Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Проблем ли е това? При топло време вдига обороти при палене, а при студено-не.

roro снимка roro 25 април 2012 - 22:55

Колата е Зафира А X18XE1 1.8 бензин.Не знам как е програмиран компютъра(дали трябва да има електронна газ). Зимата когато е доста студено, от - 20 до около 0 градуса, колата пали и държи около 950-960 оборота, но в първия момент се мъчи да загасне. На загрял двигател държи пак толкова без да мърдат. Когато обаче температурата стане над 10-12 градуса, при палене на студен двигател държи около 1500-1600 оборота за около 2 минути, или докато натисна газта и тогава пак се заковават на 950. Не трябва ли да е обратното- зимата в студа да държи за известно време тези обороти, а в по-топло време да си държи при палене 950. Дросел клапата съм я почистил - нямам клатене на обороти и мъчене за загасване на празен ход. Температурния датчик на двигателя съм го сменил за всеки случай есента(с оригинален на GM), но и с двата датчика положението е едно и също. Колата си върви перфектно, само това вдигане на оборотите при топло време сутрин ме притеснява. Имам опком и не показва никакви грешки. Да се мъча ли да го хвана, какво е с ваша насока, или да не се занимавам?
Отговори

roro снимка roro 25 април 2012 - 23:30

Четох в Аутодатата, че се препоръчва да се сменят кабелните обувки с част от кабела на термо датчика. Това го дават в сервизния бюлетин. Възможно ли е да е от това?
Отговори

ГостЛукчо_* 25 април 2012 - 23:37

Ако имаш газ -дюзи.
Отговори

roro снимка roro 26 април 2012 - 08:34

Преди една седмица сложих газов инжекцион BIGAS, но проблема си беше от преди това-откакто съм взел колата преди 4 години.
Отговори

Tsuri снимка Tsuri 26 април 2012 - 09:09

Да не пускам същата тема, проблема го имам и аз. Колата си пали без проблем обаче температурата на вънка като е над 15 градуса държи 1600 оборота за 2-3мин след това падат плавно до 700 оборота и тука идва интересното колата загрява плавно до 77-80 градуса и оборотите се вдигат до 900-950. Ходил съм при доста разбирачи и на който им кажа за проблема ме гледат интересно и се хилят. Колата е със ГИ но проблема го имаше и преди слагането му. Няма грешки при диагностика.
Отговори

ffilip снимка ffilip 26 април 2012 - 18:57

При мен е същото. Двигател X18XE1.
Зиме държи към 1000 оборота сутрин, лятото около 1500. Други проблеми няма и явно сутрешните обороти са нещо нормално. Очаквам някой да каже обратното, но надали ще се впечатля с нещо :icon_wink2: .

Към колегата roro - отскоро и аз съм с газова уредба, но не намирам никаква разлика в поведението на двигателя сутрин или при достигане на работна температура - всичко си е както е било преди газовия инжекцион.

Мнението беше редактирано от ffilip: 26 април 2012 - 18:58
Отговори

FirestorM снимка FirestorM 26 април 2012 - 19:16

Явно си е нещо нормално това, понеже и при мен го прави това нещо с оборотите при топло време...
Отговори

Hybrid снимка Hybrid 26 април 2012 - 20:31

Абсолютно същия случай при мен (X18XE1-бензин, няма АГУ)
-зимата - 950 rpm
-в момента - ~1500rpm за 2-3 минути.
Също така ако започна движение при тези обороти 1-2 км има леко придърпване (все едно НЕ контролирам аз дроселовата клапа)
Доста изнервящо е, и аз мисля че трябва да бъде обратното през зимата да са по-високите обороти, а през лятото - "нормалните"
Мнението беше редактирано от Hybrid: 26 април 2012 - 20:33
Отговори

Ckman снимка Ckman 26 април 2012 - 21:19

Здравейте искам и ас да попитам за моята тигра х16хе,нормално ли е да се включва смукача няколко пъти в деня дори и на не много студен двигател през лятото.И къде може да е проблема.
Отговори

roro снимка roro 27 април 2012 - 22:25

Към колегат ffilip и към всички останали. Проблема го имах и преди слагането на газовия инжекцион и след това. Явно това е нещо нормално за този двигател, но ме гложди нещо отвътре , че не е редно да е така. Иначе колата си върви перфектно и няма други проблеми.
Отговори

nikef1 снимка nikef1 28 април 2012 - 00:06

Ами колеги и при мене е така, иначе мотора си работи перфектно.
Отговори

Tsuri снимка Tsuri 28 април 2012 - 09:06

Добре обаче тоя проблем не е винаги се явява. Не всяка сутрин ми го прави, само когато тя реши. И за мен не е нормално студен двигател независимо каква е външната температура да държи 1600 оборота. За мен това високи обороти за студен двигател, все пак като станем рано сутрин не тръгваме веднага да бягаме. Не знам вас обаче аз не тръгвам докато не паднат оборотите или докато не превключи на газ (обикновено това става едновременно).
Отговори

Hybrid снимка Hybrid 28 април 2012 - 09:36

Явно никои не знае защо така е констуирано управлението на този тип двигател, и какъв е смисълът при по-висока температура на въздуха да се държат високи обороти, а през зимата, когато темп. е по-ниска стрелката да "заковава" -950 rpm.
Отговори

talatinov снимка talatinov 28 април 2012 - 09:45

И при мен е така.Но като е топло не винаги вдига оборотите така само когато си поиска.
Отговори

FGRC снимка FGRC 01 май 2012 - 00:53

Проверете си стъпковите моторчета.
Отговори

todor145 снимка todor145 01 май 2012 - 07:27

Колеги и при мен е така,прави го когато си иска
Отговори

martin_kolev снимка martin_kolev 01 май 2012 - 08:40

Държи високи обороти, за да изгори принудително бензина и въздуха, останали в смукателния колектор.Защо го прави предимно лятото нямам представа, но всички ХЕ1 явно са така.
Отговори

STEFANAKI85 снимка STEFANAKI85 08 август 2012 - 17:39

В http://www.vauxhallo...500-rpm.303353/ един колега казва че е решил проблема като е откачил буксата на сензора за положението на дроселовата клапа запалил е колата ,вдигнал е 3000 оборота,после изгасил и закачил отново буксата.Според него така се се прави reset на дроселовата клапа и трябва да държи вече 820оборота.

"i sorted idle problem dissconnected wiring from throttle body started up car the car reved to 3000 rpm switched off car connected wiring again started up again the throttle body had reset now idling 820 rpm"

НЯКОЙ ПРОБВАЛ ЛИ Е??? И МЕН МНОГО МЕ ДРАЗНЯТ ТЕЗИ ВИСОКИ ОБОРОТИ
колата е zafira 2007 1.6 но може проблема да е сходен
Мнението беше редактирано от STEFANAKI85: 08 август 2012 - 17:43
Отговори

tisho7 снимка tisho7 08 август 2012 - 18:13

И при мен е така.Колата е с Х16ХЕL.Зиме няма грижа,сега с тея жеги като запаля само на студен двигател държи няколко минути 1500-1600 оборота.И аз нямам идея зо се получава така.Тази идея с дросела незнам до колко е добра.Ако някой каже как може да се оправи би било супер.Въпреки,че се свиква с това.Тога го прави само при студен двигател.След като игася двигателя и запаля примерно след 4-5 часа не е така положението,но щом загася двигателя вечерта и запаля сутрин винаги е така.Странен е ефекта.
Отговори

STEFANAKI85 снимка STEFANAKI85 09 август 2012 - 15:55

 tisho7, на 08 август 2012 - 18:13, каза:

И при мен е така.Колата е с Х16ХЕL.Зиме няма грижа,сега с тея жеги като запаля само на студен двигател държи няколко минути 1500-1600 оборота.И аз нямам идея зо се получава така.Тази идея с дросела незнам до колко е добра.Ако някой каже как може да се оправи би било супер.Въпреки,че се свиква с това.Тога го прави само при студен двигател.След като игася двигателя и запаля примерно след 4-5 часа не е така положението,но щом загася двигателя вечерта и запаля сутрин винаги е така.Странен е ефекта.


Според колеги от форума при определна температура се задържат недоизгорели газове и като се запали колата те доизгарят и от там вдигането на оборотите.Не би трябвало да е проблем аз лично леко "припомпвам" и оборотите веднага се стабилизират.

НО ГОЛЕМИЯ ВЪПРОС Е ЗАЩО ТЕЗИ ГАЗОВЕ СЕ ПОЯВЯВАТ САМО КОГАТО КОЛАТА НЕ Е РАБОТИЛА ДОСТА ВРЕМЕ И Е СТУДЕНА,ИЛИ ПРОСТО ТОГАВА ПО ЛЕСНО СЕ ЗАБЕЛЯЗВА ЕФЕКТА ОТ ТЯХ
Мнението беше редактирано от STEFANAKI85: 09 август 2012 - 17:36
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg