Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Z16XER, Z18XER - Екотек с променливо газоразпределение

Shturkov снимка Shturkov 06 август 2016 - 09:39

Здравейте Колеги, имам един въпрос относно електромагнитните клапани, понеже имам омасляване точно около тях и искам да отстраня проблема. Каква реално е процедурата, дали трябва да се сменят самите клапани или може само да се махнат филтриращите елементи, както е обсъждано на няколко пъти в темата. За момента единственият проблем, на който съм обърнал внимание е сутрин при запалването около 2-3 секунди оборите играят и след това се нормализират (нямам идея дали е от тях), другото което е, ако потегля веднага, на ниски оборите колата леко прекъсва - но това е за не повече от 3-4 минути. Автомобилът е на газ и след сутрешното палене, нямам никакви проблеми цял ден, дори като я запаля отново чак след работа към 17:30.

п.с. Тези клапани ако някой ги е сменял, може ли да каже колко струват горе долу.
Мнението беше редактирано от Shturkov: 06 август 2016 - 09:44
Отговори

Petar Dimitrov снимка Petar Dimitrov 12 август 2016 - 22:16

Здравейте колеги, след успешна "трансплантация" Z16XER заменен с A16XER, постоянно вдига грешка - "P0011-66 intaкe camshaft phasing mechanical referense position range/performanse". По отношение на механика, точки, зацепване, сила на затягане спазил съм всички правила на производителя, цедките на електромагнитните клапани са по "красиви" от нови, ливсват всякакви симтоми на потропване, похлопване от дефазаторите на разпределителни валове. И въпреки това продължава да ми трови живота гадината мръсна ;). Моля дайте идеи, Благодаря предварително.
п.с. автомобилчето: Астра Н 2007 евро-4, новият двигател 2012 евро-5
Мнението беше редактирано от Petar Dimitrov: 12 август 2016 - 22:28
Отговори

Dechkko снимка Dechkko 13 август 2016 - 09:13

 Petar Dimitrov, на 12 август 2016 - 22:16, каза:

Здравейте колеги, след успешна "трансплантация" Z16XER заменен с A16XER, постоянно вдига грешка - "P0011-66 intaкe camshaft phasing mechanical referense position range/performanse". По отношение на механика, точки, зацепване, сила на затягане спазил съм всички правила на производителя, цедките на електромагнитните клапани са по "красиви" от нови, ливсват всякакви симтоми на потропване, похлопване от дефазаторите на разпределителни валове. И въпреки това продължава да ми трови живота гадината мръсна ;). Моля дайте идеи, Благодаря предварително.
п.с. автомобилчето: Астра Н 2007 евро-4, новият двигател 2012 евро-5



Ехееее, колега сега и ако кажеш защо ти беше нужна тая трансплантация :) Едва ли само защото милееш за околната среда.
Отговори

Petar Dimitrov снимка Petar Dimitrov 13 август 2016 - 21:38

 Dechkko, на 13 август 2016 - 09:13, каза:

Ехееее, колега сега и ако кажеш защо ти беше нужна тая трансплантация :) Едва ли само защото милееш за околната среда.


Ееее колега, опазването на околната среда би следвало да е приоритет на всеки един от нас, все пак нашите деца ще дишат гадостите които, ние изстрелваме през изпускателните системи на автомобилите си.
Иначе конкретната причина - 190 000 км изминати с LPG (което още повече предпазва етера от замърсявания)е, води и до нормалните поражения върху цилиндрова глава и клапани чак липсваха парчета с размер 0.5 мм от клапаните. Финансовото изражение на проблема - излезе ми по евтино да подменя ДВГ, отколкото да правя ревизия на цилиндрова глава клапани шмигелене ъглошлайфи и тнтк.
Отговори

axander снимка axander 15 август 2016 - 14:02

Аз да попитам понеже скоро смених двигателя и в момента състоянието му е много добро дали трябва да махна тези филтриращи еленти на Електромагнитните клапани и не e ли проблем за двигателя ако е без тях или по-скоро би се появил ако остане с тях?
Мнението беше редактирано от axander: 15 август 2016 - 14:06
Отговори

Geoplan снимка Geoplan 29 август 2016 - 14:04

Здравейте колеги,
Чета при руснаците, че тракането на фазорегулиращата система идва не толковва от материалите, тоест дори да се заменят запчатите колелета с нови то въпрос на време е отново да да започне обезмасляване и да се получат луфтове, тракане и т.н. , та всичко идвало от маслените магистрали и маслените датчици. Та въпросът ми е някой занимавал ли се е с тия датчици как се свалят, промиват и въобще по маслената система като цяло? Като оставим настрана магнитните клапани, там нещата доло горе са ясни.

Ако на някой му се чете:
http://myzafira.ru/f...=6189&start=800 пост №805
https://www.drive2.r...page=0#comments
Мнението беше редактирано от Geoplan: 29 август 2016 - 14:10
Отговори

Dechkko снимка Dechkko 16 септември 2016 - 15:45

Колеги с какво масло карате XER-вете :) Аз вече два пъти сменям и слагам GM 5w30 и не бих казал, че имам оплаквания. Но чета, че доста хора плюят по GM, но никой не казва какво си е изпатил. Сега се чуда дали да инвестирам в нещо такова: https://maxcar.bg/av...hl-xtc-5w-30-5l или би било излишно?
Отговори

Dimov снимка Dimov 16 септември 2016 - 16:26

Аз слагам само 5w30 GM в официален сервиз, предишният собственик също. Колата е на почти 200 000км. Между смените не съм доливал и грам до сега. Сменям го на ~ 12 - 13000. И аз съм се чудил дали да не пробвам с нещо друго, но не знам дали има смисъл.
Отговори

divia снимка divia 18 септември 2016 - 16:17

5w40 Motul или Bardahl. С GM 5w30 след 7000 км ваноса започна да притраква леко. Колата е на 185 000 км. Сменям на 10 000 км, заминава по 400-500 грама за тия километри.
Отговори

Dechkko снимка Dechkko 19 септември 2016 - 09:04

Аз поръчах Bardahl 5w30, дано си заслужава. До сега карах само с GM и не съм долял и грам. Четох, че при някои след смяна на GM с Мотул, мотора дори е заработил по тихо.
Отговори

Geoplan снимка Geoplan 27 септември 2016 - 10:21

Здравейте колеги,

Тия дни като позастудя сутрин, забелязвам следния проблем при педал на съединител. Когато запаля за първи път за деня, когато отпускам педала на съединителя при смяна на скоростите се чува едно прещракване/претракване/прескачане и така си загравя и чак когато стигне 95 градуса намалява и в последствие като загрее като, че ли изчезва. След това тръгвайки си от работа след като е престояла цял ден - проблем такъв няма. Това го прави от три четири дни, тоест откакто сутрин е към 7-10 градуса навън. Преди месец обезвъздушавах системата, като обезвъдуших съединителя отдолу нагоре. Възможно ли е от това да има такъв проблем - въпреки че това е само сутрин на студен двигател и няма много логика
. Някой минавал ли е през такива проблеми?
Мнението беше редактирано от Geoplan: 27 септември 2016 - 19:55
Отговори

Geoplan снимка Geoplan 30 ноември 2016 - 17:38

 potrebitel_FX, на 30 ноември 2016 - 09:06, каза:

Здравейте Колеги,

Предстои ми закупуване на бензинова Зафира с Z18XER , като имам набелязани няколко автомобила, които ще гледам следващата седмица. Може ли да ме насочите , какво по-конкретно мога да гледам на този мотор при огледите. Колите които съм набелязал са без газови уредби , като идеята ми е аз да си сложа ГИ, първо за да знам кога и какво съм сложил и с надеждата този двигател да има достатъчно останал ресурс , да ме издържи още някоя година без да го разбутвам по-сериозно.


Здравей колега,

Общо взето питаш същото което аз исках да зная преди да купя Опела. Аз съм с Z16XER но общо взето няма разлика. При тея двигатели ако прочетеш тук и малко по другите форуми най вече руските /според мен те са най актуални и изчерпателни, особенно за 1,8 мотор/ ще видиш, че тоя мотор не търпи особенно газ. Доло горе на 15 000 - 20 000 км., го дават като пробег преди да отваряш за прегорели клапани. Иначе най големия проблем при тия мотори е променливото газоразпределение, което си е пара ако трябва да се оправя. Но тъй като е обширна тема трябва си прочетеш нещата. Ето някой сайтове за инфо http://astraclub.ru/...%B8%D0%B5%D0%BC, http://myzafira.ru/f...php?f=61&t=6189, https://www.drive2.ru/l/1965797/.Малко е обемиста информацията но бързо става ясно къде какво и как. Иначе всичко друго си е като при другите коли ... консумативи и добра подръжка.
Отговори

danel снимка danel 06 февруари 2017 - 21:38

 londrev, на 27 август 2014 - 13:06, каза:

Колеги не се чудете за цетките колко по на време толко по добре. Аз сам ги мхнал и на двата селеноида още на 35к по препорька на един колега от форома DJ SIMO BOY. И досега 72к никакав проблем. Слгаите новиа абдеит на софтуеара колта ства много приатна за каране.Навреме сменивите свештите да нимате проблем бобината.Аз сьм доволен от клата и като рзход добре сравнениа други марки има доста по зле.


Здравейте колеги.Днес махнах цедките на астраj А16XER.Майстора/доста добър и фен на хонда ви тек/ каза... на твоя отговорност, на хонди по на двайсет години не махам ти решаваш. Махна страничните без предната. Съществена промяна не намирам. Колата е на 76000к и работи добре на газ и на бензин.Трябва ли да се притеснявам от неговите думи че могат да се скапят дефазьорите.Колата се кара на репсол 5w30.
Отговори

Dechkko снимка Dechkko 08 февруари 2017 - 11:56

Аз карам повече от 20к без цедките и нямам проблеми, но има колеги с доста повече навъртяни километри. Относно маслото този Репсол има ли спецификация GM dexos 2 ? Аз лично карам с Bardahl, бил съм и с GM но не съм доволен. Много колеги хвалят също и Motul.
Отговори

lifesaver снимка lifesaver 08 февруари 2017 - 15:17

Не разбрах за цедките, само страничните ли се махат(оранжевите) или всички(предните черни)?
Отговори

Dechkko снимка Dechkko 08 февруари 2017 - 16:40

Само страничните, оранжевите.
Отговори

lifesaver снимка lifesaver 08 февруари 2017 - 17:43

Как да разбера коя е последната версия на софтуера, защото от София Ауто ми искат едни 46лв да ми закачат колата , за да видят коя е и ако трябва да се ъпдейтне ми искат още 36лв и има ли вариант сам да си ъпдейтна софт-а.
Отговори

Dechkko снимка Dechkko 09 февруари 2017 - 14:55

 lifesaver, на 08 февруари 2017 - 17:43, каза:

Как да разбера коя е последната версия на софтуера, защото от София Ауто ми искат едни 46лв да ми закачат колата , за да видят коя е и ако трябва да се ъпдейтне ми искат още 36лв и има ли вариант сам да си ъпдейтна софт-а.


и аз имах тази дилема, но така и не успях сам да проверя версията. Ходих в София Ауто на Ботевградско и там за 14 лв. ми казаха, че съм с последната версия. Това беше Април 2016та. Малко ми е странно, че ти искат толкова пари, обясни им че не искаш диагностика, а само проверка на софтуера.

ПС: оправи си кода на мотора, би трябвало да е Z16XER, а не Х16ХЕR
Мнението беше редактирано от Dechkko: 09 февруари 2017 - 14:59
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 09 февруари 2017 - 15:17

На дисплея трябва да можеш да го видиш в зависимост от това какъв дисплей имаш. Аз съм с БИД и ми показва.
Отговори

lifesaver снимка lifesaver 09 февруари 2017 - 15:28

С TID съм , но като вляза в скритото меню ми излизат някакви версии. Не знам коя да гледам.

ПП: @ Dechkko , https://www.drive2.ru/r/opel/1003881/
Мнението беше редактирано от lifesaver: 09 февруари 2017 - 15:30
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg