Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Astra G - Клапан на парното за въртене на въздуха в купето

Silver снимка Silver 27 май 2007 - 00:17

 Jorobg, на May 24 2007, 10:39 AM, каза:

Не ми работи вътрешната циркулация за въздух или поне така си мисля, защото не виждам никаква промяна в шума на излизащия въздух, нито се усеща някакво превключване. Съмнявам се, че е останало в затворено положение, защото стъклата много се потят. Ако има някой представа какво може да е, как се оправя или място(в София), където могат да го оправят нека да драсне някой ред....

Безавариен път и VOLUME-то на MAX

Преди да разглобяваш,провери в какво положение ти е ключа за обдухване(стъкла,крака,лице...)
На Вектра Б циркулацията работи на всички положения с изключение на "стъкла",което може да заблуди,че не работи...На Астрата вероятно е същото.
Отговори

ГостJorobg_* 30 май 2007 - 11:41

Вчера свалях таблото и установих, че клапата работи когато си поиска. Оставих я в отворено положение (т.е. приток на външен въздух) и с това мисля да прключа... А ако се наложи все пак да я затворя ще го направя без да свалям жабката. Отдолу и отзад на жабката има пролука, през която се стига до въпросното моторче и клапата. Това най-вероятно е "детска" болест, защото както разбирам от форума много собственици на Астра Г се оплакват...

Безавариен път и VOLUME-то на MAX
Отговори

VectraB снимка VectraB 30 май 2007 - 12:56

Обединих новата тема със старата. Мисля че така е по-добре.
И колеги моля Ползвайте Търсачката и пишете в съществуващите вече теми !
Отговори

geniy снимка geniy 28 юни 2007 - 20:20

А някой има ли схема как се сваля моторчето от клапата / или целия механизъм / ?Искам да го махна от там и навън да се опитам да го пораздвижа.
Отговори

lini снимка lini 13 август 2007 - 21:16

Попаднах на тази тема от търсачката...

Имам гаден проблем с това моторче, което отваря и затваря клапата (Астра Г, 98г). Днес свалих жабката, за да погледна какво е положението - когато запаля двигателя, моторчето се върти постоянно. Посоката му се сменя като натисна копчето за циркулация. Проблема е, че клапата не стои на едно място (само отворена или само затворена), ами постоянно се мести нагоре надолу. Получава се гаден шум на всеки 1-2 сек, който се засилва като се усили и вентилатора. Шума е видимо по-слаб когато включа циркулация само в купето и силен когато трябва да вкарва въздух отвън.

Лесно ли ще се оправи този проблем и какво точно трябва да се смени? Моторчето трябва ли да се върти постоянно или не? Мерси предварително за информацията.
Отговори

bat_jorko снимка bat_jorko 13 август 2007 - 22:58

 lini, на Aug 13 2007, 10:16 PM, каза:

Попаднах на тази тема от търсачката...

Имам гаден проблем с това моторче, което отваря и затваря клапата (Астра Г, 98г). Днес свалих жабката, за да погледна какво е положението - когато запаля двигателя, моторчето се върти постоянно. Посоката му се сменя като натисна копчето за циркулация. Проблема е, че клапата не стои на едно място (само отворена или само затворена), ами постоянно се мести нагоре надолу. Получава се гаден шум на всеки 1-2 сек, който се засилва като се усили и вентилатора. Шума е видимо по-слаб когато включа циркулация само в купето и силен когато трябва да вкарва въздух отвън.

Лесно ли ще се оправи този проблем и какво точно трябва да се смени? Моторчето трябва ли да се върти постоянно или не? Мерси предварително за информацията.


Аз на мойто моторче след като фиксирах клапата "отворена" му извадих буксата и го оставих така.

 Silver, на May 27 2007, 01:17 AM, каза:

 Jorobg, на May 24 2007, 10:39 AM, каза:

Не ми работи вътрешната циркулация за въздух или поне така си мисля, защото не виждам никаква промяна в шума на излизащия въздух, нито се усеща някакво превключване. Съмнявам се, че е останало в затворено положение, защото стъклата много се потят. Ако има някой представа какво може да е, как се оправя или място(в София), където могат да го оправят нека да драсне някой ред....

Безавариен път и VOLUME-то на MAX

Преди да разглобяваш,провери в какво положение ти е ключа за обдухване(стъкла,крака,лице...)
На Вектра Б циркулацията работи на всички положения с изключение на "стъкла",което може да заблуди,че не работи...На Астрата вероятно е същото.


Да, така е (Астра Г).
Отговори

thunder & steel снимка thunder & steel 20 ноември 2007 - 16:14

 bat_jorko, на Dec 11 2006, 01:45 PM, каза:

tosho_dobrev, на Dec 11 2006, 12:23 AM, каза:

gspg, на Dec 10 2006, 11:15 PM, каза:

мисля че се командва с вакуум, прегледай маркучлетата
 

a тази клапа под жабката до вентилатора за парното ли се намира или е някъде другаде?
 



Като извадиш жабката гледаш напред и леко вдясно. Има нещо като кутия с объл капак - с формата на част от сфера. Когато капака е отворен - тогава въздуха ти върти само в купето.

Като извадиш жабката, даваш на контакт, и почваш да работиш с копчето за циркулацията. Моторчето е зад кутията и отваря/затваря капака с лостче. Ако не ти реагира на положението на бутона - добре дошъл в клуба. Причината е блокирали пластмасови зъбни колела от серво механизма на моторчето. Говорих с майстора от Булвария - оправяне няма. Ново струва 150 лв.

Все пак имаш шанс, поне аз така се справих - натискаш и отпускаш бутона и например с обратното на отверката почукваш по корпуса на моторчето. Все в един момент ще се раздвижи и ще ЗАТВОРИ клапата, т.е. ще видиш облия капак спуснат.

Ако след като махнеш жабката капака си е спуснат (кутията "затворена"), то проблема не е от рециркулацията.

Дано успях да обясня. :unsure:

И още - Вектрата е с ваккум, Астрата е със серво механизъм.



 bat_jorko, на Aug 13 2007, 10:58 PM, каза:

 lini, на Aug 13 2007, 10:16 PM, каза:

Попаднах на тази тема от търсачката...

Имам гаден проблем с това моторче, което отваря и затваря клапата (Астра Г, 98г). Днес свалих жабката, за да погледна какво е положението - когато запаля двигателя, моторчето се върти постоянно. Посоката му се сменя като натисна копчето за циркулация. Проблема е, че клапата не стои на едно място (само отворена или само затворена), ами постоянно се мести нагоре надолу. Получава се гаден шум на всеки 1-2 сек, който се засилва като се усили и вентилатора. Шума е видимо по-слаб когато включа циркулация само в купето и силен когато трябва да вкарва въздух отвън.

Лесно ли ще се оправи този проблем и какво точно трябва да се смени? Моторчето трябва ли да се върти постоянно или не? Мерси предварително за информацията.


Аз на мойто моторче след като фиксирах клапата "отворена" му извадих буксата и го оставих така.





Аз ли не разбрах,но в единия пост си писал ,че е по добре да е затворена клапата а във втория пишеш,че твойта си я оставил отворена

За да не се запотяват стъклата на Астра G Отворена или Затворена трябва да е тази клапа?
Отговори

hudson снимка hudson 20 ноември 2007 - 20:35

 thunder & steel, на Nov 20 2007, 05:14 PM, каза:

Аз ли не разбрах,но в единия пост си писал ,че е по добре да е затворена клапата а във втория пишеш,че твойта си я оставил отворена

За да не се запотяват стъклата на Астра G Отворена или Затворена трябва да е тази клапа?


Оворена колега - да вкарва въздух отвън.
Отговори

thunder & steel снимка thunder & steel 20 ноември 2007 - 21:49

 hudson, на Nov 20 2007, 08:35 PM, каза:

 thunder & steel, на Nov 20 2007, 05:14 PM, каза:

Аз ли не разбрах,но в единия пост си писал ,че е по добре да е затворена клапата а във втория пишеш,че твойта си я оставил отворена

За да не се запотяват стъклата на Астра G Отворена или Затворена трябва да е тази клапа?


Оворена колега - да вкарва въздух отвън.


Е как отворена да миришеш газовете на колите?
Горе долу сванах утре вдругиден ще пробвам,че нямам време тия дни и ще споделя

п.п.цитат rhg_73 :
"клапата да е затворена .тоест тя се подига нагоре и надолу от механизма и трябва да е надолу за да не се изпотяват стъклата и да влиза въздух от вън! така разбрах

самата клапа да е на долу затворена ,по посока на самия вентилатор.за да влиза свеж примесен с изгорели газове въздух."
Отговори

Luda Gamera снимка Luda Gamera 18 май 2008 - 23:29

Колеги в момента имам същия проблем с прословутото моторче на клапата за циркулация на въздуха в купето.Все още на знам как ще реша проблема,но си мисля че е добре да работи тази клапа.Не е приятно да караш след някоя "масларка"и да не можеш да спреш притока отвън.И обратното,хубаво е да има начин да помогнеш на парното или климатика да климатизират въздуха в купето като прекъснеш притока на външен.Аз съм свалил моторчето,тествах го в това положение и стигнах ди извода че има проблем със зъбните колела в редуктора,на моменти затягат.Моторчето се сваля малко терсене,с три винта е,на са на трудно място от дясно на корпуса на вентилатора на парното.Ако някой има идея как може да тръгне нормално кляпата без приказки за 75 или 150 лв.да пише.Благодаря предварително.Колата е Астра Х14ХЕ 98г.
Отговори

flikera снимка flikera 16 март 2009 - 16:41

Съжалявам че пиша в толкова стара тема, но имам същия проблем и това е единственото, което намерих.

Та въпроса ми е , ако оставя клапана да вкарва въздух само отвън няма ли да спра по този начин действието на климатика? Няма ли да стане супер неефикасен?
Същото и за парното.

Благодаря


P.S. Изглежда пластината която свръзва моторчето на клапана и и самия клапан е счупено...
Мнението беше редактирано от flikera: 16 март 2009 - 17:09
Отговори

bat_jorko снимка bat_jorko 16 март 2009 - 17:38

 flikera, на 16 Mar 2009, 04:41 PM, каза:

Съжалявам че пиша в толкова стара тема, но имам същия проблем и това е единственото, което намерих.

Та въпроса ми е , ако оставя клапана да вкарва въздух само отвън няма ли да спра по този начин действието на климатика? Няма ли да стане супер неефикасен?
Същото и за парното.

Благодаря


P.S. Изглежда пластината която свръзва моторчето на клапана и и самия клапан е счупено...


Привет колега, опасенията ти за намаляне ефективността на климатик/парно са неоснователни. Със и без циркулация разликата е незабележима.
Аз имам пластинката, пиши ми на Л.С. да се разберем как да минеш да ти я дам. Става дума за София.
Отговори

Merric снимка Merric 04 юни 2009 - 17:40

Здравейте колеги
Значи проблемът ми е следният, клапата която се отваря и затваря за да върти въздухът вътре в купето и да смуче отвън неработи!!!!
Как мога да го оправя? Моторчето ли е заминало или !?
благодаря предварително !
Отговори

emamata снимка emamata 04 юни 2009 - 17:53

Ми да ти кажа там немеца е постъпил даста глупаво(е според мен).
Моторчето получава захранване още като подадеш контакт и стои под напрежение постоянно,в положение което ти му оказваш чрез бутона(да пуска вуздух от вън или да върти този от вътре).
Та ако като подадеш контакт и чуваш мотерчето да върти имаш проблем с клапата(обикновенно превърта в остта,моята е така)или с червяка(намира се между моторчето и клапата),ако не го чуваш да върти може би имаш ел. проблем или самото моторче нещо...
Ми това от мен.
дано съм бил полезен.Успех....
Отговори

Cavalera снимка Cavalera 09 юли 2009 - 21:46

Колеги ,а на ЗАФИРА А по същият начин ли работи?Това копче почти не съм го ползвал и онзи ден го пуснаш и никакъв ефект-никаква промяна на струята на въздуха.А за моя радост стъклата не се запотяват повече от обикновенно, или не е нормално да се запотяват?Страхотно тъпа работа не са ли могли да измислят нещо по-просто и геноално.
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 10 юли 2009 - 06:41

мисля че зафирата е изпълнена точно като астрата, но нека някой колега който има опит в това да каже
Отговори

dulo снимка dulo 11 юли 2009 - 17:28

В четвъртък в една морга в Пловдив ми казаха за същото моторче с кутийката и рамото 60 лева. Видя ми се много. А и както писах в една друга тема си побългарих отварянето и затварянето на клапата. Сваляте моторчето или само откачате рамото отварящо клапата от тялото (кутийката), след това към рамото привързвате по някакъв начин твърдо и дълго тяло. Аз използвах рамо от чистачка (зъбчетата заключиха около лостчето). Подбирате си подходящата дължина (лостът стърчки доли в ляво под жабката, има си отвор, не се пробива) и с лоста отваряте и затваряте клапата. Минус - не става в движение, т.к, не можете да се наведете под жабката, т.е. зад някой камион ще дишам изгорели газове. Плюс - не иска пари и дори да се повреди е лесно ремонтируемо.
Отговори

Cavalera снимка Cavalera 13 юли 2009 - 21:31

Здравейте , както писах по-горе и моятаклапа нв рабитеше и в съботният ден я свалих.(никак не е трудно),разглобих машинката и се оказа ,че проблема не е в зъбните колела както имаше твърдения.За моя радост имам приятел авто ел.техник на когото я дадох за ремонт, и на следващият ден имах работеща машинка.Монтирах я и сега е доста по-приятно когато си зад някой канион или кола с газова уредба. :newsm05_41:
Ако някой се интересува от то зо технок се намира в София и се казва Ники ,а това е тел. му 0888/883828


Дано и на Вас успе да помогне.
Отговори

bgstan снимка bgstan 01 февруари 2010 - 09:30

Трябва и аз да пробвам . Последно след като прочетох темата за лампичките на таблото си ги смених без проблем. Дано и с парното да имам късмет.
Отговори

Владо Русе снимка Владо Русе 01 февруари 2010 - 10:44

 Jorobg, на 30 May 2007, 11:41, каза:

Вчера свалях таблото и установих, че клапата работи когато си поиска. Оставих я в отворено положение (т.е. приток на външен въздух) и с това мисля да прключа... А ако се наложи все пак да я затворя ще го направя без да свалям жабката. Отдолу и отзад на жабката има пролука, през която се стига до въпросното моторче и клапата. Това най-вероятно е "детска" болест, защото както разбирам от форума много собственици на Астра Г се оплакват...

Безавариен път и VOLUME-то на MAX


Имах същия проблем с моята астра. Проблема се оказа, че е от моторчето дето движи клапата. Свалих механизма, за ново такова ми искаха 90 лева, което ми се стори адски много за едно ел двигателче и 3 зъбни колелца. За щастие от ремонта на парното ми (връзката която е към малкоя радиатор в купето), конекторите бяха под буква Н и този преход, дето е между двете тръби се контрулираше от втътката в купето за "топло-студено" с помощта на ел механизъм. Проблема ми беше там в зъбните колела, и като пусна примерно на струдено се чуваше тракане. Махнахме този преход, тоест направихме така, че радиатора постоянно да минава вода/антифриз през него и ми остана двигателчето :)

Като цяло хартиса двигателчето, което почти идеално пасва на мястото на това за клапата дето обръша въздуха :)
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg