Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Важни теми

Какво представляват запалителните свещи?

Jim снимка Jim 15 януари 2007 - 19:38

Какво представляват запалителните свещи?

Запалителната свещ се състои от централен електрод, изолатор с корпус и електрод за "маса". Електродът за "маса" е херметично закрепен в изолатора, който от своя страна е неподвижно свързан с корпуса. Между централния електрод и електрода за “маса” прескача запалителна искра, която възпламенява горивно-въздушната смес. От запалителните свещи зависи лесното запалване на двигателя, работата му в режим на празен ход, ускорението и максималната скорост на автомобила. Затова не бива без основателна причина да сменяте типа запалителни свещи, препоръчван от завода-производител, които се характеризират с определено топлинно число. Топлинното число означава степента на устойчивост на запалителните свещи към топлинното натоварване в двигателя при различни условия на експлоатация.

За двигателя се подбират такива запалителни свещи, които при всякакви условия достигат температурата си на самопочистване. Колкото по-ниско е топлинното число на запалителната свещ, толкова по-високо е съпротивлението й на топлинно запалване и толкова по-малка е устойчивостта им към замърсяване. Колкото по-виско е топлинното число на свещта, толкова по-малко е съпротивлението й на топлинно запалване и толкова по-вискока е устойчивостта й към замърсяване. Топлинното число се съдържа в обозначението на запалителната свещ. То се разчита по следния начин:

Запалителни свещи Bosch
Пример:

W R7 DCR

W - 1
R - 2
7 - 3
D – 4
C - 5
R – 6

1. W = резба M14S.25 с плоска уплътняваща повърхност, размер на ключа 21мм.; F – резба M14S1.25 с плоска уплътняваща повърхност (сглобка), размер на ключа 16мм.; M – резба M18S1.5 с плоска уплътняваща повърхност, размер на ключа 25мм.; H – резба M14S1.25 с конусна уплътняваща повърхност, размер на ключа 16мм.; D – резба M18S1.5 с конусна уплътняваща повърхност, размер на ключа 21мм.
2. R – със съпротивление против радиосмущения, не се отразява на функционирането на запалителната система.
3. Топлинно число. Скалата на топлинните числа е с диапазон от <06> (“студени”) до <13> (“горещи”). При това топлинно число <7> съответства на предишното обозначение 175; <6> на 200, <5> на 225 и т.н.
4. A – дължина на резбата 12.7мм., нормално положение на искрата; B – дължина на резбата 12.7мм., изместено положение на искрата; C – дължина на резбата 19мм., нормално положение на искрата; D – дължина на резбата 19мм., изместено положение на искрата; DT - дължина на резбата 19мм., изместено положение на искрата, 3 електрода за “маса”; L – дължина на резбата 19мм., значително изместено положение на искрата.
5. Материал, от който е изработен централният електрод: Cr-Ni-сплав (Cr-Ni – хром-никел); C – Ni-Cu-сплав (Ni-Cu – никел-мед); S – сребърен централен електрод; P – платинов централен електрод; O – стандартна запалителна свещ с подсилен централен електрод.
6. R – 1 килоом, гасящо съпротивление, 1 килоом.
Благодарение на медния (Cu), а още повече на сребърния централен електрод се повишава топлопроводимостта, а следователно и термоустойчивостта. Предимствата на запалителните свещи с платинов централен електрод са по-лесното образуване на запалителна искра, както и по-малкото износване и широкият температурен диапазон.

А ето малко и за нагара по свещите:
http://www.bosch.com.au/content/language1/...9449_Poster.pdf
http://www.fiat-bg.c...opic.php?t=2885
Отговори

Silencer снимка Silencer 29 юни 2007 - 14:12

Много полезнма информация,а казва ли се някаде какви трябва да са свещите за Опел Вектра А
Отговори

Angelinoff снимка Angelinoff 29 юни 2007 - 14:17

Silencer
Казва се в АутоДата .
Отговори

Sandman снимка Sandman 30 юни 2007 - 08:24

Аз в АутоДата още не съм ровил, но като идеш да си купуваш свещи, хорицата там
си имат каталози (по принцип), и по номера на двигателя ти казват к'ви трябва да са.
Аз лично смених няколко евтини комплекта, понеже имах проблеми с паленето.
Последните ги взех по каталог , БОШ май бяха, и оттогава мърка значително по-добре.
Отговори

ivkung снимка ivkung 28 ноември 2007 - 13:20

 nikitheflame, на Oct 24 2007, 08:00 AM, каза:

Здравейте!
Бих искал да получа компетентен съвет за един мой проблем по запалването на колата.
Колата ми е Опел Астра 1.6моно. Паля я на газ, понеже на бензин не работи временно.
Досега си палеше без проблем, но последния път ниските обороти започнаха да насичат, а и когато дам леко газ, се получава нехомогенен насичащ звук. Проверих ауспуха и установих, че изгорелите газове излизат с повишено налягане, както и мирис на изгоряло, при условие че при работа на газ по принцип излизат отработени газове без особена миризма.
съмненията ми са за отказала запалителна свещ или прекъснат кабел на свещ. Моля за компетентно мнение и съвет! БЛАГОДАРЯ!!!



Здравейте
Бих искал да попитам за следното: карам vectra A -93-та година. Двигателя работи добре, но ми направи впечатление, че като завали дъжд и е много влажно започва да прекъсва. Ту пърпори, ту се оправя. Смених свещите и сега е доста по-добре- почти няма прекъсване, но като завали и стане мокро пак прекъсва от време на време. Някой може ли да ме посъветва, кое може да е това нещо, дето толкова се влияе от влажността. Иначе нямам никакви оплаквания от двигателя - пали от раз. В една тема прочетох за ръкавици върху дистрибуторната капачка - дали ще има ефект от това. Кабелите ги гледах в тъмното при работещ двигател - не искрят. В един сервис ми казват комутатор. Това не занм какво е. Други - сменяй кабелите и капачката. Ами ако не са те. Ще ви бъда много благодарен.
Отговори

deforse снимка deforse 30 ноември 2007 - 14:52

1. Ако е комутаторна плочка ще ти гасне колата като позагрее малко и не се влияе от дъжда. Тази плочка се намира под бубината. Аз изпатих с нея и знам какво ми правеше.

2. В тази тема гледам, че всички питат и никой не отговаря. Хайде колеги. специално за комутатора знам
Отговори

Lu4kata снимка Lu4kata 30 ноември 2007 - 15:14

Здравейте
Бих искал да попитам за следното: карам vectra A -93-та година. Двигателя работи добре, но ми направи впечатление, че като завали дъжд и е много влажно започва да прекъсва. Ту пърпори, ту се оправя. Смених свещите и сега е доста по-добре- почти няма прекъсване, но като завали и стане мокро пак прекъсва от време на време. Някой може ли да ме посъветва, кое може да е това нещо, дето толкова се влияе от влажността. Иначе нямам никакви оплаквания от двигателя - пали от раз. В една тема прочетох за ръкавици върху дистрибуторната капачка - дали ще има ефект от това. Кабелите ги гледах в тъмното при работещ двигател - не искрят. В един сервис ми казват комутатор. Това не занм какво е. Други - сменяй кабелите и капачката. Ами ако не са те. Ще ви бъда много благодарен.
[/quote]



Точно същия проблем имах и аз като завали дъжд. Отидох при един майстор като беше сухо вече де и така както си работеше перфектно той извади един маркуч и започна да пръска кабелите и започна да прекъсва маха маркуча и пак работи нормално пак напруска пак се влоши работата. Работата е ясна ми вика кабелите са ти стари. Смених ги заедно с капачката и палчето и се получи е....и разликата стана по-тих мотора и са минавам през локвите с 60. Според мене и ти си за кабели ама ако искаш да си сигурен направи теста с маркуча.
Отговори

e.stoichkov снимка e.stoichkov 02 декември 2007 - 22:30

Преди карах газова Аскона при същите признаци се справих снови кабели, но ако иате възможност капачка и палец! :blink:
Отговори

rudoni снимка rudoni 22 декември 2007 - 21:06

Колеги, поздрав и от мен! Разбрах какво е свеща , как да я проверя , но не разбрах как да открия коя е за моята кола-Vectra A 1.6i C16NZ 1992г.отваряш autodate- едни марки и модели,HAYNES- други, руски мануали -други, в магазина отварят едни книжни каталози -други !!! луднах! имали някой който да помогне да се оправи този хаос!?
Отговори

Radev1948 снимка Radev1948 15 януари 2008 - 13:47

 rudoni, на Dec 22 2007, 09:06 PM, каза:

Колеги, поздрав и от мен! Разбрах какво е свеща , как да я проверя , но не разбрах как да открия коя е за моята кола-Vectra A 1.6i C16NZ 1992г.отваряш autodate- едни марки и модели,HAYNES- други, руски мануали -други, в магазина отварят едни книжни каталози -други !!! луднах! имали някой който да помогне да се оправи този хаос!?



 Radev1948, на Jan 15 2008, 01:20 PM, каза:

 rudoni, на Dec 22 2007, 09:06 PM, каза:

Колеги, поздрав и от мен! Разбрах какво е свеща , как да я проверя , но не разбрах как да открия коя е за моята кола-Vectra A 1.6i C16NZ 1992г.отваряш autodate- едни марки и модели,HAYNES- други, руски мануали -други, в магазина отварят едни книжни каталози -други !!! луднах! имали някой който да помогне да се оправи този хаос!?



Предлагам ти пет варианта на твоите свещи:

1. DENSO/ЯПОНИЯ/ - W20EPR - U
2. CHAMPION - OE 111
3. EYQEM - FE65CPR
4. MAGNETI MARELLI - CW78LPR
5. NGK - BP6ES

Подбрани са от сравнителен каталог на DENSO. При мен в Чирпан свещите на DENSO струват 4,50 лв. Можеш да ги намериш и по евтини. Препоръчвам ти да си ги купиш.Те се продават във всички магазини на "Косер". Има ги във всички окръжни градове. Продават и масла на Q8/ Белгия/ и рекламните им табла се виждат отдалече. Продават също и кабели на "Тесла". Те са силиконови и качествени.Самите кабели са американски и не са толкова скъпи/ ти ще прецениш /. Избират се също по каталог за всяка кола. Имейла им е www.kosser.net Отвори го и прочети повече за свещите и кабелите. За дистрибуторната капачка прецени сам. Искам да ти споделя, че свещите са последното нещо, което трябва да купиш. Преди това си провери цялата система- кабели, бубина, палец, ламбда сонда, датчици, / особенно датчика на Хол/ ако го имаш,дистрибутор и др. Не вярвай на никого, че има свещи за газ. Това са търговски трикове.
Отговори

marti1981 снимка marti1981 16 януари 2008 - 11:20

Колеги трябва да сменям свещите на колата-препоръчайте някакви и от кой сте доволни!А какви ги дават по книга???
ЗА C 14 NZ :sad-smiley-046:
Отговори

rudoni снимка rudoni 30 януари 2008 - 00:19

Radev1948 ,
благодаря за информацията! Очаквах повече мнения по темата но изглежда всички карат с каквото им попадне или по точно -КАКВОТО ИМ ПРОБУТАТ"МНОГО СЕ НАПАТИХ ! и за това отворих дума за това - да се види най доброто!!
Чакам нови мнения!
Отговори

ivanov_km снимка ivanov_km 19 февруари 2008 - 08:09

<_<
Мнението беше редактирано от ivanov_km: 20 февруари 2008 - 08:29
Отговори

Tramway снимка Tramway 17 юли 2008 - 10:59

Колеги, какви свещи бихте ми препоръчали за моя двигател X16XEL (Ecotec 1.6 16V)? Не съм ги сменял вече 60,000 км и мисля, че им е време. Сегашните свещи са с 3 минусови електрода. Не помня каква марка и тип са, че са зверски затегнати и не мога да ги лашна, но туй е друга тема.
Отговори

баш майстора снимка баш майстора 08 септември 2008 - 13:23

а разстоянието между електродите може ли да се разбере от кода на свещта?
Отговори

rockton снимка rockton 04 април 2009 - 07:45

 Radev1948, на 15 Jan 2008, 02:47 PM, каза:

Предлагам ти пет варианта на твоите свещи:

1. DENSO/ЯПОНИЯ/ - W20EPR - U
2. CHAMPION - OE 111
3. EYQEM - FE65CPR
4. MAGNETI MARELLI - CW78LPR
5. NGK - BP6ES

Подбрани са от сравнителен каталог на DENSO. При мен в Чирпан свещите на DENSO струват 4,50 лв. Можеш да ги намериш и по евтини. Препоръчвам ти да си ги купиш.Те се продават във всички магазини на "Косер". Има ги във всички окръжни градове. Продават и масла на Q8/ Белгия/ и рекламните им табла се виждат отдалече. Продават също и кабели на "Тесла". Те са силиконови и качествени.Самите кабели са американски и не са толкова скъпи/ ти ще прецениш /. Избират се също по каталог за всяка кола. Имейла им е www.kosser.net Отвори го и прочети повече за свещите и кабелите. За дистрибуторната капачка прецени сам. Искам да ти споделя, че свещите са последното нещо, което трябва да купиш. Преди това си провери цялата система- кабели, бубина, палец, ламбда сонда, датчици, / особенно датчика на Хол/ ако го имаш,дистрибутор и др. Не вярвай на никого, че има свещи за газ. Това са търговски трикове.


-Подържам мнението на колегата, аз съшо работя с Денсо и тесла в сервиза вече трри години и досега съм нямал оплаквания и рекламации.............-Свещи за ГАЗ няма, или по точно някои "колеги" а също и търговци препоръчват продават и монтираТ свещи BRISK , като свещи специално за ГАЗ..!!!!! не се лъжете тези свщи са пълно "дърво-пръчка"..нищо не става от тях, некачествени и влошават работата на двигателя, тествани са, не стават за АВТОМОБИЛИ....може би за Москвич иградинска косачка за трева ще са подходящи но това е друга "бира" :icon_razz2:
Отговори

Slavik снимка Slavik 21 май 2009 - 17:14

ВИЖТЕ ЕДИН СЕРИОЗЕН ТЕСТ ПО ВЪПРОСА ЗА СВЕЩИТЕ И РЕШЕТЕ САМИ КАКВИ ЩЕ ИЗБЕРЕТЕ. АЗ ЛИЧНО СЪМ С NGK BPR5ES ТАКИВА СА ПО КАТАЛОГ ЗА C16NZ ,ТАКИВА БЯХА И КОГАТО ГО КУПИХ ОТ ГЕРМАНИЯ -40 000 ПЕРФЕКТНА РАБОТА И НИСЪК РАЗХОД!

http://www.autorevie...2004/22/svechi/ <br>
Мнението беше редактирано от Shades: 21 май 2009 - 18:11
Причина за редактиране:: Пиши с малки букви! Няма слепи във форума!
Отговори

xorxito снимка xorxito 28 януари 2010 - 19:10

колеги да ви кажа моя казус :) Корса Б С14 НЗ....оригинални GM от каргоеспрес ...12 лв броя...правят им такъв нагар, че все едно са от 100 години. слагам си пак старите бош....и всичко си е ок. няма нагар. въобще....оргинални GM не мисля, че са 12 лв кутииката пише MAde i EU :) за боклука. оставих си една за да помня какво да не си взимам.
Какво и от къде да си взема...просто такива келеши има, че ....
Отговори

Papo снимка Papo 28 януари 2010 - 22:45

 marti1981, на 16 Jan 2008, 11:20, каза:

Колеги трябва да сменям свещите на колата-препоръчайте някакви и от кой сте доволни!А какви ги дават по книга???
ЗА C 14 NZ :20ashley_results:


колега в моя магазин предлагам DENSO до сега не съм имал рекламации(от 4 години на сам) по книга зависи коя година е колата ако е до 95г. по книга са ти W16EPR-U (нормалните) а за по-спортни двигатели IW16, ако си след 95г. K20TXR(нормални) и IK20(спорт) това е за DENSO


 Tramway, на 17 Jul 2008, 10:59, каза:

Колеги, какви свещи бихте ми препоръчали за моя двигател X16XEL (Ecotec 1.6 16V)? Не съм ги сменял вече 60,000 км и мисля, че им е време. Сегашните свещи са с 3 минусови електрода. Не помня каква марка и тип са, че са зверски затегнати и не мога да ги лашна, но туй е друга тема.


Колега твоя модел свещи DENSO е K20TXR (обикновенна свещт) и IK16

П.С. Вторите модели свещи с късия код работят на 0.3мм. от полюса, колата наистина работи по-добре с тях но също така и цената е различна :) DENSO предлагат и 3-ти вид свещи главо се използват в рали състезанията с тях няма грешка, повишават дори мощноста на колата (но цената е трогваща) който иска мога да му дам модел и на третия вид :)
Отговори

s7oich0 снимка s7oich0 10 март 2010 - 17:44

здравите и от мен.. :hahaha: търсих какви свещи да слагам на ц20не... обаче фалл немоажах да намеря :( ако може някои да каже какви трябва да са обикновените спортните и т.н .. и на какви парици са... :) ще съм много благодарен :)
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg