Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Основен Форум

вектра ц -твърдо окачване подмяна

ДИДО24 снимка ДИДО24 03 август 2018 - 12:39

Здравейте ,имам вектра ц Z18XE /2004г/ от около 9 месеца .През това време съм подменил всичко по окачването ,тампони/ носачи ,стабилизиращи щанги/2 бр. амортисьори отпред.Тествах на стенд всички амортисьори над 75% са годни.Минах реглаж предница гумите са 215х55х16. Прави ми впечетление ,че при преминаване през напречни широки фуги неравности с ниска скорост вози много неприятно твърдо ,на равен и хубав път всичко е много добре дори е много стабилна на завоите.Последно се насочих към смяна на пружините ,някой сменял ли е ?какъв вид да взема за да премахна/донякъде/ досадното друсане по разбитите варненски улици.И ще бъда благодарен ако ме насочите към някой сервиз във Варна с опит в ремонта на вектри ц!
Отговори

Жоро снимка Жоро 03 август 2018 - 13:37

Това е доста тежка и дълга кола. Ако окачването ти е оригинално, моят съвет е да не пипаш прижините!!! Вектрата не е с мека возия...
Отговори

ДИДО24 снимка ДИДО24 03 август 2018 - 13:44

 Жоро, на 03 август 2018 - 13:37, каза:

Това е доста тежка и дълга кола. Ако окачването ти е оригинално, моят съвет е да не пипаш прижините!!! Вектрата не е с мека возия...

Дали е оригинално божа работа ,аз я закупих от 2-ри собственик внесена е 2007 г в България от Италия.Поне с една идея да се омекоти окачването ще е полза.
Отговори

ufer снимка ufer 03 август 2018 - 14:03

Има един метод, който не е свързан с разглобяване и подмяна на детайли. Смяна на гумите от нископрофилни към високопрофилни. Твоята серия 55 не е за разбити улици. Вероятно серия 70 или 65 ще дадат известен ефект, а най-комфортни са серия 80, но те пък не изглеждат модерни. Може да се пробва и с употребявани или взети от приятел заедно с джантите... Иначе става с различни комбинации между пружини и амортисьори. Общо взето всичко е проба - грешка, при това свързано с пари. Аз имах Кадет ГСИ - фабрично оборудван със спортни пружини и амортисьори, както и алуминиеви джанти с гуми серия 60. Идеално поведение, но прекалено твърдо... Освен това при всяка височинка трябваше да внимавам да не ударя нещо. Писна ми! Хвърлих алуминиевите джанти и ниските гуми, сложих стоманени с гуми серия 70, сложих стандартни (по-високи) пружини и блъскането приключи. Е, в завоите вече не беше свръхстабилен, но беше поносимо.
Мнението беше редактирано от ufer: 03 август 2018 - 14:05
Отговори

Жоро снимка Жоро 03 август 2018 - 14:33

ufer, има обаче предписани размери за дажмтите и гумите и за неговата кола това са размерите.

Прикачен файл  Untitled.jpg (20,58K)
Брой изтегляния: 7

Това не е Кадет. Даже и 15ки влизат на косъм...
Отговори

benzy снимка benzy 03 август 2018 - 14:58

Колега, преди да тръгнеш да правиш сложни и скъпи упражнения качи се на една що годе запазена Вектра да видиш как вози и да сравниш. Както и Жоро ти е казал, голяма кола е, но вози стегнато. Сравни, за да не се окаже, че правиш упражнението за алилуята...

Още повече, експлоатирал съм комби доста зверски пренесло е 2 къщи и какво ли още не, прижините не дават признаци на умора, много малко евероятно е от тях да ти е проблема. По скоро опитай с 15 джанти на 65. След като си бил с 215ки най-близкото на 15 цола е 205ца на 65. Е може да не ти изглежда добре и да загуби стойка, но допълнителния борд ще ти даде мекотата, която търсиш.
Мнението беше редактирано от benzy: 03 август 2018 - 15:01
Отговори

ceko снимка ceko 03 август 2018 - 15:19

От опит предни пружини само и единствено оржинал.Ако искаш да се раздруса още повече рискувай с афтърмаркет.За отзад може да опиташ и да видиш дали ще ти хареса.Най голям ефект ще усетиш от преминаването лъм по високи гуми,няма такъв кеф за разбити пътища,вярно започва да е по малко устойчива,да се накланя повечко,да е по грозновата но едното за сметка на другото
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 03 август 2018 - 15:45

Колега, ако твоята Вектра вози твърдо, то моя джитиес вози направо кораво. като теб и аз смених всичко по окачването, включително и пружини, реглажи, втулки и тампони по заден мост- абе всичко, за което се сетиш, и то с качествени части, но вози повече от твърдо по неравности и това е. Ноооо като стъпи на хубав път- е, няма такова удоволствие. Вектра Ц, особено GTS, не е направена за градско каране и каране по неравности, а само за извънградско, по хубави пътища и магистрали. Не прави повече нищо по колата, всичко е й наред. П.С. Аз съм с оригинални лети джанти и с предписаните гуми 225/45/17.
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 03 август 2018 - 16:01

А пък съветите да сложиш на Вектрата 15- ки със съотношение 65, 70, че дори и 80- няма такъв смях. :mhihi: Това е все едно да ти препоръчат жена с мустаци- на пръв поглед е жена, има си цици, дупки и други атрибути, но е с мустаци, т.е. визията е ужасна. Та така и с 15- ките на Вектра Ц.
Отговори

benzy снимка benzy 03 август 2018 - 16:30

 zdravkop, на 03 август 2018 - 16:01, каза:

А пък съветите да сложиш на Вектрата 15- ки със съотношение 65, 70, че дори и 80- няма такъв смях... т.е. визията е ужасна.

Така е и съм го предупредил, но зависи за какво му е "жената", да му готви и пере дрехите или да се фука с нея. Ако иска да не му друса по дупките това е начина. Няма да е като със 17ки на стойка, но и не изглежда чак толкова зле...
Отговори

ДИДО24 снимка ДИДО24 05 август 2018 - 19:01

 zdravkop, на 03 август 2018 - 15:45, каза:

Колега, ако твоята Вектра вози твърдо, то моя джитиес вози направо кораво. като теб и аз смених всичко по окачването, включително и пружини, реглажи, втулки и тампони по заден мост- абе всичко, за което се сетиш, и то с качествени части, но вози повече от твърдо по неравности и това е. Ноооо като стъпи на хубав път- е, няма такова удоволствие. Вектра Ц, особено GTS, не е направена за градско каране и каране по неравности, а само за извънградско, по хубави пътища и магистрали. Не прави повече нищо по колата, всичко е й наред. П.С. Аз съм с оригинални лети джанти и с предписаните гуми 225/45/17.




о да на магистралата е супер.По завоите влизам смело и излизам без проблем.Но появят ли се неравности не се трае!!!!!
Отговори

ДИДО24 снимка ДИДО24 05 август 2018 - 19:12

 zdravkop, на 03 август 2018 - 16:01, каза:

А пък съветите да сложиш на Вектрата 15- ки със съотношение 65, 70, че дори и 80- няма такъв смях. :mhihi: Това е все едно да ти препоръчат жена с мустаци- на пръв поглед е жена, има си цици, дупки и други атрибути, но е с мустаци, т.е. визията е ужасна. Та така и с 15- ките на Вектра Ц.



Мислех за вариант 15-ки ,но съм оборудван с два комплекта гуми за 16-ки.Друг вариант ми беше 205/60/16 но диаметъра е с около 10 мм по голям ,ще лъже в километража ,но това е малък проблем ,ще стане и по тромава при ускорение .Те и сегашните са по голям диаметър от заводско предписаните та конете почват да се губят! Ще търся варианти!
Отговори

ДИДО24 снимка ДИДО24 05 август 2018 - 19:25

 benzy, на 03 август 2018 - 14:58, каза:

Колега, преди да тръгнеш да правиш сложни и скъпи упражнения качи се на една що годе запазена Вектра да видиш как вози и да сравниш. Както и Жоро ти е казал, голяма кола е, но вози стегнато. Сравни, за да не се окаже, че правиш упражнението за алилуята...

Още повече, експлоатирал съм комби доста зверски пренесло е 2 къщи и какво ли още не, прижините не дават признаци на умора, много малко евероятно е от тях да ти е проблема. По скоро опитай с 15 джанти на 65. След като си бил с 215ки най-близкото на 15 цола е 205ца на 65. Е може да не ти изглежда добре и да загуби стойка, но допълнителния борд ще ти даде мекотата, която търсиш.


14 години бях собственик на Вектра А там окачването е супер.4-години карах служебна Зафира там задницата празна пак подрусва.Пасат 6-ца служебен нов от магазина и той стегнатичко возеше ,ама явно Вектра Ц не е предвидена да се кара по варненските улици!!!
Отговори

benzy снимка benzy 05 август 2018 - 19:46

Абе аз и от окачването на Вектра А не съм очарован, пак ми е стегнато... а по правило всяко следващо поколение е с по-стегнато и спортно окачване и определено няма кола правена за БГ пътищата :biggrin:
Отговори

ДИДО24 снимка ДИДО24 06 август 2018 - 08:02

 benzy, на 05 август 2018 - 19:46, каза:

Абе аз и от окачването на Вектра А не съм очарован, пак ми е стегнато... а по правило всяко следващо поколение е с по-стегнато и спортно окачване и определено няма кола правена за БГ пътищата :biggrin:

Направих си труда да се поровя в каталога за части.За пружините освен нормални ,за лоши пътища,спортни се има в предвид дали ще има теглич ,дали ще е комби ,дали ще е с дизелов мотор или автоматична кутия и всичко е според вин номера.Задните ми пружини са с променливо сечение ,но има такива и с един размер сечението.Моята вектра се води елеганс ,но във времето не е ясно дали не са чупени пружини и подменяни .Това ми беше и основната мисъл като отворих темата.От вектра до вектра има разлика и трудно да намеря еталон.
Отговори

benzy снимка benzy 06 август 2018 - 08:10

Ами успех, дано подмяната да ти реши проблема.
Ако не, знаеш - гума с висок борд и си готов :icon_wink2:
Отговори

ufer снимка ufer 06 август 2018 - 08:32

Жоро, ако само това са размерите, наистина няма много голям избор - само с 65 би могло да има малък ефект. А пък за серия 80, Здравко, просто се шегувах, тя става за олдтаймери, но също може и за зимни гуми. То е ясно, че визията е, да кажем, "класическа", но момчето пише, че търси комфорт. Не съм я препоръчвал, а само изброил заедно с останалите като хипотетичен вариант. А той почти винаги е за сметка на визията. :icon_razz2: Комбинациите с пружини и амортисьори също помага, но няма гаранция. При всяко положение трябват пари и търпение. Става и с много приятели. Имам 10-ина години съвместна работа с ТЮФ в Германия. С известни изключения там се правят всякакви гимнастики. Ако се интересувате как на практика немските колеги изпробват промяната в размерите на гуми и джанти, бих могъл в един следващ пост да опиша картинката...
Отговори

ДИДО24 снимка ДИДО24 06 август 2018 - 12:56

[quote name='ufer' timestamp='1533537126' post='1285123']
Жоро, ако само това са размерите, наистина няма много голям избор - само с 65 би могло да има малък ефект. А пък за серия 80, Здравко, просто се шегувах, тя става за олдтаймери, но също може и за зимни гуми. То е ясно, че визията е, да кажем, "класическа", но момчето пише, че търси комфорт. Не съм я препоръчвал, а само изброил заедно с останалите като хипотетичен вариант. А той почти винаги е за сметка на визията. :icon_razz2: Комбинациите с пружини и амортисьори също помага, но няма гаранция. При всяко положение трябват пари и търпение. Става и с много приятели. Имам 10-ина години съвместна работа с ТЮФ в Германия. С известни изключения там се правят всякакви гимнастики. Ако се интересувате как на практика немските колеги изпробват промяната в размерите на гуми и джанти, бих могъл в един следващ пост да опиша картинката...
[/quo

Разбира се ,че ме интересува.Но на предните пружини като беше в сервиза забелязах фабрична маркировка SW.Като ровичках за размера на пружините в техническите им данни освен диаметри на някой беше отбелязано под "параметър" буквена комбинация примерно СС-СL др.Срещнах и буквената комбинация забелязана от мен.Та въпроса откъде да взема инфо. за тоя буквен параметър ,може той да ме насочи към правилните пружини.
Отговори

Жоро снимка Жоро 06 август 2018 - 15:53

ufer, така пише в книжката...
Отговори

ufer снимка ufer 07 август 2018 - 14:28

Вярвам, че така пише в книжката. Но искам да споделя как немците решават подобни проблеми. Дълги години деляхме с ТЮФ в Югозападна Германия едно хале и де факто работехме съвместно и си помагахме. Те имаха право след технически преглед да вписват в талона и размери на джанти и гуми, които иначе не фигурират в стандартната документация. Отделно си имаха отделни инструкции по модели коли, какви размери биха могли да се приложат. Клиентът, който търси промяна, идва първо при тях да се консултира. Те му препоръчват няколко нови размера, които според техните норми биха свършили работа. После клиентът идва при нас (специализиран сервиз), консултира се с нас и заявява желаните комбинации. След като получим джантите и гумите, го уведомяваме и той си прави термин при ТЮФ. На посочения ден идва при нас и правим монтажа, след което отива в съседното хале при ТЮФ. Сега идва най-интересното! След техническия преглед специалистът от ТЮФ изкарва колата на една площадка с диаметър около 20-30 м и моли нас, колегите му, при отворен заден капак да седнем 2-3 по-тежички мъже и той започва да върти кръгове наляво и надясно със съответния краен волан при това със сериозно ускорение. За тях най-важното беше на практика да няма никакво триене на гумите в калниците или по окачването при резки завои и натоварвания. Ако няма триене (той го усеща вътре в колата) с това тестът приключва и съответните размери се нанасят в талона. Това е особено важно за застрахователите, защото, ако нещо не е нанесено, при катастрофа става жестоко... Ако има триене, тогава специалистът може да препоръча раздуване на калниците и други подобни методи, ако клиентът много държи на желаната комбинация. Обикновено тя е от по-малки и по-тесни към по-големи и по-широки джанти и гуми. С две думи "спорт и визия"... Случвало се е да монтираме по няколко комплекта на ден на една кола, както и да повтаряме монтажите след раздуване на калниците. На всичкото отгоре фабриката на най-известната марка джанти - BBS, беше на 10 км от нас и съответно имаше поне веднъж месечно някое Порше, Мерцедес, БМВ, Ауди и т.н. за сериозна промяна в окачването, джантите, гумите, както и съответното регулиране на сходимостта. При някои по-сериозни изпълнения се е налагало дори да се излезе малко от зададените ъгли, за да се постигне правилната комбинация, обикновено след няколко регулировки и проби дори на магистралата, която беше на 30 км от нас. Добре, че това се случваше рядко. Общо взето немците са дисциплинирани и по принцип се доверяват на данните на производителите. Но има и луди глави, като навсякъде, защото гъделът да постигнеш нещо по отношение на визия, поведение или експеримент е много голям. Та колегата, който търси комфорт, трябва да се въоръжи с много търпение и евентуално с някой и друг лев. В случая при него е обратното - от широки към тесни и високи гуми, ако реши все пак да експериментира, защото няма голяма гаранция кой вариант ще бъде успешен...
Мнението беше редактирано от ufer: 07 август 2018 - 14:32
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg