Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Силов Тунинг

За и против полирането на цилиндровата глава

VanVan снимка VanVan 17 януари 2010 - 18:41

Не е ли малко противопоказно да е толкова гладка камерата при положение, че колата върви на по-обогатена смес - няма ли да се натрупва нагар така?
Отговори

Zender снимка Zender 17 януари 2010 - 18:43

Напротив!
Отговори

VanVan снимка VanVan 17 януари 2010 - 19:20

Mхм...нямам реални доказателства, защото не съм пробвал, а и едва ли ще мога да го измеря, но съм чел че не е полезно полирането, ОСВЕН ако не е съчетано с анодизиране или керамично покритие...

Мисля че и set16v някъде беше споделил опита си с негов двигател, може и да греша.

Иначе със сигурност след като е полирано така поне лесно ще се маха нагара :)
Отговори

Zender снимка Zender 17 януари 2010 - 20:33

Няма никаква логика полирането на горивната камера да вреди на горенето!

До колкото си спомням Генчо беше писал, че като ги е полирал и след 1000 км. отворил мотора имало пак нагар!

Това аз което знам е че полирането на камерите намалява детонациите и нагара на горивната камера!
Отговори

vasko-z снимка vasko-z 17 януари 2010 - 21:18

Браво главта е перфектна :devil-smiley-019:
градусите на леглата на клапаните променянилиса или са стандартния градус
Отговори

Zender снимка Zender 17 януари 2010 - 22:10

Всичко е промененопо главата :devil-smiley-019:
Но има още доста работа по нея ще пусна снимки като я довършим!
Отговори

VanVan снимка VanVan 17 януари 2010 - 23:14

 Zender, на 17 Jan 2010, 20:33, каза:

Няма никаква логика полирането на горивната камера да вреди на горенето!


Ми ко да ти кажа...и така, и така... Ако приемем, че детонациите намаляват значително след полиране, наистина би спомогнало. Но от друга страна полирането изтънява т.нар. boundary layer, който в теориите на топлинните машини е важен. Това е слоя от газ м/у железата в камерата и горящата високотемпературна смес. При повишени температури на горене (когато се цели макс КПД от машината) този слой е критичен за челото на буталото например. Затова хората предлагат след полиране да се завърши с керамично покритие, което да изолира от повишените температури. От гледна точка на главата пък, след като си полирал до огледало повърхностите по този начин увеличаваш КПД-то на главата като охлаждащ елемент, което също не го желаеш защото ти пада темп. на газовете а от там и КПД-то на топлинната машина...

Идеалното, и което се прави по драг машините и дори и в Ф1 е всичко да е керамика, така че хем железата да не прегряват, хем газовете да запазят своята топлина, защото в крайна сметка именно това е, което движи вала.

Цитат

До колкото си спомням Генчо беше писал, че като ги е полирал и след 1000 км. отворил мотора имало пак нагар!


Да, точно за това говорим. При коли с 10 и повече степен на сгъстяване, и без никаква рециркулация на газовете нагара е основния виновник за детонациите и за невъзможността да се ползва макс предварение. Вервай ми щото съм патил. Не знам при Генчо какъв е бил случая, но ако теорията е вярна, е вероятно същото да се повтори и при теб. Естествено, не ти го пожелавам.

Съвсем приятелски споделям. Дано не ме разбираш погрешно. А и сетъпа на двигателя не е толкова извън стандартния, че да се притесняваш от такива "евентуални" проблеми мисля...
Отговори

Zender снимка Zender 17 януари 2010 - 23:54

Не съм съгласен, че има охлаждащ ефект напротив... по този начин се намалява топлообмена като е полирана камерата + това този слой който ти наричаш граничен няма как да е отнет много! За керамика незнам да се прави някаде в БГ!
Мнението беше редактирано от Zender: 17 януари 2010 - 23:58
Отговори

VanVan снимка VanVan 18 януари 2010 - 00:02

Намаляш топлообмена м/у главата и boundary layer-a в следствие на понижаване грапавостта на повърхността (понижаваш ефективната площ), оттам намаляш дебелината на boundary-то и увеличаваш ефективния топлообмен м/у газа и главата...

По принцип си говорим, знам че няма керамики в БГ ..
Мнението беше редактирано от VanVan: 18 януари 2010 - 00:04
Отговори

Zender снимка Zender 18 януари 2010 - 00:08

Теориите са много ще вида като сваля главата сега колко ще е нагара!

Ето хората до каква степен полират камерите...

http://www.youtube.c...h?v=RFK9E_NpMGQ
Отговори

VanVan снимка VanVan 18 януари 2010 - 00:13

Да, в крайна сметка не всичко е теория. Ако главата сега е на достатъчно километри и няма нагар, значи наистина помага, поне в това отношение.
А иначе за клипчето от тюба аз мога да дам контра като дам например предните части по крилата на самолетите, както и витлата на витловите машини - всичките те са неполирани.. Виж и като цяло конструкцията на совалките - няма лъснато до дупка нали? Защото това запазва граничния слой, който спомага в аеродинамично отношение в случая, но е достатъчно релен пример за приложение...
Отговори

Zender снимка Zender 18 януари 2010 - 00:29

 VanVan, на 18 Jan 2010, 0:13, каза:

Да, в крайна сметка не всичко е теория. Ако главата сега е на достатъчно километри и няма нагар, значи наистина помага, поне в това отношение.
А иначе за клипчето от тюба аз мога да дам контра като дам например предните части по крилата на самолетите, както и витлата на витловите машини - всичките те са неполирани.. Виж и като цяло конструкцията на совалките - няма лъснато до дупка нали? Защото това запазва граничния слой, който спомага в аеродинамично отношение в случая, но е достатъчно релен пример за приложение...



Ето обработка на горивна камера на XE с CNC машина какво става с граничния слой сега?

http://www.cncheads....auvhall_xe.html
Мнението беше редактирано от Zender: 18 януари 2010 - 00:35
Отговори

Zender снимка Zender 18 януари 2010 - 00:34

E що бе? Чакай, че обърках линка....



Публикувано изображение

Публикувано изображение
Мнението беше редактирано от siegfrid: 18 януари 2010 - 16:09
Отговори

VanVan снимка VanVan 18 януари 2010 - 00:39

Изцяло в рамките на спама - превърнааме убавата тема в кокошарник!

Извън тях - като гледам не са лъснати като твойте (тея от предишните страници).
Мнението беше редактирано от VanVan: 18 януари 2010 - 00:43
Отговори

Zender снимка Zender 18 януари 2010 - 00:41

 VanVan, на 18 Jan 2010, 0:39, каза:

Изцяло в рамките на спама - превърнааме убавата тема в кокошарник!



Xa-xa линка обарках виж снимките!

Пич това е обработена горивна камера на CNC машина с цел да се уеднакват камерите....те не ги остават така....
При тази операция се отнема доста от камерата какво става тогава със слоя и топлообмена?
Мнението беше редактирано от Zender: 18 януари 2010 - 00:45
Отговори

VanVan снимка VanVan 18 януари 2010 - 00:44

Ми тва гледам и аз - ма ако тва е твойта глава значи супер е полирането - демек никакво :)
Мнението беше редактирано от VanVan: 18 януари 2010 - 00:46
Отговори

Zender снимка Zender 18 януари 2010 - 00:46

Това не го схванах?!
Отговори

VanVan снимка VanVan 18 януари 2010 - 00:47

В смисъл като са по-грапавки - по-добре. Слоя си го има като има грапавини!
Отговори

Zender снимка Zender 18 януари 2010 - 00:50

Да, но това не го оставят така след CNC-то....

Иначе всички щяха вместо да полират да делкат със секача да става грапаво!
Отговори

VanVan снимка VanVan 18 януари 2010 - 00:55

Ми не знам, ама на снимките друго изглежда...

Все едно! Здраве да е! Ако имаш някакви реални данни преди полиране и след полиране - сподели ги, щото аз не откривам. Откривам само такива преди полиране + портване и след това. Но там портването и напасването върши работата...
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg