Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

клапа за циркулация на въздуха в купето

vader11 снимка vader11 13 юли 2005 - 13:16

здравейте, имам следния проблем от няколко дена не ми работи клапата за рециркулация на въздуха в купето и ми се запотява предното стъкло, което е много неприятно и непрекъснато трябва да пускам климата за да си реша проблема. въпросът ми е как мога да си я оправя сам или на какъв майстор да отида за да я види. аз съм от варна а колата е вектра Б. благодаря предварително за помощта.
Отговори

Silver снимка Silver 14 юли 2005 - 01:40

vader11, на Jul 13 2005, 01:16 PM, каза:

здравейте, имам следния проблем от няколко дена не ми работи клапата за рециркулация на въздуха в купето и ми се запотява предното стъкло, което е много неприятно и непрекъснато трябва да пускам климата за да си реша проблема. въпросът ми е как мога да си я оправя сам или на какъв майстор да отида за да я види. аз съм от варна а колата е вектра Б. благодаря предварително за помощта.

Колега и аз съм с Вектра Б.Щях да пускам подобна тема,но видях твоята,та да питам и аз.Надявам се говориш за клапата,която спира външния въздух и циркулира само вътре в купето.
Откакто я купих подозирам,че не работи тая клапа(като минавам през пушек и натисна бутона,ми мирише си).Когато на контакт натисна бутона нищо не се чува(мисля,че трябва да се чуе щракане).Така ли е?
Та въпроса ми е:Как разбра че не работи(при теб е работела)
А къде е клапата и как се стига до нея?-нека друг да отговори.
Отговори

vader11 снимка vader11 14 юли 2005 - 06:53

при мене наистина работеше и когато дам на контакт се чуваше как се затваря клапата. днес ще ходя в сервиза на опел да ми я опрявят- имало едно електромоторче което е сдало багажа дано да е само това, че ми писна от тази електоника все нещо ми говори вектрата. до електроморчето се стигало през жабката. да видим днес цпециалистите какво ще направят и ще пиша пак.
Отговори

VectraB снимка VectraB 14 юли 2005 - 12:33

:thu: vader11 изчакай за малко с ходенето в сервиза. Може и да нямаш сериозен проблем. Имам нещо в предвид и когато го проверя ще го напиша, най късно до утре. Не бързай да си даваш парите. :thu:
Отговори

Silver снимка Silver 14 юли 2005 - 23:38

vader11, на Jul 14 2005, 06:53 AM, каза:

при мене наистина работеше и когато дам на контакт се чуваше как се затваря клапата. днес ще ходя в сервиза на опел да ми я опрявят- имало едно електромоторче което е сдало багажа дано да е само това, че ми писна от тази електоника все нещо ми говори вектрата. до електроморчето се стигало през жабката. да видим днес цпециалистите какво ще направят и ще пиша пак.

Сега да видим пък как се сваля жабката?
Значи казваш,че при даване на контакт и натискане на бутона се чува движението на моторчето.При второ натискане-пак.
Все пак изчакай какво ще каже Vektra B.
Отговори

VectraB снимка VectraB 15 юли 2005 - 11:25

Наистина клапата щрака, когато работи, но не много силно. Но има едно положение на врътката за разпределение на въздуха в което не работи, така е измислено. Това е когато духа само на предния прозорецПубликувано изображение. При колегата vader11, щом се запотява, вероятно клапата е затворена за вътрешна циркулация. Може да е блокирала. За да не се запотява, трябва бутона за вътрешна циркулация да е изключен, а не включен, трябва да влиза външен въздух.
Това което ще напиша по надолу не е от опит, а от това което прочетох, затова може и да не е много точно.
1. Клапата се превключва не е от моторче, а от вакум, чрез електромагнитен клапан. <span style='color:red'>(2) </span> и Y35 на схемите по-долу.
2. Този клапан се намира под жабката, вдясно от нея.
3. Има и някакъв вакуум резервоар <span style='color:red'>(1)</span> , който се намира в двигателния отсек, под водобранната кора, под рамената на чистачите, до десния калник, зад куплунга на ECU-то. Не разбрах от къде се взима вакуума, но вероятно е от всмукателния колектор.
Ето и някои схеми :
Публикувано изображение
Публикувано изображение

Според мен на който му се занимава може да си го оправи сам. Така като гледам има няколко възможности за повреда:
1. Когато се включи копчето за вътрешна циркулация светва ли контролната лампа. Ако не, изгорял бушон F36
2. Повреден бутон S101, сваяля се и се измерва. Лесно се разглобява и оправя. Може да е и контакта м/у 7и8 в S3
3. Повреда във вакуумната с-ма. Скъсана или откачена тръбичка.
4. Сваля се жабката и се проверава електромагнитния клапан. Движи ли се свободно лостчето. Стига ли напрежение до клапана. Ако да и не работи, измерва се бобината. Ако е прекъсната вече е проблем, но предполагам може да се пренавие. Ако не нова или се търси от морга.
:thu: Ами това е пичове. Дано съм ви помогнал! Предполагам жабката се сваля лесно, само това още не съм свалял по таблото. Пише че завита само с 4 винта, 2 отдолу и 2 вътре отгоре. :thu:
P.S. Съвет: Свалете си TIS-а и ВектраБ на руски. Ще си спестите много време и пари.
Отговори

vader11 снимка vader11 15 юли 2005 - 21:11

благодаря много за съветите но вчера ходих до сервиза на опел за варна и там ми махнаха жабката за 2 минути много е лесна с 4 винтчета и проблема ми беше, че нещо клапапата беше заяла майсторът я бутна и веднага почна да се чува характернато превключване, но днес във варна пак валя дъжд и предния прозорец отново се изпоти само с климата се оправя за секунди иначе трабва да спеш и да чакаш на отворен прозорец. както и да е вчера се возих на такси защото ми вдигнаха колата пред вкъщи защото не бях с мерцедес или ауди или..... за поне около 100000 лева та се качих на опел мерива на 6 месеца и ми направи впечатление, че асолютно има същия проблем вентилацията беше набучена до дупка за да може да се вижда отпреде, даже и на една нова Е класа по това време видях как от вътре нищо не се виждаше. тъй че да си караме опелите да си пускаме вентилациите и да глегаме рахатлъка,че във варна даже и когато собственика на колата е до паяка ти я вдигат защото си мислят, че си много богат и можеш да си платиш 30 лева за идиотщина, че си спял пред вкъши.
Отговори

Silver снимка Silver 16 юли 2005 - 00:32

Утре ще пробвам при други положения на врътката,защото наистина го пробвах само зимата,когато тя е винаги на положение"прозорец".
Лампичката на бутона свети,а и аз го смених профилактично.
Ще проверя и вакуумите(EKU-то не е ли отляво-по книгите ляво/дясно определят седейки на седалката,а по моргите,за да не става грешка казват от страната на шофьора или пасажера).
Мнението беше редактирано от VectraB: 19 юли 2005 - 13:17
Отговори

Silver снимка Silver 20 юли 2005 - 00:06

Silver, на Jul 16 2005, 12:32 AM, каза:

Утре ще пробвам при други положения на врътката,защото наистина го пробвах само зимата,когато тя е винаги на положение"прозорец".
Лампичката на бутона свети,а и аз го смених профилактично.
Ще проверя и вакуумите(EKU-то не е ли отляво-по книгите ляво/дясно определят седейки на седалката,а по моргите,за да не става грешка казват от страната на шофьора или пасажера).

Big thanks на Vektra B!
Спести ми едно разглобяване... с информацията,че клапата не работи при положение на врътката "Обдухване прозорци".Точно там съм го пробвал до сега.
При другите положения си работи!!
Погледнах специално в книжката на колата-не се споменава такова нещо.
Не схващам логиката да е направено така,но е факт.
Отговори

tarambuka3500 снимка tarambuka3500 20 юли 2005 - 10:49

хаха
аз имам същия проблем :)
отдавна го отлагам, даже схемите и чертежите си ги принтвах, ама щом вече има тема, няма как, ще се пробвам тия дни.
Отговори

GSISPORT снимка GSISPORT 26 септември 2008 - 19:56

Ако някой знае за какво служи резервоарчето на фиг.1 и каде се намира самото моторче на клапата, би трябвало да е под филтъра на купето.

Айде де колеги никой ли няма да каже...
Отговори

VectraB снимка VectraB 27 септември 2008 - 18:56

Ти прочете ли изобщо темата... Всичко е написано много ясно !
При VectraB няма моторче
Отговори

provaid снимка provaid 25 май 2010 - 15:56

Така виждам че в темата отдавна не се е писало дано някой ми отговори
При мен уж всичко си е наред клапата която е под жабката сам я мерил не е изгоряла бобинката до нея си стига ток но няма вакуум на тръбичката която влиза в нея и идва от моторния сектор от каде може да е проблема
Пробвал сам на обдухване в краката затото прочетоь че не трябвало да е на стъклата но пак не работи няма вакуум
:devil-smiley-019:
Мнението беше редактирано от provaid: 25 май 2010 - 15:59
Отговори

CH_M снимка CH_M 25 май 2010 - 16:49

Че огледай в моторния отсек за състоянието на маркучето - да не е откачено , тройника как е ...... при мен на Исузу мотора идва от един тройник на тръбата за сервото .
Отговори

provaid снимка provaid 25 май 2010 - 19:58

Ами маркуча е добре няма видими поражения
Влиза в двикателния отсег като отива на един друг клапън който също е наред и ток отива до него
От този клапън отива на една джаджа която незнам какво е на снимката по доло
Маркуча влиза в тази джаджа на "2" а от другия краи големия маркуч го извадих "1" и потече вода или някаква друга течност незнам каква
Ето и снимката Публикувано изображение


Публикувано изображение
Мнението беше редактирано от provaid: 26 май 2010 - 09:18
Отговори

provaid снимка provaid 26 май 2010 - 13:52

Никой ли няма да помогне?
Отговори

McCoy снимка McCoy 31 май 2010 - 21:07

 VectraB, на 15 Jul 2005, 12:25, каза:

Наистина клапата щрака, когато работи, но не много силно. Но има едно положение на врътката за разпределение на въздуха в което не работи, така е измислено. Това е когато духа само на предния прозорецПубликувано изображение. При колегата vader11, щом се запотява, вероятно клапата е затворена за вътрешна циркулация. Може да е блокирала. За да не се запотява, трябва бутона за вътрешна циркулация да е изключен, а не включен, трябва да влиза външен въздух.
Това което ще напиша по надолу не е от опит, а от това което прочетох, затова може и да не е много точно.
1. Клапата се превключва не е от моторче, а от вакум, чрез електромагнитен клапан. <span style='color:red'>(2) </span> и Y35 на схемите по-долу.
2. Този клапан се намира под жабката, вдясно от нея.
3. Има и някакъв вакуум резервоар <span style='color:red'>(1)</span> , който се намира в двигателния отсек, под водобранната кора, под рамената на чистачите, до десния калник, зад куплунга на ECU-то. Не разбрах от къде се взима вакуума, но вероятно е от всмукателния колектор.
Ето и някои схеми :
Публикувано изображение
Публикувано изображение

Според мен на който му се занимава може да си го оправи сам. Така като гледам има няколко възможности за повреда:
1. Когато се включи копчето за вътрешна циркулация светва ли контролната лампа. Ако не, изгорял бушон F36
2. Повреден бутон S101, сваяля се и се измерва. Лесно се разглобява и оправя. Може да е и контакта м/у 7и8 в S3
3. Повреда във вакуумната с-ма. Скъсана или откачена тръбичка.
4. Сваля се жабката и се проверава електромагнитния клапан. Движи ли се свободно лостчето. Стига ли напрежение до клапана. Ако да и не работи, измерва се бобината. Ако е прекъсната вече е проблем, но предполагам може да се пренавие. Ако не нова или се търси от морга.
:love_opel: Ами това е пичове. Дано съм ви помогнал! Предполагам жабката се сваля лесно, само това още не съм свалял по таблото. Пише че завита само с 4 винта, 2 отдолу и 2 вътре отгоре. :icon_wink2:
P.S. Съвет: Свалете си TIS-а и ВектраБ на руски. Ще си спестите много време и пари.


Хиляди благодарности на колегата :love_opel: Днес цял ден се чудех от какво може да е не ми въртеше въздуха в купето.Одеве отидох до колата да проверя за бушон и наистина се оказа така.Някакъв жълт с номер 10,само че не можах да разбера на кой номер е макар да са написани ;) Успех и на другите колеги с тоя проблем :love_opel:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg