на реалната в барове.Тепърва предстои да се видят и описаните от теб зацепвания.По отношение на бобините,няма промяна и с др.такива.Благодаря за отговора.

 Д-и-м-о-в, на 18 декември 2019 - 22:25, каза:

Колко е равна е въпросът тая "компресия" ?
Става дума колко бара е поцилиндрово. Защото може да е равна по 16 бара, може да е равна по 10 бара. Има огромна разлика.

Относно верига, проверете тайминга на двигателя, дали всички маркери са на мястото си, когато го завъртите на горна мъртва точка на 1-ви цилиндър, и ще си каже дали е "разтегната".
Ако нещо не съвпада, презацепете двигателя..
Но това след като ни светнеш колко бара са били наляганията, защото така като кажеш равни, нищо не значи все още.

Освен това, освен свещи, запалителната система има и бобина, пробвали ли сте да сложите друга за теста. Ако не сте, опитайте.
Отговори

fanatic снимка fanatic 19 декември 2019 - 17:26

 emilio24, на 18 декември 2019 - 21:07, каза:

Здравейте , Колеги.Имам следния проблем с двигател Z20NET. При работа на двигателя на празен ход , същия минава в малко по-ниски обороти спрямо тези в движение на автомобила със скорост над 10 км/ч.  След около 10 секунди оборотите на двигателя започват да колебаят в посока надолу и двигателят започва да притриса. Направени са диагностики на ел.инсталацията и всичко дава нормално.Сменени са свещите с нови такива на Денсо за бензин и газ,предвид това,че колата работи и на двете горива.Тресенето се получава и при двете горива.Изписва грешка:    P 0300  ,която най общо казано е грешка в запалването.Днес диагностика си поигра доста и стигнахме до извода,че вариантите са за проблем с клапаните или разтегната вече верига на ангренажа.Компресията я дава за почти равна на всички цилиндри. Моля колеги ,който имат или са имали сходен проблем с този тип двигатели да споделят мнения и дали след смяна на верига се е решил проблема им или са сваляли глава за ревизия и ремонт на  газоразпределителния механизъм?Колата върви иначе много добре.


Имам следният въпрос.При напълно загрял автомобил, когато го загасиш а после запалиш на топло, замисля ли се, върти ли малко на топло ?
Отговори

emilio24 снимка emilio24 19 декември 2019 - 17:41

 fanatic, на 19 декември 2019 - 17:26, каза:

Имам следният въпрос.При напълно загрял автомобил, когато го загасиш а после запалиш на топло, замисля ли се, върти ли малко на топло ?

Може да се каже ,че да.Днес не успях да намеря сервиз в който да и измерят наляганията в цилиндрите,имам уговорка уж за утре.Попадна ми от чужди сайтове за някакъв проблем с байпасния вентил на турбината или/и газовете на картера .Преводите са малко странни в случая но общо взето споменават за разтоварващия клапан на турбината ,че имало ремонтни комплекти и как самата клапа с времето започвала да шава.Вчера на диагностиката човека описа диаграмата на първата ламбда сонда,като доста шантава шареща не,както би трябвало да бъде , а до колкото съм на ясно с предназначението и тя мери за наличието на кислород в изгорелите газове.Следователно,когато играят нейните стойности ,съответно компютъра изменя нещата в гориво/въздушната смес ,а наличието на кислород ще стане ясно надявам се след теста за компресията . Споделям с вас двата сайта http://forum.opel-cl...igatelem/page-2 и https://www.motor-ta...109.html?page=2
Мнението беше редактирано от emilio24: 19 декември 2019 - 22:16
Отговори

fanatic снимка fanatic 20 декември 2019 - 10:24

 emilio24, на 19 декември 2019 - 17:41, каза:

Може да се каже ,че да.Днес не успях да намеря сервиз в който да и измерят наляганията в цилиндрите,имам уговорка уж за утре.Попадна ми от чужди сайтове за някакъв проблем с байпасния вентил на турбината или/и газовете на картера .Преводите са малко странни в случая но общо взето споменават за разтоварващия клапан на турбината ,че имало ремонтни комплекти и как самата клапа с времето започвала да шава.Вчера на диагностиката човека описа диаграмата на първата ламбда сонда,като доста шантава шареща не,както би трябвало да бъде , а до колкото съм на ясно с предназначението и тя мери за наличието на кислород в изгорелите газове.Следователно,когато играят нейните стойности ,съответно компютъра изменя нещата в гориво/въздушната смес ,а наличието на кислород ще стане ясно надявам се след теста за компресията . Споделям с вас двата сайта http://forum.opel-cl...igatelem/page-2 и https://www.motor-ta...109.html?page=2


Във общият случай предполагам, че веригата ти се е поразтегнала, което е механичен проблем, но съответства на всички игри в показанията на ламбдата, съответно опита на компа да коригира сместа.
Имах абсолютно същият проблем със старото ми БМВ. На колата и няма нищо, предполагам, че може да мине безброй километри, както направих и аз преди да го продам.
Отговори

emilio24 снимка emilio24 20 декември 2019 - 13:24

Така , резултат след мерене на компресията днес 11 атм.на всички цилиндри , почти на 99%еднаква.В по-горен отговор от мен , съм Ви подвел , че съм опитвал с др.бобини , т.е.не успях да намеря заместители и съответно да пробвам.Четох мнението на колегата Фанатик и след празниците вероятно , ще се опитам да намеря сервиз в който да ревизират веригата и евентуалната и смяна.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 21 декември 2019 - 17:03

Това е вече друго. Хайде да пробвате и с друга бобина преди всичко останало.
Аз обаче се съмнявам че ще е само верига(ако й има нещо изобщо), защото тия 11 бара ми се струват малко. Имаш намалено налягане в цилиндрите. Хубаво че е еднакво, ама е малко според мен.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 21 декември 2019 - 17:04
Отговори

emilio24 снимка emilio24 21 декември 2019 - 20:31

За съжаление , трудно се намират колеги с този двигател.За момента нещата са замразни меко казано до отминаване на празниците , предвид , че няма от къде да се намери дори и нова такава бубина , в случая за двигател,като този са четири индивидуални такива.
Отговори

emilio24 снимка emilio24 22 декември 2019 - 12:39

Колега , Димов.Днес след поредните проведени експерименти , се заслушах в шум , който идва от страна на веригата и отчетливо чух ,че има такъв.Интересното , е че се появява на моменти ,което ме навежда на мисълта , че когато двигателят е натоварен , веригата е опъната и съответно , луфта който банана не успява да обере липсва ,като шум.На празен ход ,когато веригата не е толкова опъната , тогава идва и притрисането ,което на моменти изчезва , на моменти се появява.Ти какво ще кажеш по въпроса?
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 22 декември 2019 - 13:55

Не знам той какво ще каже по въпроса, но от мен имаш препоръка да си измериш налягането на маслото с манометър. И останалото след резултата от измерването.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 22 декември 2019 - 13:56
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 22 декември 2019 - 19:09

Аз вече си казах мнението по въпроса за веригата. Намираш си комплект за зацепване или поне инструмента за коляновия вал. След това гледаш всички останали отметки дали са по местата си. Така ще разбереш какво й е на веригата и изобщо има ли й нещо.

Но пак ти казвам, тия 11 бара на всичките цилиндри са ми малко. Това е отделен въпрос. Ако погледнем спецификациите на двигателя, би трябвало да е някъде 15, 15.5

Относно това, което чуваш, да ти кажа Тишо правилно те кара да го направиш това , което казва, защото може да не чуваш веригата, а шум от недосмазване при работа на празен ход, тоест много ниско налягане на маслото. Това е не по-малко опасно.
Затова направи го - да видим спокоен ли да си... или.....
При всички положения може само да спечелиш, преди да си си прецакал двигателя.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 22 декември 2019 - 19:13
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 22 декември 2019 - 19:58

Димов, не бързай с това твойто заключение за тия 11 бара. Това е турбо мотор и нещата са маааалко по- различни.
Отговори

emilio24 снимка emilio24 22 декември 2019 - 20:47

Колеги , ще се опитам да направя изказаните от вас препоръки но предвид идващите празници,вероятно ще ми отнеме време за да го направя.Ще Ви информирам своевременно .Благодаря все пак,че се отзовавате.Готов съм да ида и до посочен град с човек с нужните инструменти за този опелов двигател, но ще търся и тук такъв.
Мнението беше редактирано от emilio24: 22 декември 2019 - 21:16
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 24 декември 2019 - 02:27

 tisho.74, на 22 декември 2019 - 19:58, каза:

Димов, не бързай с това твойто заключение за тия 11 бара. Това е турбо мотор и нещата са маааалко по- различни.


9.5 има степен. Гледах го и затова казвам че 11-те са ми малко. Според степента, това трябва да е долу горе налягането и не мисля че има значение че е принудително пълнене - степента си е степен и тя си е дадена като параметър за всеки мотор. И да, именно че е турбо, му е намалена степента малко, но аз вземам нея като ориентир.
Хубавото в случая е че няма разлики между цилиндрите, което показва ... ако мога да го нарека така "равномерно износване" за времето на експлоатация.. може и да не е правилното определение, но ме разбра, сигурен съм.

https://www.vauxhall...results.485052/

Ето тест пак на двигател на не знам колко години и км, човекът мери 12.5 най-ниското и 13.5 на 4-ти цилиндър. И тъй като и тоя двигател е на Х стотин хиляди км, значи в добра кондиция трябва да е даже по-нагоре от 13.5

Затова съм сигурен че тия 11 малеят вече...
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 24 декември 2019 - 16:45
Отговори

emilio24 снимка emilio24 24 декември 2019 - 17:13

Днес след поредно измерване с диагностика Тех-2 ако не греша точното наименование същата показа повишено налягане в смукателния колектор около 435 ,не успях да видя мерната единица при необходими 300-350 и след подаване на газ стойностите си идваха на мястото.Моля за коментар.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 24 декември 2019 - 17:44

Мерната единица сигурно е била kPa нещо ?


Четох тема, в която се обсъждаше пак 0300 грешка. И един беше написал че като сменил MDP и transistor pack ?!?, колата се оправила.

Сега ако съм разбрал правилно MDP викат точно на сензора във всмукателния колектор, тоест MAP-а. Другото не знам на кое викат "transistor pack"...
Ако има откъде да вземеш МАП за проба... давай.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 24 декември 2019 - 17:54
Отговори

emilio24 снимка emilio24 24 декември 2019 - 18:15

Лошото е ,че при демонтиране на датчика , същия предвид годините си леко се поразпадна и се наложи да бъде интервиран.Проверен беше на налягане и държеше.Ще се провери и той в един момент.Почвам да намразвам бензиновите агрегати с техните съмнителни в показания датчици.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 24 декември 2019 - 18:49

Вероятно тоя датчик не работи коректно. Има ли как да забодете вакуумер/манометър в колектора?
Отговори

emilio24 снимка emilio24 24 декември 2019 - 18:53

Имам уред за обезвъздушаване на спирачки.Надявам се манометъра му да е в границите за нужното измерване.Днес го гледах но ....вече сме на маса и извън нас.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg