Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Силов Тунинг

Резистор вместо IAT-Sensor за повече мощност!

danitanev снимка danitanev 18 април 2008 - 10:22

Приятелчета намерих в интернет някакви странни идеи за повишаване на мощността на кола например като моята Опел Тигра 1.4І 16V и бих искал да се консултирам с Вас да дадете мнение преди да съм направил някоя идиотщина! Цялата идея е просто да се откачи кабела на IAT-Sensor (за температурата на въздуха) и там да се пъхне едно резисторче със съпротивление около 2.7 Ома и да не се закача отново IAT-Sensor. Целта уж е това резисторче да лъже компютъра, че входящия въздух в цилиндрите е по-студен и така малко да се обогати гориво-въздушната смес и от това да се увеличи чуствително мощността на колата с между 10 и 20%! Това всичко ми звучи абсурдно, но ще го пробвам утре (и без това резисторите са си без пари направо) за мъничко да видя усеща ли се разлика, но се притеснявам да не ми направи някоя беля, макар че според тези които правят този вид тунинг би трябвало всичко да е ОК! И така надявам се за бърз съвет, а утре ще докладвам какво е станало разбира се! Поздрави!
Мнението беше редактирано от danitanev: 18 април 2008 - 10:55
Отговори

ZENON снимка ZENON 18 април 2008 - 10:30

 danitanev, на Apr 18 2008, 11:22 AM, каза:

Приятелчета намерих в интернет някакви странни идеи за повишаване на мощността на кола например като моята Опел Тигра 1.4І 16V и бих искал да се консултирам с Вас да дадете мнение преди да съм направил някоя идиотщина! Цялата идея е просто да се откачи кабела на дебитомера за въздух и там да се пъхне едно резисторче със съпротивление около 2.7 Ома и да не се закача отново дебитомера. Целта уж е това резисторче да лъже компютъра че входящия въздух в цилиндрите е по-студен и така малко да се обогати гориво-въздушната смес и от това да се увеличи чуствително мощността на колата с между 10 и 20%! Това всичко ми звучи абсурдно, но ще го пробвам утре (и без това резисторите са си без пари направо) за мъничко да видя усеща ли се разлика, но се притеснявам да не ми направи някоя беля, макар че според тези които правят този вид тунинг би трябвало всичко да е ОК! И така надявам се за бърз съвет, а утре ще докладвам какво е станало разбира се! Поздрави!


Абе аз голям специалист не съм, но дебитомера не беше ли да мери КОЛИЧЕСТВОТО въздух, а не неговата температура...
Освен тва, да речем, че некак излъжеш ЕКУ-то, че въздуха ти е с повече кислород /щот в студения въздух количеството О2 е по-голямо/, пък той не е... става така, че имаме богата смес... демек повече бензин и по-малко О2... кво става след това не знам ;)

За температура на въздуха си има датчик...

Ако пробваш, едва ли ще скапеш нещо, по-скоро няма да се регулира правилно горивната смес...

Това всичкото си е мое мнение!
Отговори

banan80 снимка banan80 18 април 2008 - 10:43

Горе долу за мен идеята е логична но лъжеш компа че въздуха е по студен,което означава по голям разход за сметка на мощноста.Задай си въпроса при тия цени на горивата засужава ли си??Но иначе едва ли ще прецакаш нещо,вероятно само джоба си :beer:
Отговори

danitanev снимка danitanev 18 април 2008 - 10:44

Всъщност си приятел прав си за всичко което си написал освен това този резистор ще показва винаги една и съща температура на въздуха (а реалната винаги варира т.е. колко по топъл е в действителност въздуха толкова по преобогатена ще е сместа и обратното! Наистина това не е дебитомера, а е друго - IAT-сензор - Internal Air Temperature Sensor! Надявам се на други компетентни мнения като твоето! :beer:

 ZENON, на Apr 18 2008, 10:30 AM, каза:

 danitanev, на Apr 18 2008, 11:22 AM, каза:

Приятелчета намерих в интернет някакви странни идеи за повишаване на мощността на кола например като моята Опел Тигра 1.4І 16V и бих искал да се консултирам с Вас да дадете мнение преди да съм направил някоя идиотщина! Цялата идея е просто да се откачи кабела на дебитомера за въздух и там да се пъхне едно резисторче със съпротивление около 2.7 Ома и да не се закача отново дебитомера. Целта уж е това резисторче да лъже компютъра че входящия въздух в цилиндрите е по-студен и така малко да се обогати гориво-въздушната смес и от това да се увеличи чуствително мощността на колата с между 10 и 20%! Това всичко ми звучи абсурдно, но ще го пробвам утре (и без това резисторите са си без пари направо) за мъничко да видя усеща ли се разлика, но се притеснявам да не ми направи някоя беля, макар че според тези които правят този вид тунинг би трябвало всичко да е ОК! И така надявам се за бърз съвет, а утре ще докладвам какво е станало разбира се! Поздрави!


Абе аз голям специалист не съм, но дебитомера не беше ли да мери КОЛИЧЕСТВОТО въздух, а не неговата температура...
Освен тва, да речем, че некак излъжеш ЕКУ-то, че въздуха ти е с повече кислород /щот в студения въздух количеството О2 е по-голямо/, пък той не е... става така, че имаме богата смес... демек повече бензин и по-малко О2... кво става след това не знам ;)

За температура на въздуха си има датчик...

Ако пробваш, едва ли ще скапеш нещо, по-скоро няма да се регулира правилно горивната смес...

Това всичкото си е мое мнение!
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 21 април 2008 - 12:56

Глупости... обогатена.. .дрън дрън... нали има ламбда сонда която гледа да е ламбда 1 т.е. да има 14,7:1 смес.... ти с този резистор ще се опиташ да излъжеш компютъра но сместа ще е пак колкото трябва просто няма да работи оптимално еку-то и най много да имаш леко завишен разход в крайна сметка и мааалко по-малко да върви...
Ако искаш да лъжеш трябва да боднеш и на ECT резистор и така да си мисли че е винаги студен двигателя и да не гледа ламбдата, но пък ако ламбдата ти е с реотан(4 жилна) пак няма да стане си мисля защото ЕКУ-то ще брои време и пак ще вземе да отчита ламбда-та...
Успех с "тунинга" :dance:
Отговори

zandor снимка zandor 21 април 2008 - 14:05

Ефекта особено като ти загрее колата може дори да е обратен, защото ще преобогатява прекалено много в момент в който няма да и трябва бензин.
Интересно как ще се разбере с ламбдата найстина.
При твоя двигател може и едножилна да е , но това няма значение.
Отговори

mitk_ снимка mitk_ 14 юни 2008 - 22:17

Аз съм си сложил потенциометър на датчика за температура на водата от там като го увелича са дигат оборотите и двигателе работи малко по твърдо.
Нищо не можеш да чупиш комп'търа си има мин и мах стойности извън тях работи в авариен режим.
Отговори

Nikola Todorov снимка Nikola Todorov 27 септември 2008 - 22:47

хорца, от щатите от ebay си взех една простотийка която я наричат mod, става въпрос за IAT сензора, та това нещо е някакъв мн измислен елемент който мяза на голям правоъгълен резистор и най вероятно е такова, колата ми е калибра 115ка, куплунга на дебитомера ми има 4 пина, някой има ли представа кои от тях са информационните и кои захранващите, понеже това елементче трябвало да се сложи на информационните... пробвах всякакви комбинаций обаче винаги ми светва check engine лампата на таблото, а не искам да е така, въпреки че не съм я пробвал колата как върви след всичките тия проби, като видя че лампата свети и го махам... въобще възможно ли е след като куплунга е разкачен от дебитомера лампата да не свети?
Отговори

Владко снимка Владко 27 септември 2008 - 23:19

По мои разсъждения тва всичкото са глупости и време на вятъра.
Пак по мои разсъждения тоя резистор променя сигнала от дебитомера. Значи трябва да имаш и закачен дебитомер, който да изпраща някакъв сигнал към ЕКУ-то ;) Л. Сондите на тия мотори са доста смотани и бавни и надали ще успее да коригира каквото и да е било. В най-добрия случай колата ще прекъсва и ще работи все едно има повреден дебитомер.
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 29 септември 2008 - 09:46

Тиграта няма дебитомер.
Единствения ефект, който ще постигнеш е, че ще ти светне лампата за Engine Check, нищо друго. При наличието на ламбда сонда ЕКУто ще сметне за грешни данните или на датчика, или на сондата и няма да имаш подобрение във вървежа. Теоретичната постановка може да е принципно вярна, но практическата... <_<

Поздрави!
Отговори

Бай ти Митьо снимка Бай ти Митьо 29 септември 2008 - 11:02

Кво го наядохте човека. Има резон в написаното, да - няма да е 10%-20% повишението на мощността, но... Заслужава си да се пробва. И не става дума да е перманентен мод, може да се слага и сваля по желание. Както си заслужава да се пробва същото за ECT.

 dj_simo_boy, на Apr 21 2008, 01:56 PM, каза:

Глупости... обогатена.. .дрън дрън... нали има ламбда сонда която гледа да е ламбда 1 т.е. да има 14,7:1 смес....

Симо, над 4000 и при full-throttle нямаш ламбда контрол...
Отговори

Stoil снимка Stoil 29 септември 2008 - 11:30

освен че има резон, даже един пич и го направи
ефекта е повече зоб
колата му потръгна повече според него
но пък изпушваше и палеше по - трудно, особено когато е загряла
но тая цялата операция той си е направи с копче - превключвател, така че можеше лесно да връща в сток състоянието
Отговори

jikata снимка jikata 29 септември 2008 - 12:35

Аз не съм от няй разбиращите в тази област но мога да споделя личен опит и наблюдение. Един от колегите във форума АЧО имаше вектра 115-ка на газ. И непрекъснато правеше чалъми с оборотите. След доста четене насам натам из форуми и сайтчета се заехме със задачката да монтираме и ние едно чудо-резистор, на мястото на температурния датчик на водата който подава инфо на компа за температурата на мотора. И кво стана:
-проверихме в ауто дата-та колко е съпротивлението ан датчика при студен мотор. и монтирахме същото на местото на датчика със стойност наподобяваща температура 40 градуса на ДВГ-то. Загря колата регулирахме оборотите и всичко заспа. Колата почна да си пали добре на газ, работеше си равномерно и имаше по плавно и по-добро ускорение. и не на последно място и по-добър разход.Резистора го вързахме на копчето за прехвърляне на горивото така че като си е на бензин да си минава през датчика а като е на газ да си минава през резистора.
Според мене като човек който не е много в час с нещата мога да кажа че ефекта е положителен от цялата тази работа но на газ ако се кара за бензин не смятам че ще е така. Прибензина вече участва и ламдата и дебитомера и компа смята и оптимизира всичко. А каква е цялата работа със резистора ??? Аз жсе си мисля че просто компа подаваче по голямо предварение на запалването и така газта се възпламеняваше по-лесно и изгаряше по- добре. Амиии това е от мене , надявам се че може да ви е от полза това което споделих:))))
Отговори

Prilo снимка Prilo 29 септември 2008 - 14:32

ЦЪК
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 29 септември 2008 - 14:47

 Prilo, на Sep 29 2008, 03:32 PM, каза:



Само че тук става дума за Екотек, а тези опити са с C18NZ. Разликата е голяма. <_<
Отговори

Prilo снимка Prilo 30 септември 2008 - 15:51

 AlexMav, на Sep 29 2008, 03:47 PM, каза:

Само че тук става дума за Екотек, а тези опити са с C18NZ. Разликата е голяма. :dance:

Пробвай! <_< Аз вече пробвах на Х16XEL.....и останахме доволни :clap:
Отговори

Nikola Todorov снимка Nikola Todorov 02 октомври 2008 - 08:29

Как ли не се мъчих да закачам тоя елемент(който явно е резистор) на куплунга на дебитомера е никакаж резултат, чек лампата ми постоянно свети когато сам разкачил куплунга, мощността сякаш си е същата а разхода ми е все този страхотен на газ 19,5...
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 02 октомври 2008 - 09:30

Темата тотално се омаза. Половината пишат за Екотек Х--Хе, останалите пишат за Вектра и Калибра 115 коня. Едните го слагат на температурния датчик, другите на дебитомера.

Половината гледат БТВ, останалите- втора програма и се чудят защо им са различни водещите....


Приемам, че при х14хе и х16хе, като се сложи на мястото на температурния датчик може да обогати сместа, ако в този режим не играе ламбда сондата. Тогава и разхода ще скочи значително, т.е. не е ясно дали си заслужава и какво е съотношението разход/вървеж. Освен това, ако се симулира ниска температура би трябвало да се включи и вентилатора (сешоара, както му викам аз), който допълнително да обезсърчи потенциалните рацери.... :thu:

Не виждам, как може да се замести дебитомера при Калибрата/Вектрата, при това да работи добре. Може да трябва да коригира сигнала, но тогава трябва да има букси за вход и изход...Не знам :beer:

Поздрави!
Отговори

VooDo0 снимка VooDo0 02 октомври 2008 - 11:06

 AlexMav, на Oct 2 2008, 10:30 AM, каза:

Темата тотално се омаза. Половината пишат за Екотек Х--Хе, останалите пишат за Вектра и Калибра 115 коня. Едните го слагат на температурния датчик, другите на дебитомера.

Половината гледат БТВ, останалите- втора програма и се чудят защо им са различни водещите....
Приемам, че при х14хе и х16хе, като се сложи на мястото на температурния датчик може да обогати сместа, ако в този режим не играе ламбда сондата. Тогава и разхода ще скочи значително, т.е. не е ясно дали си заслужава и какво е съотношението разход/вървеж. Освен това, ако се симулира ниска температура би трябвало да се включи и вентилатора (сешоара, както му викам аз), който допълнително да обезсърчи потенциалните рацери.... :thu:

Не виждам, как може да се замести дебитомера при Калибрата/Вектрата, при това да работи добре. Може да трябва да коригира сигнала, но тогава трябва да има букси за вход и изход...Не знам :beer:

Поздрави!


Колега, сешоара не се ли включва от 2та датчика на радиатора? Единия за първа степен, другия за втора степен? Аз лично възнамерявам да я направя тая схема за температурния датчик, защото съм забелязал, че когато е студена, на газ се реже много яко. Смятам, че и добър разход ще дава, ако газта изгаря по-добре при това предварение.
Само имам един въпрос: понеже съм с ГИ (не знам на фобос ли, на кои, бг разработката) и не ми е ясно как точно е вързано ЕКУ-то на газта. По това, което гледах, вързаха 4те кабела на газ ЕКУ-то към кабелите на инжекциите и един кабел сложиха на бушона на бензиновата помпа. Но как отчитата температурата, при която да включи газта, не разбрах? Ако някой знае и отделно е пробвал тази схема на ГИ, нека да сподели малко инфо. Предварително благодаря.
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 02 октомври 2008 - 14:14

По спомени сешоара се командва от датчика за температурата на водата, затова зимата работи по-дълго, а лятото в жегите изобщо не се включва (мисля, че беше 20 градуса). А ГИ откъде взема информация за температурата не знам.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg