Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Автомобилни Газови Уредби [АГУ]

АГУ на по-нови двигатели

baba_mi снимка baba_mi 15 май 2010 - 08:57

Здравейте колеги,

Наскоро си оправих Астрата да върви нирмално и ми се иска да споделя с вас, защото гледам доста хора искат да слагат АГУ на нови коли,коли излизащи от гаранция и т.н.

Накратко преди карах една вектра Б 1.8 16V с газ. продадох я на 350К + километра и въвеше като пушка. След това реших че мога да се направя на хитър и да газифицирам и Астра с Z16XEP мотор. Сложих газта и след около 50-60 хиляди колата започна да няма мощност (ама яко да няма София - Вакарел с повече от 100 не искаше), да гасне, да харчи и те така. И се почна филма с катализатори, гърнета добре че не се нбутах да купувам всичко и да сменям наред.

Накрая измерихме компресията и се оказа, че всички цилиндри работят на 12 бара вместо на 15 ! Абсолютно равномерно износване на клапани и седала на клапани на всички цилиндри.

Процедурата е сваляне на глава, смяна на леглата и клапаните, реглаж, смяна всички гарнитури, ремонт на алуминиевия колектор (защото господата от BRC си бяха оставили ръцете), качване на главата,зацепване на ремъка, ново масло и е като нова. Грубо казано около 1000 лева без да се брои смяната на ремък и ролки защото им беше време. НАй тъпото е че като слагах газта питах - "Имате ли опит? Имали ядове след това?" И те казаха "ДА няма проблеми, много такива сме направили." Е да ама не.

Проблемът е, че новите двигатели имат по-меки легла и клапани с цел "оптимизация" на мотора и тъй като, най-грубо казано, газта е по-суха от бензина износването на седлата и клапаните е много по-бързо. При по-старите двигатели седлата и клапаните са по-твърди и износоустойчиви проблеми няма, но с новите не е точно така.

За целта има разни системи за смазване на клапаните, на който аз не им вярвам, но това си е мое мнение.

Не знам дали има други минали през тоя цирк ама играчката е голяма. Проблемът не е само с Опел, а при почти всички марки.

Иска ми се, да кажа да не слагате газ на по-нови коли ама как като знам, че е доста по-тънко. И все пак не съветвам никой да слага газ или метан на коли след 2004 или поне да провери хубаво дали няма да има проблеми с клапаните. Още по-опасно е ако си купите кола на газ, която изглежда нова на 120 000 км и си мислите че е супер. Най-гадното е, че не светят лампи никакви, и че без да се измери компресията дори и в опел не разбраха че и има нещо и си мислеха че си въобразявам. (Даже ми казаха, че е нормално за този мотор да не може да качи тунелите при Траянови врата на пета!).

Ако на някой му трябва повече инфо за това къде да ремонтира, как и колко ще струва да пише.

Надявам се поне един човек да го отърва от мъките.

Поздрави
Кирил
Отговори

zandor снимка zandor 15 май 2010 - 10:42

Тази работа със "сухотата" винаги ми е звучала странно..та нали бензина влиза във вид на пара и иазгаря при температуро - съвсем приблизително 1800градуса С - та нали този бензин прави повече нагар от газта и това пречи за доброто охлаждане на елементите!!!
Та отговора за мен е следният - неправилно предварение..това е , и сега извода е следният - за по -нова кола задължително ТАП и то не какъвв да е ами такъв който променя в целият диапазон..за да ти е мирна главата, по малък разхода и по-добро вървенето!!!
Отговори

ceko45 снимка ceko45 15 май 2010 - 12:08

Според мен проблема не е в сухотата или мокротата на някое гориво, а в маркетинга на производителите. Вече всички производители имат цели отдели, които се занимават да тестват продуктите и съответно бързо разбират и изчисляват колко е живота на едно изделие. Никой производител вече няма сметка да прави здрави и вечни продукти, щото скоро след това ще стигне до фалит.
Отговори

tonkata92 снимка tonkata92 15 май 2010 - 13:47

При по-нови коли, след 2003-2004, доколкото знам е за препоръчване да се монтира газов инжекцион с впръскване на газта в течна фаза. Има няколко места в България, където се предлага услугата. Досега обаче не съм виждал Опел с такава уредба.
Мнението беше редактирано от tonkata92: 15 май 2010 - 13:47
Отговори

blagom снимка blagom 15 май 2010 - 15:10

то това хубаво ама няма смисъл от тая газ ако ще дам 3-4 хил.лв само за уредбата. трябва да минавам по стотина хил. на година за да има някакъв смисъл.
и на мен нещо не ми харесва как върви напоследък по баирите, май трябва и аз компресия да меря.
Отговори

baba_mi снимка baba_mi 16 май 2010 - 20:45

Спецално за ТАП, при монтажа на уредбата ми казаха че ЕКУто на газта само взима сигнал от бензиновите инжектори и няма нужда от местене на аванса. Нямам опит с това така че тогава не оспорвах.

Относно тая работа със "сухотата", най-напред прочетох в един италиански форум. След това го потвърдиха и разни хора от Опел. Според мен идеята е в това, че отработените газове на газо-въздушната смес са "по-сухи" от тези на бензино-въздушната и от там има по-бързо износване на седлата и клапаните.

Не можах да разбера каква е логиката на ТАПа. Идеята ти е че ако има ТАП, ще има по-голямо изпреварване, по-добро смесване, по-добро изгаряне и по-малко износване на клапаните?

Съгласен съм, че може и да има логика относно разхода и вървенето на колата, но не съм убеден за износването.

Поздрави
Отговори

imitev снимка imitev 17 май 2010 - 13:17

Ако беше сложиш омаслител, нямаше да правиш клапани.
Отговори

baba_mi снимка baba_mi 18 май 2010 - 18:36

Възможно, макар да не съм сигурен.
Мнението беше редактирано от Auris 1.6 vvt-i: 18 май 2010 - 19:03
Причина за редактиране:: Цитат на предходно мнение не е необходим!
Отговори

Цветанвас снимка Цветанвас 18 май 2010 - 18:59

Баба ми,супер тъпо е това с колата дето е станало.Моята ако не се сещаш е тая дето и направи АБС, мотора е Z18XE карам вече над 120 хил на метан и проблем нямам относно вървеж.Не че съм разбирач, но и аз си мисля че проблема е някъде друг.
Мнението беше редактирано от Цветанвас: 18 май 2010 - 19:02
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 18 май 2010 - 20:25

TAP - за какво? Нали предварението се определя от компютъра чрез обратна връзка от knock sensor-a т.е. винаги трябва да е на границата но да няма детонации! Или аванса при газ трябва да е още по голям.. и да се изтърве ползата от по-високия октан!??! Нямам опит с газови и ако някой ми разясни ще съм му благодарен...
За ресурса на новите двигатели и аз се съмнявам да са както преди, но тука из форума се срещаха твърдения че XEP моторите си навъртали 200-300 хил км без проблеми...
Отговори

zandor снимка zandor 18 май 2010 - 21:44

Да, колата не мове да реализира такова голямо предшарение, а също така и функцията, кривата на предварението не е същата в целият дизпазон
Отговори

c20neCaravan снимка c20neCaravan 19 май 2010 - 08:01

Здравейте колеги . В opel.de видях, че в Германия зафирата вече фабрично има и 1.8 двигател с LPG. Много прилича на Z18ZER по мощности но е само гадаене. Аз звъннах на дилър тук ей така профилкатично : "не се предлагал за сега за България" . Така и така се заинтересувах и ми се мерна в последните бг ценови и опция :
"Подготовка за газова инсталация ( за 18XER & MT5)" - код LPG. Нещо явно се работи и подготвя :mhihi: .В по-новите версии на GM EPC предполагам ще се видят и повече подробности и разлики със стандартния 1.8 двигател .

Отговори

baba_mi снимка baba_mi 21 май 2010 - 07:50

Здравейте,

Това което за знам за фабричните метанови системи на Опел е, че двигателите са модифицирани спрямо стандартните бензинови. Имат намалена степен на сгъстяване за да могат да изгарят напълно гориво въздушната смес, по-твърди клапани за да не се ебават от "сухотата" (или както искато му казвайте) и други неща предполагам. Карам едно комбо на метан и покрай него се интересувах.

И другото, което ми казха за разлика между стари и нови двигатели е че старите имат по-твърди клапани, следователно по-трудно износване, следователно по-голям ресурс. По-меките клапани нямат проблем с бензина но сложиш ли им LPG или CNG заминават бързо.

Поздрави,
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 23 май 2010 - 17:00

Колеги в работата съм разглобил ФВ Кади на метан 2005-6. Колата е служебна на 162000км. Дойде с оплакване че харчи масло. Веднага погледнах картера. Той беше сух. Казвам на хората викам тук със сваляне на глава трябва да се почне. А в процес на ремонта ще видим дали буталната група на автомобила е наред? След махане на главата свалих бутало, оказа се че сигментите на автомобила са тръгнали. Казвам всичко това защото ми се струва, че ви возят леко. Подготвени двигатели за LPG, ми то и този трябва да бъде подготвен, но аз ви казвам какво става на практика. Другото нещо е че майсторите ремонтиращи главата на Кадито казаха "това на метан ли е?" при което аз им викам да защо. А те ми нямаше здраво легло на клапаните!!! Викам има ли причина харча да идва от главата? А те според нас не, проблема е долу :drinks: :devil-smiley-019:
Отговори

Двигателист снимка Двигателист 23 май 2010 - 22:09

Няма такова нещо като "сухо" и "мокро" гориво... Замислете се защо - говорим за изпускателните клапани, нали? Има нещо, което се нарича "температура на отработените газове в момента на отваряне на изпускателен клапан", има нещо, което се нарича "способност на изпускатения клапан да отдаде топлина към цилиндровата глава (демек да се отърве от нея)", има и нещо, което се нарича "якост и износоустойчивост (в случая при висока температура) на изпускателния клапан и седлото". Комминацията от тези три неща рисува общата картинка. Първото зависи от вид гориво и организация на горивния процес, второто и третото от производителя.
Такива неща...
Мнението беше редактирано от Двигателист: 23 май 2010 - 22:10
Отговори

Prilo снимка Prilo 24 май 2010 - 09:26

 dj_simo_boy, на 18 May 2010, 21:25, каза:

Нали предварението се определя от компютъра чрез обратна връзка от knock sensor-a т.е. винаги трябва да е на границата но да няма детонации!

Мисля, че предварението си е по карти, а обратната връзка с НОКа е само за корекция, ако бъде регистрирано причукване. Иначе и аз съм се чудел, що не се ползва постоянна ОВ от НОКа, да седи винаги на границата. Много по-оптимално ще е.

Това, което Двигателист написа е напълно вярно, но според мен прегорелите клапани идват от преобеднените смеси. Всеки иска да му настроят уредбата (или сам си я бъзара) да е икономична. Обедняват смесите и кислорода остава в излишък. Излишният кислород прогаря нагорещения метал. Нещо като ерозия, при висока температура, заради окислителните свойства на кислорода.
Мнението беше редактирано от Prilo: 24 май 2010 - 09:30
Отговори

stefan_suny снимка stefan_suny 24 май 2010 - 09:35

Колегата преди мен е много прав. Нещата с газта стоят по следния начин: газта е високооктанова и няма детонации, това обаче по никакъв начин не е свързано с разхода и с вървенето! защото това се определя от калоричността на горивото, а за газта този показател е по нисък. Проблема с работа на газ се състои в това че газта гори бавно. Поради това е желателно да се работи с повисок аванс на запалването - с поне около 3 градуса спрямо бензина. Стандартния бензинов компютър обаче е предвидено да работи с бензин 98 октанов и му са зададени максималните за този случай аванси които да ползва. Това означава че даже и като се сложи газ и няма детонации бензиновото ЕКУ няма да вдигне повече аванса от това което му е зададено за бензина! В следствие на което при работа на двигателя, в такта на изпускане се товарят изпускателните клапани и от там минава все още горящата смес, защото поради ниския за газта аванс тя няма време да изгори!!! От там тръгват и мизериите с износването и тн - просто се променя работната температура. От тая гледна точка далаверката със смазването по скоро ми мирише на по добро топлоотдаване отколкото нещо друго.
Отговори

nikal снимка nikal 24 май 2010 - 11:10

Просто това е високотемпературна смазка,която смазва,почиства и охлажда клапана и неговото легло.А износването идва от високата температура.
Отговори

imitev снимка imitev 24 май 2010 - 12:14

Четете - толкова информация има в интернет!

Едно време имаше руски коли, направени да вървят с оловен бензин - като започнеш да сипваш безоловен и клапаните заминават. Там пак газта ли е виновна?

Клапаните и леглата на новите коли са направени да издържат температурно на ръба. Като сложите газ и им се разказва играта...
Отговори

ivanovbg снимка ivanovbg 03 юни 2010 - 21:07

Колегата Прило е прав че всичко идва от сместа и аванса и трябва да се съобразяваме със следното:
1.Богатата смес гори по бавно и се нуждае от по голям аванс.
2.Бедната наопъки.
3.За да имаме максимално отдаване на мощност пика на налягането в цилиндъра трябва да е между 12-14градуса след ГМТ.
4.Газта поради нейните свойства при оптимална смес се нуждае от по голям аванс при ниските обороти когато цикловото напълване на цилиндъра с горивна смес е до около 60%-3500-4500ом/мин (зависи оттипа на двг-2-4 клапана на цилиндър) след това поради факта че сместа е по малко тя изгаря по рано и тогава газта се нуждае от равен ,а при по високи обороти и по късен момент на запалване от бензина.При метана е малко по различна графиката но по принцип е близка.
5.Аванс процесора или само увеличава или само намалява аванса макар че и според оборотите http://www.dek.bg/main.php?action=tuning&a...mp;pid=atc#opis
6.Зависи и от конкретния тип каране -повече време в ниските или във високите обороти-един и същи двигател със стоков софт или Тап може да изкара повече или по малко преди да му пропаднат клапаните
6.Течностите които се добавят по италианските сайтове са смес от етанол и вода-Водка :mhihi: и се използват при тунинга открай време-спирта и водната инжекция за намаляване на топлината в цилиндрите и изпускателните клапани.Просто някой се е сетил да го сложи и на газта :mhihi:
От казаното дотук всеки може да прецени от какво пропадат клапаните когато се кара на газ
Мнението беше редактирано от ivanovbg: 03 юни 2010 - 21:08
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg