Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Vectra B

Разглобяване и сглобяване на средната конзола

mikman снимка mikman 16 март 2012 - 20:19

Колега, аз не съм писал много ясно. Става дума за бутоните на климатика, подгрева на задното стъкло... както и на врътките на парното. Крушките на бутоните както чета в тази тема се запояват. Питах в няколко сервиза включително Опел Стефанов и ми казват, че не можело да стане, пластмасата била много миниатюрна и не било лесно запояването и такива истории... :unsure:
Отговори

vladkin1980 снимка vladkin1980 15 април 2012 - 19:37

И при мен не светеха когато е на габарит но се захванах с поялника и ги подмених с 0,5вата изгорелите доста е пипкава работата но се справих успешно ето и резултата Публикувано изображение[/url]
Отговори

RED-VECTRA снимка RED-VECTRA 29 април 2013 - 21:39

Колеги изгасна ми осветлението на врътките за парното на Вектра б А този капак които трябва да сваля е много здраво захванат и ако го напъна може ли да се счупи ?Има ли си начин на сваляне ?Благодаря предварително!
Отговори

Vectra Rulzz снимка Vectra Rulzz 30 април 2013 - 10:22

Капака е на щипки, колега- по една от страни и мисля, че по 3 отгоре и отдолу. Взимаш тънка отвертка или нож ,но сложи някаква салфетка да не драска и внимателно ги откопчаваш. Давай смело. Иначе крушките са три безцокълни по 1,2w.Смени ги и трите, за да не разглобяваш скоро пак.
Успех!
Отговори

RED-VECTRA снимка RED-VECTRA 30 април 2013 - 14:40

 Vectra Rulzz, на 30 април 2013 - 10:22, каза:

Капака е на щипки, колега- по една от страни и мисля, че по 3 отгоре и отдолу. Взимаш тънка отвертка или нож ,но сложи някаква салфетка да не драска и внимателно ги откопчаваш. Давай смело. Иначе крушките са три безцокълни по 1,2w.Смени ги и трите, за да не разглобяваш скоро пак.
Успех!

Благодаря колега,Колегата Майки ми помогна във феисбук вече.Всичко е направено вече.Благодаря ви!
Отговори

Hristiyan Petrov снимка Hristiyan Petrov 22 септември 2013 - 10:37

Здравейте Колеги, имам изгоряла крушка на ключа за фарове (карам Vectra B X20DHT) и реших да я сменя. Докато ровех из нет-а попаднах на това клипче:



Надъхах да сложа LED светлини или поне бели светлини вместо оригиналните жълти светлини.

След като разглобих напъно самият ключ за фарове, на платката намерих една крушка (изгорялата) и един диод:

Прикачен файл  01.jpg (56,71K)
Брой изтегляния: 20

Прикачен файл  02.jpg (63,49K)
Брой изтегляния: 21

Прикачен файл  03.jpg (74,13K)
Брой изтегляния: 12

Прикачен файл  04.jpg (64,54K)
Брой изтегляния: 14

Прикачен файл  05.jpg (55,09K)
Брой изтегляния: 14

На пластмасата на крушката видях че е пише "ALBA" 12V 0.5W Разрових се из нет-а и видях че точният модел на крушката е 286TM1

Въпрос-а ми е какъв е диод-а и от къде мога да намеря LED крушка и диод или бяла светлина за да ги сменя?

Благодаря предварително
Отговори

Vectra Rulzz снимка Vectra Rulzz 22 септември 2013 - 14:22

Диодът, който ти трябва за горната секция на ключа е 5мм с широк ъгъл на светене, НЕ като заоблените от запалките. оригиналния диод е 3мм, но за да светне, както трябва си трябва 5мм. там директно запояваш за платката, като трябва само да спазиш + и -. ако ги объркаш няма да светне и трябва да го обърнеш и презапоиш.
За долната секция, където е крушката имаш два варианта:
единия е да си купиш диодна лентичка и да залепиш повечко диоди.
другият, който аз съм направил е взимаш пак диод 5мм, но ще ти трябва към него и резистор,сложи му 470 ома, за да свети възможно най-силно.
След това запояваш резистора за диода.
Махаш изгорялата крушка и на нейно място напъхваш диода.
сглобяваш и си готов.
Всички материали, за които говоря можеш да ги намериш в магазин за електроника .
Успех!
Отговори

Hristiyan Petrov снимка Hristiyan Petrov 23 септември 2013 - 08:19

 Vectra Rulzz, на 22 септември 2013 - 14:22, каза:

Диодът, който ти трябва за горната секция на ключа е 5мм с широк ъгъл на светене, НЕ като заоблените от запалките. оригиналния диод е 3мм, но за да светне, както трябва си трябва 5мм. там директно запояваш за платката, като трябва само да спазиш + и -. ако ги объркаш няма да светне и трябва да го обърнеш и презапоиш.
За долната секция, където е крушката имаш два варианта:
единия е да си купиш диодна лентичка и да залепиш повечко диоди.
другият, който аз съм направил е взимаш пак диод 5мм, но ще ти трябва към него и резистор,сложи му 470 ома, за да свети възможно най-силно.
След това запояваш резистора за диода.
Махаш изгорялата крушка и на нейно място напъхваш диода.
сглобяваш и си готов.
Всички материали, за които говоря можеш да ги намериш в магазин за електроника .
Успех!



Благодаря колега, ще се опитам да направя това което си описал, и ще споделя крайният резултат.
Отговори

AJO снимка AJO 18 януари 2014 - 14:52

Здравейте. След 3 дена четене и 3 часа запояване .. успешно подмених почти 90% от крушките по таблото.
Остана единствено Ключа за фаровете да оправя но просто нямам нерви вече. Мислех че най сложната част ще е копчетата над радиото но се оказа, най лесната. Все пак доста игра си е да накараш това копче да свети в синьо и да има червена индикация за включено. Друг проблем е копчето за аварийни светлини, но като се замисли човек се сеща, че проблема е елементарен и там вече има диот (даже и мига smile.gif ).
Ще се опитам да кача някоя снимка от резултата.
И все пак за около 20лв (без работата) таблото има съвсем съвсем друг вид smile.gif

Прикачен файл  01.jpg (49,24K)
Брой изтегляния: 34

Прикачен файл  02.jpg (51,47K)
Брой изтегляния: 28

Прикачен файл  03.jpg (32,73K)
Брой изтегляния: 27

Прикачен файл  04.jpg (40,67K)
Брой изтегляния: 34
Мнението беше редактирано от Жоро: 08 март 2017 - 13:33
Отговори

Achy снимка Achy 08 април 2014 - 16:50

 VectraB, на 13 юни 2005 - 10:08, каза:

;) Много ме мързи да пиша, ама нали съм обещал...
За да се свали таблото трябва да се демонтират :
1. Двете кори на колоната на волана - общо 5 винта, 3 отдолу и два под малки капачки под самият волан.
2. 3-те решетки за въздух.(лявата над ключа за фарове и 2-те в центъра до дисплея). Решетките са на щипки (2) , които лесно се чупят, затова се подпъхват 2 тънки пластмасови пластини (1 )от двете им страни, за да се освободиш, после се издърпват без проблем. Публикувано изображение

3. Сваля се ключа за фаровете - поставя се в средно положение на габарити, издърпва се за да светне лампата в купето. Под "врътката" се вижда малка дупка в която се вкарва тънка отверка или твърда тел, натиска се внимателно нагоре и се издърпва врътката. Оста е пластмасова и на нея има щифт който задържа "врътката". Сега се сваля целият ключ, който е на куплунг. В отвора под "врътката" има достъп до 2 пружиниращи пластини(отляво и отдясно), които с две отвеки трябва да се съберат, преди да се издърпа ключа.
Публикувано изображение

4. Свалят се двете кори отляво и отдясно на таблото. Всяка е с по 3 винта(стрелките на фигурата) Публикувано изображение

5. Остават само 2 винта отгоре на таблото. Трябва да се откачи и кабела от Борд Компютъра. Куплунга му е малко особен, не става с дърпане. Има едно палче, което се освобождава нагоре. Публикувано изображение

Ами това е в общи линии. Дано съм се изразил добре. :unsure:
Отговори

Achy снимка Achy 08 април 2014 - 17:01

Благодаря ти за темата много ми помогна свьрши ми идеална работа :)
Отговори

GURCH снимка GURCH 16 юли 2014 - 21:59

Здравей те!
Имам няколко въпроса на които не можах да намеря отговор из другите теми, така, че ако някъде се е отговаряло на тези въпроси ме извинете.
1. Искам да сменя всички лампи по арматурното табло и по средната конзола. Някой може ли да ми каже колко са на брой, с цокли, без цокли и от кой вид и каква е мощността им?
2. Тъй като днес ми се наложи да свалям волана, реших и да си сменя лентовия кабел, че ми свети лампата за аербега, но се оказа че не е от него проблем. Бях се насочил към него щото на диагностиката показа че е там проблема. След като не е, остава да е самия аербег, но как да съм сигурен. Замерих го с мултицет и ми даде 800 килоОма. Това нормално ли е или не? Дали там ми е проблема или в буксата под седалката, щото четох тук, че някой път и от там може да е. Пробвах да я изкарам... не успях, напълни ми се главата с кръв ама не можах да разбера как да я извадя от отдолу. Ако някой знае нека сподели?
3. Относно лампите... бутоните над CD-то не ми светят, само като ги натисна тогава. Свалих бутона за подгряването и аварийния стоп и успях да разглобя само за подгряването и видях че са 2 лампички, явно тази която трябва да свети при пуснати фарове е отишла, но не мога да я изкарам да я подменя. Сигурно и на другите бутони е така изпълнението им. Някой знае ли как се вадят тези лампи? А аварийния стоп едва успях да го отворя и видях че вътре има 1 лампа, 2 пружини и една пластина , но като се опитах да я сглобя не успях и накрая откъртих една от металните пластини дето е за контактуването на бутона. Ясно е че ще взимам нов :)
Благодаря предварително!
Поздрави!
Отговори

Dzhanan снимка Dzhanan 07 октомври 2015 - 15:51

 Houston Rocket, на 22 февруари 2012 - 16:12, каза:

преди...
Публикувано изображение

ремонта...
Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Публикувано изображение

1 струва 50 стотинки

Публикувано изображение

краиният резултат...
Публикувано изображение

благодарим на всички за описаните процедури, в крайна сметка и аз си счупих едно пластмасово щифтче ама няма луфт на махагона.



Тези снимки ми помогнаха много. Най-вече втората, за да видя къде са щипките на панела. Благодарско! :)
Отговори

bobby81 снимка bobby81 14 март 2016 - 15:34

 tarambuka3500, на 10 юли 2005 - 13:15, каза:

за крушките:
- тези в централната конзола, при врътките за вентилацията и тази в пепелника са
без фасонка, по 1.2W

- в таблото има 3 крушки за осветление с фасонки (стандартните, дето се връткат с отвертка отзад) . 2x2W голям цокъл(19 и 17) за основно осветление + 1x2W малък(18) на одометъра. Контролната лампа(9) на алтернатора също е с голям цокъл. Всички останали индикаторни са по 1.2W.
Публикувано изображение
Отговори

dxl снимка dxl 24 август 2016 - 10:24

Здравейте!

Интересува ме дали при пуснати фарове/габарити трябва да свети и копчето за аварийните, макар и по-слабо?

Като ги пусна бутона си свети (мига), но иначе не.

Прикачен файл  01.jpg (134,84K)
Брой изтегляния: 26
Отговори

Коцето снимка Коцето 31 август 2016 - 19:22

В бутона има две крушки, едната е директно свързана и е сигнална, т.е. свети когато са пуснати аварийните и мига заедно с тях. Другата лампа е свързана през един резистор и свети слабо като е само за подсветка когато са включени габарити и фарове. Вероятно е прекъсната връзката на втората крушка с резистора или някъде другаде, не съм виждал изгоряла такава но може и да е сдала багажа. Трябва да се разглоби ключа но внимателно защото е пипкава история, или да се смени като преди това се измери буксата дали идват 12в при вкл подсветка.
Отговори

Borkataaa83 снимка Borkataaa83 06 май 2017 - 22:10

Някой може ли да разшифрова това видео? Как точно са свързани червените и сините диоди за обортомера, километража и температурата на охлаждащата течност?
Видео
Отговори

Borkataaa83 снимка Borkataaa83 23 май 2017 - 18:57

Разучих как става преливането от син към червен цвят на стрелката.
Ето Ефекта:

Прикачен файл  66.jpg (61,47K)
Брой изтегляния: 32
Отговори

StoyanovZ снимка StoyanovZ 04 юни 2017 - 13:57

 CH_M, на 08 януари 2010 - 14:10, каза:

След отстраняването на декоративния капак около бутоните на "климата" се развиват двете видии \ с червените стрелки \.


А този капак как се сваля? Мъча се и аз да стигна до пепелника, понеое не се затваря. Успях да откача точно една щипка в долния десен ъгъл...
Отговори

CH_M снимка CH_M 04 юни 2017 - 17:32

С дърпане, само на щипки е ....
На предната страница мнението със снимки, има го сниман от страната на щипките, погледни и ще се ориентираш.
Отговори

Бърз отговор

Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg