Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Гуми и джанти

Отново въпрос за правилния размер гуми

Dimiter снимка Dimiter 24 февруари 2020 - 09:14

Здравейте, колеги!
Току-що се сдобих с Астра G 2005 година, седан, двигател Z16XEP. Колата е с летни гуми и с джанти 15".

Искам да ѝ сложа зимни гуми, макар че до края на зимата остава малко, и зимата е топла.
Рових, търсих, в описанието на български, което намерих е даден само един размер за зимни гуми, и то 14 инчов: 175/70 R 14. Доколкото разбрах от ръководството, което изтеглих от тук, след като рових да намеря по VIN (колата я получих без такова) означението на зимните гуми в ръководството е M+S, без да ми е ясно какво точно означават тези букви. Има и още един размер T175/70 R 14 като не ми е ясно значението на буквата T в началото, както и че вкрая има само M.

Въпросът ми е следния - не мога ли да си сложа зимни гуми на 15-ките или трябва да купувам 14 инчови джанти?
И по-точно то е ясно, че мога да го направя, но какво бихте ми препоръчали вие в този случай?

От една страна е добре човек да има отделни джанти за зимните и смяната пролет и есен е много по-лесна, но все пак.
Ако ще купувам джанти, дайте съвет откъде.

Благодаря
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 24 февруари 2020 - 09:24

Идеята за два комплекта джанти е мноооого добра. Можеш да сложиш 15" джанти, като в случая можеш да сложиш 185, 195/65/15. Джанти колкото искаш. Направи си зимните тесни, и високи летните можеш и по широки и по ниски да ги караш.

Ето цяла тема и още ЦЪК, тона също ще те насочи ЦЪЪК
Мнението беше редактирано от JorkataG: 24 февруари 2020 - 10:35
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 24 февруари 2020 - 10:15

Принципно 195/60/15 е размера, но аз карам с 195/65/15. Въпроса е да не вземеш много широки джанти. Мойте зимните са на омегови джанти с малък офсет и съответно са по-изнесени и като натоваря колата опират отзад лек на дупките при висока скорост.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 24 февруари 2020 - 10:15
Отговори

Dimiter снимка Dimiter 24 февруари 2020 - 11:29

Все пак дайте идеи откъде да взема джанти на разумна цена, ако това не противоречи на правилата на форума.
Досега рових, и се оказа нелесна задача.
Примерно ако реша да се придържам към съветите на производителя и взема за зимни гуми 185/65 R14 и не намирам 14 инчови железни джанти с 5 отвора със съответния размер.
Другото което е, забелязвам, че масово хората се стремят да слагат по-голям диаметър джанти, дори от 15 гледат да отидат на 16, че и дори 17. А аз все си мисля, че производителят най-добре би трябвало да знае.
Гледах и тук във форума в обявите където се продават гуми и джанти, и нищо подходящо не намирам.
Мнението беше редактирано от Dimiter: 24 февруари 2020 - 11:29
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 24 февруари 2020 - 11:36

Виж в ОЛХ/базар. Пълно е с алуминки под 200 лв. Гледай да е с правилния офсет. 14-ки може да не ти се съберат на предните апарати. Зависи с какви апарати са, хубаво е да пробваш преди да вземеш. 15- са най-популярния размер и ти препоръчвам да се придържаш към тях. По-голямата джанта сваляш височината и вдигаш ширината. Това ти дава повече сцепление и за това е хубаво за през лятото, но става по-рисково с дупките и самите гуми са по-скъпи.
Отговори

Dimiter снимка Dimiter 24 февруари 2020 - 11:50

 Ne6to Smisleno, на 24 февруари 2020 - 11:36, каза:

Виж в ОЛХ/базар. Пълно е с алуминки под 200 лв. Гледай да е с правилния офсет. 14-ки може да не ти се съберат на предните апарати. Зависи с какви апарати са, хубаво е да пробваш преди да вземеш. 15- са най-популярния размер и ти препоръчвам да се придържаш към тях. По-голямата джанта сваляш височината и вдигаш ширината. Това ти дава повече сцепление и за това е хубаво за през лятото, но става по-рисково с дупките и самите гуми са по-скъпи.

Имаш предвид 4-те за под 200? Аз си мисля, че за зимни е по-добре да са железни, а аз сега точно зимни искам да взема.
Алуминиеви 15-ки имам в момента с летни гуми, такива са на колата, така че с тях няма да имам проблем.
Съветът да пробвам на апаратите е добър. Значи първо трябва да избера джантите, чак тогава да купувам гуми, а бях си харесал вече едни.
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 24 февруари 2020 - 11:53

Така, най напред отговори си на въпроса: Какви джанти търсиш, алуминиеви или метални? Второ, набележи си цена примерно до 200 лв. И аз не разбрах какво търсиш, 4х100, 5х110? Грешка сега видях че търсиш 5 болтови. това е 5х110. Аз карам с такива оригинално колата дойде с тях. Примерна. Обявата не е моя но просто ти посочвам пример. Колата на снимката от профила е с тях само че това което се вижда са тазове. Аз съм ги махнал и ме кефи повече без тях. И още нещо гледаш АСТРА/ЗАФИРА.
Мнението беше редактирано от JorkataG: 24 февруари 2020 - 12:02
Отговори

benzy снимка benzy 24 февруари 2020 - 12:00

Ne6to Smisleno ти е дал размерите - взимай едни 195/65/15 за зимни и си свиркай. Същата гума с малко повече борд! Оказва минимално влияние на показателя на километража 1-2 км и няма проблеми. Според зависи какви са ти пътищата където живееш в един момент може да ти се прииска и летните да са с този размер :)

Варианти имаш много може да си оставиш сегашните 15ки със споменатите 195/65/15 за зимни и да вземеш 16ки за летни с 205/55 изглежда по-добре, има повечко сцепление но плащаш с комфорта и се надигаш да "пренесеш" колата през дупки... както казах варианти бол. Производителя монтира някакъв компромисен вариант и особено в последните години ти дава "опция" за поне 3 различни размера някои даже вече и по повече...

Но мисля, че е излишно да се занимаваш с 14ки


П.С. и какво обуславя желанието ти за железни за зимата? Ако не е цената просто не се занимавай с глупости и си купи едни свестни алуминиеви джанти... от 20 години карам с алумин и зиме и лете и не са се скършили. Нали за това взимаш гума с повече борд за зимата...

П.П.С. А не бих бързал и с покупката на зимни. Март дойде, за кога ще ги караш? Да стоят в гаража? Ако имаш 4те мм на летните имай едно на ум още няколко седмици. Температурите ги дават от 10 градуса нагоре просто ще им вземеш здравето за нищо, а сняг е падал и в средата на май месец та винаги може а изненада. Иначе е не лоша идея да се купи зимна гума баш в края на зимата - тогава почват да правят отстъпки за наличните количества.

Струва ми се, че се престараваш. Гумата е важна, но зимна гума в топло време е по-опасна от лятната в студено :)
Мнението беше редактирано от benzy: 24 февруари 2020 - 12:20
Отговори

Dimiter снимка Dimiter 24 февруари 2020 - 12:14

 JorkataG, на 24 февруари 2020 - 11:53, каза:

Така, най напред отговори си на въпроса: Какви джанти търсиш, алуминиеви или метални? Второ, набележи си цена примерно до 200 лв. И аз не разбрах какво търсиш, 4х100, 5х110? Грешка сега видях че търсиш 5 болтови. това е 5х110. Аз карам с такива оригинално колата дойде с тях. Примерна. Обявата не е моя но просто ти посочвам пример. Колата на снимката от профила е с тях само че това което се вижда са тазове. Аз съм ги махнал и ме кефи повече без тях. И още нещо гледаш АСТРА/ЗАФИРА.


Железни, 4x100. Грешката е моя. Не знам защо бях останал с впечатлението, че са 5-болтови, но сега слязох да погледна и видях, че са 4. Моля за извинение!

Обявата, която ми показа е отлична, но очевидно няма да ми свърши работа в този случай.
Мнението беше редактирано от Dimiter: 24 февруари 2020 - 12:20
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 24 февруари 2020 - 12:20

Честно казано структурни железни няма да намериш. Железните, които има на 4х100 са с кръгли дупки по периферията. Остави си железните за зимата. Купувай едни алуминиеви за летните и си готов. На старата астра имах железни от ГОЛФ 4х100 и са мн дебели като материал а после взех едни алуминиеви/стоят си у нас ВОТЕКС/. 4х100 са доста разпространени като размер с вътрешен диаметър 57-58 мм.
Мнението беше редактирано от JorkataG: 24 февруари 2020 - 12:25
Отговори

Dimiter снимка Dimiter 24 февруари 2020 - 12:26

 benzy, на 24 февруари 2020 - 12:00, каза:

Ne6to Smisleno ти е дал размерите - взимай едни 195/65/15 за зимни и си свиркай. Същата гума с малко повече борд! Оказва минимално влияние на показателя на километража 1-2 км и няма проблеми. Според зависи какви са ти пътищата където живееш в един момент може да ти се прииска и летните да са с този размер :)

Варианти имаш много може да си оставиш сегашните 15ки със споменатите 195/65/15 за зимни и да вземеш 16ки за летни с 205/55 изглежда по-добре, има повечко сцепление но плащаш с комфорта и се надигаш да "пренесеш" колата през дупки... както казах варианти бол. Производителя монтира някакъв компромисен вариант и особено в последните години ти дава "опция" за поне 3 различни размера някои даже вече и по повече...

Но мисля, че е излишно да се занимаваш с 14ки


П.С. и какво обуславя желанието ти за железни за зимата? Ако не е цената просто не се занимавай с глупости и си купи едни свестни алуминиеви джанти... от 20 години карам с алумин и зиме и лете и не са се скършили. Нали за това взимаш гума с повече борд за зимата...

П.П.С. А не бих бързал и с покупката на зимни. Март дойде, за кога ще ги караш? Да стоят в гаража? Ако имаш 4те мм на летните имай едно на ум още няколко седмици. Температурите ги дават от 10 градуса нагоре просто ще им вземеш здравето за нищо, а сняг е падал и в средата на май месец та винаги може а изненада. Иначе е не лоша идея да се купи зимна гума баш в края на зимата - тогава почват да правят отстъпки за наличните количества.

Струва ми се, че се престараваш. Гумата е важна, но зимна гума в топло време е по-опасна от лятната в студено :)

Аз доколкото знам идеята е зимните да са по-тесни, а не непременно по-високи. Защото дупките и зимата и лятото все са си дупки, та не виждам логика зимата по-висок борд. А по-тесни уж за по-добро сцепление зимата.
Съвсем ме объркахте вече.
Аз имах желание да не се отклонявам от стандартните размери.

Железни искам, защото алуминиевите са скъпи. И защото съм чувал, че за зимата са по-подходящи. Не помня вече какви бяха аргументите в полза на това.

Колкото до това, че зимата свършва, и аз си го мислих. Но понеже имам намерение да карам из страната, вероятно по планински пътища и проходи, където вероятно температурите ще са по-ниски, някак не ми се ще да рискувам с летни гуми. Имам достатъчно опит зад волана за да знам, че гумите са от огромно значение. Ако пътят е с температура около 0 градуса, летните нямат добро сцепление. Освен това сега има намаления и промоции на зимни гуми. Така и така наесен ще дам пари за зимни гуми, защо да не ги дам сега малко по-изгодно?
Мнението беше редактирано от Dimiter: 24 февруари 2020 - 12:31
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 24 февруари 2020 - 12:30

Виж сега. Зимата се кара с по тесни и по високи гуми заради снега. Гумата НЕ ТРЯБВА да мачка снега като валяк. Затова зимата се кара с по тесни гуми. Лятото е допустимо да сложиш по широки гуми. Широката гума е като валяк зимата. Тя не пори снега а го валира.
Отговори

Dimiter снимка Dimiter 24 февруари 2020 - 12:33

 JorkataG, на 24 февруари 2020 - 12:20, каза:

Честно казано структурни железни няма да намериш. Железните, които има на 4х100 са с кръгли дупки по периферията. Остави си железните за зимата. Купувай едни алуминиеви за летните и си готов. На старата астра имах железни от ГОЛФ 4х100 и са мн дебели като материал а после взех едни алуминиеви/стоят си у нас ВОТЕКС/. 4х100 са доста разпространени като размер с вътрешен диаметър 57-58 мм.


Нещо не си ме разбрал. Аз алуминиеви имам. Те са на колата в момента и са с летни гуми.
Търся да купя зимни гуми и джанти за тях. За до края на зимата, колкото и да не е зима.
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 24 февруари 2020 - 12:37

Напротив. Не ти правя предложение да ми купиш джантите. Просто казах от какви коли стават. Слагал съм на астра Ф от ГОЛФ и там размера е 4х100 така че кръга се разширява, НО не можеш да намериш структурни като тия които ти показах преди да разбера че не си с 5х110. На 4х100 са само най обикновенните, иначе търсиш от ГОЛФ.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 24 февруари 2020 - 12:41

Няма какво толкова да го мислиш. Най-добре е да сложиш 15-ки, защото са по-добри във всяко отношение от 14-ките, а те ще са по-скъпи защото трябва да са високи.

Ако може да събереш 195/65/15 най-добре такива, но офсета на джантите трябва да е около 35 до 40 мисля. Ако е по-малък, тогава 195/60/15

Идеята на по-тесните гуми е, че порят по-лесно снега. По-широките пък имат повече сцепление. Зимата ако има голям сняг те спира с широката гума, но спрямо мощност и тегло си има нужда и от ширина. 195 е добра ширина за астра. Ако караш по сняг често може и по-тесни. Като цяло това е златната среда за колата.

Зимата дупките не се виждат от сняг/киша/вода и е по-рисково да удариш някоя. От тая гледна точка лятото като е хубаво времето може да се възползваш от предимствата на широката гума при добра видимост. На едната кола карам с 45 и нямам проблеми. Оригиналните опелски джанти са много здрави. Може и са алуминиеви да караш зимата не е проблем.

4х100 стават от голф, но централния е по-голям и трябват втулки! Също и офсетите са им по-големи и по тая причина са супер за вектри, но не и за астри. На астрата може да трябва да сложиш 195/60/15 за да не опират отзад.
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 24 февруари 2020 - 12:43
Отговори

Dimiter снимка Dimiter 24 февруари 2020 - 12:50

 Ne6to Smisleno, на 24 февруари 2020 - 12:41, каза:

Няма какво толкова да го мислиш. Най-добре е да сложиш 15-ки, защото са по-добри във всяко отношение от 14-ките, а те ще са по-скъпи защото трябва да са високи.

Ако може да събереш 195/65/15 най-добре такива, но офсета на джантите трябва да е около 35 до 40 мисля. Ако е по-малък, тогава 195/60/15

Идеята на по-тесните гуми е, че порят по-лесно снега. По-широките пък имат повече сцепление. Зимата ако има голям сняг те спира с широката гума, но спрямо мощност и тегло си има нужда и от ширина. 195 е добра ширина за астра. Ако караш по сняг често може и по-тесни. Като цяло това е златната среда за колата.

Зимата дупките не се виждат от сняг/киша/вода и е по-рисково да удариш някоя. От тая гледна точка лятото като е хубаво времето може да се възползваш от предимствата на широката гума при добра видимост. На едната кола карам с 45 и нямам проблеми. Оригиналните опелски джанти са много здрави. Може и са алуминиеви да караш зимата не е проблем.

4х100 стават от голф, но централния е по-голям и трябват втулки! Също и офсетите са им по-големи и по тая причина са супер за вектри, но не и за астри. На астрата може да трябва да сложиш 195/60/15 за да не опират отзад.


Еми точно - казваш по-тесни, а 195 не са по-тесни, а са същите като летните. И аз знам, че трябва да са по-тесни зимата и това и написах.
Това, че всички бягате от 14-ките го знам, но не видях смислено обяснение за това. 15-ките по-добре, но с какво са по-добри точно?
Ако трябва да е гумата по-тясна и по-висока, това ще се получи точно с препоръчвания от производителя 175/70 R14. Гледах апаратите отпред, според мен 14 ще се събере без проблем.

Нещо и на мен обаче не ми се иска да са 14-ки по-скоро с оглед взаимозаменяемост. Да мога при нужда да слагам на другите джанти и летни гуми.

Така излиза, че единственото, което може да се направи е да се вземе гума със същата ширина, но по-висока, ефектът от което ще е промяна на километража и евентуално може би да опира някъде.

В крайна сметка ако взема едно към едно същите гуми като летните 195/60 R15 може да се окаже най-добре след всичкото умуване.

Благодаря, че се включихте.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 24 февруари 2020 - 12:54

Не четеш внимателно. Най-добре са защото колата си има мощност и тежест. В 3-те дни дето ще газиш сняг ще ти е хубаво, ама в другите 150 дни на зимата няма да имаш контактна площ и ще въртиш гуми и няма да можеш да спираш. В крайна сметка се търси компромис и това за мен е приличен такъв. Карам и с 205/55/16 другата астра и това е еквивалентен размер и с тях нямам никакъв проблем. Дори там според мен е хубаво да са тоя размер, защото е по-мощна. От друга страна там и не влизат 15-ки та нямам и избор. Иначе може би пак бих избрал тоя компромис.
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 24 февруари 2020 - 12:56

За 15" 195 си е нормална ширина. За 16" нормално /ако може така да се нарече/ е 205. 14" ти е от производител и нема начин да не се събере. Принципа е един винаги. Ако качваш цолажа, намаляш височината и обратното.
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 24 февруари 2020 - 12:58

Z16hep колко коня е? Z18хе-то мисля не събира 14-ки, но не съм и пробвал. Гледам само спецификациите... Все пак щом е 4 болта 99% ще събере 14-ки заради по-малкия размер на диска.
Отговори

benzy снимка benzy 24 февруари 2020 - 14:29

185 не е тясна гума нито 195 широка.
Тази "тясна" гума ще има някакъв смисъл ако караш на пресен неотъпкан сняг - колко пъти ще ти се случи?
Дошъл си за мнение и в общи линии 3ма ти казваме взимай 195/65 15 и няма да имаш проблеми. Влиза на Астра Г и по нашите калпави пътища е дори по-добрия вариант.

Повярвай най-добрия ти вариант не е да сложиш същия размер като лятната гума, а да увеличиш борда до 65 и Нещо смислено ти е обяснил защо: "Зимата дупките не се виждат от сняг/киша/вода и е по-рисково да удариш някоя." Не че не можеш да движиш с 60тките ама това нищо и никакво 65 от опит ти казвам, че оказва влияние в посока +, карам същата кола все пак

Погледни го от друга страна за която пак Нещо Смислено спомена - сцеплението.
Имаш 100 коня: при 195 гума имаш съотношение гума мощност 5.1 при 175 то става 5.7 това е 10% разлика.
Е значи с тази по-тясна гума ще имаш 10% по-малко сцепление и пак повярвай (свободен си да пробваш) това нещо ще го усещаш и на волана, който олеква и става непреецизен и на поведението на колата в завой и спиране.

Искаш обяснение с какво е по-добра 15ката от 14ката - отново с борда при по-висок борд гумата има повече странично движение от летните 60 до зимните 14ки на 70 разликата е осезаема а на всичко отгоре 14ки с такъв размер с с близо сантиметър по-ниски от 15ките - тоест зимата вместо да "повдигнеш" колата ти ще я свалиш по-ниско, че да "рине" снега.

В крайна сметка избора е твой, аз такава гума дори не бих я и обсъждал
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg