Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Направи си сам

подобряване на охладителната уредба

Rumkata снимка Rumkata 14 май 2009 - 23:45

колега хрумна ми една идея, която искам да осъществя.
Работата е следната искам да си направя перката да включва по рано (примерно на 92-95), защото се пуска на около 97-98 градуса, но да си призная това малко ме претеснява. Замислил съм нещо от рода на термореле, което да управлява перката при горе посочения диапазон.
Моля ако има колеги по запознати с електрониката да си дадат мнението.

Неискам да го побългарявам с копче. Искам старата система да си работи, а новата да се прикачи паралелно.
Мнението беше редактирано от Rumkata: 14 май 2009 - 23:45
Отговори

siegfrid снимка siegfrid 14 май 2009 - 23:50

Казвам ти, вариантът, на който съм се спрял аз:

Задължително първо трябва да смениш Термостата !!
След, което си купуваш датчик от Лада САМАРА, който е точно 95/92 градуса и си готов.

Почти на 100% съм сигурен, че точно от Самара ставаше. Но за всеки случай - сваляш стария и с него в магазина за сравняване.

Това е всичко - без препряване, без излишни нерви :knee:
Мнението беше редактирано от siegfrid: 14 май 2009 - 23:50
Отговори

Rumkata снимка Rumkata 14 май 2009 - 23:56

не си ме разбрал колега :) неискам нищо да си бутам по колата, защото всичко си работи, но прости си включва на 97-98 градуса искам да го прекрепя паралелно към сегашната. и двете скорости си работят. просто искам да се направи така, че по рано да ми се включва бавната скорост. Разпитах насам натам и за исузувия мотор ми казват, че било нормално такава температура.
Отговори

siegfrid снимка siegfrid 14 май 2009 - 23:58

Аз реших, че искаш директно да свалиш температурата, при която се включва Перката.
Сега разбрах, че идеята ти е да имаш паралелна възможност да манипулираш това при каква Температура да се включва :knee:
Отговори

Rumkata снимка Rumkata 15 май 2009 - 00:01

да точно така. да си остане стара система, а новата да се свърже към нея. но неискам никакви копчета вътре
Отговори

Prilo снимка Prilo 15 май 2009 - 07:18

Не виждам как ще стане, без подмяна на терморелето :knee:
Отговори

CH_M снимка CH_M 15 май 2009 - 08:14

Колега и аз съм с Исузовия мотор ,обаче си монтирах един бутон да ми включва големия вентилатор и аз си командвам парада . Електричар съм ,можех да си го направя електронно термо реле ,обаче съм стигнал до извода-колкото по-малко електроника в една кола -толкова по-добре .
Отговори

doolettle снимка doolettle 15 май 2009 - 17:15

 Rumkata, на 15 May 2009, 12:45 AM, каза:


Купуваш си термостат и термореле на каквато температура искаш, намираш си една тръба около Ф35-40 (да е същия диаметър като гърловината на радиатора) дълга 10на см и отиваш при сругар да ти направи гайка по релето което си купил. След като имаш всичко това отиваш при заварчик да ти завари гайката за тръбата като предварително си я пробил и си навиваш релето на новото му място. Ей тая цялата джаджа я монтираш на маркуча който излиза от мотора и влиза в радятора и и връзваш кабелите към другите, но аз не виждам нито една основателна причина за да не замениш просто твоя термостат и термореле с по-студени. Честно да ти кажа, всичко това според мен е абсолютно излишно!! Мотора е изчислен на триенето при определена температура и не мисля, че ще му е по-добре ако се свали 10* надолу но това ти си го решаваш. :knee:
Отговори

loudnes снимка loudnes 15 май 2009 - 18:03

Безмислено ми се струва цялото лутане .Ще започне перката да работи доста по често от което е силно вероятно да се скапе бързо термодатчика.Просто са калпаво измислени той комутира сичкия ток на перката ,а пусковият и такъв е доволно голям поради което залепването на терморелето е въпрос на време особено при често сработване.Не знам тия конструктори защо не са прекарали перката през реле.Аз наскоро взривих радиатор воден заради не работеща перка :knee: .
Отговори

Rumkata снимка Rumkata 15 май 2009 - 22:33

колеги идеята ми е по точно да си сложа някакво термореле, което да е нормално отворено и просто датчика му се залепя за радиатора и само да се наглася исканата температура. Следващата стъпка е да свържа към настоящата система успоредно. Вземам 12 волта от датчика на перката прокарвам го през това термореле и то като затвори на необходимата температура подава 12 волата към бавната степен на перката, а старата система си остава в наличност. За цялата работа се опъват точно два кабела!
Отговори

andreyfa снимка andreyfa 15 май 2009 - 22:40

Представям си как един екип инжинери са работили по този въпрос, решили са чрез безброй изчисления , че този датчик трябва да се настои на тази температура, но ти казваш , че не са прави. Така ли е ? Или аз не разбирам нещо...
Отговори

Rumkata снимка Rumkata 15 май 2009 - 22:43

 andreyfa, на 15 May 2009, 11:40 PM, каза:

Представям си как един екип инжинери са работили по този въпрос, решили са чрез безброй изчисления , че този датчик трябва да се настои на тази температура, но ти казваш , че не са прави. Така ли е ? Или аз не разбирам нещо...



извинямвай колега ама като вземеш да си караш колата на 100 градуса ела ми се обади да видим колко време ще издържи
Отговори

andreyfa снимка andreyfa 15 май 2009 - 22:48

 Rumkata, на 15 May 2009, 11:43 PM, каза:

извинямвай колега ама като вземеш да си караш колата на 100 градуса ела ми се обади да видим колко време ще издържи

Просто си помислих , че проблема е някъде другаде , и той е по важен а това е следствие на него
Отговори

fanatic снимка fanatic 15 май 2009 - 22:49

 Rumkata, на 15 May 2009, 12:45 AM, каза:

колега хрумна ми една идея, която искам да осъществя.
Работата е следната искам да си направя перката да включва по рано (примерно на 92-95), защото се пуска на около 97-98 градуса, но да си призная това малко ме претеснява. Замислил съм нещо от рода на термореле, което да управлява перката при горе посочения диапазон.
Моля ако има колеги по запознати с електрониката да си дадат мнението.

Неискам да го побългарявам с копче. Искам старата система да си работи, а новата да се прикачи паралелно.


Човече цяла армия инженери са мислили от какво точно да е направен блока и всички чаркалаци по мотора. Студения мотор е лошо работещ мотор, разхода му се вдига и като цяло е сметнато че при тия градуси се чувства най- добре.

Аз съм 99% сигурен че могат да го направят и на 65-70 градуса да работи с 3 квадрата радиатор и 20 литра антифриз и огромни водни магистрали, но при тия температури горивото и разликата между температурата на горивната камера и друга част на блока ще е голяма.

Според мен това са пълни глупости с преправянето.....

П.С. моята кола фабрично бачка на 100 градуса и нечовешко налягане и не съм видял проблем...
Отговори

Rumkata снимка Rumkata 15 май 2009 - 22:49

не няма никакъв проблем просто искам да накарам перката да заработи по рано от нормалното- нищо повече, обаче условието е без копче
Отговори

Nedqlkov снимка Nedqlkov 15 май 2009 - 23:10

Вземаш датчик както ти каза зиги от самара (щом става) и това е решението. Аз от както съм купил колата търся решение на това. Не искам колата ми да работи на 100 градуса. то верно , че така са я изчислили ама на мен не ми се нрави итва си е . Смених оригиналния терсмостат с такъв на 89 градуса (не намерих тогава на 82). Търсих датчик с температури мах 95 да я пускат ама не ми предложиха и сега ще пробвам варианта с датчик от самара. Има и нешо друго - ако колата се кара на газ обича по-ниските температури на 100 градуса е пълен мъртвец,
Отговори

Rumkata снимка Rumkata 15 май 2009 - 23:13

колега тя всяка кола на 100 градуса е пълен мъртвец. и тази температура наистна не е хич добра!
Отговори

fanatic снимка fanatic 15 май 2009 - 23:13

 Nedqlkov, на 16 May 2009, 12:10 AM, каза:

Вземаш датчик както ти каза зиги от самара (щом става) и това е решението. Аз от както съм купил колата търся решение на това. Не искам колата ми да работи на 100 градуса. то верно , че така са я изчислили ама на мен не ми се нрави итва си е . Смених оригиналния терсмостат с такъв на 89 градуса (не намерих тогава на 82). Търсих датчик с температури мах 95 да я пускат ама не ми предложиха и сега ще пробвам варианта с датчик от самара. Има и нешо друго - ако колата се кара на газ обича по-ниските температури на 100 градуса е пълен мъртвец,



Не е вярно. Студен изпарител= няма добра газова фаза= влиза в течно състояние = голям разход= дави колата= не върви....
Отговори

Rumkata снимка Rumkata 15 май 2009 - 23:15

 fanatic, на 16 May 2009, 12:13 AM, каза:

Не е вярно. Студен изпарител= няма добра газова фаза= влиза в течно състояние = голям разход= дави колата= не върви....



кой ти говори за студен изпарител???
Отговори

fanatic снимка fanatic 15 май 2009 - 23:36

Под студен имам предвид по ниска температура на водата минаваща през него.
Не бе мен ми е все едно, но каква е ползата от такова преправяне. По- нисък разход, по- добра работа, или по-сигурна охладителна с реле което винаги може да откаже.... Ако е само за да падне стрелката с 2 градуса мисля че няма смисъл...
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg