Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Важни теми

Vectra A - Бордови компютър

Mahoney снимка Mahoney 01 септември 2005 - 18:23

Ебахти 8 души сигурно вече по една и съща тема питат! Ама кво да се направи - да взема да попиша и тук =)

Значи на Астрата съм го слваял и съм го изследвал тоя компютър и въобще не е тъпа машинка да му се не знае!

1во - датчиците които са по основни са за скороста на автомобила! - т.е. има датчик който превръща въртенето на жилото в ел. импулси! - на моята го има - виждал съм коли които го нямат! - на таблото отзад се пада при мен! - има много коли на които им трябва - защото компютъра на инкециона го ползва! Другото което е - четох на скоро пак май тук някъде - че тези които имат дисплей с температура имат такъв датчик - защото чрез него се коригира промяната на температурата при повишаване на скороста или нещо подобно - ще го отворя скоро една такава астра - за да проверя теорията! До тук добре!
Друг датчик който трябва е бензиномера - но бензиномера вече си го имат всички - той бензиномера е нужен и за стрелката за оставащия бензин!
Третия датчик - който не е датчик - ами е продължителноста на отваряне на дюзата! - това се взема от компютъра - може да се вземе директно и от управлението на 1ва дюза - и е вярно че бордовия е изчислен за определено налягане - ако налягането се смени (в бензинопроводите) - ще станат грешни и показанията - примерно до колкото помня за C20NE e 2 - 2,2bar-а

2ро - Противно на очакванията на някои - няма дебитомери по пътя на бензина!
Изчисленията за оставащи километри се правят на базата на оставащия бензин и на базата средния ти разход за последните няколко километра - не знам точно за колко километра - но прави някъв среден разход - може би от последното палене на колата - и на базата на него прави оставащи километри!
Средната скорост започва да се изчислява веднага след запалване на двигателя - няма такива 100км пробег, за средния разход мисля че е същото!

3то - Останалите датчици за светлини за вода на чистачките и т.н. не са прекалено необходими ако не държите да ви изписва съобщения - ако само държите на основните функции на компютъра - то това са необходими датчиците които написах - и естествено за температурата датичка - който при мен не работи - и не ми се дават пари за него сега!

4то - дори да ги няма тия инсталации и букси и т.н. - не е невероятно трудно да се поставят!.. занимавка е - но единственото по неприятно на мен ми се вижда това че някои автомобили нямат табла пригодени за датчик за скороста - демек трябва да се купува ново табло освен датчика скороста!

Ако някой иска компютър да му се сложи и си е намерил - може да звънка - пък ще измислим нещо! Може и само за консултаци да звънка и т.н.
А ако е за астра - на сън съм да ме бутнеш ще начертая ел схемата ;)

Послепис - ако някой тръгне да инсталира да има предвид че нещо тоя датчик за скороста и входа на бордовия са капризни - моя изгоря и на един пич тук оправях - той си знае - гори един транзистор в датчика!

А на тоя колега дето не му работи средна скорост и среден разход въпроса ми е - моментния разход работи ли му правилно - демек сменя ли от литри/час на литри/100км - защото ако не сменя при моментен разход - значи транзистора в датчика най-вероятно е преебан - има оправия! - да се обади ако е така!
Живи здрави!
Отговори

radok снимка radok 02 септември 2005 - 14:10

Колега, много си прав. Точно това е използвано и в схемата за разходомер дадена Тук. Само че това мери само моментен разход. Интересувам се дали може да се намери оригинален компютър на поносима цена. Мисля че свързването няма да е проблем защото двата сигнала вече съм ги извел. :loll:
Отговори

Mahoney снимка Mahoney 03 септември 2005 - 02:48

radok, на Sep 2 2005, 03:10 PM, каза:

Колега, много си прав. Точно това е използвано и в схемата за разходомер дадена Тук. Само че това мери само моментен разход. Интересувам се дали може да се намери оригинален компютър на поносима цена. Мисля че свързването няма да е проблем защото двата сигнала вече съм ги извел. :loll:

Ами честно казано това мери моментен разход, обаче не отичта факта кога колата е спряла на място - и не превключва показанието на литри на час!
от друга страна е удобно - защото може да се настрои според колата - а бордовия не може!
Не съм запознат с това дали могат да се програмират параметрите на колата в бордовия - ама като разгледах TIS-а май е доста ограничен на тема програмиране! (не е доста - но е ограничено и временния, и средния разход, като и оставащите километри не могат да се настроят за вскяа кола!)
Отговори

Byte Rider снимка Byte Rider 14 октомври 2005 - 15:31

radok, на Sep 8 2005, 10:04 AM, каза:

Aко някой от колегите има повече познания по програмиране на ПИКОВЕ може да се заеме да доразработи това за да може да мери повече неща. Смятам, че много хора ще му бъдат благодарни :drinkin: .
<{POST_SNAPBACK}>


Аз проявявам интерес от доста време и чак сега открих тази схема. Така че ще опитам да направя нещо по въпроса.

Имам едно питане - във формулата за изчисляване на разхода има един корекционен кефициент. Къде мога да го намеря? Става въпрос за Astra C14SE.
Отговори

Коцето-Шумен снимка Коцето-Шумен 30 ноември 2005 - 16:36

тъи про4етох ви теориите . аз си карам вектра с 1.8 моно сложил съм си ел .огледала ел. регулировка на фаровете ел. антена дигитално табло от кадет GSI и борд компютър и check-control - сам .проблема ми бе в това 4е БР е програмиран за 2.0 pulna инжекция и не ми показва6е разхода на тихи обороти -- някакси 555 таимер на единия пин които идва от ECU (6toto sa dva ) i s okolo 300hz ot taimera trugna 1.2l/h bez tova da pre4i na pokazanieto nagore (за колко е верно -незнам -приблизително говоря!) instaliraneto e elementarno ako si zariben kato men 18 жички se navruzwat по схема и готово samo dat4ik za vun6nata temperatura nqmam tuk v 6umen струва 15лв a ina4e BR mi izleze 30lv s bosch-kuplunga , a az kato GL modifikaciq nqmah instalaciq za po4ti ni6to ot extrite koito si dobavih ako nqkoi му е интересно da mi doide na gosti v 6umen 6te demonstriram .тия дни 6те сложа и 4иста4ки на фаровете и ел. стъкла само да ми остане време. зву4и елементарно и за мене е просто ви трябват схемите там вси4ко е оказано.
Отговори

Коцето-Шумен снимка Коцето-Шумен 30 ноември 2005 - 18:56

и друго оригиналния борд-комп има сервизен режим където се настройват некои не6тица като о6таващото гориво според резервоара , прави си тест и тн. имам литература на немски ако не успеете да си я намерите в нета ще ви я ка4а тук !
Отговори

batko32 снимка batko32 30 ноември 2005 - 22:52

буков, на Nov 30 2005, 06:56 PM, каза:

и друго оригиналния борд-комп има сервизен режим където се настройват некои не6тица като о6таващото гориво според резервоара , прави си тест и тн. имам литература на немски ако не успеете да си я намерите в нета ще ви я ка4а тук !
<{POST_SNAPBACK}>

Добре де. Я кажи как се "настройват" тези нещица ????? Аз като го пуснах освен да ги гледам друго немога да правя :kinggrin:
Отговори

batko32 снимка batko32 05 декември 2005 - 20:15

буков, на Dec 4 2005, 04:16 PM, каза:

свалиали са  саита с документацията за ЛСД и БОРД за жалост аз ги амам ама не знам как да ги кача тук ако ви трябват свържете с  с мен
<{POST_SNAPBACK}>

И само линк-а да цитираш пак ще е достатъчно.Останалото и сами ще го направим :)
Отговори

sheko снимка sheko 05 декември 2005 - 23:02

batko32, на Dec 5 2005, 08:15 PM, каза:

И само линк-а да цитираш пак ще е достатъчно.Останалото и сами ще го направим :)
<{POST_SNAPBACK}>



буков, на Dec 4 2005, 04:16 PM, каза:

свалиали са  саита с документацията за ЛСД и БОРД за жалост
<{POST_SNAPBACK}>
Отговори

batko32 снимка batko32 05 декември 2005 - 23:54

sheko, на Dec 5 2005, 11:02 PM, каза:

batko32, на Dec 5 2005, 08:15 PM, каза:

И само линк-а да цитираш пак ще е достатъчно.Останалото и сами ще го направим :)
<{POST_SNAPBACK}>



буков, на Dec 4 2005, 04:16 PM, каза:

свалиали са  саита с документацията за ЛСД и БОРД за жалост
<{POST_SNAPBACK}>

<{POST_SNAPBACK}>


ОПааааааа :) В бързината прочетох "свалиСИ" а не свалиЛИ :)
Отговори

vectra_manqk снимка vectra_manqk 18 март 2006 - 21:17

значи аз имам вектра 1.6 моно.модефикациа gls.имам прекарани букси и до ръчната една бяла букса,и до часовника една жълта букса.та питането ми е ако си купя само дисплеичето и копчето ще заработи ли тая пущиня??? :icon_eek2:
Отговори

Коцето-Шумен снимка Коцето-Шумен 18 март 2006 - 21:52

EX , Da за тебе е лесно дисплейче 30лв и копче 10лв и си ти човека ....
голямата играчка щее да намериш комп с програма за 1.6 :dance: мосля че щее невъзможно ама знам ли...успех :icon_eek2:
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 19 март 2006 - 00:46

radok, на Sep 8 2005, 10:04 AM, каза:

Aко някой от колегите има повече познания по програмиране на ПИКОВЕ може да се заеме да доразработи това за да може да мери повече неща. Смятам, че много хора ще му бъдат благодарни :icon_eek2: .
 


Ако това чудо се доразработи ще е много хубаво :dance: , аз се запалих и смятам да си го направя, ама не ме бива по разработката на софтуер. :flag:
Ако някой колега е пробвал да го доразработи нека да сподели с останалите какво е направил. :flag:
Отговори

calibreti снимка calibreti 04 май 2006 - 23:24

GSi16v, на Dec 17 2004, 11:58 PM, каза:

Свали си жабката 10 мин работа и виж дали имаш една жълта букса . Аз ще ти пратя Борд Комп за 40 лева ако искаш де с гаранция ,че ако я имаш тая букса само външната темп няма да бачка . С всеки от форума са обзалагам че на кола дет я има тая букса и борда си тръгва от раз . Навитаци намират ли се :D
 



Човече искам да те питам каде се намира датчика за външната температура на опел калибра
Отговори

Иво снимка Иво 13 септември 2006 - 16:41

gilmore, на Sep 13 2006, 03:18 PM, каза:

А има ли смисъл да се слага борд компютър, ако се кара колата на газ.
 



Ще ти работи термометър, хронометър, за колко км бензин имаш (автономия). Моментния и средния разход няма да са верни. Ти си прецени дали има смисъл.
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 14 септември 2006 - 13:33

буков, на Sep 14 2006, 11:28 AM, каза:

абе някой забелязал ли е че когато прехвърли на газ моментният разход се качва с два литра примерно ...според мен компа продължава да изчислява сместа а оттам и разхода излиза...донякъде
 

И аз си мисля че показанията са сравнително верни понеже когато си нагаз компа се мъчи да подава повече гориво от там и показанията се доближават до реалния разход. Това си е лично мое мнение.
Отговори

ГостКОЦЕТО_* 19 септември 2006 - 17:48

Здравейте колеги. Радвам се, че открих форум с толкова компетентни опелджии. Търся помощ точно по тази тема. Карам омега-модел до 89г. 2.0NE. Когато я взех не отчиташе на БК за колно км. гориво оства, след като светне лампичката (при мен рянко гасне). По-късно започна да не отчита от време навреме средния разход и вече хич го няма. Остана ми моментния, но не ме устройва. Надявам се че проблема е в датчика, обаче не го зная къде се намира и какво представлявя (оптрон ли е или нещо друго). По-горе са споменаваше и за някакъв транзистор,така че моля помогнете. :2angry1: :sad-smiley-050:
Отговори

gilmore снимка gilmore 01 февруари 2007 - 19:28

http://87.97.198.78:8888/pic/buksa.JPG

Къде се мушка тази букса? Защото от снимката нищо не се разбира. Не се вижда съответния куплунг, където да се включи тази букса. И един въпрос, който не е по темата, но за какво е този електронен блок, който се вижда на снимката? Защото и аз имам такъв, но не знам за какво е.
Отговори

borro снимка borro 01 февруари 2007 - 19:47

Ами тва е буксата за БКомпа колега. Не се разбира, щото е Воксхол или подобното му европейско с десен волан.
Блок обаче не видях. Явно трифон зарезан се е включил. :thu:
Отговори

gilmore снимка gilmore 01 февруари 2007 - 19:57

За този блок става въпрос. Който съм го очертал.
http://87.97.198.78:.../pic/step61.JPG
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg