Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Zafira A - слагане на MID и темпомат

dvasilev снимка dvasilev 17 февруари 2017 - 02:18

Здравейте колеги,

От седмица чета различни теми за ъпгрейд във форума (Vectra B - От TID към MID, относно бордкомпютър на Зафира 2004г) и се запалих да сложа на зафирата MID и темпомат. Честно казано не знам защо. Екстрите едва ли бих ги ползвал толкова, по-скоро ми е интересно дали ще се оправя, а и да знам, че колата просто си ги има.

Отварям нова тема, за да не спамя другите с въпроси тъй като имам неясноти, а и другите теми са достатъчно дълги. Също мисля да сбия част от информацията и да сложа линкове/снимки. Ще започна първа с МИД-а.

Това което разбрах до момента за МИД-а е следното:

  • TID (Triple Info Display) - показва само дата, час и външна температура. Изглежда така:
    Прикачен файл  01.jpg (24,8K)
    Брой изтегляния: 172
  • MID (Multi Info Display) - освен дата, час и външна температура показва:
    • Моментен разход - Трябва да се пуснат кабели до определени пинове в буксата на километража и до ЕКУто на мотора.
    • Среден разход
    • Изразходени литри
    • Оставащ пробег с наличното гориво
    • Изминати километри
    • Хронометър
    • Тестер за изгорели крушки (bulb tester), намира се над жабката. Може да се тества като се извади крушка.
      Прикачен файл  02.jpg (30,35K)
      Брой изтегляния: 140 Прикачен файл  03.jpg (33,42K)
      Брой изтегляния: 95
    • Ниско ниво на маслото. Нужно е да има датчик на картера.
    • Ниско ниво на антифриза. Нужно е да има датчик на казанчето.
    • Ниско ниво на течността за чистачките. Нужно е да има датчик на казанчето. Може да се провери дали работи като се изпръска течността.

    MID-а съдържа бордовия компютър. Напр., след като му се подадат данни за скорост, налично гориво, натоварване на двигателя, той смята разхода. Изглежда така
    Прикачен файл  04.jpg (27,28K)
    Брой изтегляния: 131
  • За да видим какво имаме като окабеляване трябва да се свали таблото - цък.
  • За да се управлява МИД-а трябва да имаме две допълнителни копчета на лоста за чистачките. Ако нямаме значи сме с обикновен лост. Възможно е да имаме вече прекарана инсталация за управлението на МИД-а. Може да проверим като огледаме хубаво около волана за наличието на такава букса или сноп с 3 пина/кабела.
    Прикачен файл  05.jpg (64,46K)
    Брой изтегляния: 105
  • Ако нямаме датчици за ниските нива на експлоатационните течности и/или тестер за изгорели крушки може да замасим съответните пинове на буксата, за да не се отчита грешка.
  • Обикновено TID-овете са с 24-пинова жълта букса, докато MID-овете са с 32-пинова сива букса (по-рядко се срещат жълти).
  • Схемата за мачване на 24 към 32 пинова букса може да видим тук - цък и цък. Интересно е да се види и руският сайт - цък.
  • MID-овете от Astra G, Zafira A, Vectra B и Omega стават на всяка от тях без значение бензин/дизел. MID-овете се програмират спрямо определния двигател и гуми, за да могат да отчитат реални стойности на разход/пробег. Таблицата може да се намери тук и основната страница цък.
  • Езикът и мерните единици също се програмират. За да се покаже текущият код задържате двата бутона на мид лоста.
  • OP-Com не може да програмира MID-a. Трябва да се използва Tech 2. За опел скан не съм сигурен.


Какво не ми е ясно:

  • С кое е по-добре и по-лесно да започна с МИД-а или с темпомата?
  • Как да изтествам МИД-a на място, тъй като утре ще получа дисплея по еконта:
    • Да намеря адаптер към 12 волата. Ще трябва да срежа накрайника и да го допра към определените пинове. Също трябва да имам мултицет, за да оцеля плюса/минуса.
    • Да питам дали може да занеса мида до колата и там да ползвам акумулатора или да занеса акумулатора в еконта :)
    • Един познат ми каза, че ще стане и с 9 волтова батерия. Това ми е струва най-лесният вариант, някой дали го е пробвал ?

  • Как да сваля таблото, за да видя какво окабеляване имам. Поръчал съм си следните инструменти от китайците. Дали ще ми бъдат полезни и дали ми трябва друго? Май трябва да съм доста внимателен с щипките на таблото, за да не ги счупя.
    Прикачен файл  06.jpg (32,56K)
    Брой изтегляния: 57 и Прикачен файл  07.jpg (78,07K)
    Брой изтегляния: 39
  • Какви кабели ще ми трябват?
    • Ще трябва ли да удължавам нещо? Предполагам, че не.
    • За смяната на пиновете предполагам, че няма да режа кабели ами директно вадя от единия пин и слагам на правилния?
    • В гаража нямам ток. Мисля да си взема газов поялник. Този предполагам ще свърши работа. Зарежда се с флакон, с който се пълнят запалки. Поялника струва 20лв а флакона 2лв.
      Прикачен файл  08.jpg (27,73K)
      Брой изтегляния: 31
    • Какви кабели точно ще ми трябват и колко дълги ? Трябват ли ми цветни, защото по железариите има само черно/червени.
    • Как се замасяват пиновете за липсващите датчици? Предполагам, че слагам кабел от пин за маса към пина за липсващата фукнционалност ? Мога ли да вържа повече от 1 липсваща фукнционалност към 1 маса ?


Полезни връзки:

Мнението беше редактирано от dvasilev: 21 май 2017 - 21:30
Причина за редактиране:: Качвам снимките директно в темата за да не се загубят :)
Отговори

k opel e снимка k opel e 17 февруари 2017 - 04:22

Започни първо с темпомата. Виж за куплунг при волана. С ел. газ си и е лесно. В темата, която си чел е много ясно казано и няма да ти е трудно. За МИД се консултирай с Ивайло - Майки. Има тема във форума. Проводници вземай само от морга.
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 17 февруари 2017 - 07:42

Много въпроси и може да не отговоря на всички, но ще опитам.
Първо инструментите от китайците са излишни, трябва ти един торкс 20 и една права широка отвертка.
Второ МИД само от Зафира, от другите кутиите са различни. Хубаво е да си вземеш направо от такава с мотор като твоя, програмирането струва от 10 до 30 лв, няма смисъл да ги даваш.
Газовия поялник е добра идея, но е малко опасно да бъркаш със него из таблото.
Трето окабеляване вероятно нямаш, но ти си намерил схемите и вероятно ще се справиш. Дано имаш поне за темпомата, че е голямо навиране под таблото да го вържеш. Може да се свърже и към голямата букса до АБС-а, имам инфо за това ако ти трябва.
На МИД-а можеш да подадеш 9 волта без проблем и да светне, но студен ще си покаже всички пиксели, обикновено когато се постопли започват да изчезват :(
Кабели ще ти трябват около 5 метра, аз ги купувам от сервиз за телевизионна техника. Има няколко цвят и съм си взел по 5 метра. Пиновете не са точно еднакви и аз ги отрязах и запоих другите. Кабелите към датчиците които нямаш ги събираш и запояваш заедно към една маса, няма проблем с това.
Таблото няма щипки, само видии торкс 20, във лявата духалка имаш една скрита, трябва да извадиш горната част на духалката и ще я видиш. Пепелника има една видия отдолу и се натиска надолу със широката отвертка в процепа със горната част. Централната конзола със врътките на парното има две видии отдолу и е на щипки към горната пластмаса, излиза напред. Хубаво е да свалиш волана и корите около пръта му за по удобна работа, за волана ти трябва торкс 27 за еърбека(намират се отзад две дупки) и торкс 50 за болта на волана(той има белязка за правилен монтаж след това, огледай хубаво). Във централната духалка имаш също торкс 20, ама той се вижда. Всички други крепежи се виждат.
И имаш жокер, ако нещо объркаш може да се обадиш на Майки, той е човека можещ да ти го монтира :)
Мнението беше редактирано от dimitarmark: 17 февруари 2017 - 07:48
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 17 февруари 2017 - 10:19

Щипките от горе на централната конзола имат навика да се чупят, внимавай. Като извадиш волана не върти лентовия кабел. Ако случайно си поиграеш виж после да има ход-въртене в ляво и дясно, че се къса...
Внимавай с пластмасите по зафирата. Отвратителни са. Чупят се лесно. Не се мъчи да махаш пинове от буксите с цел разменяне. Режи и запоявай.Дано имаш кабелите при голямата букса - между купето и двиг.отсег, че тя се маха отвратително.По принцип CDX изпълненията имат повече пуснати кабели.

Като гледам си ентусиаст.....успех.
Отговори

dvasilev снимка dvasilev 18 февруари 2017 - 01:05

Здравейте колеги,
Благодаря за отговорите и съветите !
Днес получих мид-а, лостчетата и тестера за крушки. Мид-а и лостчетата са от Vectra B dti, а тестера от Астра Г.
Прикачен файл  01.jpg (177,35K)
Брой изтегляния: 55 Прикачен файл  02.jpg (150,28K)
Брой изтегляния: 53

Най-веорятно ще започна от темпомата, но междувременно изникнаха и други въпроси основно по мида:

  • Може ли да дадеш схемата за връзване на темпомата към АБС-а?
  • Ако размера на мида не стане на Зафирата, ще пробвам някак си да го нагодя, предполагам не е проблем.
  • Май ще ми трябва допълнителна букса за МИД-а, тъй като няма. Някой има ли идея откъде може да се купи?
  • Мида го взех без да съм го тествал, но се надявам да работи. Няма букса към него и не съм сигурен кой пин кой е, т.е., откъде започва броенето на пиновете.
  • Дали може нещо да се прецака ако свържа неправилно пиновете при теста с батерията ?
  • Тестера за крушки дали може да се тества "на сухо" с мид-а преди да се инсталира? Например с 1 работеща/неработеща крушка? Някой има ли схема за тестера ?
  • Дали само тестера и окабеляването е достатъчно? Окабеляването към крушките как трябва да стане? Предполагам може да се направи само за някои светлини, а тези които не са окабелени да се замасят пиновете на самия тестер?
  • Някой може ли да даде сайт или да каже магазин в София, откъдето мога да си купя цветни кабели, или пък да сподели къде има морги в София, напр. около Овча Купел?
  • Газовият поляник наистина ли не е подходящ? Той има накрайник който се нагрява, а не директно пламък. Поялник въобще нужен ли е ? Може ли директно да се съединят кабелите и после с изолирбанд или шлаух да се изолират? Т.е., то може но дали е ок?
  • Радиото трябва ли да се сваля също, понеже още не са ми дошли инструментите?
  • Ако счупя някоя щипка/пластмаса предполагам с канаколит може да се залепи?
  • Тъй като не знам дали ще мога да се справя за няколко дена или въобще дали ще се справя, колата може ли да се кара без таблото и без да съм рязал кабели?
  • В началото на седмицата звъннах и на Майки, който ми даде и цена за окабеляване и монтиране, така че ако нещата се объркат, ще закарам колата при него.

Мнението беше редактирано от Жоро: 16 март 2017 - 10:21
Причина за редактиране:: Качвам снимките директно в темата за да не се загубят :)
Отговори

CH_M снимка CH_M 18 февруари 2017 - 09:56

3.Най добре букса с част от кабелите от морга ....
4.На капака до буксата има цифри от къде е началото и как се броят пиновете.
Прикачен файл  7fcda7638558.jpg (89,17K)
Брой изтегляния: 41

Това е ТИД, но на МИД-а е по същия начин ....
За проба да видиш има ли проблемни пиксели подай на 4-ти и 5-ти пин 12 волта, на 1-ви свържи масата.
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 18 февруари 2017 - 10:37

1 Защо темпомата да се вързва към АБС? Вързва се на една голяма букса до АБС, после ще видя кои кабели бяха.
2 Не е до размера, кутиите се захващат различно и аз ползвах кутията на ТИД и мушнах вътре чаркалъците от МИД на Вектра Б. Има малко нагаждане, ама става.
5 Може да се прецака, гледай внимателно, на буксата има номера на пиновете.
6 Със тестера за крушки не се занимавай! Инсталацията иска много сериозно преправяне, колега се бори до някъде със това и още не го е преборил май. А той е специалист в това.
9 Не е подходящ, но това е мое мнение.
10 Радиото се сваля.
12 Може да се кара и без табло, ама ...
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 18 февруари 2017 - 17:03

9. Газовият поялник е подходящ ако е компактен. Усилваш толкова, колкото да се топи калая, но да не е зърнест. Поялника трябва да има и духалка за горещ въздух. Кабелчетата ги надиш като ги запояваш / НЕ използвай киселина / и ги изолираш с термошлауха-свива се с горещ въздух. Цветни кабелчета не ти трябват ако имаш маркировки за проводници. Етикетчета с два отвора през които се мушкат проводниците. Етикетчетата си ги оцветяваш, надписваш, маркираш...Така и така трябва да си направиш чертеж, че да не объркаш нещо.
Както казва колегата....това е мое мнение.
И пак УСПЕХ!
Отговори

dvasilev снимка dvasilev 19 февруари 2017 - 02:04

Май никаква не я свърших днес - купих си още малко инстурменти и свалих клемата на акумулатора :) Не стига, че не разбирам, нямам инструменти ами на всичкото отгоре и болтовете не могат да се развият, защото са се запекли и от там не мога да видя и какво окабеляване имам. Ето с какво се занимавах и съответно какво ме тормози :)

  • Като за начало видях, че пружинката и една пластина от лостчето за темпомата бяха извадени и трябваше да ги оправя.
    Прикачен файл  01.jpg (169,03K)
    Брой изтегляния: 62
    Това клипче ми помогна - Opel Astra f Fernlicht beim Blinken / Reparaturanleitung. Проблемно е слагането на пружинката, но с на жената пинсетата за вежди стана бързо :)
  • После закачих оп-кома, за да проверя дали натискането на спирачката и съединителя се отчита. Спирачката е ок, но на съединителя пише Not Present. Предполагам, това е защото просто не е активиран от оп-кома? Мисля, че на 3 места трябва да се кативира от оп-кома, някъде го бях мярнал в тема, но не се сещам къде.
  • Исках да проверя дали имам букса за бутоните на темпомата, но не успях да сваля корите около волана. Изгледах това клипче - Remove Vauxhall Astra Steering Wheel Step By Step, което показва как се сваля волана + корите, но изникна проблем с болтовете на волана:

    • Десният болт не се развива, въобще не мърда! Пробвах с две отвертки - едната, която днес я купих се огъна, а другата просто превъртя. Пробвах с клещите, но пак не става. WD40 дали ще помогне ? Левият болт пък в началото тръгна да се отвива, но после като пробвах пак да го развия/завия отвертката не искаше да захапе. Май резбата е заминала въпреки, че не съм го напъвал.
      Прикачен файл  02.jpg (147,74K)
      Брой изтегляния: 43
    • Долният болт пак ли е T27 като горните, защото и той не иска да захапе въпреки че изглежда ок?
      Прикачен файл  03.jpg (157,89K)
      Брой изтегляния: 21
    • За да сваля корите задължително ли трябва да отвия тези болтове, т.е., да махна волана? На клипчето гледам, че като се свали волана се махат две пъпки на корите и така се освобождават. С отвертката ги освободих, но корите не мърдат.. може би трябва по-силно да ги напъна или просто да сваля волана?
      Прикачен файл  04.jpg (40,6K)
      Брой изтегляния: 29

  • Също пробвах да махна кутията с ключа за фаровете, но пак не успях - How to Disassemble switch lights OPEL ASTRA G . Махнах ключа, сложих една пластина (от чистачка за лепенки на стъкло) от лявата страна да освободя щипката, а за другата щипка ползвах отверка. После пробвах да дръпна кутията отдолу и отгоре с отвертка, карта, както и с пръст да хвана от вътре, но не мърда. Болтче не видях да има да се развива. Ето и снимка
    Прикачен файл  05.jpg (98,86K)
    Брой изтегляния: 22
  • Пробвах и таблото да сваля, но видях че там пък трябва да ползвам много къса отвертка Т20, а моите са дълги. Ще трябва да взема по-скоро шестограмки, защото имат къса и дълга страна.
  • Тези инструменти дали ще свършат работа са свалянето на волана и по-специално Т50? Питам тъй като на клипчето се ползва чупещ се инструмент а този е статичен.
    Прикачен файл  06.jpg (172,96K)
    Брой изтегляния: 22
  • Повечето мид-ове, които гледах са без букса, може би и затова са по-евтини. Ще потърся дали се продават подобни букси или да преправя жълтата - евентуално да сложа една по малка до нея с 6 пина.
  • Замасяването не става ли като се свърже пин от мида към друг пин от мида, който е маса? В случая 1 си е маса.., къде трябва да се върже?
  • За да подам на 4-и и 5-и пин 12 волта трябва единия пин да го свържа с плюса, а другия с минуса или и двата пина трябва да минат през веригата?
  • За етикетите за кабели имаш предвид просто да залепя листчета с тиксо или нещо фабрично, което се продава по железариите ? Ако е последното може ли да пратиш линк/снимка как изглеждат ?


Благодаря на всички за помощта!

Полезни връзки:

Мнението беше редактирано от dvasilev: 01 април 2017 - 09:56
Причина за редактиране:: Качвам снимките директно в темата за да не се загубят :)
Отговори

dimitarmark снимка dimitarmark 19 февруари 2017 - 09:07

Болтовете не са запекли, просто са стегнати добре и не излизат нацяло, само освобождават еърбека. Този торкс 50 ще свърши работа. За корите около волана имаш две видии със кръстата отвертка откъм волана, трябва да завъртиш волана на 90 градуса за да видиш едната и после на обратно волана за другата.
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 19 февруари 2017 - 15:22

маркировка за кабели
Може с хартиено тиксо или каквато идея ти дойде на ум.
Чертай схема на това, което правиш....
Отговори

dvasilev снимка dvasilev 20 февруари 2017 - 03:04

Здравейте колеги,
Свалих корите на волана ! Това, което ми беше обягнало е:
  • Ръчката за освобождаване на волана се намира до ключа. Бях видял, че има такава ръчка от темата на колегата за разглобяване на таблото, но първоначално не намерих къде стои.
    Прикачен файл  01.jpg (115,83K)
    Брой изтегляния: 54

  • Завъртането на волана на 90 градуса, за да се достъпят болтчетата за корите. Мислех си, че тези болтчета се достъпват само при свален волан.
  • Долното болтче на кората е Т20. Първоначално си мислех, че е Т27 - същото като тези на airbag-a отстрани, но не.

Имам куплунга за темпомата
Прикачен файл  02.jpg (119,25K)
Брой изтегляния: 90

но май нямам за MID-а
Прикачен файл  03.jpg (121,45K)
Брой изтегляния: 75 Прикачен файл  04.jpg (127,04K)
Брой изтегляния: 54

Иначе според оп-кома, а и според други колеги на повечето бензиновите зафири/астри няма прекъсвач на съединителя. Утре ще сваля кората над педалите да видя къде трябва да се сложи този прекъсвач. В тази връзка ми възникнаха някои въпроси:

  • Ако си монтирам лоста с темпомата без да е активиран от оп-кома и без да имам прекъсвач на съединителя нали няма да имам проблеми ? Така и така съм свалил корите.
  • С ГИ съм, дали има някакви проблеми? Намерих само един форумен тред, който третира проблем с темпомат+CNG, но проблема е от оп-кома - цък.
  • Колегата Стаевски беше казал следното "Дано имаш кабелите при голямата букса - между купето и двиг.отсег, че тя се маха отвратително"? Кои са тези кабели и букса? Това за мида или за темпомата се отнася?
  • Как точно изглежда прекъсвача на съединителя - така ли ? Това което hudson е постнал тук трябва да е прекъсвача за съединитела + жилото за дроселовата клапа (за който няма електронна газ)?
  • А това на снимка 2 трябва да е прекъсвача на спирачката - цък?
  • Лесно ли се монтира този прекъсвач? Май директно се слага според инструкциите от pdf файла - цък? Hudson споменава, че за фейслифта трябвало да се завърти на 90 градуса, за да работи - цък... някъде се споменаваше, че за да се махне пак трябвало да се завърти на 90 градуса ?
  • Колко струва прекъсвача? Тук се споменава 60лв., подобна цена също се споменава и във pdf файла. На старо колко вървят? Оферта ли е на старо да се вземе или по-добре ново?

За тестването на мида - 1пин е масата, т.е., трябва да вържа минуса. А плюса едновременно ли трябва да подам на 4-ти и на 5-ти пин?

Полезни връзки:

Мнението беше редактирано от dvasilev: 01 април 2017 - 10:12
Причина за редактиране:: Качвам снимките директно в темата за да не се загубят :)
Отговори

CH_M снимка CH_M 20 февруари 2017 - 10:06

 dvasilev, на 20 февруари 2017 - 03:04, каза:

За тестването на мида - 1пин е масата, т.е., трябва да вържа минуса. А плюса едновременно ли трябва да подам на 4-ти и на 5-ти пин?

Точно така ....
Отговори

dvasilev снимка dvasilev 20 февруари 2017 - 15:14

т.1 Сложих лостчето с темпомата, даже мигачите работят :) , но не съм тествал самия темпомат тъй като нямам прекъсвача на съединителя и ме е страх да не гръмне двигателят или да не стане нещо друго.
т.2 Звъннах на Мишо-Газ, тъй като утре ще ходя на профилактира (навъртях 1000км с газта) да го питам дали има проблем да сложа темпомата преди профилактиката и дали е срещал някакви проблеми - каза, че е ок.
т.4 Това си е. Тук има и видео - How To Find The Clutch Switch On Vauxhall/ Opel Astra MK5 H
т.7 Цената на прекъсвача за магазини е 22-25лв., така че сигурно за клиенти да е към 30, но днес ще попитам допълнително.

Имам още няколко въпроса обаче:
  • Не мога да сложа горната кора на волана. От дясната част към ключа влиза, както и от лявата страна откъм волана
    Прикачен файл  01.jpg (115,96K)
    Брой изтегляния: 23 Прикачен файл  02.jpg (121,56K)
    Брой изтегляния: 22

    Но там където е куплунга за темпомата не влиза. Някакви идеи от какво може да е ? Кабелите на темпомата са навътре и не изглежда да се притискат. Самият лост на чистачките ми изглежда с няколко милиметра по назад от дупката на кората, но пък е влязъл хубаво със страничните щипки и е щракнал за буксата.
  • Кабелите на темпомата малко стърчат нагоре и се опират към цялата кора, която е на пружината. Дали са ок така
    Прикачен файл  03.jpg (119,12K)
    Брой изтегляния: 29

  • Тази кора с пружината, която се натиска надолу има ли някаква врътка да се застопори, за да не я държа с ръка, че е малко неудобно?
    Прикачен файл  04.jpg (119,25K)
    Брой изтегляния: 39

  • Махнах кората на педалите, но не мога да махна въздуховодите (air ducting). Това кръглото копче не помръдва, както и тези квадратните дупи (ducting). Така пише, че трябва да се махнат, за да се видят по-добре прекъсвачите. Направих малко снимки, ако някой може да разбере нещо
    Прикачен файл  05.jpg (134,71K)
    Брой изтегляния: 53 Прикачен файл  06.jpg (132,17K)
    Брой изтегляния: 52 Прикачен файл  07.jpg (140,81K)
    Брой изтегляния: 45 Прикачен файл  08.jpg (99,12K)
    Брой изтегляния: 42 Прикачен файл  09.jpg (125,72K)
    Брой изтегляния: 40

    Вижда се празната пластина, на която трябва да се сложи прекъсвача, но не знам дали това е педала на съединителя. Също не виждам прекъсвач за спирачката, а на оп-компа ми излизат двата канала, които дават актив при натискане.


Полезни връзки:

Мнението беше редактирано от dvasilev: 01 април 2017 - 10:16
Причина за редактиране:: Качвам снимките директно в темата за да не се загубят :)
Отговори

didko_just снимка didko_just 20 февруари 2017 - 15:28

По първа точка.Темпомата няма да тръгне ако липсва поне един компонент от системата.
Мнението беше редактирано от didko_just: 20 февруари 2017 - 15:28
Отговори

k opel e снимка k opel e 20 февруари 2017 - 20:35

Колега, не се сърди, но няма да направиш нищо. Само ще си вкараш повреди. По коментарите ти разбирам, че не си в час. Аз не правя сърдечни операции, защото съм гола вода по анатомия.
По добре, както ти казах потърси колегата Майки и няма да имаш ядове.
Отговори

dvasilev снимка dvasilev 20 февруари 2017 - 23:16

Здравейте колеги,
  • Дисплея тръгна (с 9 волтовата батерия) ! Взех си 2 кабелчета с крокодилчета за по 50 стотинки и го вързах, както каза колегата CH_M
    Прикачен файл  01.jpg (127,42K)
    Брой изтегляния: 43 Прикачен файл  02.jpg (147,01K)
    Брой изтегляния: 32 Прикачен файл  03.jpg (154,51K)
    Брой изтегляния: 32

  • Сложих горната кора - от страната към таблото има две 'крачета', които трябва първо да влязат, но не ги бях забелязал.
  • За прекъсвача на съединителя мисля да купя нов. При положение, че се натиска постояно може би не е добра идея да се купува стар. Питах в няколко магазина като дадох и рамата, но ми казаха че имало два вида - с 2 и 4 пина и също пиновете на едната се намират срещу копчето, а на другата от едната страна. Някой има ли идея за моята кола кой от двата трябва да е ? Трудно ми е да погледна отдолу (ползвам светлината от телефона + огледалцето на жената, а за капак на всичко и осветлението в гаража е на фотоклетка и гасне през няколко минути).
  • За болтовете на airbag-a - болта, който не иска да се отвие го пръсках няколко пъти през 20 минути с WD40, но не мърда. Купих си специално за него здрава отверка за 8 лева, която да не се счупи, но не става. На другият болт резбата не захапва, явно някой преди мен я е развалил. Въпросът ми е какво би направил един майстор в този случай ако иска да махне airbag-a?
  • За слагане на мид-а и махане на корите трябва ли въобще да махам волана? Че е по-удобно ясно, но дали е толкова критично?

Иначе към колегата "k opel e" - че ще отида при Майки е ясно, въпроса е кога :) На този етап обаче не искам още да ходя, защото ще стане следно:
  • Ще отида, човека ще ми сложи екстрите и аз никога няма да ги ползвам! Казвам го от опит, защото на предната кола, която карах 5 години, 2 пъти ползвах темпомата на магистрала (беше ми супер дискомфортно да си държа десния крак в 'небитието' и да си мисля ако ми се наложи да натисна спирачката дали ще я нацеля от това положение). Моментният разход, горе долу го гледах, но пак рядко. Датчици за антифирза и изгорели крушки нямах, а точно те ми се струват полезни и за тях със сигурност ще отида при Майки.
  • После ще отида пак за някоя екстра, после за друга и накрая ще взема да стана автоманиак.
  • Докато сега като знам, че дадена екстра се слага трудно бих се замислил за друга. Също имам участие в слагането на екстрата и като карам ще я ползвам със сигурност. Освен това ще гледам дали работи; като кача някой познат ще му се похваля, че съм я сложил; като отида някой път на събор на клуба ще почерпя някой колега, дето е благоволил да ми отговаря на безумните въпроси и т.н. :)


Мисля да действам на парче и с повече питане, за да не объркам/забравя нещо. Например, ако стигна до свалено табло ще пробвам само да прекарам нужните кабели. После ще срежа едно кабелче и ще го запоя, за да видя дали е ок. Ако имам проблем със запояването поне ще мога да го вържа. Ако пък е ок, продължавам напред.

Но тепърва ми предстои голямото обикаляне по морги да търся 32-пинова букса и кабели! Доста време загубих да ходя по железарии/ел магазини, както и да търся в интернет, но цветни кабели и подобни букси няма ! За буксата ок, но за цветни кабели бях шокиран, че не се продават ! Просто не се търсели ми каза един магазинер. Ако пък от моргите не ми дадат, ще си ги маркирам, както каза колегата Стаевски.

Иначе ако ме питаш защо се зарибих по тия екстри ами бий ме по главата, не мога да ти отговоря! Даже в момента още преди нищо да съм почнал и свършил си мисля за лампичката за темпомата, халогени за мъгла, парктроник и др. безумия. Ако не друго поне ще се оборудвам с малко инстурметни. Явно човек като остане без работа и почва да се занимава с неща, дето не са му много работа :)
Мнението беше редактирано от Жоро: 16 март 2017 - 10:22
Причина за редактиране:: Качвам снимките директно в темата за да не се загубят :)
Отговори

Стаевски снимка Стаевски 25 февруари 2017 - 16:14

Прекъсвача на съединителя дето е за темпомата трябва да е със затворен контакт при не натиснат съединител.
Лампичка за темпомата не ти трябва ама хич, щото няма как да я вържеш направо към компютъра за да ти показва винаги състоянието на темпомата.
Волана трябва да го махнеш, иначе ще си начупиш рамката на таблото като я махаш. Пластмасата са калпава.
Можеш да се учиш да запояваш и на кабели извън колата....па тогава режи по инсталацията.
Прави схеми и чертай всичко, което променяш по колата.
Отговори

dvasilev снимка dvasilev 01 март 2017 - 00:51

Мерси колега! Явно няма още да пристъпвам към операциите по монтиране и рязане, тъй като нямам още всичко налично, а и имам още неясноти. Може ли да ударите по едно рамо за следното:

  • Реших да тествам копчетата на темпомат лоста дали се хващат от оп-компа, обаче този път оп-кома нищо не отчете. Педала на газта, на спирачката, както и оборотите миналия ден отчитаха, а днес не! Промените, които съм правил са:
    • Качих оп-компа на виртуалка с Win7, тъй като на Win10 много лагваше (по минута) при избор. Едва ли е от това, тъй като други индикатори, например заключване работят.
    • Сложих лоста за темпомата. Не проверих, обаче куплунга и буксата дали са с по равен брой жици. Възможно ли е да е от това?

    Пробвах също да отключа темпомата, за да тествам бутоните на лоста, но вижте каква грешка ми даде
    Прикачен файл  01.jpg (25,34K)
    Брой изтегляния: 53

  • Днес махнах кората над педалите
    Прикачен файл  02.jpg (135,8K)
    Брой изтегляния: 54 Прикачен файл  03.jpg (128,07K)
    Брой изтегляния: 43 Прикачен файл  04.jpg (106,91K)
    Брой изтегляния: 48

    и огледах за буксата за прекъсвача на съединителя, но не я намерих. Възможно ли е просто да не я намирам - video1, video2?
  • На горното видео се виждат ясно кабелите на прекъсвача на спирачката, но аз ги броя поне 5, докато за темпомата трябва да бъдат 4-ри (т.е., 4-и извода/крачета). Защо имам повече кабели, не трябва ли да са 4 или по-малко от 4-ри ? Също от оп-компа при натискане на спирачката миналия ден се задействаха двата сензора, т.е. трябва да е ок ?
  • Някой беше споменал, че буксата на прекъсвача се намира при кабелите отзад на таблото с бушоните. Ще трябва и там да проверя.
  • Ако нямам кабела за прекъсвача мога да го свържа към буксата до АБС-а? Може ли да пратите схема за това? За да достъпя тази букса до АБС-а, предполагам, ще трябва да вдигам гумата на крик нали ?
  • За вектра пише, че темпомата е зад предния ляв калник до АБС-а. И при мен ли трябва да е там? Трябва ли да проверявам за определени кабели до темпомата ?
  • Това предполагам е Еку-то
    Прикачен файл  05.jpg (47,48K)
    Брой изтегляния: 58 Прикачен файл  06.jpg (141,18K)
    Брой изтегляния: 39

    (влизат две букси към него), но как се прекарва кабел до него? По-точно къде се връзва кабела? Трябва да се отвори една от двете букси и там да се добави кабела ли?
Отговори

fanatic снимка fanatic 01 март 2017 - 06:58

Ще сложим темата при Важни, ще е полезна за много хора. Евала за труда и писането.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg