Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Верига Astra K на B16DTH

BayPhilip снимка BayPhilip 30 април 2022 - 14:23

Здрваейте! От няколко месеца съм собственик на Астра К с B16DTH. Още от както се спрях на този двигател знаех, че тези мотори имат проблем с веригата и се стига до момен за нейната смяна. Четох из форума и проблемът е доста добре обяснен. Едиствено не мога много добре да разбера всъщност кое е шума на веригата. По този повод направих няколко клипчета на колата в рамките на 1-2ч. и много бих се радвал, ако можете да кажете Вашите коментари за звука от двигателя и кога/дали се чува шумът на веригата.

Първото клипче (1.mp4) е в момента на първото палене на двигателя. След това изминах 2-3км и направих следващото клипче (2.mp4). После имах 5мин. престой и изминах около 5-6км и пак направих клип (3.mpg). След около 15мин престой на място и изминат още 1км. направих 2 клипечета - едното (4.mp4) преди да я загася и другото (5.mp4) при следващото и палене след около 10мин. Накрая изминах още ~10км и пак направи 2 клипчета - първото (6.mp4) при гасенето и второто (7.mp4) при последващото палене след около 10мин. Изминах още 2-3км и направих последния клип (8.mp4).

Чудя се кога се чува тракането на веригата и в колко напреднал стадий е?

Линкове:
1.mp4 -> https://u.pcloud.lin...dpL3LXHlL2NRwQ7
2.mp4 -> https://u.pcloud.lin...z3JMG6tTb4dMM5X
3.mp4 -> https://u.pcloud.lin...dI7oIJKdX4HL8Ak
4.mp4 -> https://u.pcloud.lin...4dFrkSia59WmQnX
5.mp4 -> https://u.pcloud.lin...VYdiJUjNhzfKIQk
6.mp4 -> https://u.pcloud.lin...ueCv6l5mzXTkkuV
7.mp4 -> https://u.pcloud.lin...lIctpsjRHccAjkk
8.mp4 -> https://u.pcloud.lin...FD7e0n1l87jJY1y
Мнението беше редактирано от BayPhilip: 30 април 2022 - 14:26
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 30 април 2022 - 16:06

Поставям клип от друг колега в друга тема за веригата. Той твърди, че това е най-отчетливият звук от верига.

https://www.youtube....h?v=qv36HqiWtq4

А от твоите клипове чувам при клип номер 1 точно в момента на запалването, как се чу доста по-шумно изтракване, което на следващите клипове с палене го няма.

За мен сякаш няма още нещо страшно..
Нека кажат мнение и други колеги.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 30 април 2022 - 16:14
Отговори

benzy снимка benzy 30 април 2022 - 16:33

Гледах клиповете, после ходих да паля мойта :)
Със сигурност клипа много лъже, но на първия клип горе долу точно такъв звук ми изкара ангелите и на мен, но не знам дали заради по-топлото време или заради смяната на маслото, която ми се падаше буквално седмица след като го чух за сефте, сега почти го нямам (по-скоро залагам на по-топлото време, маслото по показание беше на 55% при смяната... но пък сега е от новото 0-20, то твърде вероятно е по-добро от старото 5-30).

Този звук, на който наблягаш от време на време в дясната част на мотора, го имам и аз. Да кажат другите колеги с тоя мотор дали и при тях е така. Според мен е по-скоро нормален. Струва ми се, че при загрял мотор колата ти работи не лошо. Моята може би работи идея по-тихо, но пак ще кажа клипа лъже и може да излъже с много.

На първия клип ми направи впечатление един "тактов" звук - тък тък, тък, който при мен го няма. Но аз съм сменил абсолютно всички ролки ремъци и оптегачи и т.н., не мисля, че той специално е от веригата, а и не го чух в другите клипове.

Аз за сега карам и не бързам. Врътнах за норматив 2 хил км откакто смених масло, ще изчакам минимум още 8 хил до следваща смяна, преди да тръгна хвърлям маса пари - ще чакам проблема да се изрази по-сериозно и по-ясно, че да знам за какво ги троша. Човекът от Опел, който прие колата каза, че и той е така и кара вече 15 хил км. Росен в другата тема също каза, че от това, което е чел малко вероятно да се скъса. Дано няма ексцесии.

И един въпрос друг - когато форсираш или когато караш при някакви обороти чуваш ли придрънчаване? При мен се получава такова някъде между 2200-2400 оборота, но там се съмнявам по-скоро че и турбото ми е тръгнало да дава фира, а не че веригата ще придрънчи така...
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 30 април 2022 - 17:10

За мен старта е добър и не чувам никакви шумове от веригата, просто колата е в гараж. Това тък, тък, тък и при мен го има на студен двигател, за мен си е нормално за дизел. А звука на живо не може да се сравни с такъв на запис.

пп. Бензи, имам същите звуци от 2000-2400 об.мин. Интересното е, че пряко се влиаят от подаването на газ или ползването на принудителен празен ход-там повече се задържат, сякаш накаква клапа се отваря и затваря...това си го имам откакто съм взел колата.
Психически и аз съм се подготвил за смяна, но не бързам.
Мнението беше редактирано от Rosen Popov: 30 април 2022 - 17:18
Отговори

BayPhilip снимка BayPhilip 30 април 2022 - 17:14

Д-и-м-о-в, благодаря за клипа. Бях попадал и аз него, но... за жалост ми звучи напълно като моя и затова реших, че и моята е заминала вече.

benzy, това с придрънчаването не съм го чувал до този момент, но като се има предвид, че от горния клип не мога да чуя нищо от веригата... не знам колко съм критерии за звуци :D

Rosen Popov, при този тактов шум го има, а сменяна ли е веригата?




Бях реших да сменям веригата и всичко покрай нея на 200к километра. После прочерох из форумите, че проблемът с веригта се изразява с "ясен" и "характерен" шум и затова започнах да слушам моята и да видя какъв шум има. Едиственото, което ми направи впечатление е този "тактов" звук (тън, тън, тън), които се чува много ясно на първия клип. Веднага си помислих, че това е въпросния "ясен" шум от веригата. Също така този тактов шум се чува докато да загрее мотора почти постоянно макар и по-слабо и съответно го свързах, че веригата е много зле и плаче за спешна смяна.

Някой колега с този двигател има ли го този "тактов" шум?

До колкото разбрах проблемът с веригата и нейното тракане е свързано с невъзможността на оптегача да я изпъне. От там идва тракането при палене, а по-късно и постоянното тракане. Самото тракане би трябвало да идва от удрянето на веригата във водачите, които съответно се чупят и става доста зле. Преди около година Опел пускат решение на проблема с новия оптегач и уплътнението към него (не съм 100% сигурен дали оптегачът е нов или само уплътнението). До колкото прочетох из нашия и английски форуми след поставането на новото уплътнение този проблем изчезва, т.е. оптегача си държи веригата винаги и от там не се нараняват водачите на веригата. От там си мисля, че би трябвало при оправено уплътнение на време въобще да няма нужда да се сменя веригата, защото тя не се удря във водачите и те няма как да се счупят. Разбира се, ако се разтрака пак, тогава ясно, че и самата веригата се е разхлабила и ще трябва да се сменя.

От тук се чудя какво да правя с моята. Дали да ѝ оправя оптегача само (доста по-лесен ремонт) или да я изчакам да започне да трака още и тогава направо всичко на един път (верига, оптегачи, ролки). Като тук остава големият въпрос този "тактов" шум дали е нормален?
Мнението беше редактирано от BayPhilip: 30 април 2022 - 17:18
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 30 април 2022 - 18:27

Това тък, тък, тък, твърдо и категорично не е звук от веригата. Моята верига не е сменяна, колата ми е на 213 000км, купих я на 181 хиляди магистрални километра на 3-та и година. Маслото и е сменяно на по 30 хиляди, откакто е при мен се сменя на 10-12 хиляди и шумът от веригата поизчезна. При такова каране на топъл мотор си правят безпроблемни 500 хиляди!

В другата тема зададох въпрос: Кое според вас се износва първо: пластмасата пред обтегача или веригата? Личното ми мнение е, че пластмасата пред обтегача, която е в непрестанен допир с веригата се износва първа! На обтегача няма какво да му се износи, просто му свършва хода и е неспособен да опъне веригата. Рестрикторната гарнитура която му слагат играе роля на клапан задържащ маслото и отделно му дава някакви десети полезен ход.

За съжаление според мен това са сервизни ходове за да се избегне рекламацията по време на гаранция. При B20dth заради изчезването на пластмасовите водачи веригата почва да хлопа много грозно, даже я къса.....Та за мен няма евтино решение, сменяш я цялата със всичките и зъбни колела и принадлежности, заедно и с тази на коляновият вал и си свиркаш следващите 100 хиляди.
Отговори

benzy снимка benzy 30 април 2022 - 18:36

Според мен не бързай, нямаш нищо сериозно изразено, поне не е нещо по-различно от при мен. аз приемем, че е тръгнало, но не е спешно и карам с едно на ум ослушвайки се, чакайки по ясни знаци.

Този тактов звук не мисля, че е свързан с веригата. Утре на студена ще пална пак моята и ще се заслушам специално за подобен звук, но по-скоро го нямам. Както казах, аз съм сменил абсолютно всичко и нямам никакви други паразитни звуци из мотора.

Ако искаш да се презастраховаш, смени оптегача, но надали някой ще може да ти каже с колко ще отложиш големия ремонт така. Много зависи и колко мислиш да караш колата - като време и километри. Ако сменяш колите сравнително често, без да си им навъртял много км, ще успееш да пробуташ проблема на следващият. Но ако ще се позадържи колата и ще и навъртиш километри има шанс да правиш всичко и да я даваш после оправена :) Лесен отговор няма тука.


П.П. Роска, всъщност точно това щях да уточнявам, че ако ускорявам по плавно го чувам този звук, ако я понастъпя и натоваря повече "ръмженето" не се чува толкова отчетливо. Да не вземе да излезе накрая, че по колата ми няма нищо :D Но пък при мен това прогресира като сила на звука :(
Мнението беше редактирано от benzy: 30 април 2022 - 18:55
Отговори

ufer снимка ufer 30 април 2022 - 20:17

Не обичам дизели и никога не съм карал двигател с верига. Да не плаша колегата, но този звук ми прилича на бутален болт или дори лагер (биелен). За да се отхвърли донякъде това "усещане", аз бих включил един допълнителен качествен манометър към маслената система и бих го наблюдавал по-дълго време при различни температурни режими, като и на ход. Ако има наченки на някакъв проблем може би, повтарям може би, това би се отразило на налягането... :wall:
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 30 април 2022 - 20:31

Намерих още по-качествен звук и верига, която е направо заминала..
На когото му е интересно, в началото е паленето, брутално е.

https://www.youtube....h?v=Z8_gXZihbxA
Накрая пак има палене и забележете как се тресеше двигателя в началото, а след това не мърда накрая.


Към колегата бензинджия - не му вкарвай излишни глупости в главата, какви бутални болтове и лагери...
Това не е от двигателите, които стават тотал щета още в гаранция.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 30 април 2022 - 20:49
Отговори

ufer снимка ufer 30 април 2022 - 20:53

Очаквах да се обадиш... Нищо не му вкарвам, а давам съвет евентуално как да отхвърли възможни проблеми. Не случайно повтарям може би. А ти трябва да внимаваш с личното си отношение към хората, защото имаш дефицити... И аз не съм Калин...
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 30 април 2022 - 20:57

Не знам защо смяташ, че ти си човекът, който да ми определя дефицитите? Аз определям ли твоите?

Отнасям се както сметна за добре и не съм казал нищо лошо в случая.

И за да те светна да знаеш, тези мотори имат много голям диапазон за измерването на нялагането на маслото(на повече стъпки), затова няма как да го изпуснеш. Това не е A20DTH, където "светне ли лампата" като хората - си заминал на кино.

И изобщо не ме интересува дали си Калин, Малин или не си - и това да знаеш просто.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 30 април 2022 - 21:01
Отговори

BayPhilip снимка BayPhilip 30 април 2022 - 21:01

ufer, за сега просто ще рискувам и ще се надявам да не е проблемът, който ти спомена, като със сигурност ще го имам предвид, когато стигна до по-сериозно търнесе на точно този звук от какво може да е.

Д-и-м-о-в, благодаря за клипчето, тук чувам доста по-ясно изтропването при паленето.

benzy, колата скоро я взех и въобще не мисля да я сменям в близко бъдеще. Ако правилно съм разбрал, ти нали скоро си сменил верига, ролки и т.н., защо приемаш, че при теб е тръгнало да се разваля пак?

Rosen Popov, до колкото разбирам този звук си е по-скоро нормален.


Благодаря за мненията. Аз нямам идея да отложа или да прескоча ремонта, а по-скоро искам да знам със сигурност кога му е време да се прави. Като гледам някои коли из англисйките форуми сдават багажа на 30-60к, други издържат по над 200к. Явно е въпрос дали се кара повече градско или магистрала, т.е. колко студени паления се правят.

Колата я взех на 148к, а сега е на 153к. Преди това маслото е сменяно на 30к, а сега мисля да го сменям на 10-12-15к.
Аз градско я карам има няма 200км на месец, всички друго е извънградско.

До колкото съм разбрал мисля, че мога да направя следните изводи. Какво мислите за тях?

1. На последното клипче от колегата Д-и-м-о-в, дори след ремонта онзи двигател има този "тактов" шум, т.е. това предполагам е доказателство, че е общо взето "нормален" шум.
2. Веригата (или по-скоро компонентите около веригата, които са пластмасови) е добре да се сменят когато започне да трака при палене.
3. Ще сменя обтегача с новия и да се надявам, че ще изчезне тропането при паленето. Съответно, ако не изчезне, то ще е добре да се замисля за смяна.
4. Чудех се още другата седмица да ходя да слагам новия оптегач, но май ще може спокойно да изчака поне 5к км до следвщата смяна на маслото.
5. После се чудех дали направо да не сменя всичко (защото си мислех, че "тактовия" шум е проблем от веригата) в рамките на 1-2 седмици, но май ще е по-добре първо обтегача и да видя какъв ще е резултата след него.
6. Като се има предвид, че при честа смяна на маслото двигателят май може да изкара спокойно 200к с една верига, то се замислям да сменя веригата когато колата стане на ~200k или ако оптегача оправи положението и въобще спре да трака да не я сменям докато не се разтрака отново?

Общо взето си търся сигурен критерий, който да казва, че е време за смяна :)
Мнението беше редактирано от BayPhilip: 30 април 2022 - 21:09
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 30 април 2022 - 21:09

Колега, при теб не е такова чак положението. Дадох това, за да видиш/чуеш ясната разлика между теб и този екземпляр.
Тактовият звук си е долу горе типичен за дизелов двигател и тук както казва и Бенза, има и доза "залъгване от звукозаписа". Вероятно не е толкова "изразен" ако го слушаш с ушите.

Моят съвет е да не сменяш само оптегач, а да следиш развитието и направо цял комплект, когато дойде време. Определено имаш доста време докато станеш като клипа. Там не е само изтракването , а има и последващи щракания, явно заминаването на веригата води и до разбалансиране мотора. Не случайно наблегнах на тресенето преди смяната. Дори не работеше равномерно, ако забелязахте. След смяната е чук


Мисля, че това са ти достатъчно доказателствени критерии, кога да сменяш и е крайно наложително вече.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 30 април 2022 - 21:17
Отговори

ufer снимка ufer 30 април 2022 - 21:36

Димов, аз ценя в голяма степен знанията ти и дори сме се засичали в разни коментари. Ние във форума в голяма степен гадаем, но всеки има право да изразява свободно своето мнение и никой няма право да използва "неучтиви" изрази към другите. В случая бензинаджия и глупости" са такива. И това ти се случва за втори път спрямо мен, първият премълчах, като месеци наред следях вашите спорове с Калин09, в които и двамата се обиждахте, но ти го правеше повече и по-агресивно. Той вече не взима участие тук вероятно заради теб. Така че помисли на трезва глава малко по въпроса и ако си склонен да комуникираш на по-нормален език, аз ще забравя сегашните обръщения. Лека вечер!
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 30 април 2022 - 21:45

Няма сигурен критерий, сори! Това което са ми казали от извора това споделям: Имаш шум на празен ход, когато налягането на маслото е ниско, сменяш! Шум все едно влачиш синджир по ламарина или по кофа, няма как да го подминеш! Щом си мераклия сложи рестрикторната гумичка на обтегача и питай евентуално дали могат да ти сменят онази голяма пластмаса с дъгообразна форма(банана) която е пред него. Колко километра ще спечелиш никой не може да ти каже. Ти ако си готин ще споделиш колко е доизкарала Тоя ремонт ще ти струва поне хилядарка, само гумичката беше 200лв. и пак няма да си спокоен, защото ще мислиш за веригата. Има ли смисъл в него? Ами ако след него протекат масла? Айде няма нужда! Като му дойде времето бъркаш в джоба и си имаш 2 години гаранция, времето и нервите са по-ценни от парите.
Много си прав когато споменаваш студеният старт, да той износва веригата и всичко по двигателя, всички части разчитат на маслен клин, не на лагери.
Пак ти казвам, нищо притеснително не чувам, но ти си знаеш! Моят съвет е карай си колата и си свиркай!

Ufer Дизел е, така си трещи, нормално е :)
Мнението беше редактирано от Rosen Popov: 30 април 2022 - 21:47
Отговори

ufer снимка ufer 30 април 2022 - 22:41

Росене, знам как работи дизел, нищо че не ги обичам... :biggrin: Просто и аз чух този звук, абстрахирайки се от типичния звук на дизела. На два пъти ми се е случвало да диагностицирам същия звук. Не твърдя, че е болт или лагер, а само допускам. Тя колата може да кара така и години... :biggrin:
Отговори

benzy снимка benzy 30 април 2022 - 22:44

Вече съм в джаза :biggrin:
Моя мотор определено е твърде далече от това, която Димов е пуснал преди ремонта... ама то на клип като слушам той е по-добре и от това, което е след ремонта :biggrin: :biggrin:

Д-и-м-о-в/ufer
Не се "дърляйте", според наблюдения пичове сте и двамата, разберете се да пиете по едно :drinks:

BayPhilip
Гледайки моята, и сравнявайки с това, което си качил и другите клипове, колата ти е далеч от някакво опасно състояние.
Мисля си, че смяната, на обтегача е излишна работа. Тези ремонти е хубаво да се правят в официалния сервиз, и са скъпо удоволствие, а резултатът от подобно полвинчато решение си е въпросителен.

Изчакай със смяната и слушай дали ще се увеличат звуците през това време, ако не се увеличат, смени маслото на 160 хил и продължавай да караш, но сложи от новото масло 0 w20, наистина ми утихна мотора с него. Изкарай и тези 10 хил и тогава реши какво да правиш. "Тактовия" звук е почти изключено да е от веригата. За това по-скоро имаме единомислие.

Аз си мисля следното - Колкото по-нататък отбутнеш смяната толкова повече смисъл ще има да смениш всичко.
Не знам дали правилно си го представям, но ако направиш частичния ремонт, само на обтегача при 160 хил км - ще кара до 250 примерно... но при условие, че веригата е била подложена на някакви "неправомерни" натоварвания и е шумяла - ти ще и се довериш ли още близо 100 хил км, че няма да се разтегне и прескочи зъб да не говорим скъсване? Аз лично ще се побъркам :)

А ако сменяш маслото редовно, както се каниш и изкараш до 180 хил км, което смятам ще е без проблем (а защо не и повече) - после смяната на целия комплект с веригата ще ти осигури безпроблемни минимум 200 хил км. Защото както сам си забелязал, на тия коли маслото е сменяно на по 30/35 хил км (и при моята е така и при Росен е така), това няма как да не е влияло негативно и на веригата. При смяна на 10 хил аз предполагам 200 хил ще е абсолютния минимум за следващата.

Очевидно, както и Росен отбеляза броя стартове влияят. Разликата, която виждам е, че той я е взел 3 годишна на 180 хил, което предполага магистрално ползване и още няма проблем. Моята на 5 години беше на 128 хил, като подозирам, че са били софийски. Ако не го правиш, изключвай старт-стопа щом се качиш, за да нямаш излишни стартове.

За сега си карай колата и я слушай.
За всеки е различно, но смятам, че не е маловажно - дай си време да събереш и пари, сумата както писах в другата тема може да е леко неприятна с всичко. Зависимост от това колко км караш годишно, може да имаш месеци, но може да имаш и година и месеци да отделиш средства за читав ремонт, вместо да се изнасилваш от днес за утре.

Темите сме ги отворили, явно се върви към правене, от време на време ще ъпдетваме кой до къде го е докарал :beer:
Мнението беше редактирано от benzy: 30 април 2022 - 22:51
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 01 май 2022 - 01:06

Вижте сега, Бенз, Уфер.

Нарекох глупости казаното, защото не е от това, а не защото съм искал да го обидя нарочно. Ако исках да го направя, щях да го направя лично по твой адрес(както правеше оня споменатия от теб по мой адрес), а не за това, което си помислил относно мотора.
А Относно споменатия от Уфер. Нека да ти напомня, че точно този въпросния започна да ме нарича мен какъв ли не, защото съм дал някакво мнение или грешно съм написал някаква "диагноза". Както се каза вече, за много от нещата се гадае, защото едно с едно няма еднакво, освен детските болежки на дадени мотори. Всеки се мъчи да бъде себе си(най-малкото) и едва ли и аз както сега ти твърдиш, че съм те обиждал нарочно... съм(бях) заслужил такива обиди от него, нали? Никога не обиждам първи. И в този случай беше видно много пъти. Това е , защото се мисли за Бог, за всезнаещ и другите нямат право да мислят. Е да, ама е объркал адреса. И затова басма на никого вече, докато не се докажат, че са хора. Тоест, както в съда има "Невинен до доказваме на противното", така и аз съм на принципа с хората "Фалшив до доказване на противното". Животът учи, повярвай така учи, чеее.... по-лабави в главата хора ще започнат и да убиват.

И откога бензинджия е обида?
Бензинджия и дизелджия са си съвсем нормални думи - не бъдете такива тънкообидни. Все едно някой невежа да ме нарече "печкаджия" и аз да тръгна да се обиждам - че какво ми дреме бе! Аз ли съм виновен , че не знае какво са донесли за развитието на света тия двигатели - 100 години вече и продължават!? Не съм..
И за да разберете правилно - много повече неуважение се получава от "бенз-фенове" към дизелфенове, отколкото обратно. Защото аз уважавам всички, които харесват автомобилите, независимо какви двигатели обичат, докато към мен са се изсипвали такива глупости заради това, че съм дизелджия -- няма да изброявам, че няма да ми стигне мястото на сървъра на форума.

Така, сега малко за темата... Както са споменали и хората с въпросните двигатели - смени на 30 хилки+ масло и разни такива експерименти с моторите са абсолютно безумие! Без значение дали било 5/30 или 0/10, 100-50 синтетика или не.... пълно безумие! Особено двигатели с филтри, които са по-податливи на напълване на картера с гориво, което дори да се изпари, вече е навредило на маслото.
А знаем, че вече всичките двигатели имат филтри за твърди частици, всичко що е директно впръскване, предполагам от поне 3-4 години им поставят такива, без значение бензин или дизел. Дизелът е ясен, по-отдавна - от 2009-та е задължителен. И се чудя на ентусиастите, които извън тъпотиите на Опел, продължават да твърдят, че 30 хилки било нормално за смяна... Какви вериги, какви 5 лева, от титан да са, пак ще увяхнат.
Но хубаво правите, че поне вие като собственици, си сменяте на по-нормален интервал, предвид и качеството на всичко по света вече. Кой знае какви бъркочи ни забъркват в тубите и ние си мислим, че са велики масла, че и ще ги държа по 30 хиляди в двигателя.. Може, ама друг път.
Лошото е, че вече едни 100 000 хиляди са изкарали с по 3 смени на масло - тоест има вече известно количество износване заради тая работа, макар и като по-масивни мотори и малко по-държаливи на такива издевателства. Не се знае колко автомобили са продължили на такива интервали и след гаранциите.
Авторе - карай си, шепти си и когато започнеш да чуваш подобни неща от клипа - отивай в Опел ли там къде и сменяй. Няма да се скъса, това е сигурно.
Отговори

benzy снимка benzy 01 май 2022 - 02:17

Знам, че не си го обидил (не ви знам предисторията заедно и ufer защо така го прие), просто "призовавам" да си стиснете ръцете :)
Ако беше до бензинджия трябва да те преследвам с томахавка в ръце по улиците, щото се "заяждаш" с мене като "бивш" такъв :D
Приемам всички тия епитети за нормални в борбата за надмощие на съответните горива :D

За маслата, това бях писал някъде, че за последните 30 000 км, колкото съм навъртял с колата имам точно толкова смени колкото и за първите 100 000 км. - наистина безумие. А не е отбелязано, от което предполагам, че не се е и случило, така наречената 0-левеа смяна - на 1500 км, ако е имало някакви стружки или нечистотии от производството да се изхвърлят. Знам ли, сигурно вече в контролирана лабораторна среда ги строят тия коли... да кажат колеги взимали нови дали се прави от дилърите...

П.С. Настало е време да се обединяваме под общото "течни горива" в борба срещу електродивотията, щото прииждащото малоумие ще сложи край на личната мобилност и няма да има "бензинджии", "дизелджии" - синца ще шляпаме педалите и ще тимарим конските впрягове (ако ни ги позволят впряг, щото един кон има СО2 отпечатък колкото на Корса) :blink:
Мнението беше редактирано от benzy: 01 май 2022 - 02:22
Отговори

BayPhilip снимка BayPhilip 03 май 2022 - 08:58

През почивните дни нещо форумът беше паднал и не успях да пиша. Искам да добява малко развитие по въпроса.

Отделих време, свалих си клипчетата и дори коригирах dB-ите им, за да звучат еднакво. Определено вече знам какво е шум от верига. Благодаря на всички!

Тези дни ми се наложи да направя няколко кратки излизания с колата и също така няколко пъти подред я палих, за да чуя дали го има този звук от верига. Резултата беше очакван - някой път се появява, после го няма. Общо взето - както при всички.

Разбира се, има и една ситуация, която ме изненада. Както казах направих няклко къси излизания. Вчера тръгвам от нас (с леко изтропване при палене), минавам няколко километра, мотора си загря и всичко беше нарад. Спирам колата за 3-4ч. Качвам се после, паля и напълно нормално, пак леко изтропа и после всичко беше добре. Тръгвам аз да си карам, минавам няколко километра, спирам на светофар, святка той зелено, аз тръгвам и премествам колата на следващия светофар, който е на на около 50м след първия. В момента, когато спирам на следващия светофар (след 50-те метра), чувам тропане от двигателя на празен ход. Спрях музиката в колата и ясно се чуваше вегирата. Святка светофара зелено, тръгвам аз и в рамките на следващите 100-200м шумът изчезна и двигателят пак си работеше нормално. През тези 100-200м не съм вдигал повече от 2000 оборота.

Напълно разбирам опасенията от смяната само на оптегача с уплътнението. Като се има предвид и вчерашното тракане на веригата, определно няма да сменям само оптегач.

Сега въпросът ми е да ходя ли да я сменям колко се може по-скоро или да изчакам да зачестят тези шумове на празен ход?

Относно смяната - със сигурност ще е в официаласен сервиз. Колата е още гаранционна към Опел Русе и ще ходя да я сменят там. Доста добро отношение до сега от тяхна страна.
Мнението беше редактирано от BayPhilip: 03 май 2022 - 10:43
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg