Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Верига Astra K на B16DTH

ufer снимка ufer 03 май 2022 - 09:29

Димов, не съм твърдял, че си ме обидил нарочно. Но както и да е, приемам подадената ръка, без да съм злопаметен или злонамерен. Всъщност само "глупости" ме засегна, защото човек се опитва да даде мнение за нещо, а друг като се опита да умаловажи това мнение с такава дума, не става много приятно. Имал съм период в моя живот, когато съм работил като механик. Не съм бил много добър в тази професия и нямам претенции, но имах доста добър усет към слухово диагностициране, като не изключвам и разнообразните методи за практически и измервателни проверки. А реагирах, защото се случи за втори път, пък и човек трябва да е внимателен в изразните си средства, още повече, когато не се познава лично с някого. Така че предлагам следващият път, ако имаме спор, той да е на по бира... :drinks: На колегата (автора) му пожелавам успешна подмяна на веригата и никога да не чува този звук, който имах "удоволствието" по-горе да коментирам като предполагаем болт или лагер... :biggrin:
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 03 май 2022 - 10:45

Колега(с веригата) - виждам, че си притеснен от всякакви шумове. Щом е такова положението, то те съветвам да отиваш и да я сменяш. Все пак тия "2 бона" или колкото са ще ги инвестираш в собственото си спокойствие за доста време напред(сметнато в км това са поне едни 150 хилки, което прави средно 5-6 години). Както усещам, ще ти е много полезно и всичко приключва. Хората са казали, ако имаш дилема - реши я рязко и категорично.
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 03 май 2022 - 17:53

Добре де щом е гаранционна, защо до сега не си им надул главите на представителството? Няма смисъл да отлагаш нещо което би трябвало да мине по гаранция-ти няма как да си я износил. Да чуваш веригата на празен ход е най-ясният симптом за нейната смяна :( Ако не си сигурен в звука, посети някой добър сервиз да изкажат и те мнение дали им звучи като верига,но не отлагай!
Желая ти Успех :icon_wink2:
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 03 май 2022 - 18:13

Ето един клип с звук който никога не бива да чуватаЦЪК

По достоверен е защото е отвътре в купето/кокпита и няма разсейки на шумовете. Препоръчвам да се прочетат коментарите отдолу!
Мнението беше редактирано от Rosen Popov: 03 май 2022 - 18:14
Отговори

ulieliadi снимка ulieliadi 03 май 2022 - 20:12

Напускахте 16 теми за тия вериги! Като напишеш в търсачката 1.6 цдти, само проблеми. А то едно голямо нищо. Аз все още не познавам някой, който да е сменил верига.

Карайте ги тия коли, кво ги слушате като песен на Софи Маринова!
Отговори

benzy снимка benzy 03 май 2022 - 21:33

 ulieliadi, на 03 май 2022 - 20:12, каза:

Като напишеш в търсачката 1.6 цдти, само проблеми.

Ми щото мотора е толкова добър, че за разлика от останалите няма други проблеми за обсъждане :newsm05_41: :icon_razz2:
Тепърва ще започват смените, все пак все още е относително нов мотор.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 03 май 2022 - 21:49

Ако бяха я сложили от правилната страна, досега щеше да има "един тон" сменени вериги :)
Отговори

benzy снимка benzy 03 май 2022 - 22:21

 BayPhilip, на 03 май 2022 - 08:58, каза:

Определено вече знам какво е шум от верига. Благодаря на всички!
Сега въпросът ми е да ходя ли да я сменям колко се може по-скоро или да изчакам да зачестят тези шумове на празен ход?


Колега 100% ли си сигурен, че е веригата, аз знам, че има нещо, но продължавам да не мога да реша дали е тя... има моменти в които мотора работи перфектно и моменти в които чувам "нещо", което ми е непривично.Лично аз смятам да посетя още поне един оторизиран сервиз даже вероятно два. Преди да се реша да дам толкова пари.

Ако си сигурен, че си във филма - както Росен ти е казал, заминавай ВЕДНАГА да отстраняват проблема по гаранция, най-малкото преговаряй да поемат частично разходите било за труд или части. Може да си спестиш сериозна сума.

П.С.
На един по-преден въпрос: аз съм сменил обтегач на външен ремък и паразитна ролка на алтернатор и ремъците - остава ми тъпата верига, която дето пък Димов казва са я завряли... еди къде
Отговори

BayPhilip снимка BayPhilip 04 май 2022 - 10:06

Миналия ден звукът, който чух докато чаках на светофара беше точно като този на клипчето, което пусна Rosen Popov. Това клипче го бях гледал преди толкова пъти, но просто не знаех какво да слушам. Вече знам какво се има предвид, че веригата се чува идеално. Докато чаках на светофара, шумът беше постоянен. После като тръгнах започна да се изчиства малко по-малко, което предполагам идва от качването на налягането.

Колата е гаранционна, но не като нова, а просто сервиза ми дава 1 година/20 000км. гаранция. Още като я купувах ми казаха, че общо взето ще трябва да сменя веригата на колата все някога и аз бях останах с впечатление, че това не се покрива от гаранцията. Днес им се обадих, обясних им за проблемът и те, съвсем спокойно, си казаха, че абсолютно всичко ще се поеме от гаранцията. Останах много приятно изненадан. Тази седмица имам да измина едни 500-600км и се разбрахме, че другата седмица ще ходя да им я оставя да я оправят.

Общо взето съм изключително доволен от обслужването на Автосвят. Още когато я купувах смених няколко неща по колата (предното стъкло, че имаше точка от камък, капачки на гумите, износени елементи по волона, накладки, масло, филтри) без да плащам нищо. Докараха ми я до София, подготвиха гражданската и каското, смениха гумите (самата смяна я безпалтна, а аз си купих гумите). После смениха акумулатора и ми изпратиха масло и антифриз да си имам, ако ми потрябва, а сега гаранцията ще покрие и смяната на веригата. Определено ми звучи чак странно, но съм много приятно изненадан и за сега ги препоръчвам горещо. Ще пиша след смяната дали наистина всичко е минало по гаранция и как се държи след това.
Мнението беше редактирано от BayPhilip: 04 май 2022 - 10:08
Отговори

martin0506 снимка martin0506 18 май 2022 - 18:39

Здравейте колеги , при мен след обслужването на веригата също има този тактов шум. Незнам дали ако се смени маслото със 0W20 ще се повлияе.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 18 май 2022 - 20:49

Няма как да знаем какво точно имаш предвид, затова пробвай да ни насочиш със запис с нещо по-хубаво, за да добием представа някаква.

Преди смяната го нямаше това? Ако е така, странно. Кой знае какво са недонаправили или сменили, знам ли ги вече, хора и схеми всякакви.

Затова предпочитам аз да барам и да го счупя евентуално, а не да дам да ми го счупят , че и да им платя.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 18 май 2022 - 20:50
Отговори

martin0506 снимка martin0506 18 май 2022 - 21:53

Става въпрос за тактовия звук от първия пост, първото клипче както са описали колеги . Тиктакащ звук на студен двигател без значение дали е първо палене. Не става въпрос при самото стартиране, а след това. Същия този звук го имаше и преди обслужването на веригите .
Мнението беше редактирано от martin0506: 18 май 2022 - 22:07
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 19 май 2022 - 07:04

Не мисля, че този звук ще се повлияе от маслото, знам че го чувам на почти всяко клипче. Може да е от егр-доколкото разбрах тези двигатели докато са студени използват 100% рециркулация на изгорелите газове. При мен звука изчезва след като двигателя загрее. Може да е тръгнал демпфер, но няма нужда да си вкарвате излишни филми в главите.

Както каза колегата Ulieliadi: Карайте ги тия коли, кво ги слушате като песен на Софи Маринова!
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 19 май 2022 - 07:27

Ако правилно чуваш, то няма от какво да се притесняваш с този звук. Радвай се на новата верига и приятно шептене.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 19 май 2022 - 07:27
Отговори

BayPhilip снимка BayPhilip 19 май 2022 - 20:47

Здравейте, днес взех колата със сменената верига, дори ми я докараха до София. Наистина всичко мина по гаранция. Единствено си платих нещата, които аз допълнително исках да сменят - веригата на маслената помпа и маслото. Тактовия звук все още се чува, но някак си двигателя май работи няколко идеи по-тихо с новата верига.

Ще карам и ще пиша как се държи новата верига.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 19 май 2022 - 23:01

Честито. Минал си тънко.
Общо взето дизел без тактов звук няма. Къде много изразен, къде почти не се усеща.. Това е двигател който... както му викам аз "чопли семки". Вярно, че този двигател работи много меко, но все пак, дизел е. Естествено, не е като ОМ601 да речем, нищо общо като звук и работа, но нотката на дизела си е там, което всъщност си е чара на тези двигатели. Както чара на бензиновите двигатели с индиректно впръсване(подчертавам) е това, че работят най-тихо на обороти.

Нещо различно от това ли е ? Това би трябвало да е звук от двигател в пълна кондиция
https://www.youtube....h?v=sBcK3mT-sTI


За всички, които им е интересно какво става когато се строши водач/успокоител на веригата
https://www.youtube....h?v=zp_tmES4oQs

Леко почва да стърже по блока... :)
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 20 май 2022 - 10:47
Отговори

martin0506 снимка martin0506 20 май 2022 - 07:30

Качвам едно клипче от 27.02

https://vimeo.com/711927337

Обърнете внимание след 2:44 -тата секунда
Мнението беше редактирано от martin0506: 20 май 2022 - 07:35
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 20 май 2022 - 10:47

А едно от 20.05 примерно?

Много ми прилича това на включване на някакъв товар все едно, като климатик изведнъж. Ама на 27.02 какъв климатик.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 20 май 2022 - 10:49
Отговори

KzK снимка KzK 25 май 2022 - 19:56

Този тактов шум като от първия клип и при мен го има докато загрее малко мотора.Според мен е нормално,всеки дизел работи малко по тракащо докато разбърка чорбите.А може и да е някоя дюзичка,макар че ако е дюза ще цъка и на загрял мотор.
Аз на всяка смяна на масла в Опел ги карам да слушат дали веригата не е вече за смяна.Отделно и аз се ослушвам,но не хващам някакви стряскащи звуци.Само дето от време на време при палене ручи за 1-2 секунди оптегач ли е,банан ли е :) но това го прави рядко.
Отговори

benzy снимка benzy 26 май 2022 - 16:51

Та значи поредния майстор ми каза, че дори тия 1-2 секунди притракване при палене не били нормални и са показател за верига, а е един от най-хвалените у наше село.

В моя случай, каза, че съмненията ми за турбо са неоснователни, защото ако е то луфта ще го има по всяко време. Отбих се един ден и при Бижо, него го нямаше, но колегите му я заничаха и също си тръгнах без нищо конкретно. И те отрекоха турбото като вариант, според тях ако има каквито и да е проблеми с него веднага ще светне чек. Така и никой не се ангажира да каже веригата може ли да се чува като "пристъргване" само в определен оборотен диапазон и то не винаги.

И сега съм пак там дето си бях - нямам си никаква представа от къде идва проклетия шум (няма ми ги емоджитата, но те тука си блъскам главата в стената :D ) карайте то все някога ще си проличи :)
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg