Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Автомобилни Газови Уредби [АГУ]

Проблем с оборотите и предполагам изпарителя.

tushez снимка tushez 03 декември 2009 - 21:53

Здравейте колеги.
След като поизчетох повечето теми свързани с газта и моят проблем реших да питам за акъл.
Имам Кадет Е 1.3S карбуратор. :mhihi: Карам го на газ от 7-8г. Газовата уредба е турска. Изпарителя е Voltran вакуумен.От както е монтирана газпвата уредба е минала около 50000км. От скоро взе да ми прави проблем. Сутрин след като запаля (паля на газ и зиме и лете), врътвам веднъж, изчаквам 5сек. врътвам и е часовкик. Нормални обороти. Изчаквам минута и след като потегля и мина 100м. и превключвам предвките и усещам че няма никакви обороти направо гасне, трябва с педала да ги поддържам изкуствено когато не съм на скорост по светофарите. А като изгасне, после педала на газта до ламарина и вартя 7-8 сек. за да запали. И така като подържа да загрее се оправя. Тези магарии само като е по-студено ги прави. :pardon:
Вчера забелязах че изпарителя леко е заскрежил около черната врътка отстрани на корпуса,(мисля че от там се регулира сместа) като подържа крака на газта за да не загасва после се маха заскреженото. Разхода ми е нормален 6-7 извън града и 10 в града, но с това държене на педала да "загрее" се качва разхода.
Изпарителя е свързан към системата на парното, парното си работи нормално . Като пипна трабата която отвежда антифриза към изпарителя е топла като за 5-7мин. работа на мотора. Антифриз имам в разширителния съд. Пластмасовата врътка в долната част на изпарителя нещо като "пробка" отвих я но нищо не изтече/изпусна от там.Прочетох в друга тема за въздушен балон и обезвъздушаване на системата.
Може ли някой да ми каже как се обезвъздушава? Искам да я обезвъздуша и ако пак така прави да сменя изпарителя. На изпарителя има бутон за принудително пускане на газ който може да се задейства от копченцето в купето (прекъсвача на газта) от скоро не мога да го пускам от купето(електрически) само от изпарителя, механиччно. И пак от около седмица се появи и проблема когато карам с скорост над 130 -140км/ч. и изключа от скорост колата колкото и да е загряла гасне. Не съм специалист или голям разбирач, но се справям сам с по-леките проблеми/ремонти. Приемам предложения :)
На бензин колата не върви нормално, в високи обороти на ниските предавки забива муцуната (не и стига гориво-мое мнение :) ) И харчи като луда. Горивната помпа леко облива, но това е за друга тема. и без това тази стана дълга.
Благодаря предварително.
Отговори

Peshotiger снимка Peshotiger 03 декември 2009 - 22:04

Здравей, колега!
Първо, сменял ли си някога мембрана и уплътнения на изпарителя, с това палене
на газ зиме се съсипват.
За гасненето на свободна при висока скорост може да погледнеш и въздушния филтър,
евентуално дросела, ама често се получава от недобре монтиран изпарител.
Нивото на маслото добре ли е, да не е близо до минимума?
Отговори

RaCeR_BoY снимка RaCeR_BoY 03 декември 2009 - 22:07

Колега и аз го имах същия проблем и трябва да се регулира изпарителя . На мен ми го прави това вече няколко пъти и то когато се променя темперетурата... като стан епо студено прави така и го регулирам и се оправя. Като стане по топло пак почва да прави проблема и пак го регулирам. И аз я паля само на газ колата и зимата и ляттото.
Отговори

Kotev снимка Kotev 03 декември 2009 - 23:16

Колега! И аз го имах тоя проблем и се оказа че колата ми мени оборотите от самия изпарител.Нямах тяло в него и просто трябваше да го сменя.провери дали го имаш товя тяло и ако не е от това незнам.
Мнението беше редактирано от Kotev: 03 декември 2009 - 23:17
Отговори

tushez снимка tushez 03 декември 2009 - 23:24

Peshotiger,
Въздушният филтър не е сменян едно 15000км. Мембрани не са сменяни, но до колкото знам не е сигурно че след смяна ще е Ок изпарителя. Нов Волтран е 50-60лв. Маслото е на средата на скалата. Определено доливам по 1л. на 3000км. Гумичките на клапаните предполагам са станали като бакелит. Като запаля и изпушва сериозно отзад. А и от гарнитурата на капака на главата покапва но е нюню.
А каква е връзката на нивото на маслото в двигателя и газовата система?

Racer Boy,

Регулирам, аз, но какво да регулирам като колата с едни и сущи настройки при студен мотор гасне от липса на обороти, а като загрее е на 3000 оборота. Това заскрежаване в единия край на изпарителя не ми изглежда нормално, според мен водата не циркулира нормално в изпарителя, и се чудя дали няма някоя малка решетчица/филтърче което е задръстено от мръсният антифриз.
Най лесно ми е да я закарам на газаджия, но ми се иска аз да я оправя, чиста краста. :)
До сега като за лаик, водейки се от user manual сам си оправих стартера и генератора(които се оказаха френски,което ме изненада)
Мисля пролетта и гумичките на клапаните сам да си сменя. :)
Отговори

dulgia снимка dulgia 03 декември 2009 - 23:47

ах и моята гасне така сутрин а като загрее се оправя :( само на гас ги прави тея номера дали ще е от изпарителя верно :pardon:
Отговори

realprofesora снимка realprofesora 04 декември 2009 - 00:27

Tва са най -просто измислените изпарители ,аз карам с такъв.само че е електрически.Сменяй си мембраните ,че са станали на кокал.А вътре изпарителя е сигурно кучета и вълци.Разглобявай смело .Ако тряя след всяка операция си снимай с ГСМа.
Отговори

tushez снимка tushez 16 декември 2009 - 20:59

Привет колеги.
Застудя малко и колата започна да прави горепосочените мизерии все по често.
Сам стигнах до извода че проблема ми май се корени в термостата.
Колата загрява трудно и според мен големият кръг е отворен когато паля в студено,
за това може би ми се заскрежава изпарителя.
Утре сутрин като запаля ще пипна маркучите на радиатора и ако стоплят
(нали така се проверява големия кръг) ще сменям термостат.
Та искам да попитам термостата на Кадета 13S да не би да се намира зад пластмасовия
капак на ангренажа? В смисъл, сваля се капака и тогава можеш да видиш термостата?
Отговори

iwanov снимка iwanov 17 декември 2009 - 09:57

Колега смени си филтрите, по точно въздушния той се сменя на 5000 км когато караш на газ, даже може да ти смъкне малко разхода. Може да смениш и филтъра на газовия клапан, той струва 2 лева и се сменя за 10 мин. Обаче мембраните са ти като кокал както казаха по нагоре. Аз имах същия проблем с оборотите и след смяната на изпарителя (излезе ми по евтино да го сменя) проблема ми се реши. Ще ти кажа че не е от термостата защото моя също е за смяна и колата загрява много трудно, но сутрин като запаля и след 2 мин работа на колата няма гаснене.
Сам си направи изводите.

Поздрави и успех!
Отговори

zandor снимка zandor 17 декември 2009 - 10:30

КОлега започвай поред - мембрани, термостат - ти сам си си го открил и задължително въздушен филтър!!!
Отговори

tushez снимка tushez 17 декември 2009 - 14:59

Въздушният филтър е на не повече от 500км, преди 2 седмици е сменен, но по изпарителя никога нищо не е пипано за 40000км от както е сложен. Изпарителя с сигурност ще сменя или мембраните и гумички и филтъра на газовият клапан. Преди малко пак си правих проба на студен мотор, запалих колата си държи нормални обороти и за 5-10 мин работа на място парното едва се усеща, а големият радиатор започна да се стопля, също маркуча които влиза горе, а долният които отвежда водата малко по студен но и тои стопля а стрелката на индикацията даже не помръдва! За да се мръдне с едно деление имам чувството че трябва да изкача Шипка на 2ра :devil-smiley-019: Лятото понякога минава средата.
Отговори

Александър снимка Александър 17 декември 2009 - 15:13

Здрачвей!
Хубаво е да си смениш термостата щом си го хванал че не работи, но нали се сещаш че рано сутрин или след дълъг престой няма разлика в температурите на големия и малкия кръг (те са еднакво студени). Така че си мисля че проблема вече е в самич изпарител. Между другото кога забелязваш заскрежаване по изпарителя? Преди да се опиташ да я запалиш или след това.
Отговори

tushez снимка tushez 17 декември 2009 - 16:40

Ами понеже паля на газ, заскрежаването е винаги когато колата е с студен мотор. А кръговете са еднакво студени, но доколкото знам първо се завърта малкият кръг и се стопля до определени градуси и тогава термостата отваря и се отваря и големия кръг. А при мен сутрин 2та кръга имам чувството че се стоплят едновременно, загряват бавно и следователно водата която циркулира в изпарителя не е достатъчно топла за да работи нормално, защото когато колата е работила 20мин. работи ок, парното духа топло. Нямам повишен разход на гориво извън града е около 6.5-7.5/100 газ.
То е ясно че ще сменям мембраните, но идеята е че съм се запалил сам да го правя, Кадета много си го пазя, другите коли както и да е на сервиз.
Последните 2 пъти като си карах кадета на сервиз и като видях как се отнасят към колата ми както каза техника "голема работа че има луфт тая барака", запалих си колата и му реках, да си кара скапания ситроен и от тогава само аз пипам Кадета.
Затова ви разпитвам, има хубава тема тук в форума как се сменя термостат, с снимки, така че ще се справя 100% :)
Отговори

tushez снимка tushez 20 декември 2009 - 15:30

Реших си проблема съвсем сам, или поне до момента. Купих си нови маркучи-12лв, комплект мембрани с гумички-18лв ,филтър за газовия клапан-2лв, 2л. антифриз 9лв. 2х2л. Ариана 5лв. :drinkin: . Разфасовах изпарителя точно за 5-10мин. Смрад, смрад...още мириша на изпарител :) Проблема не беше толкова в мембраните колкото отзад при оребренията на водата имаше тиня, кал и всякакви други гуджули.
Почистих всичко с газ, клапанчетата и каналчетата светнаха. Монтирах новите мембрани, уплътних стегнах, монтирах изпарителя на мястото му, свързах новите маркучи, стегнах затегнах пих 2 бири, смениох филтъра на клапана,пак пих 2 бири, пуснах газта, тествах дали изпуска от някъде(не изпуска)и долях антифриз в разширителният съд. Запалих на бензин, изчаках 3-4 мин. превключих на газ и О,чудо, колата заработи на газ :)
Малко изчаках 5 мин. да поработи (пих 1 бира) и се заех с "финните" настройки. Понастроих криво ляво, дързи на газ около 900-1100 оборота, покарах малко и сега следва да засека разхода. Колата върви добре без да прекъсва. Парното духа поне 2 пъти по-топло. Всичко това ми отне около 3 часа (в това броя и време за изпитата бира) :)
Тези дни ще видя сметката и на термостата :)
Поздрави.
Поздрави
Отговори

valkata снимка valkata 20 декември 2009 - 19:07

Според мен проблема със бавното стопляне едновременно и на двата кръга е бил от термостата . И аз карам кадета / 1,6 sh с карбуратор veradjet 2 / изключително и само на газ / бензиновата ми помпа е поразена от 2 - 3 години , а бензин не съм му сипвал от поне 5 / . От както са ми монтирали АГУ /през 1999 или 2000 не помня точно / не съм сменял мембрани и съм карал само на газ , а на бензин само когато газта е свършила до най-близката газстанция . От години съм забелязал че зимата когато изключа газта от ключа в неутрално положение колата остава да работи доста по дълго докато свърши горивото . Понякога в студено време е задавям и се налага да въртя също в неутрално положение докато припали и после да включа на газ . Това си обяснявам че вероятно зимата в карборатора попада втечнена газ . Иначе и на мен разхода зимата ми е доста голям .
Отговори

tushez снимка tushez 20 декември 2009 - 20:17

Да ти кажа, от 3-4 дена карам само на бензин, нали на газ не вървеше, мисля че карбуратора ми е 2E3/Pierburg, та от начало придърпваше, но като покарах един ден и се пооправи. Забелязах че от бензиновата попма пуска по някоия капка бензин. Явно някое уплътнение е сдало багажа. Цяла вечер обикалях из града и се возих (тествах новите мембрани) :) , проблеми за момента няма. Предполагам че има период в който мембраните улягат/сработват (незнам как се нарича) и след това работата на мотора се променя и пак се донастройва?
Имам едно две питания към по-разбиращите, аз съм си лаик де :) Не са свързани с газта, но за да не отварям нова тема ще питам тук.
1-во Бобината за високо напрежение на кадета (13S) издава някакъв шум, като цъкане, цъкане на електричество, дори ако е много тъмно и се вгледаш се вижда по някоя искра,там около намотките. Това нормално ли е?!
2-ро Разпределителният вал е доста износен, съдя по това че трака доста, и като отвия капачката на маслото и плъзна пръст по вала има голям ръб/като лек канал там дето се трие. Ако не го сменя до какво може да доведе това и евентуално колко струва нов или 2ра употреба и дали е взаимнозаменяем от друг мотор с 8 клапана?
Благодаря предварително.
Отговори

tushez снимка tushez 25 декември 2009 - 17:56

Здравейте :)
След катов горните си постове съм описал какво съм правил, сега си засякох разхода на газ.
Изминал съм 180км с новите мембрани и имам разход 15/100 градско и 9.5/100 извън града при положение че всички консумативи са сменени.
Този разход въобще не ми харесва при полоижение че преди разхода ми беше 10/100 в града и 7/100 извън.
Искам д апопитам дали има някакъв период в който се слягат/наместват/сработват новите мембрани?
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 26 декември 2009 - 09:59

Периода за сработване на мембраните е около 500-1000км
За прескачащата искра в бобината не нормално,но и на моя кадет прескачаше и така 7 безпроблемни години
Ръбчето на вала няма на какво да ти навреди(освен лошата работа на мотора).Не се занимавай с втора употреба,чисто нов разпределителен вал комплект с кобиличките Federal Mogul преди 5години ми излезе 240лв,в моргата ми искаха 120лв-150лв.
Весели празници и успех :good:
Отговори

Aleksii снимка Aleksii 19 януари 2010 - 18:49

 tushez, на 25 Dec 2009, 17:56, каза:

Здравейте :)
След катов горните си постове съм описал какво съм правил, сега си засякох разхода на газ.
Изминал съм 180км с новите мембрани и имам разход 15/100 градско и 9.5/100 извън града при положение че всички консумативи са сменени.
Този разход въобще не ми харесва при полоижение че преди разхода ми беше 10/100 в града и 7/100 извън.
Искам д апопитам дали има някакъв период в който се слягат/наместват/сработват новите мембрани?

Колега най-добре мини през някой газаджия с газоанализатор, той най точно може да ти я настрои.
И аз като теб отначало сичко сам си правих, но след като се доверих на един стабилен газаджия със съответната апаратура несъм за 10лв(колкото струва реглажа).
Само като ходиш ходи с нов въздушен филтър.
Отговори

rade6ki снимка rade6ki 19 януари 2010 - 20:20

Не ви ли прави впечатление,че винаги започвате по по-сложния и по-скъпия начин да си решавате проблемите?Смяната на мембраните не е най-доброто решение.Новия изпарител има двойно по-голям живот,а и при ремонта на изпарителя има тънкости2които почти винаги пропускате.Живота на изпарителя не е толкова кратък,колкото го представят.Масовите изпарители в България вкючително и по-хубавите турски имат живот минимум 80000км.,ако няма проблеми в газта които много рядко се случват.По-добре отидете в сервиз има достатъчно.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg