Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Монтаж - реле за дневни светлини

sinclar81 снимка sinclar81 25 август 2012 - 00:05

Здравейте колеги. Интересува ме тези оригиналните релета който са за Автом. включване на светлините дали може да се монтират директно на автомобила (и ако да каде точно се поставя) или трябва допалнително да се приспособява нещо. Аз съм с астра г и нямам авт. вкл. на светлините обаче четох някаде в един английски сайт че тези релета може да се монтират на всички Астри Г и са универсални. http://pics.data.bg/...65d3/809051vqfj
Мнението беше редактирано от sinclar81: 25 август 2012 - 00:05
Отговори

Siskoбг снимка Siskoбг 25 август 2012 - 01:00

До буксата можеш да стигнеш като бръкнеш зад таблото с предпазителите или свалиш километража. Букстата е ето тук:

Публикувано изображение

Публикувано изображение

Релето се монтира на тази планка, само че легнало, а не както го бях поставил тук:

Публикувано изображение

Публикувано изображение
Отговори

pavlovdaniel снимка pavlovdaniel 11 септември 2012 - 09:10

 sinclar81, на 25 август 2012 - 00:05, каза:

Здравейте колеги. Интересува ме тези оригиналните релета който са за Автом. включване на светлините дали може да се монтират директно на автомобила (и ако да каде точно се поставя) или трябва допалнително да се приспособява нещо. Аз съм с астра г и нямам авт. вкл. на светлините обаче четох някаде в един английски сайт че тези релета може да се монтират на всички Астри Г и са универсални. http://pics.data.bg/...65d3/809051vqfj


А я кажи,колега от къде го намери и колко струва,че и аз съм решил да си сложа такова реле.
Отговори

Krasy_SZ снимка Krasy_SZ 11 септември 2012 - 10:10

Ами..... ново го намерих, струва около 130лв.
Отговори

virtualnia2 снимка virtualnia2 11 септември 2012 - 18:52

В Опел Стефанов пловдив ново за 119 лв. Ако някой знае къде има копия на тия релета за ниска цена да казва !!!
Отговори

SunMaster снимка SunMaster 12 септември 2012 - 09:38

от елит кар ми даоха цена 125лв.и на мен ми се иска такова реле ама толкова пари няма да дам
Отговори

RAPTOR снимка RAPTOR 12 септември 2012 - 10:50

Дори не знам, защо изобщо си помисляте за оригинални релета... Разгледайте тази тема http://www.opelclub....=1 колегите са дали схема за направа на копие на оригиналното реле за Вектра Б/Астра Ф и Зафира А/Астра Г, като доколкото разбрах сумата за частите ще бъде около 15 лева. Проблема е, че не всеки ще се навие да ви го направи, аз обиколих на 4-5 места да питам за изработването им и на всякъде ми отказаха... вижда им се много работа за малко пари. Сега чакам един от колегите от форума да започне да ги прави и да си взема от него.
Отговори

Kardinal снимка Kardinal 12 септември 2012 - 18:56

 RAPTOR, на 12 септември 2012 - 10:50, каза:

Дори не знам, защо изобщо си помисляте за оригинални релета... Разгледайте тази тема http://www.opelclub....=1 колегите са дали схема за направа на копие на оригиналното реле за Вектра Б/Астра Ф и Зафира А/Астра Г, като доколкото разбрах сумата за частите ще бъде около 15 лева. Проблема е, че не всеки ще се навие да ви го направи, аз обиколих на 4-5 места да питам за изработването им и на всякъде ми отказаха... вижда им се много работа за малко пари. Сега чакам един от колегите от форума да започне да ги прави и да си взема от него.


Дано колегата се съгласи и да има време да направи,защото усещам че ще бъде затрупан от поръчки.
Само аз бих му поръчал 2 бр.Дано да има време и нерви колегата:)))
Отговори

virtualnia2 снимка virtualnia2 12 септември 2012 - 20:15

 RAPTOR, на 12 септември 2012 - 10:50, каза:

Сега чакам един от колегите от форума да започне да ги прави и да си взема от него.

Да търсене има,само да се намери кой да ги прави и продава.Така че като има такъв казвайте колеги да поръчваме!!!
Отговори

Kardinal снимка Kardinal 12 септември 2012 - 21:36

 virtualnia2, на 12 септември 2012 - 20:15, каза:

Да търсене има,само да се намери кой да ги прави и продава.Така че като има такъв казвайте колеги да поръчваме!!!


Бях питал колега от форума дали ще направи такова реле.
Отговори ми че ще се опита и ако всичко се получи ще пиши.
Все още не ми е отговорил,но се надявам да го направи с положителен резултат,защото желая да стане като хората,а не с преправане на ел.инсталацията.
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 12 септември 2012 - 21:50

Ако си намерите човек, който може да разчете ел. схема и му набавите всички компоненти - за 10-15мин. всичко е готово! Също така ако подберете жиците по цвят и им сложите стандартни по размер "мъжки" кабелни обувки - всичко става plug&play. :icon_wink2:
Отговори

RAPTOR снимка RAPTOR 12 септември 2012 - 22:56

DALGONSKi опитах да направя точно така, но където и да отидех хората толкова много ги мързеше, че дори не искаха да погледнат схемата...
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 12 септември 2012 - 23:01

Чакам колега да видим кога и с колко бройки ще излезе, ако няма нищо.. не обещавам, но след няколко дни може да направим няколко тестови бройки. -> To be continued.. :mhihi:
Отговори

Diyan Hristev снимка Diyan Hristev 13 септември 2012 - 00:10

Здравейте колеги,
Аз си направих реле за дневни светлини, но не съм сигурен, че е точна реплика на оригиналното, като схема. Включва се диртектно във фабричната букса. Првих го преди около два месеца и за сега работи идеално. Писал съм в една друга тема и сега ще се цитирам:
"Аз си направих една полска схема, която има във форума с две силови релета (едно за късите и едно за габаритите). Релетата се управляват от два транзистора със закаснителни R-C вериги на вазите. С помощтта на тример може да се регулита закъснението (Аз съм го направил една секунда след запалване на автомобила да светват габаритите и след 6 секунди да светват късите). За управляващ сигнал може да се използва лампата на генератора или лампата на маслото. За да не се получава конфликт между автоматичното и принудителното запалване на фаровете (от ключа) се монтира малко реле (1А, 12В) с нормално затворен контакт, което се включва към изхода за габаритите на ключа и когато се завърти ключа релето изключва входния сигнал от лампата на маслото(стандартен извод на фабричната букса) или алтернатора и схемат не влияе на избраното от шофьора положение на ключа. При мен за свързване използвах фабричната букса за реле за дневни светлини (ако е налична се намира закрепена за снопа кабели под волана при Астра Ф), за да не се налага да разглобявам и режа кабели.
За сега не съм имал проблеми с устройството (сложих го преди около месец). Себестойността на компонентите идва около 10 лв., а крайният резултат с пластмасов корпус и консумативи за изработка на платката излезе около 20лв."

Ако някой има желание да му дам схемата или някакви въпроси около изработката и монтажа може да ми пише ЛС или на email: diyan.hristev@gmail.com
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 13 септември 2012 - 00:28

 DALGONSKi, на 12 септември 2012 - 23:01, каза:

Чакам колега да видим кога и с колко бройки ще излезе, ако няма нищо.. не обещавам, но след няколко дни може да направим няколко тестови бройки. -> To be continued.. :mhihi:


колега, моята схема я бях сложил тук за да помогна на вас, а не за да почнете да правите релета по нея които да продавате, но аз и това очаквах да стане така, че вече нищо не ме очудва, също така вече съм махнал схемата от тук и ще те помоля да не я ползваш за лични облаги освен релето което ти помогнах да си направиш по нея и може би да направиш и на някой друг твой приятел или роднина... нямам нищо против много хора да правят такива релета, но всеки трябва да си напрегне сивото вещество и сам да си измисли нещо...

П.П. Сега ми стана по-ясно защо искаше да знаеш в каква кутийка смятам да ги правя...

... и все пак аз съвсем скоро ще направя една серия релета за които ще давам и гаранция разбира се, лошото е че за сега имам само 5 кутийки и не се знае дали ще намеря още, а много ми се искаше да мога да направя повечко релета които всеки да може сам да си монтира без проблеми...

а ето и съвсем пресни снимки на прототипа от преди малко, буксата с кабелите е оригинална от инсталация на Астра Г... съжалявам за качеството на снимките, правени са с мобилния...

Публикувано изображение Публикувано изображение Публикувано изображение


Поздрави !
Мнението беше редактирано от Shmortz: 13 септември 2012 - 01:18
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 13 септември 2012 - 12:28

 Shmortz, на 13 септември 2012 - 00:28, каза:



-За помощта както и всичко останало съм благодарен много, казах го не веднъж. За кутийката, стана ми любопитно, исках да видя има ли букса, че поне моето да "облека" в нещо подобно.

Бизнес не съм мислил, а и не мисля да правя, ако това те притеснява по някакъв начин. Не случайно казах, че чакам КОЛЕГА (без да визирам ник-а ти обаче), след което ако няма никакво движение и след СЪГЛАСУВАНЕ С ТЕБ (но не тук по темите) бихме могли да направим 2-3 бройки, че ми останаха елементи точно за толкова.

Но след като прочетох горното - от сега казвам, че в тоя форум нищо такова няма да се появи, за да не излезе, че правим бизнес на чужд гръб. :Topic-is-closed-bg:
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 13 септември 2012 - 21:33

щом имаш елементи и искаш да свършиш работа на някой, направи релета, нямам нищо против да правиш и бизнес, но не ми харесва идеята да е по моята схема... а що се касае до кутийката разстоянието между отворите е супер малко и кабелните обувки почти се допират една в друга, аз за сега измислих вариант но трябва освен кутийки да намеря и доста специфични кабелни обувки ако почнат много хора да искат такива релета, иначе тия дни мисля че ще успея да напълня и петте кутийки...обаче толкова много хора ми писаха напоследък с въпроси свързани с тези релета че не знам колко време ще ми е нужно да намеря няколкото на който обещах да пиша ако почна да ги правя...
Отговори

Diyan Hristev снимка Diyan Hristev 14 септември 2012 - 23:10

Ако мога да попитам, какво е толкова специалното в тази схема, че е такъв проблем, че някой искал да я прави? Интересно ми е, защото аз освен за закъснителни вериги с транзисторени ключове управляващи релетата не се сещам. (Говоря за схема без контролер и широчинно импулсна модулация.)
Поздрави!
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 16 септември 2012 - 14:41

специалното е това че някои хора си правят труда да измислят нещо и да го тестват, но не всеки им оценява труда, иначе схеми колкото си щеш, всеки може и сам да си измисли такава както аз направих, за това не ми харесва някой да ми краде интелектуалния труд...
Отговори

Diyan Hristev снимка Diyan Hristev 17 септември 2012 - 02:47

 Shmortz, на 16 септември 2012 - 14:41, каза:

специалното е това че някои хора си правят труда да измислят нещо и да го тестват, но не всеки им оценява труда, иначе схеми колкото си щеш, всеки може и сам да си измисли такава както аз направих, за това не ми харесва някой да ми краде интелектуалния труд...

Продължавам да нямам представа каква е твоята схема, но ти си в правото си да си цениш труда и да го запазиш само за теб. Аз лично не смятам, че трябва да отдавам голямо внимание на схемата която аз съм реализирал (мисля, че работи по-добре от оригиналното реле)и ако някой има желание да си я направи ще му помогна, ако ще и да я пуска в серийно производство. :) Ако има желаещи нямам нищо противда му сметна схемата с каквито пожелае управляващи елементи (все пак става дума за две формули и проверка на няколко каталожни параметъра). При желание и със ШИМ ще я сметна, но самата изработка е по специфична.
П.С. Колега Smorttz, схеми от този тип не трябва да се приемат за интелектуален труд, защото така не се открива топлата вода, а се свързват базови модели на вериги. Всеки може да пресметне няколко резистора и няколко кондензатора. За да се правят пари е нужно да се разработи крайно устройство без еквивалент за момента. :)
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg