Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Подгряващи свещи?

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 10 май 2009 - 13:12

Значи колега проблема тук не се касае до свещи всеки може да си ги провери тях и да си ги смени. Тука проблема е че компютъра, софта, и незнам колко датчика казват кога да подгрее.
Тази вектра 2.2 за която говоря е единстената която съм видял да пали така. Сигурен съм в това дето казвам.

Колеги проблема е генерален и при много автомобили, нека помислим малко. Аз нямам описание на ел. схемата за подгрева на ДТХ нека ако някой го има да постне е да помислим. Колко датчика за температура има този мотор?
Отговори

Гено снимка Гено 10 май 2009 - 16:40

 IvanGrigorov, на 09 May 2009, 06:24 PM, каза:

Сега работя като автомонтиор и чесно си признавам свещи(подревки) който да работят над 40-50 секунди не съм виждал. Какви са тези по 5-6 минути незнам. А лампата е индикатор за това колко да се изчака. Как да реагирам когато някой каже "зимата 2-3 пъти подгрявам и няма проблем", и това при положение че знам колко работи подгряването. Ако лампата не свети значи и не подгрява, това при редовна система.

поне при Исузу-то свещите греят до достигане на определена температура на мотора, това може да продължи до 5-6 минути, аз съм засичал поне до толкова, вярно че са по-специални ( над 50 лв парчето и доста по-дълги са от другите), при това са с променливо съпротивление, т.е. като загреят, съпротивлението им се увеличава и тока, съответно намаля. а относно светването на лампата на дисплея, тя само показва готовност за стартиране, след като загасне, т.е. ако изобщо не светне, не е нужно да се чака, но това не значи, че свещите не подгряват, дори напротив, това е по-честия вариант, аз за една зима виждам лампата да светне само няколко пъти! И разбира се третия вариант, е когато мотора е топъл, тогава наистина не подгряват.
Отговори

xarvatina снимка xarvatina 10 май 2009 - 17:57

не става въпрос за исузу а за 2.0... там подгревите се включват само когато температура е под 2 градуса... през останалото време си палиш без да чакаш или да се оглеждаш за някви лампи или незнам си какво...лампата на плафона и други подобни простотии... хората са го измислили, сложили са лампа на таблото, там се гледа а не плафона, когато светне при подаване на контакт, чакаш да изгасне и палиш, ако не свети въртиш ключа и си ти... всичко останало е пълна глупост... плафони и незнам си какви тъпанарщини още...
Отговори

Гено снимка Гено 10 май 2009 - 18:32

е, то това с плафона е съвсем друга история, то е само ако искаш да се убедиш че работят свещите, ама не знам как ще разбереш на моята примерно, щото при мен както казах тока намаля постепенно, но и това е друг въпрос.
А иначе е така, не свети ли лампата, палиш направо, което не значи, че свещите не работят :love_opel:
Отговори

Emo_VectraB снимка Emo_VectraB 10 май 2009 - 20:35

Цитат

Колеги проблема е генерален и при много автомобили, нека помислим малко. Аз нямам описание на ел. схемата за подгрева на ДТХ нека ако някой го има да постне е да помислим. Колко датчика за температура има този мотор?

Колега ето тука качих една схема ама аз съм дотука не ги разбирам много тези неща
http://4storing.com/r5m6g5/35ee8a95adb3281...b28cd005bd.html
Мнението беше редактирано от siegfrid: 10 май 2009 - 21:43
Отговори

bojo06 снимка bojo06 10 май 2009 - 20:39

За непрочелите, за чули-недочулите и за "автомонтьорите", пак копирам информацията за подгряването от едно руско ръководство.
Системы преднакала и подогрева топлива дизельного двигателя

Система преднакала - общая информация
В камеру сгорания каждого цилиндра ввернута свеча накаливания. Свечи нагреваются электрическим током перед запуском, во время запуска и некоторое время после запуска двигателя. Подачу питания на свечи накаливания контролирует модуль управления подогревом (двигатели 1.7 л и 2.0 л Y20DTL) или ECM (двигатели 2.0 л, кромеY20DTL).

На панели приборов высвечивается соответствующая контрольная лампа (см. Главу Руководство по эксплуатации), - после того, как сигнал погаснет, двигатель можно приступать к запуску двигателя. Напряжение питания продолжает выдаваться на свечи в течение еще нескольких секунд после отключения контрольной лампы. Если попыток запуска двигателя предпринято не было, специальный таймер отключает подачу питания на свечи во избежание подсадки аккумуляторной батареи и перегрева свечей.

В систему заложена также функция пост-подогрева, обеспечивающая подачу питания на свечи в течение еще некоторого времени после осуществления запуска двигателя, - продолжительность задержки отключения свечей регулируется модулем управления, зависит от температуры двигателя и может составлять до 6 минут.

Топливный фильтр также оборудован системой подогрева, обеспечивающей оптимизацию процесса сгорания за счет предотвращения «парафинирования» дизтоплива. Нагревательный элемент установлен между топливным фильтром и его корпусом. Питание на подогрев топлива подается по командам модуля управления через вмонтированный в корпус фильтра термочувствительный датчик-выключатель. Напряжение подается на ТЭН фильтра при температурах ниже 5°C и отключается при температурах выше 16°С.
Проверка исправности функционирования системы преднакала


 ПОРЯДОК ВЫПОЛНЕНИЯ

Присоедините вольтметр или 12-вольтную лампу-пробник между проводом питания свечей накаливания и «массой» (металл кузова или силового агрегата, - заземление должно надежным).
Попросите помощника включить зажигание и считайте показание измерителя, - обратите внимание на продолжительность функционирования контрольной лампы преднакала на приборной доске и сравните ее с продолжительностью подачи напряжения на свечи.
При температуре в двигательном отсеке 20°С продолжительность функционирования контрольной лампы должна составлять 3 с. Снижение температуры влечет за собой увеличение продолжительности, и наоборот.

Если лампа не срабатывает и питание на свечи не подается, причиной отказа может являться модуль управления или цепь его электропроводки.6

 ПОРЯДОК ВЫПОЛНЕНИЯ

Для идентификации неисправной свечи, отдайте гайки, снимите шайбы и отсоедините от свечей провод питания и шину, - на моделях последних лет выпуска достаточно просто рассоединить контактные разъемы свечной электропроводки.
Подсоедините омметр между центральным выводом свечи и «массой», - исправная свеча имеет очень низкое сопротивление (менее 1 Ом). Если омметр регистрирует обрыв (бесконечное показание), следовательно, свеча неисправна и подлежит замене. Альтернативно можно подключить лампу-пробник между проводом питания и центральным выводом свечи, - включение зажигания при исправной свече должно приводить к активации лампы.
При наличии под рукой амперметра можно измерить силу протекающего через каждую свечу тока. После первого импульса амплитудой 15—20 А сила тока должна упасть до 12 А. При выходе результата измерения за пределы допустимого диапазона соответствующая свеча подлежит замене.

В заключение, свечу можно вывернуть и проверить, руководствуясь инструкциями (см. Снятие, проверка и установка свечей накаливания).
Проверка исправности функционирования системы преднакала

Наилучшим способом проверки состояния компонентов системы является замена их на заведомо исправные. Тем не менее, существует несколько тестов, которые имеет смысл произвести в первую очередь.
Мнението беше редактирано от bojo06: 10 май 2009 - 21:36
Отговори

Emo_VectraB снимка Emo_VectraB 11 май 2009 - 08:36

Можеби точно от този термо-чувствителен датчик идва проблема??
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 11 май 2009 - 21:37

Да ето основната грешка, ние гледаме температура на въздуха, а то трябва да се гледа темп. на горивото. Има голяма логика, и сега разбирам защо в некви интервали от 5-6 часа непалите колеги. Поне аз разбрах че като се подгрее нафтата има значение за следващото палене каква ще е нейната температура.

ПП - Сега каде е точното положение на този датчик? В горивния филтър май няма такова нещо, да ме поправя някой ако бъркам ама по спомен толко.
Отговори

Pr0xY снимка Pr0xY 15 май 2009 - 22:00

За темп. на въздуха разбира се не става дума.Като че ли сме близко до решаването на проблема? :)
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 24 май 2009 - 18:12

Любимата тема :hahaha: , ма аз карам бензин.
Колеги шегата на страна. Няколко пъти вече я гледам колата, и аз този датчик за температура на горивото стигам до извода, че може да е само в ГНП-то....Пак ще кажа нека ме поправя някой ако бъркам. На кутията на горивния филтър има само една букса която при други автомобили е подгряване на горивото, тук мисля че е със същата функция. В нея влизат само два проводника, не виждам по кой начин ще е изпълнен там и сензор за температура. А друго по пътя на горивото аз ненамирам. :newsm05_41:
Отговори

bojo06 снимка bojo06 24 май 2009 - 23:11

Ivan Grigorov си чеше езика, кара бензика. РАЗБИРАМ ГО! Другите дизелари какво пишат???? Този форум е отвайващ!!! Има литература, но никой не чете, всеки пише каквото е чул.......
Отговори

Emo_VectraB снимка Emo_VectraB 25 май 2009 - 10:23

Добре колега дизелджия,кажи каква литература трябва да се чете за да се намери този датчик,за който беше писал в по-горните постове на руски.Гледам че си писал за 2.0 DTL мотора да няма някаква разлика в подгряването с 2.0 DTH?
Мнението беше редактирано от Emo_VectraB: 25 май 2009 - 10:33
Отговори

overkill снимка overkill 25 май 2009 - 15:40

Мдааа ключа за палатката е от къде взема релето за подгрева инфо за температурката на двигателя :newsm05_41:
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 25 май 2009 - 20:40

Бензинка ми е колата и си имам други проблеми....Искам да ви помогна ама няма никакво време да търся после да ровя и накрая да експериментирам какво може да причинява този ефект, с неподгряваща кола.

ПП - bojo06 колега кажи с прости думи ако знаеш какво е? Аз работя в сервиз, дори се пошегува с мен в по-предна страница, немога да знам всичко. Кажи обясни какъв е проблема на ОРЛИТЕ пък на форумна сбирка ще бъдеш почерпен подобаващо(ако не от друг то от мен). Ако си изкарваш хляба с откриването на подобни проблеми немисля, че кой знае кво ще стане като споделиш тук каде е проблема, и неговото решение. Аз това правя откривам проблеми по колите, обаче натрупания опит го споделям със закъсали хора. :newsm05_41:
Отговори

ludiq_max снимка ludiq_max 17 юни 2009 - 19:15

Моята вектра б 2.2 DTI подгрява само при температури под 5-6 градуса(засичал съм),а когато температурата е над 8 градуса някъде изобщо не подгрява и пали трудно дори на вън да е 20-30 градуса изобщо не подгрява някои може ли да ми каже на какво може да се дължи този проблем. :first: :clap: :clap:
Отговори

Pr0xY снимка Pr0xY 17 юни 2009 - 21:20

За сега не се намери решение на проблема.Единственото с което мога да ти помогна до някъде е като ти кажа че софта ти е стар и ако искаш да подгрява на студен старт до към +12-14 го поднови...и още нещо не се връзвай на твърдения от сорта "това че лампата не свети не значи че свещите не подгряват...".
Отговори

ivo123 снимка ivo123 18 юни 2009 - 07:31

ludiq_max и моята е така X20DTH.
Под 5 градуса подгрява винаги, но над тая температура не.
Така си е заложено.
Имал съм проблем с паленето като е преходна температурата 6-8 градуса навън - тогава стартера завърта 8-9 пълни оборота и пали колата.
Информация за момента на подгряване се взима от температурния датчик, който е на термостата.
По което и време да го откачите и дадете контакт ще светне лампата за подгрев вътре.
Другото което ще се случи е че в компа ще се получи грешка за неработещ температурен сензор.
Но някой ако има съмнения, че релето не включва или нещо по веригата не е наред - да откача датчика /букса с 2 кабела е/.
Може да се побългари с един прекъсвач /да се изключва датчика и да подгрява колата по желание на водача, но не е препоръчително, а и проблема е някъде другаде по всяка вероятност/.
Отговори

Гено снимка Гено 18 юни 2009 - 12:28

 Pr0xY, на 17 Jun 2009, 10:20 PM, каза:

...и още нещо не се връзвай на твърдения от сорта "това че лампата не свети не значи че свещите не подгряват...".

това са май мои думи, но аз казах че става въпрос за Исузу, не твърдя че е така и при немските дизели, дори като чета темата, явно не е, така че търсете проблема в датчик за температура, според мен, ама колко са и кой къде дава информация, не знам
Отговори

Pr0xY снимка Pr0xY 18 юни 2009 - 15:42

Не цитирам само теб.Доста хора изрекоха подобни приказки дори и тези в Стефанов :).Проблема май ще се търси отново в началото на зимата.Сега при тази жега няма и как да се наблюдава реакцията на подгрева :).
Отговори

Shades снимка Shades 19 юни 2009 - 17:45

Датчиците за температурата са: на антифриза (намира се до стойката на термостата) и на горивото (намира се в горивната помпа). По много чужди форуми пише, че има оплаквания от т.нар. ECT сензор (Engine Coolant Temperature), произведен от Бош, който често страдал от кофти връзки. По въпроса дали подгрява след запалване или не, истината е само една и тя е, че подгрява, без значение какво ви свети по таблата. Цифрите са следните:

17С - 180 секунди
20С - 40 секунди
40С - 40 секунди
41С - 0 секунди

Послегреенето се прекъсва при подминаване на 2500 оборота, без значение от температурата на антифриза.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg