Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Insignia

insignia и нейните проблеми

gente снимка gente 23 август 2019 - 16:10

Шумът е от една малка черна кутийка, в която влизат тънки маркучета, казва се регулатор на налягането на турбото и се намира до ключакалката на предния капак. Вдигаш капака и поглеждаш вдясно от механизма за отваряне и виждаш малка черна кутийка, в която влизат маркучета. Разкачаш всичко, отвърташ регулатора и го продухваш хубаво с компресора. Ако имаш късмет, вибрацията изчезва почти напълно.
Не мога да ти кажа нищо за ключа, защото аз съм с бутон.
Отговори

BOz снимка BOz 23 август 2019 - 16:59

 Krul, на 23 август 2019 - 11:27, каза:

Все още не мога да си намеря описание на видовете крушки за колата.

За всички консумативи си има основни сайтове. Като например:
https://am-application.osram.info/en
http://www.philips.c...r-selector-tool
Отговори

dtrifonov снимка dtrifonov 27 август 2019 - 20:04

 Krul, на 23 август 2019 - 11:27, каза:

2 месеца преди това, когато я купувах, ми се каза, че имали официална инструкция от Опел за кутията, че на автомат не се сменяло маслото.

За БГ се сменя на 90К км.
Има го в сервизната книжка.
https://ibb.co/QkQR5cg

В Германия явно не го сменят.
https://ibb.co/hHgCNPs
Отговори

BOz снимка BOz 28 август 2019 - 08:51

Много подозирам, че такава книжка е някаква обща, а не точно за конкретния модел, направена (разпечатана) от производителя на автомобила.
Съответно дилъра я използва за всичките си автомобили, които продава.
Понеже тази автоматична кутия се използва вече от доста години в много производители, то има много теми, включително и официален отговор на конструкторите ѝ. Та понякога се борят производители, екология, дилъри и т.н.
Иначе аз ако съм дилър на някоя марка, мога да си включа обслужването на кутията ѝ през смяна на маслото на ДВГ-то. Защо да не изкарам някой допълнителен лев от безбожно по-скъпото масло, което го продавам с 300% надценка и съответно да си уплътнявам и труда на механиците?
Мнението беше редактирано от BOz: 28 август 2019 - 08:52
Отговори

Koko125 снимка Koko125 27 септември 2019 - 22:07

Здравейте колеги имам Опел инсигния 2014 дизел
Колата е на 140 000 км (реални живея в Швейцария)
Колата е ОК ,но като карам и пускам гаста се чува някакъв шум за малко който спира ,като подам пак гас спира .Какво може да е според вас някакъв вакуум или нещо друго .Чета че имат проблеми с маслената помпа с някакво уплътнение май ще трябва да се погледне и това
Благодаря за отговорите Ви
Отговори

devailo снимка devailo 28 септември 2019 - 09:57

Ако намериш в youtube клипче където показват звука ще е добре. Аз на първо време се сещам 2 варианта. Или турбото което посвирва като пуснеш газта или ако случайно нямаш катализатор и не е свързано добре долу и звучи малко като спортна кола :D мен това ми се случи на предната кола като ми откраднаха катализатора и завари някакъв дядо някаква тръба отдолу и като пусках газта след ускорение и съскаше.
Отговори

devailo снимка devailo 21 октомври 2019 - 07:36

Здравейте, пак проблем :D като гася колата и не ми дава да извадя ключа, като натискам копчето на скоростния лост се чува едно цъкане при ключа. Механизма който заключва ключа и го отключва като отида на 'P' . Като го разклата и разръчкам скоростния лост + копчето му и мъча и ключа и успявам да го изкарам, но предполагам колкото по често го правят това толкова по скоро ще спре да работи и трябва да го оправям скоро. Някой случвало ли му се е? как се е справил? по английските форуми пишат или да се смаже нещо но не разбрах кое или да се сменя скоростния лост целия. Ако трябва да го сменям може ли помощ с намирането на частта. Като каталожен номер или нещо. Благодаря
Отговори

BOz снимка BOz 22 октомври 2019 - 09:27

Когато върнеш лоста на "П", на дисплея изписва ли ти, че автомобила е на "П"?
Ако изписва, значи най-вероятно има проблем със самия патрон/ключ. Нямам схемата под ръка, но чисто логически самата кутия/лост няма пряка връзка с палчето, което освобождава ключа, за да може да го извадиш.
Ако включиш Паркинг, и на дисплея изпише "П", значи кутията/лоста за превключване си е свършил работата. Сигнала за паркинг е изпратен до Боди компютъра, който според мен трябва да се грижи точно за това - да комуникира позициите/скоростите с приборното табло, да включва задната светлина, да разрешава въртене на стартер, да разрешава изваждането на скоростния лост от П и да управлява ваденето на ключа.
За това аз лично бих ти дал съвет да огледаш какво става около самия патрон с ключа.
Отговори

devailo снимка devailo 22 октомври 2019 - 21:49

Да, колата си отива на П, не потегля под наклон и т.н. . като натисна копчвто на скоростния лост се чува цъкане при ключа. и така като го поразръчкам копчето и самия лост леко напред назад докато си е в П и се освобождава ключа.
Отговори

BOz снимка BOz 23 октомври 2019 - 16:39

 devailo, на 22 октомври 2019 - 21:49, каза:

като натисна копчвто на скоростния лост

Копчето на скоростния лост няма нищо общо с някаква електронна система по автомобила. То просто механично премества едно малко "чопче", което позволява механично да придвижиш лоста от една позиция в друга. Но няма система, която да следи или по какъвто и да е начин да взаимодейства по електронен път на друга система, за да наблюдаваш това нещо. Лично аз се съмнявам, че има връзка и достоверност на думите ти. По-скоро заради натискането му нещо да правиш на позицията на скоростния лост, което да причинява звука.
Реално самия лост като такъв е абсолютно механична част - в движението си напред-назад. Всичко се командва от ЕКУ-то на скоростната кутия, което се намира върху самата нея.
Единствения "умен" елемент в лоста е като го преместиш в "ръчни скорости", да подаде сигнал на ЕКУ-то на кутията, че е в тази позиция и да подава сигнал отново към него за задвижването му напред-назад.
Но цялата система и логика за блокирането на ключа идва от самото ЕКУ на кутията, към боди компютъра. Щом на таблото показва, че е в позиция на П, то тогава проблем в система скоростна кутия, лост и т.н. трябва да работи. Остава след това логиката за освобождаване на ключа да не сработва. Точно за това според мен проблемът е в самия патрон - нещо палчето задържа и не освобождава ключа, когато му е подаден сигнал за освобождаване.
Мнението беше редактирано от BOz: 23 октомври 2019 - 16:45
Отговори

devailo снимка devailo 25 октомври 2019 - 07:44

ОК. погледнах го пак по внимателно, значи не става дума за ръчкане напред назад, не става въпрос и за копчето на скоростния лост. Като го дам на П , скоростния лост остава на 98% най-отпред на хода си. Без да натискам копчето като го натисна още малко напред да е най в края си, тогава се чува цъканаето в ключалката и тогава се освобождава ключа. Значи връзката е или механична или през ЕКУ ако ще да е , просто лоста не остава на 100% напред като го дам на парк.. и май той е проблемния. Та какво би трябвало да оправям сега?
Отговори

BOz снимка BOz 25 октомври 2019 - 10:01

Това е малко по-различно нещо.
Значи си абсолютно сигурен, че лоста, когато застане в 98% позиция от хода си, на таблото се изписва "П", стабилно, без да се пробва символа да се смени, така ли?
Виж когато го местиш напред и назад в позицията на "П" (без да натискаш палчето, демек да е застопорен механично в тази позиция) дали случайно ДВГ-то си променя звука. По-точно идеята на този тест е да наблюдаваш дали кутията/автомата преминава от позиция на паркинг към задна скорост.
Когато също така лоста е на "П", без да го буташ насила напред до край (когато не може да извадиш ключа - в онези 98% където споменаваш), свети ли ти индикацията до него да натиснеш спирачката, за да може да го извадиш от "П"?
Иначе най-лесно и правилно в този случай според мен би било първо да опиташ да направиш калибрация на скоростния лост през диагностика.
Също така да огледаш да не е попаднало вътре в него нещо. Лесно се маха никелираната апликация около него - на щипки е и я дърпаш нагоре. Буташ си пръстите от към коженото ботушче, хващаш я и нагоре я дърпаш. Може както е вдигната нагоре, демек и кожата да е събрана нагоре, пак да пробваш дали има проблем. Демек да изключиш нещо кожата да застъпва и да пречи на лоста да се бутне докрай.
След това може да огледаш, малко трудно, под акумулатора дали нещо не се е завряло и да пречи на жилото да се движи свободно - там е ЕКУ-то и жилото на лоста се закача върху него.

Аз ще направя експеримент при мен да видя дали случайно в първите симптоми на П, преди лоста механично да е стигнал крайна позиция, дали ще мога да извадя ключа.
Също така не съм сигурен дали моя лост застава на 98% и остава ли някакъв луфт до крайната му позиция напред. И това ще видя.
Мнението беше редактирано от BOz: 25 октомври 2019 - 10:15
Отговори

devailo снимка devailo 28 октомври 2019 - 09:02

https://www.dropbox....Z92bcnxZIdVRjOo

Тук качих видеа какво точно става

На парк си седи отвсякъде , не е като да се чуди. А колата "пуска" ключа само като бутна лоста още малко напред.
Мнението беше редактирано от devailo: 28 октомври 2019 - 09:02
Отговори

BOz снимка BOz 29 октомври 2019 - 13:59

Нямах много време да тествам през уикенда, но има някаква връзка между позицията на лоста и натискането на бутона му.
Явно в самата основа има ключе, което се задейства при определена позиция на лоста. Като заключение и няколкото опита, които направих мога да заключа, че имаш проблем в самия механичен скоростен лост. Иначе и при мен като сложа лоста на "П", то има място до крайното му положение напред - като го бутна с пръст, то мърда още малко напред. Демек не би трябвало при теб това да е точната причина.
Виж да махнеш кожата около лоста както ти споделих и да видиш дали нещо механично не е застанало навътре към "шиша" на лоста, което да пречи за нормалното движение.
Отговори

devailo снимка devailo 30 октомври 2019 - 08:26

Не става дума за натискането на бутона на самия лост, пробвах и с кожата , нищо не пречи на лоста. Отново гадая но си представям ако има някакво палче най отпред на лоста което да докосва нещо друго и тода освобождава ключа, и да се е изтъркало/зачупило при мен и за това да трябва да бутна лоста още малко напред за да си стигне до където трябва. Та така бях прочел и в британските форуми, че сменят целия лост, но никъде не мога да намеря лост по онлайн магазините.
Отговори

BOz снимка BOz 30 октомври 2019 - 10:48

Друг размисъл. Знаеш, че скоростните лостове на тези коли се късат отгоре и се заменя само "топката" му.
Да не би при теб да е сложена нова топка, която да не е оригинална и да не отпуска палчето отпред до края? Това може да го потвърдиш само като издърпаш топката и оставиш само шиша да стърчи.
Отговори

devailo снимка devailo 30 октомври 2019 - 13:53

Ако под палче визираш копчето с което натискаме за да местим скоростния лост, не виждам да има връзка то, без да го пипам него като бутна лоста напред, тогава освобождава ключа. тоест и без топката да е и само металната част да е като я бутна напред ще отключи ключа.
Отговори

BOz снимка BOz 31 октомври 2019 - 10:25

Идеята ми е ако да кажем бутона на топката не отпуска механизъмчето до край и го спира на 1мм (съвсем примерно) преди отпуснатото му състояние, то ти като бутнеш лоста напред реално обираш тази разлика и ключа ти се освобождава. Както казах това е разсъждение само, което не пречи да го провериш преди да тръгнеш към по-трудното и замяна евентуално на целия скоростен механизъм (основа).
Мнението беше редактирано от BOz: 31 октомври 2019 - 10:26
Отговори

devailo снимка devailo 01 ноември 2019 - 14:06

Не знам това ли си имал точно предвид, но разгадах случая без да искам :D днес колата въобще не искаше да отиде на ПАРК и гледам че капачката на лоста се е повдигнала, махнах я и гледам от 3те чопчета за закрепяне, долното го няма, гледам че и копчето на лоста също се е изкривило. Махнах капачката и виждам вътре счупени пластмаси, след малк оръчкане успях да извадя копчето с пластмасите му, като основния механизъм(пластмаската с пружината) си е вътре и мога все едно да натискам копчето, но продължаваше да не ме пуска на ПАРК. След малко ръчкане изпадна и 3тото чопче от капачката, и тогава вече можех да превключвам като хората скорости и парк. Дори почна да ми пуска ключа без да натискам напред лоста. Явно тази прозрачна пластмаска чопче от капачката е пречила на копчето да се натисне или отпусне до край и за това не пускаше ключа, но и при многото натискания със това запъване се счупва и пластмаската на копчето. Сега трябва да сменя май топката със копчето нали?

намерих това: https://opel.7zap.co...ar/g09/h/6/1-0/

В емаг дори илзлизат такива за по 20 лв.. и по евтино по други сайтове.

ДАли да рискувам с такъв или толкова си струват наистина, и да не търся по скъпи?

Публикувано изображение
Мнението беше редактирано от devailo: 01 ноември 2019 - 14:14
Отговори

BOz снимка BOz 01 ноември 2019 - 17:37

Да, точно това имах предвид.
Добре, че все пак е станало по-лошо, за да разгадаеш нещата в случая, че надали ще вярваш на сляпо и да човъркаш каквото те съветвам. :newsm05_41:
Слагай и от евтините топки. Като гледам ги използват масово и нямат оплаквания.
Ако все пак искаш оригинално, може да си поръчаш америкаснка (от магазин за американски авточасти) за Буик Регал, че излизат по-евтини.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg