Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Зъбно колело колянов вал

MladOpelist снимка MladOpelist 01 септември 2013 - 19:13

Здравейте колеги,

налага се да сменя зъбното колело на коляновия вал че му е разбита шпонката, но пущината не ще да се предаде и да излезе. Пръсках с WD40 е не ще и не ще. Ако има някакъв пениз при ваденето ще се радвам да го споделите. Като гледам няма място за скоба м/у корпуса на маслената помпа и самото колело.

М/у другото не е необходимо колелото да излезе здраво - така или иначе ще се сменя.

Мотора е X16SZ.

Благодаря предварително.
Мнението беше редактирано от MladOpelist: 01 септември 2013 - 20:39
Отговори

kalin09 снимка kalin09 01 септември 2013 - 22:20

Zavari mu obraten 4uk. Sori,nqmam kirilica
Мнението беше редактирано от kalin09: 01 септември 2013 - 22:22
Отговори

MladOpelist снимка MladOpelist 02 септември 2013 - 06:22

И аз мислих за този вариант, но тр. да тегля колата до някъде за го вадим, понеже нямам СО и обр. чук. Мислих и върху варианта да разпробия колелото и да навия две шпилки в него и след това да ги ползвам за самоделна скоба, но това е още по-голяма играчка.

Благодаря че се включи, спорна седмица.
Мнението беше редактирано от MladOpelist: 02 септември 2013 - 06:23
Отговори

ozaki снимка ozaki 02 септември 2013 - 06:42

Развиваш предпазителя на ремъка от горе от кожуха на разпределителния вал и отдолу от маслената помпа(трябва ти еврейска звезда) след това със по голяма отвертка и малка щанга подлагаш чак под пластмасата(заедно със зъбното колело) и натискаш лекичко по малко по малко като внимаваш да не счупиш пластмасата.

Между другото как така шпонката е разбита ,а колелото не иска да излезе(да не сте слагали лепило)...вече няколко коли оправяхме със разбита шпонка, но освен разбития канал вала също има износване,така че трябва да се смъкне и да се занесе първо на заварчик после на стругар, за да се оправи вала(като работата не е сигурна)защото не се знае дали стругаря ще улучи същото място.
На един вал се пробвахме да направим канала на 180 градуса,но стугаря(фрезиста) не беше си свършил работа добре ,та после търсихме друг вал.
Ако стигнеш до там да търсиш друг вал препоръчвам да търсиш от c16nz заедно със зъбното колело и шпонката (тук зглобката се състои от три части зъбно колело,шпонка и колянов вал,не като x16sz/r шпонката да върви заедно със зъбното колело)....та все пак първо вземи зъбното колело и пробвай ако има луфт знай че няма да изтрае много ,лепилото от 70лв на loctite пак не помага(поне не за дълго). Ако има нещо питай.
Мнението беше редактирано от ozaki: 02 септември 2013 - 06:45
Отговори

MladOpelist снимка MladOpelist 02 септември 2013 - 07:58

 ozaki, на 02 септември 2013 - 06:42, каза:

Развиваш предпазителя на ремъка от горе от кожуха на разпределителния вал и отдолу от маслената помпа(трябва ти еврейска звезда) след това със по голяма отвертка и малка щанга подлагаш чак под пластмасата(заедно със зъбното колело) и натискаш лекичко по малко по малко като внимаваш да не счупиш пластмасата.

Между другото как така шпонката е разбита ,а колелото не иска да излезе(да не сте слагали лепило)




Разбита е шпонката не към вала, а към ремъчната шайба. X16SZ взема сигнал за запалването именно от тази ремъчна шайба. При мен отместването стигна до 3-4 зъба закъснение /на шайбата/и колата направо умря. Пластмасата съм я махнал нацяло пробвах с отверка и щанга, но не мърда, а шпонката не е лепена просто колелото е запекло яко.
Отговори

ozaki снимка ozaki 02 септември 2013 - 08:17

Мхм ясно ,а със щангата не напъвай лекичко,а пробвай се на тласаци смисъл като почукване да се получава.То и при мойта беше се получило така,но при мен и самата шайба бе се повредила,та се наложи да купувам друга.После бях гледал в един руски сайт,пробиват шайбата и зъбното колело(до някъде) и набиват опашката от як свредел и става като шпонката горе на разпределителния вал,може да пробваш този вариант и да не даваш пари за зъбно колело,ама ако не се получи ще си пре**еш шайбата.
Както ти казах имам една разбита шайба и едно зъбно колело ,но все ме мързи да пробвам дали ще стане номера със пробиването.
Мнението беше редактирано от ozaki: 02 септември 2013 - 08:19
Отговори

MladOpelist снимка MladOpelist 02 септември 2013 - 18:51

Здравейте отново,

с доста "мамата" и подобни,разни клиновидни приспособления успях да изкарам колелото около 1-2мм след което вкарах скобата и от там лесната част. Естествено след толкова ручкане има и жертви - семеринга на маслената помпа е повреден /това не е болка/, тялото на помпата е леко подбито в часта под клапана, надявам се това да не е проблем, колелото естествено е с подбита задна периферия.

Това е засега, благодаря на колегите дали съжети.

P.S: Ozaki имаш ЛС.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg