Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Astra F, X16SZ - Шпонка колянов вал

MladOpelist снимка MladOpelist 27 април 2014 - 21:33

Здравейте колеги,

Днес карайки си колата зауби мощност и после угасна. Оказа се, че ми се е развил болта на шайбата на кол.вал. Естетвено шайбата на обсл. ремък е превъртяла и е замазала външната шпонка. Дотук нищо ново - въпросът е защо - преди няколко месеца сменях колелото на к.вал и ремъчната шайба и стегнах болта с 14кг/м /мислех че е достатъчно/. Свалих шайбата и колелото и там нова греда - каналът на к.вал е тръгнал да се разбива - вторият ми въпрос е това има ли лек /нямам впредвид нов вал / луфта не е мн.голям, но колелото мърда и ръба на канала е подбит? Колата се кара малко по-динамично, но не вярвам това да е причината.

Благодаря предварително.
Мнението беше редактирано от MladOpelist: 15 декември 2014 - 12:01
Отговори

kalin09 снимка kalin09 28 април 2014 - 07:10

Това е поредния случай-може да се приеме като дефект на модела.
Взимаш нов болт,осигурител за резби от най-якия и стягане по книжка.
Ако не помогне мотора долу и друг колянов вал...
Отговори

MladOpelist снимка MladOpelist 28 април 2014 - 20:23

Днес взех поредното "ново" ангр. колело, бих му два чопа от опашки на бургия към ремъчната шайба на обсл. ремък и стана "бетон". Взех нов болт, намазах м/у колелото и вала с осигурител за резби /за мое успокоение - предполагам, че няма да помогне срещу разбития шпонков канал /, намазах резбата със същия около 1.5см. /ползвах осигурител добавящ около 15-20Нм-такъв имах/стегнах на 16кг, но честно казано не мисля че ще издържи.

По книга дават болта да се стегне до 9.5кг след това на 45градуса + още 15.Може ли някой да каже д/г на какво усилие се равнява това?
Мнението беше редактирано от MladOpelist: 28 април 2014 - 20:26
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg