Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

X20XEV мизерии с електрониката

simbon4o снимка simbon4o 29 юни 2010 - 19:34

Да разкажа малко. Карам си кротко и спокойно в неделя излизам. На връщане хоп чек енджин и сервизен режим. Прибрах се, после отидох на срещата на клуба. Угасих я там, дойде човека с компютъра палим - не свети. Обаче има данни че camshaft sensor е правил мизерлък.
После нищо, на следващия ден карах цял ден и никакъв проблем.
Днес отидох на работа, прибирам се и в момента който паля да се прибирам - чек енджин, отидох при елконаджия с "орсом" и о боже коледна елха и дядо мраз в чувал отдолу. Датчик разпределителен ок, ма що и дебитомера свети и третото направо не го прочетох ко пише само първите като им се сетих за сумата. Около три паления и гасенета и пак угасна и пак съм в джаза и работи колата.
Някой с подобни симптоми?

Астра Ф Х20ХЕV 96-та 10-ти месец, Simtec 56.5 е компа.
Отговори

BiserRs снимка BiserRs 29 юни 2010 - 19:45

Колега знам, че даваш мнения в темите за този двигател, но така описан от теб преблема как да го решим :newsm05_41:. Както знаеш, ти трябва човек който наистина разбира от диагностика, от едно нещо може да ти запиши 3-ри грешки :icon_wink2:. Ако не, почваш на проба грешка сменяш един датчик и пак и пак... Затова ако нямаш добър, диагносчик под ръка, отиваш в коректен сервиз да си правят те пробите и грешките(разбира се без да плащаш датчиците и тем подобни), а само виновника и труга.

Успех, с отстранявамето на проблема.
Мнението беше редактирано от BiserRs: 29 юни 2010 - 19:46
Отговори

simbon4o снимка simbon4o 29 юни 2010 - 20:22

Така е колега проблема е неясен, но от акълите които получих от хората със знания до тук стана ясно че проблема може да е на много места. Може да е: датчик разп. вал, буксата му, кабела му, дебитомера да тръгва към казана, ЕКУ-то да има проблем с дадена област от него и по-конкретно чиповете работещи по този раздел датчици ако мога така да се изразя и т.н. така че очаквайте включване :)
Отговори

mantzel снимка mantzel 29 юни 2010 - 20:35

Преди време ми светна чека и като добър гражданин я закарах на ел кон-казаха ми,че е дебитомера и трябва да го сменя.След това я закарах на втори майстор,човека разбира от екотек(е поне според мен де,а и той също кара екотек)-та той има доста резервни части за опел и сложи негов дебитомер и лампата пак продължи да свети-накрая се оказа,че е някакъв скъсан маркуч-последва смяна,20 лв. и едно чао.А бях приготвил наколко стотин лева за дебитомер-та искам да ти кажа,че може да е от всичко-въпроса е да попаднеш на правилния човек-пиши като го оправиш какво е било :newsm05_41:
Отговори

gujo78 снимка gujo78 29 юни 2010 - 20:37

Аз бих почнал с проверка на инсталацията. Контактите на буксите с датчиците, самите датчици.....
Отговори

simbon4o снимка simbon4o 29 юни 2010 - 20:50

аз май и аз натам съм тръгнал да пробвам сам преди да се предам на майстор щото излишни пари няма и всички майстори са гладни от което колите се развалят повече. В крайна сметка по-развалена няма да я направя мисля, най-много да я оправя.
Отговори

kvalev снимка kvalev 29 юни 2010 - 21:59

 gujo78, на 29 Jun 2010, 21:37, каза:

Аз бих почнал с проверка на инсталацията. Контактите на буксите с датчиците, самите датчици.....



Привет - започни с инсталацията - отвори пластмасовия капак над рейла с инжекторите и виж там какво е положението. Разплети сноповете в близост до мотора и виж там какво е положението. Нещото което имам в предвид е напукана и опадала изолация и окъсяване на кабели в сноповете /случвало ми се е на Вектра Б, а случайно сте в едни години/. Да не би оттам да ти идват проблемите, защото тези случайни и променящи се грешки точно на това ме навеждат.

Успех
Мнението беше редактирано от kvalev: 29 юни 2010 - 22:00
Отговори

stefan_suny снимка stefan_suny 29 юни 2010 - 22:30

На този двигател аз бих започнал от генератора/акумулатора и на връзките между тях. Определено прилича на проблем с тоците, но този двигател не се слави с натрошена кабелна изолация, както на колегата с х18хе(1)
Колега ако имаш възможност просто пробвай да покараш няколко дена с друг акумулатор ;)
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 29 юни 2010 - 22:35

Личен съвет много внимателно гледай грешките свързани с колаянов и разпределителен вал. В аутодата мисля бяха разменени като повреди. Колега и то диагностик си купи нов датчик на разпределителния вал, при проблемен сензор на коляновия :devil-smiley-019:
Мнението беше редактирано от IvanGrigorov: 29 юни 2010 - 22:38
Отговори

Globe снимка Globe 30 юни 2010 - 06:07

камшафта ще го хванеш много лесно на ХЕВ-а..,като ти светне чека пробвай да дгнеш над 4500 оборота.. ,ако се окаже ,че на 4500 оборота си все едно на прекъсвач и ест няма шанс да вдигне по-високи обороти значи е той :)

п.с околу 250 лева е нов ГМ с 2 години гаранция.. има ментета по 60 лева ..,но не е ясно колко време ще карат
Мнението беше редактирано от Globe: 30 юни 2010 - 06:09
Отговори

valll4o снимка valll4o 30 юни 2010 - 06:37

Здравей колега, при мен се беше получило нещо подбно, ту влиза в сервизен режим ту си работи като хората.
Ходих на диагностика при един приятел и ми излезе датчик на коляновия вал, след това ме пратиха в левски при един елконаджия но грешката беше изчистена и не излизаше нищо, накрая човека зе да мери с осцилоскоп и така разбра какво точно става. Ако искаш мога да ти кажа къде е да пробваш
Отговори

simbon4o снимка simbon4o 30 юни 2010 - 07:17

 valll4o, на 30 Jun 2010, 7:37, каза:

Ако искаш мога да ти кажа къде е да пробваш

със сигурност!

Значи има вариант да казва камшафт а да е колянов? Това е странно.

 Globe, на 30 Jun 2010, 7:07, каза:

камшафта ще го хванеш много лесно на ХЕВ-а..,като ти светне чека пробвай да дгнеш над 4500 оборота.. ,ако се окаже ,че на 4500 оборота си все едно на прекъсвач и ест няма шанс да вдигне по-високи обороти значи е той :)

п.с околу 250 лева е нов ГМ с 2 години гаранция.. има ментета по 60 лева ..,но не е ясно колко време ще карат

Е да де горе нали писах че влиза в сервизен(прекъсвач на 4500, гори бензин на поразия и не върви хич). Ще видим в петък ко ще излезне.

Аз гледах че в английско е 40 паунда оригинален ГМ така че можеби ще си купя 2 :). Пак ще съм на сметка. А майсторите ми казаха 145лв работещ(както каза не се знае). Ще видим сега ще се остава ли с този компутър или ще се минава на по-стара версия симтек ;) имам лоши помисли.
Мнението беше редактирано от simbon4o: 30 юни 2010 - 07:28
Отговори

ctoyan снимка ctoyan 30 юни 2010 - 13:11

Здрасти колега ! Значи вчера взехме на един причтел астра г от един майстор в стара загора . При него имаше нещо подобно. Пали колата няма и нищо. Гаси пали и свети компа , датчик разпределителен вал и ламбда сонда. Смене ги с нови пише дибитомер и още нещо, След това връщаме старите работи няма проблем. Гаси пали и пак светят датчици и лампи.. И за 3 часа в сервиза се оказаха няколко стопени кабела който замасяват някаде понеже тъпите газаджий не са си свършили работата .. ии бъркаше компа.. отиди при някой който наистина разбира от електроники и виж дали ще ти реши проблема... Поздрави ;)
Отговори

simbon4o снимка simbon4o 03 юли 2010 - 20:26

такааа :) току що след 3 дневно каране без проблем реших да разбутам буксата на датчик разпределителен вал и хоп вече свети чека нон стоп безотказно. Утре ще замерим кабели това онова да видим как е хавата, дано е прекъснат кабел. Ако не е, някой има ли човек който внася от англия да си поръчам нов оригинален? И трябва ли да се сваля главата за да се смени датчика или само капака на клапаните се маха?
Мнението беше редактирано от simbon4o: 03 юли 2010 - 20:26
Отговори

zdravkop снимка zdravkop 03 юли 2010 - 20:48

Твоят човек е колегата FRYER. Намери го в потребителите и му пиши на лични. Той ще те снабди с датчик на добра цена.
Отговори

Semo снимка Semo 08 юли 2010 - 07:45

Здравейте колеги, и аз да споделя малко опит. Моята омега и тя е с XEV и именно този датчик на разпределителния вал ми прави чалъми и на мен, но това се случва един или два пъти на година. На едно приятелче обаче със същия мотор му се случваше тая работа по един два пъти на ден. Светва чека, рязко спада мощността и не може да развие повече от 4500 об/мин. За да се свали датчика се демонтира предпазният капак на свещите, за да може да се изключи буксата на датчика, после се демонтира предпазният капак на ангренажния ремък и там ще видите вече как едно болче държи датчика за главата. Развивате болчето и си сваляте датчика. Доста съм изчел за този проблем и се оказва че самите пинове в буксата, която е на кабела за датчика се окисляват, което от своя страна води до лош контакт с пиновете на самия датчик, и от там проблема с него. Аз направих следната процедура, която за сега (вече трети месец) изглежда успешна. Хващате буксата на кабела и много внимателно изваждате и трите пина от нея. Това става с помощта на много тънка отверка (поне аз така го направих), която пъхате от задната страна на буксата (там от където влиза кабела) и когато я загледате много добре ще видите как всеки от трите пина има контра пластинки, които не позволяват на пиновете да излизат от буксата по време на включването и в датчика. Та деликатно вадите трите пина и с шкурка, много ситна примерно P2000 зачиствате контактната площ на ламаринките от вътрешната страна. После ги поставяте обратно в буксата, като естествено спазвате подредбата :20ashley_results: . Опитайте се по същия начин да зачистите пиновете и на самия датчик, малко е трудничко, но с повече желание всичко се постига. После монтирате датчика, ако имате контактен спрей, пръснете съвсем малко в нещо и с помощта на малката отверка нанесете по пиновете на датчика и тези на буксата. Сглобявате всичката тая болест и изпробвате. Предполагам не е това единственият вариант, но просто споделям мнение. Дано да съм бил полезен.
Отговори

dj_simo_boy снимка dj_simo_boy 08 юли 2010 - 12:39

Значи този проблем с датчика на разпределителния вал е стар колкото е стар форума.... Има много писано но аз ще повторя:
1. В много случаи само буксата е проблемна, кабела отгоре се прегъва а не се знае и какво е състоянието и на самия кабел.
2. Ремонтни комплекти включват нов датчик и нова букса с кабелче. Срязва се стария кабел и се захваща новия.
3. Самия датчик е доста просто нящо, тука по форума има пуисано как се разкапулова и какво се оправя - мисля че едната жичка на бобината се откача, НО това е много лесно за проверка - мери се дали има съответните съпротивления - в аутодата ги пише стойностите. Ако ще разглобяваш питай колегата VectraB от форума и той както почти всички собственици на X20XEV е минавал по този път ;-)
4. Датчика се сменя само като се свали страничния капак на ангренажния ремък, между колелата се намира един болт 8-мица... много е лесно..

Моя съвет е следния:
1. провери с мултицед дали датчика има някакво съпротивление 12 ома и 200 ома ми се върти из главата, ако няма съпротивление е заминал самия датчик, но провери за конкретни стойности в Аутодата
2. купи си нова букса (продават се в магазините за части на ОПЕЛ) подрежи кабела, а ако стане много къс си намери едно парче нов и замени колкото се може по голяма част от стария... ако искаш да го направиш хубаво чак до ЕКУ-то смени кабела.. така няма да има снадки, а те пречат тоците са малки и за това има значение....

Успех!
Отговори

simbon4o снимка simbon4o 12 юли 2010 - 22:12

буксата ми я гледах вътре... никога не беше отваряна. Толкос чиста не сте виждали... датчика е думнал и сега като дойде новия ще видим какво ще става :)
Отговори

simbon4o снимка simbon4o 16 юли 2010 - 19:43

Много благодарности на колегата FRYER датчика бачка пушка и съм пак на пътя!
Отговори

BayPhilip снимка BayPhilip 23 юли 2010 - 19:23

Здравейте колеги. Аз от доста време (няколко месеца) имам този проблем,че колата не иска да мине 4500 об/мин. Но се появява доста рядко и когато се случи я карам 3-4 км. след това я гася и пак я паля и нямам проблем. Мислех си, че е от датчика на разпределителния вал, но не ми се дават пари за нов и чакам да изпадне някой втора употреба от сервиза в Болярово. Сега обаче прочетох, че колегата е написал, че ако не минава 4500 об/мин. то тогава е камшафт. Някой ще може ли да ми обесни какво е това камшафт ? И когато не минава 4500 оборота със сигурност ли е камшафт-а или все още може да е датчика на разпределителния вал.

Мерси предварително.
Мнението беше редактирано от BayPhilip: 23 юли 2010 - 19:23
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg