Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Информация за конкретен модел Опел

Покупка на Опел Астра

Ivailo86 снимка Ivailo86 06 декември 2011 - 09:08

Здравеите на всички!За пръв път ми се налага да си купя кола,но нямам никакви познания за това моля за съвети и мнения .Избрал съм като модел да бъде Опел Астра с 4 врати модел в периода 2000-2002година.Раздвоен съм между това за първа кола какво да бъде дизел или бензин?Решил съм да е от 80 до 90 коня за да ми е по малаък данъка.Гледам в мобиле дизела е от 82 до 85 коня с мотори 1,7TDI до 2,0DTL (какво означава последната буква L)както и 2,2 кое е най-добро между .Бензиновите 1.4 16V -90 коня 1.8I 85коня.Ако някой др двигател съм пропускам или има моля да допълните .Целта е да намеря подхоящо съотношение цена -данък-качество-одобство-практичност-подръжка......
Отговори

RaGe снимка RaGe 06 декември 2011 - 09:59

Карам 1,6 16в 101кс. данака е малкия 37лв. за София и сам доволен от колата имат само 1-2 болежки тия астри едното е волана бързо се ижулва и се къса копчето на клаксона.Ако на колата са истъркан волана значи е на 150+К км.Иначе съм останал с впечетление че другите бензинки са по шумни дори и по малките мотори.Но ако не те притеснява тракането на дизел и вибрации в купето и вартиш много км. си земи дизел се пак по цял свят дизела се зима за кола която ще се кара много :)
Отговори

ves_v8 снимка ves_v8 06 декември 2011 - 12:35

1.6 16V 101 к.с. (74 KW) сякаш е подходящ мотор за тебе. за 1.8 безин 85к.с. забрави, защото е много стар. Разликите между 2.0 DTI и 2.0 DTL са, че ДТИ-то е с интеркулер, а ДТЛ-а няма. От Турбината влиза директно в колектора. 1.4 е слабичък, освен, ако не е twin-port, ама той е по нов като година и по-скъп. За диапазона, който си написал 2000-2002 год. според мен 2.0 ДТЛ 82 к.с. , 2.0 ДТИ 101 к.с. или 1.6 16V стават за теб.
Иначе, има тема, в която са подробно описани всички неща, които трябва да се огледат внимателно при покупка на Astra-G
Отговори

Ivailo86 снимка Ivailo86 06 декември 2011 - 23:08

Благодаря за инфото. От къде мога да намеря темата за всички неща, които трябва да се огледат внимателно при покупка на Astra?интересува ме и разхода да не е мн. висок.Пищете колко и могло да ми излезе като данък обсужване , каско, гражданеска и др ще съм ви много благодарен. :)
Отговори

BULLDOG снимка BULLDOG 06 декември 2011 - 23:40

според мен най удачно е 1.8 и Газов Инжекцион.Разход около 8-9/100 газ реално и никакви ядове.Да ти напомня,че Дизела е 2,52 бензина 2,32 газта 1,32 към момента.Дизела от година на година става все по лускозна стока.
Отговори

ves_v8 снимка ves_v8 07 декември 2011 - 00:18

1.8 с газ може и да даде 8-9/100, само че ще е на магистралата. 1.8 дава реален разход на бензин над 10, а зимата подминава и 12 градско. Газовия инжекцион струва 1000лв а и това е още една система в автомобила, която изистква постоянна поддръжка, особено съдейки по нивото на компетентност на един газаджия в България.
Като удариш чертата на газта+завишения разход+разходите по поддържка на системата+по-бързото износване на мотора и като ги сравниш с 7-8/100 нафта маи излиза пак същата цена. Колегата казва, че не кара чак толкова много и за да избие газовото ще му трябва мнооого време.

Като за начало ей тия двете темички:
http://www.opelclub....?showtopic=3703
http://www.opelclub....showtopic=74990

Данъка се изчислява простичко. Ето тука има един линк с примерен данъчен калкулатор http://www.calculato...obil_danak.html

Гражданската на 2.0 дизел ще е малко по-скъпичка, заради по-голямата кубатура. На трите коли данъка предполагам ще е низък, понеже и трите влизат в категорията до 74KW/101PS и като попълваш декларацията задължително зачертаваш че има катализатор. На брат ми на Зафирата (2.0 ДТИ) данъка му е към 40-50 лв. Преди имах Астра-Г 1.6 101 коня и данъка ми беше 47лв., след това имах друга Астра-Г 1.6 twin-port 106 коня(76 KW) и там данъка беше 220 лв. Затова гледай колата да е с малкото 1.6 дето е 101 к.с. (74КW)
Каското е въпрос на пазарене и зависи с какъв пакет екстри ти е колата, дали има скъпа музика, скъпи джанти и т.н
В повечето случеи като направиш гражданска и каско заедно имаш отстъпка. НА моята Астра през 2010-та год. каското беше 980лв, но тя беше оценена на 15 000 лв.
Примерно в Алианц ако ти я оценят на 6000лв. предполагам премията ти ще бъде около 400лв на година, като пак ти казвам това са малко сметки без кръчмар.
Отговори

Ivailo86 снимка Ivailo86 07 декември 2011 - 15:45

Благодаря за инфото Ves_V8 изключително мн ми помогаш да се запозная с основите на механиката на колата и това което ме интересува.Малко обаче се по обарках чесно казано и сега съвсем незнам какво да взема ако е дизек понеже клоня май към него ще имам малко по скъпа подръжка смятам.Като двигател май по добрия вариянт с по малко проблеми ще е 2.0 ТДИ 16V 101 коня .Понеже до колкото разбрах от теб поправи ме ако греша гражданската ще доиде една и съща почти заради това ,че е "2.0" (2.0 ТДИ 16V 101 коня и др който беше 2.0 DI (82 Hp))и конете не и граят роля.Понеже обясни че ДТЛ има интеркулер ,а др мотор няма ко е по добре ДТЛ или ДТИ като качество?От бензина започнах да се плаша какъв разход ще ми е на месец.В този сайт http://autodata.bg/list/id:391 дават колко гори колата и няма разлика между двата дизела.Благодаря предварително ако някой има нещо да добави или помогне ще съм му изключително благодарен.
Отговори

Shades снимка Shades 07 декември 2011 - 16:17

Като механика и поддръжка двата дизела са едни и същи, освен кулера имат 1-2 малки разлики, които не са съществени. Обслужването е евтино, защото моторите са с верига. Разлика имат в разхода, като моторът с интеркулер има една идея по-нисък разход (горе-долу с половин литър на 100). И двата са в ниската категория данък, т.е. гледаш по-запазената и по-добре гледана кола, без значение на мотора. Другият дизел 1.7 е с ремък и се сменя редовно с ролките и водната помпа (при 2.0 помпа се сменя при проблем само), от него може да очакваш още по-тромав вървеж от 2.0 82 к.с., но пък по-нисък с около литър разход извънградско. От бензинките аз съм с резерви към 1.6, защото е наследник на един мотор, от който много хора сме патили, иначе е симпатичен, не много шумен. Лично аз ако не търсим спортно каране, съм много доволен от 1.4. Тих, с добър разход и не много скъпа поддръжка, просто е малко слабичък, но пък не е дразнещо. Ако ще се слага газ - и двата мотора си искат инжекцион. Всичко друго си е БГ изгъзица, знам че сега 100 човека ще ме нападнат как си карат така и нямат проблеми, но в дългосрочен план е проблем, проверено.
Отговори

Жорко снимка Жорко 07 декември 2011 - 16:34

Колега, предполагам вече малко се е пообъркал, но те съветвам да не избързваш с покупката, а да четеш внимателно линковете и повечето съвети, които са изписани. Преди да се решиш вече с какъв мотор ще ти е Астрата, мой съвет е да напишеш на ЛС на някой колега, който има Астра с конкретния мотор за повече подробности. Убеден съм , че никой няма да ти откаже. За дизелите те съветвам да вземеш този със 101 к.с, ако се решиш за дизел. За бензиновите мотори не мога да ти дам конкретен съвет, защото съм слабо запознат с тях.
Накратко: Ако ще изминаваш максимум 10 000 км на година, тогава е разумно да си вземеш бензинов мотор до 101 к.с., заради по- ниския данък и прочие. Мисля, че не е много разумно да се газифицира, тъй като тези мотори ще се нуждаят май от газов инжекцион. Ако ще навърташ доста километри на година 25-30000, тогава дизелът е за тебе. И двата мотора обаче си имат капризи и номера.
Успех с търсенето и проучването!
Отговори

Ivailo86 снимка Ivailo86 07 декември 2011 - 16:57

ОХхх обаркването ми е тотално но се пак мисля да е дизел ето набелязал сум нещо от мобилето но нз далис и заслужава http://nfs.mobile.bg...2739&f1=details ?Макар когаро е 101 коня данака да ми е сас 100тина лв повече вече .... др варянт 2.о тди 82 коня
Отговори

Shades снимка Shades 07 декември 2011 - 17:44

101 коня е с ниския данък, просто в декларацията се вписва мощността в киловати и минава под границата :newsm05_41: Тази от обявата е с малко дървено обзавеждане, иначе как е технически - на място.
Отговори

ves_v8 снимка ves_v8 07 декември 2011 - 19:15

по мои впечатления 1.6 бензина за да го накараш да гори 10/100 трябва да се постараеш! Моята Астра гореше в София около 8/100, а по магистралата 6-7. Другата ми Астра 1.6twin-port 106к.с. гореше в София 8-8.5/100 с климатроника, но съм карал съвсем нормално без изпълнения до 5000 оборота. Аз съм с впечатления, че ако искаш икономична кола и не караш кой знае колко много Астра-Г 1.6 16V 101 к.с. е точната кола. Ако караш повечко, особено и извънградско то дизела е товоята кола. Аз лично бих взел 2.0DTI 101к.с., но и 2.0 DTL 82 к.с.. Моето мнение е да вземеш най-запазената и най-добрата като цена, спрямо качество независимо дали е 2.0DTI 101к.с., но и 2.0 DTL 82 к.с.
За гражданската не се притеснявай чак толкова много. Разлиакта между 1.6 и 2.0 ще е предполагам около 30-40 лв. А това се пак се плаща веднъж в годината. При данъците единствено 2.0 DTL 82 к.с. би била евентуално с малко по-малък данък. Другите две предполагам, че са горе-долу еднакви като сума. Колегата е прав за това, че на бензиновата ангренажния комплект върви заедно с водната помпа и цената е около 300-400 лв с труда и се сменя на 60 000, но аз лично винаги съм рпавил ангренажния комплект на по 40-50 000км, от съображения за сигурност ( а и моето си е малко фанатизъм....)
Ако смяташ да слагаш газова инсталация вземи бензин, ако си традиционалист и смяташ че газта е до спирачката, а не в бутилката в багажника - вземи дизел. Гледай, ослушвай се...аз лично кола от София не бих взел....и така. Ние помагаме само с приказки, но истината е, че ти трябва да като я видиш и да знаеш, че това е твоята кола и, че на теб ти харесва до посления болт! :) :)
Отговори

Ivailo86 снимка Ivailo86 07 декември 2011 - 23:53

Изкам да изкажа голяма благодарност на ves_v8 както и на съветите дадени от Shades .Само да кажа ,че май изчетах целия форум на опел тука хаха което е по добре от колкото да сам съвсем бос и да задавам глупави въпроси.Днес ми стана ясно ,че при данак се гледат конете обарнати в kW и ,че рялно за варна 101 кноя идва данака не повече от 80лв .Мен ме плашеше да не е 170лв нз дали има значение дали е бензин или дизел при пресмятането на данака.Като и да е щом не е висок толкова минаваме на следашото. Гледах бензина по каталог го дават 1.6 16V 101 коня разход градско 10литра сега чакам някой който кара с такъв двигател да каже преимущества и недостатаци проблеми и прочие...Като цяло обаче съм все още смело към дизела ориентиран 2.0 ДТИ 101 коня който градско вадил 7,6 раход моля запознати да споделят дали е така или има грешки.Интересувам се конкретно за двата двигатела .Цена на консумативи ,проблеми и колко би било онбслужването при закопуването на един такъв автомобил.Какво трябва да сменям ?Изказвам благодарноста си на всички предварително :)
Отговори

ves_v8 снимка ves_v8 08 декември 2011 - 04:34

Значи принципно не съм сигурен на 100% дали има ралика в сумата за данъка ако е бнзин или дизел. Знам само, че е от съществена разлика, дали колата е до 74KW/101PS и има катализатор. Принципно Астрата има фабрично катализатор и дори и да е махнат в последствие това няма значение, понеже тя си се води с катализатор. Много е важно да се отбележи в декларацията за вписване на автомобил в данъчния регистър. Има долу една калуза "Декларирам, че колата ми е с мощност до 74KW и има монтирано катализаторно у-во". Това като се отбележи данъка си е на прилична цена. Както каза моята беше с данък около 40лв. А другата ми която беше 105 к.с. (76KW) беше с данък 200лв. При дизела, който е 101к.с. незнам дали ще е 40лв. данъка но няма да хвърли 60-70лв. Брат ми плаща за зафирата около 70-80 лв, а той е с 2.0ДТИ 101к.с.
За обслужванията да кажат колегите, понеже аз винаги съм ги правил във формения сервиз на Опел в София, а там както всички знаем цените не са най-доброто мерило, понеже са в пъти по-скъпи от някой нормален сервиз.
Отговори

Shades снимка Shades 08 декември 2011 - 09:55

И двата мотора 101 к.с. са с един и същ данък (дизелът също е с катализатор), отбелязва се, че са до 74 киловата и с катализатор и данъкът им е максимум около 40 лева. Както казах дизелът е с верига и няма разправии с ремъци и пр., разходът е около 7,5 градско през зимата, падал съм и на 7. Бензинката също е с нормални цени за поддръжка, но наистина както каза колегата ремъкът и помпата задължително навреме, даже е добре по-раничко. Там за разход можеш да очакваш между 8 и 10 на сто според това колко ти е тежък крака и какво е състоянието на мотора.
Отговори

vankis снимка vankis 08 декември 2011 - 10:30

Здрасти,
Не видях колегите да са споменали Astra G 1.7 CDTI - 80 кс. Доста добър мотор от по-ново поколение. Също е добър вариант според мен. Той се вгражда след 2003г. обаче. Избери по-запазената кола :)
Отговори

Ivailo86 снимка Ivailo86 10 декември 2011 - 13:32

Искам да попитам мнения за ето тази количка какво ще ми кажете като двигател 1.7ДТИ 75 коня 2003 според вас добар ли е ?http://www.cars.bg/u516010
Отговори

GARI снимка GARI 11 декември 2011 - 03:13

Колега аз мисля че този мотор е доста слабичко.Моето виждане,иначе аз карам дизел дтл 82 кончета и пак ми е трудно с изпреварванията извън градско,а камоли с с този мотор за който говорим.Аз сега ако си купувам със сигурност ще е над 100 коня.успех
Мнението беше редактирано от GARI: 11 декември 2011 - 03:14
Отговори

robber_wrc снимка robber_wrc 11 декември 2011 - 07:54

1.7 ДТИ изобщо не е слабичък. Казвам го от личен опит, защото, имам такава от 3 години. Освен това данъка ми е 25лв., и разхода е доста приличен.
Отговори

ves_v8 снимка ves_v8 12 декември 2011 - 22:47

Е то всичко е въпрос на предпочитания към колата. Аз също намирам 1.7 75к.с. слаб мотор за купето на Астра-Г. Честно казано и 2.0 ми идва слаб, но както казах всичко е въпрос на предпочитания.
Иначе колега, тази кола от обявата изглежда доста симпатична и запазена, съответно и добре напудрена от автокъщата, но аз смятам, че в тази криза Астра-Г нов внос, пък и с 1.7 мотор за 6000 си е скъпо. Към тази сума като добавиш и още едно 1000лв. за регистриране, такси, гражданска, пълно обслужване и т.н. си идва скъпо, но никой по-добре от теб неможе да прецени, все пак ти си знаеш бюджета. Честно казано за тия пари и 2.0DTI и 1.6 можеш да намериш, като 1.6 с новия мотор, който е 103 к.с.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg