Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

z16xep-проблем с термостата

Ево снимка Ево 27 февруари 2016 - 20:17

Здравейте.
От две седмици имам астра H. Двигателя 1.6 екотек поддържа температура 107-110 градуса. Стигнах до извода че еку-то не управлява термостата но го вижда защото когато извадя буксата от термостата светва чека грешка p1116 . Сменил съм водна помпа, термостат и топлинен датчик на мотора и съм прозвънил кабелите(имa 12v при контакт на единия пин на буксата на термостата но я няма масата на другия пин от към еку-то). За сега съм решил проблема като преправих термостат от астра g и го вградих във фланеца на моя термостат(стария). В момента мотора държи 85-92 градуса но това е друга тема.

Има ли хора с проблем като моя? Някакво решение? Много ми се иска всичко да си работи в оригиналния си вид!
Мнението беше редактирано от Ево: 27 февруари 2016 - 22:17
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 27 февруари 2016 - 20:59

Пич ти сигурен ли си в това което пишеш защото от снимките на термостата за тази кола които разглеждам не е възможно тем.датчик да управлява механичен термостат май си сменил скапания термостат на колата с орг.китайско неработещо менте и при втория опит си попаднал на работещ термостат.
Отговори

Ево снимка Ево 27 февруари 2016 - 21:33

 mrsch66, на 27 февруари 2016 - 20:59, каза:

Пич ти сигурен ли си в това което пишеш защото от снимките на термостата за тази кола които разглеждам не е възможно тем.датчик да управлява механичен термостат май си сменил скапания термостат на колата с орг.китайско неработещо менте и при втория опит си попаднал на работещ термостат.



Братле, това не е температурен датчик а букса за подгрев на термостата. Термостата е предвиден да отвори аварийно на 105 градуса а компютъра оправлява подгрева за да поддържа 90 градуса. Температурния датчик на този двигател е 3 сантиметра в страни от тялото на термостата а не тази букса която си видял на тялото на термостата.

Несериозно е да си правиш изводи по снимки! Термостата е механичен но след като му подадеш 12 волта които му подгряват опорния стержен който от своя страна загрява патрона веднага започва да отваря. А оригинално китайско неработещото менте(PIERBURG) с което замених оригиналния термостат струва 189лв. и когато принудително му подам липсващата маса на другия пин двигателя започва да държи 70 градуса защото термостата стои отворен постоянно. Прочети отново как съм си решил проблема с високата температура на мотора.
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 27 февруари 2016 - 22:18

 Ево, на 27 февруари 2016 - 21:33, каза:

Братле, това не е температурен датчик а букса за подгрев на термостата. Термостата е предвиден да отвори аварийно на 105 градуса а компютъра оправлява подгрева за да поддържа 90 градуса.

Това което намерих при Руснаците.Нормалната работна температура на този мотор при малки и средни натоварвания е 105 градуса.При голямо натоварване се включва подгрева,че да отвори напълно термостата.Ако това дето пишат Руснаците е вярно,си сменил напълно работещ термостат.
http://astraclub.ru/...%E0%F2%E5%EB%FF
Отговори

Ево снимка Ево 27 февруари 2016 - 22:31

 ivan_pop, на 27 февруари 2016 - 22:18, каза:

Това което намерих при Руснаците.Нормалната работна температура на този мотор при малки и средни натоварвания е 105 градуса.При голямо натоварване се включва подгрева,че да отвори напълно термостата.Ако това дето пишат Руснаците е вярно,си сменил напълно работещ термостат.
http://astraclub.ru/...%E0%F2%E5%EB%FF



Напълно си прав- термостата беше здрав.Поддържах 150км/ч на магистралата и температура на мотора 110градуса, мисля че това е качествено натоварване на мотора, представи си колко градуса е станало маслото. И със стария и с новия термостат двигателя се държеше еднакво. Проблема е че имам под ръка еда астра и една зафира със същия мотор като моя и двете държат 90 градуса без да ги натоварваш и то в града а когато са на място вдигат до 113 градуса и включват перката. Отделно питах и тук във форума никой не се оплака от високи температури като моите.


а ето и цитат:Если идет нагрузка на двигатель (интенсивный разгон и т.д.), срабатывает электрическая часть термостата (по команде блока управления), термостат полностью открывается и температура возвращается на рабочий режим 90-92 градуса. Блок управления анализирует несколько факторов: температуру окружающей среды, скорость автомобиля, нагрузку на двигатель и т.д


и още нещо което забравих-днес гледах една зафира 1.8 екотек която има същия термостат,покарах я и в града и извън града, не вдигна повече от 92 градуса.
Мнението беше редактирано от Ево: 27 февруари 2016 - 22:41
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 28 февруари 2016 - 10:07

 Ево, на 27 февруари 2016 - 22:31, каза:

и още нещо което забравих-днес гледах една зафира 1.8 екотек която има същия термостат,покарах я и в града и извън града, не вдигна повече от 92 градуса.
Това е от Англичаните.

Цитат

In case of customer complaint, check the coolant temperature with the
Tech 2. If the coolant temperature doesn’t reach approx. 103°C it
could be that the thermostat is stuck in the open position and has to
be exchanged.

Превода:Ако температурата не може да достигне около 103 градуса приблизително,то термостата е останал отворен и трябва да се смени!
http://workshop-manu...0115_is_stored/
Отговори

Никсън снимка Никсън 28 февруари 2016 - 10:19

 Ево, на 27 февруари 2016 - 22:31, каза:

Напълно си прав- термостата беше здрав.Поддържах 150км/ч на магистралата и температура на мотора 110градуса, мисля че това е качествено натоварване на мотора, представи си колко градуса е станало маслото. И със стария и с новия термостат двигателя се държеше еднакво. Проблема е че имам под ръка еда астра и една зафира със същия мотор като моя и двете държат 90 градуса без да ги натоварваш и то в града а когато са на място вдигат до 113 градуса и включват перката. Отделно питах и тук във форума никой не се оплака от високи температури като моите.


а ето и цитат:Если идет нагрузка на двигатель (интенсивный разгон и т.д.), срабатывает электрическая часть термостата (по команде блока управления), термостат полностью открывается и температура возвращается на рабочий режим 90-92 градуса. Блок управления анализирует несколько факторов: температуру окружающей среды, скорость автомобиля, нагрузку на двигатель и т.д


и още нещо което забравих-днес гледах една зафира 1.8 екотек която има същия термостат,покарах я и в града и извън града, не вдигна повече от 92 градуса.

Здравей колега , 1-во.,, липсващата маса ,, е управлението от комп./ECU/ към подгрева , и в този случай е по-правилно да се изследва /на твоят авт./ при какви режими се активира . За целта можеш да направиш тест с проста крушка свързана към постоянен + и управляващата маса на подгрева , но удължи кабелите за да можеш по време на движение / натоварване / спокойно да я виждаш . Ако не се държи според заложения алгоритъм на софт. в ECU-то.-1-во. значи или нещо не чете /не ,,вижда,, / добре - напр. датчик за скорост, темп. , и др./проверка на ел.инсталация-връзки . 2-ро.Нарушен алгоритъм в самото ECU - неоходимо е префлашване /ъпдейт / , който в офиц. представителства беше около 36-40 лв. И ако след всичко това драмата продължава може да се направи извод за проблем в самото ECU. Поздрави и Успех .
Отговори

Ево снимка Ево 28 февруари 2016 - 10:56

 Никсън, на 28 февруари 2016 - 10:19, каза:

Здравей колега , 1-во.,, липсващата маса ,, е управлението от комп./ECU/ към подгрева , и в този случай е по-правилно да се изследва /на твоят авт./ при какви режими се активира . За целта можеш да направиш тест с проста крушка свързана към постоянен + и управляващата маса на подгрева , но удължи кабелите за да можеш по време на движение / натоварване / спокойно да я виждаш . Ако не се държи според заложения алгоритъм на софт. в ECU-то.-1-во. значи или нещо не чете /не ,,вижда,, / добре - напр. датчик за скорост, темп. , и др./проверка на ел.инсталация-връзки . 2-ро.Нарушен алгоритъм в самото ECU - неоходимо е префлашване /ъпдейт / , който в офиц. представителства беше около 36-40 лв. И ако след всичко това драмата продължава може да се направи извод за проблем в самото ECU. Поздрави и Успех .

Колега, благодаря.Проверих за масата от екуто със светодиод преди да открия темата но теста беше на място. Сега ще го извърша в движение. А относно префлашването-закарах колата в Джениръс ауто като си мислех че ще ресетнат екуто но след три дни проби ми я върнаха с уверението че трябва да работи на 108 градуса. Заплатих за диагностика.
Отговори

Никсън снимка Никсън 29 февруари 2016 - 18:21

 Ево, на 28 февруари 2016 - 10:56, каза:

Колега, благодаря.Проверих за масата от екуто със светодиод преди да открия темата но теста беше на място. Сега ще го извърша в движение. А относно префлашването-закарах колата в Джениръс ауто като си мислех че ще ресетнат екуто но след три дни проби ми я върнаха с уверението че трябва да работи на 108 градуса. Заплатих за диагностика.


Здравей колега , 1-во. рефлаш се прави по-много причини /т.н/ - трябвало е да го направиш без да се съобразяваш с техните изводи и мишления . 2-ро. не се доверявай на ,,уверения,, - това така ли е ? ПРОВЕРКА ........ Поздрави и Успех .
Отговори

T.Todorow снимка T.Todorow 29 февруари 2016 - 19:32

С какво следиш температурата, на табло или с диагностика? Мисля, че сме с еднакви термостати. На таблото стрелката ми стои закована на 90 гр, но реално температурата е 105-108 гр.
Отговори

Ево снимка Ево 29 февруари 2016 - 21:45

 T.Todorow, на 29 февруари 2016 - 19:32, каза:

С какво следиш температурата, на табло или с диагностика? Мисля, че сме с еднакви термостати. На таблото стрелката ми стои закована на 90 гр, но реално температурата е 105-108 гр.




Следя температурата на борд компютъра. Астрата няма прибор за наблюдение на температурата.

 T.Todorow, на 29 февруари 2016 - 19:32, каза:

С какво следиш температурата, на табло или с диагностика? Мисля, че сме с еднакви термостати. На таблото стрелката ми стои закована на 90 гр, но реално температурата е 105-108 гр.




Следя температурата на борд компютъра. Астрата няма прибор за наблюдение на температурата.
Отговори

Dimov снимка Dimov 29 февруари 2016 - 22:54

При мен термостата отваря на 105 градуса, а при високи натоварвания - електрически се отваря и държи около 90 градуса - наблюдавал съм го при скорост над 140км/ч.
Перката се включва при 108 градуса - повече от това не ми е вдигала. Вярно, не съм със същия двигател, но може и да са еднакви термостатите. Интересното е, че стария термостат (заводския) отваряше на 92 градуса. Смених го преди около 2 години и половина с този (също оригинален), понеже стария беше залепнал отворен. И преди и сега колата се държи по един и същ начин.
Отговори

Ево снимка Ево 01 март 2016 - 17:36

Здравейте колеги. След като прочетох няколко пъти коментарите в руския форум за който ми дадохте линк В неделя въстанових охладителната система на двигателя и излязох да тествам колата. Температурите са следните: градско 110-104 градуса, извън градско до 140км. 108 градуса, на 4та скорост с над 4000 оборота 90 градуса, на 5та скорост с над 150км. 90 градуса. Оказа се че съм търсил под вола теле.

И така разбрах че този мотор при ниско и средно натоварване поддържа 105_110 градуса на антифриза. При голямо натоварване сваля на 90 градуса. Екуто си изчислява кога да отвори термостата.

Благодаря на колегите които ми дадоха ликовете за руския и английския форум.
Отговори

T.Todorow снимка T.Todorow 01 март 2016 - 18:37

4. Термостата се отваря на 105 градуса а при високи натоварвания електрически се отваря на 90 градуса. Забелязал съм че като цяло този двигател загрява трудно особенно зимата и сняг когато не може да го изфорсираш както трябва. От там парното на астра-та е слабо и трудно достига раб.температура. В по-топло време температурата е 100-110 градуса като при 110 се включва перката. при горешо време доста често се включва, макар че в купето едвам се чува.

това е от тази тема, http://www.opelclub....showtopic=55373
Отговори

warnage снимка warnage 06 януари 2018 - 02:28

Темата е малко стара ама и аз да се включа . За този двигател 1.6 twinport ( 16xep) през лятото в градски условия е напълно нормална работна температура от 100 до 110 г при 113 включва перката ( ако не работи климатика ) . Ако се пусне климатика перката тръгва веднага и не вдига повече от 95-98 градуса . Относно предния коментар ами няма как да загрее бързо мотора през зимата при положение , че пускате парното веднага и то издърпва топлината от мотора в купето .
Мнението беше редактирано от warnage: 06 януари 2018 - 02:32
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg