Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Силов Тунинг

Моят Турбо проект

sv_tzvetkov снимка sv_tzvetkov 18 юни 2007 - 18:12

Здравейте колеги,
Вече мога да се похваля, че и аз се присъединявам към турбо семейството. С тази тема искам да покажа, че макар и трудно, с доста лишения и труд мечтите могат да бъдат реалност! Тук е момента да спомена, че сам не бих се справил в това начинание. До мен бяха верни приятели ("злият гений" - Стефан, брат му Vili, bobirobsan също удари едно рамо, дядо ми в ролята на курифей стругар) с чиято помощ и знания докарахме нещата до успешен край. :wall:   :fire:

И така, сега по същество!
Проект: Турбо конверзия на двигател C20XE с бюджет 1200 лв.
На първо място искам да кажа, че не съм гонил перфекционизъм в турбинирането и не съм направил най-доброто!!! Идеята беше с възможно най-малко средства да се турбинира прилично колата! По стечение на обстоятелствата се наложи да направя и ремонт на мотора, но това не се включва в бюджета за турбинирането!
Ето и малко снимки от ремонта на двигателя след смяна на биелни и основни лагери, шлайфане на коляновия вал, гумички и пасване на клапаните, нови хидравлични повдигачи, нови сегменти, нова водна помпа.

Публикувано изображение,Публикувано изображение,Публикувано изображение

маховика е 6,5 кг. сток

Публикувано изображение,Публикувано изображение

малко полировки по главата, клапаните и буталата

Публикувано изображение,Публикувано изображение,Публикувано изображение,Публикувано изображение,Публикувано изображение,Публикувано изображение

След това и борбата около монтажа на пружините на клапаните. Наложи се да направя приспособлиние за да ги натискаме.
Публикувано изображение

Сглобяването и поставянето на мотора в коша

Публикувано изображение,Публикувано изображение,Публикувано изображение,Публикувано изображение,Публикувано изображение

Толкова по въпроса с ремонта сега към турбинирането. Кулер от Ланчия Дедра дизелак с вместимост 2,5 л. (80 лв. от морга естествено).

Публикувано изображение

Турбината е Гарет Т3, английска изработка compressor - trim 42, A/R 0,36 (100 лв. от морга след много търсене и пробиране!)

Публикувано изображение,Публикувано изображение,Публикувано изображение

Всичко се разглобяваше, почистваше се и се връщаше до максимално оригинален вид преди да се сглоби. За генерацията са използвани алуминизирани тръби на Ф63, колектора е изработен от колена (450 лв.) С едно крайно гърне.

Публикувано изображение,Публикувано изображение,Публикувано изображение,Публикувано изображение

Клапана за регулиране на налягането беше преработен и от сток вариант след стругарска намеса се превърна в ръчно регулируем...

Публикувано изображение

Използвани са оригиналните дюзи от Мотроник 2,5 с дебит 214 cc

Публикувано изображение

Монтиран е и датчик за измерване на налягането на бензина - Ладов.Наложи се и доработка на картера, за да може да се направи отвор за връщащото масло от турбото. На снимката се вижда пробитият отвор и там в последствие е заварен алуминиев щуцер

Публикувано изображение

За блоуофf използвах Бошовския от фолксваген груп. Той не изпуска въздуха в атмосферата, а го връща на входа на турбото след дебитомера. По този начин се цели да се намали количеството на въздух, което ще преминава през дебитомера и да не се подава повече от необходимото гориво.
В завършен вид двигателя изглежда ето така

Публикувано изображение,Публикувано изображение

А колата изглежда ето така

Публикувано изображение,Публикувано изображение

Надува на турбото ще се регулира с буустконтролер - механичен и е 0,5 bar над налягане. Тествахме я и на 0,7 но при положение, че още не са се напаснали хубаво сегментите не посмях да я карам много така, пък и изби масло през капачката за маслото и се наложи подлагане на гумен O-пръстен за по-добро уплътнение.
За сега Мотроника се държи доста прилично и не трупа грешки. За в бъдеще се предвижда и МС с други по-големи дюзи, но всичко по реда си. Първата стъпка е направена и сега ще се радвам на резултатите!

И накрая равносметката в пари:
1. Генерация и колектор - 450 лв.
2. Тръби за турбото - 80 лв.
3. Блоуоф - 60 лв.
4. Турбо - 100 лв.
5. Кулер - 80 лв.
6. Маркуч за входното масло към турбото - 65 лв.
7. Буустметър - 20 лв.
8. Гумени съединения, скоби и маркучи - 60 лв.
9. Буустконтролер - 60 лв.
10. Пауъркап - 100 лв.
11. 3 броя силиконови колена - 40 лв. (нямаше как без тях)

Тук не включвам труд за стругар и заварчик по причини, че съм връзкар  :opel_forever:
Значи общо всичко - 1115 лв. Другият месец са предвидени и едни дискове "Брембо" за от пред! Това е колеги. В сряда на Екото ще я видите и на живо!
Поздрави на всички!

ПС. Извинявам се, че първо беше пусната темата и се наложи да чакате докато я едитна, но имам проблеми с постването на теми във форума и се наложи да се пуска темата от друг комп и тн. Благодаря на всички въздържали се от ср**е в темата докато чакат ъпдейтването!!!  :25:
 :wall:  :fire:
Отговори

compacta снимка compacta 18 юни 2007 - 23:50

Много малко ми се струват тези пари. Чак ми е чудно как става за толкова малко пари. :opel_forever:
Отговори

vili снимка vili 18 юни 2007 - 23:58

Колкото и чудно да звучи си е точно така :)
Но все пак трябва да се отбележи, че това са пари само за части... не са давани допълнителни средства за работна ръка и прочие, защото ние сме я събирали :opel_forever:
Отговори

sv_tzvetkov снимка sv_tzvetkov 19 юни 2007 - 00:10

Невероятно, но факт!!! Това са наистина парите, които дадох за частите. А що се отнася до труда всичко сами си направихме, с тази уговорка, че разполагам с доста прилично инструментално оборудване, включително и струг! Разбира се проекта беше такъв, а с повече пари по-добри резултати!!! Това е разбираемо. За мен е важното, че сами се справихме и колата върви, за зла участ на много скептици!!!
Отговори

Stoil снимка Stoil 19 юни 2007 - 00:10

успех на колегата в начинанието.
дано само тея евтини части втора ръка от моргите не ти изиграят лоша шега,
защото за тая цялата спомената сума само едни читави бутала не може човек
да си купи, камоли цяла конверсия.
така като гледам няма разреждане на мотора.
по - интересното е как контролирате сместта при бууст и как въобще стигат тея малки инжектори.
само с налягане няма да го бъде, защото при високо такова помпата почва да сдава откъм дебит.
за кулера - то се знае, че е мн. малък

п.с. това да пробивате картера никак не е добра идея...


абе все си мисля, че с маймуни трици се не ловят, ама дано успеете временно да залъжете положението.
Отговори

sv_tzvetkov снимка sv_tzvetkov 19 юни 2007 - 00:17

Напълно възможно е колега. Само времето ще покаже кое не е добре и ще имам възможност да го корегирам! :opel_forever:
Отговори

Бай ти Митьо снимка Бай ти Митьо 19 юни 2007 - 00:32

Светльо, аз освен да ти сваля шапка на теб и екипът за положените усилия и за резултата друго не мога да направя.

Радва ме всичко, което сте направили, и ме радва начина, по който сте го направили - задружно и сплотено. Още един път да покаже, че с желание всичко се постига, а това че е с подобен бюджет според мен е повече от достойно за уважение.

Колата е станала страхотно, нямам търпение да ме повозиш в сряда.

От мен - много респект. :opel_forever:
Отговори

GSi_Tuning снимка GSi_Tuning 19 юни 2007 - 07:47

Цитат

Тествахме я и на 0,7 но при положение, че още не са се напаснали хубаво сегментите не посмях да я карам много така, пък и изби масло през капачката за маслото и се наложи подлагане на гумен O-пръстен за по-добро уплътнение.

Колега, честито първо за проекта, но сега май не трябва да си много щастлив:) ,защото от тука ти почват главоболията :opel_forever: .
Замисли ли се защо избива масло след като сте надули? Помислете по въпроса!
И не разбрах само с регулатора ли ще си караш?
На каква смес работи колата, ако е мерено де?
Отговори

RadioDJ снимка RadioDJ 19 юни 2007 - 09:05

Поздравления за желанието и направеното. Обаче според мен има няколко неща които трябва да промениш много скоро иначе може да се стигне до дупка в някое бутало. Най-важното намери си поне 300 кубикови дюзи. На 0,5 вероятно смесите са ти нещо около 14:1 което е мега кофти за двигателя и вероятно има детонации.

Второто е, там където връщате маслото от турбината ми се струва че е доста ниско, трябва да е задължително над нивото на маслото в картера. Блока си има предвидено място за връщащото масло. Само трябва да се разпробие. В момента вероятно маслото не се оттича свободно от турбината и много скоро може да стане за ремонт турбото. А дори и това да не стане ще гори масло турбото и ще има вътрешно налягане в него, което винаги избива нанякъде - или в даунпайпа или в студената част.

Успех желая и ако мога ще мина в сряда на екото да видим новото ТУРБО ХЕ> :opel_forever:
Отговори

TurboManiak снимка TurboManiak 19 юни 2007 - 09:13

Аи стига сте го спичали ... супер проектче си е напваил човека... за тез пари кво искате.

Иначе по същество ... DJ май нещо си се объркал ... виж на снимките дупката за маслото е макс нагоре във картера ... никога няма да влезне под нивото на маслото така (освен ако не му налива 6-7 литра)...

За сместа и аз съм съгласен ... трябва да се провери ... можеби и аз не разбрах съвсем обаче с мотроник 2.5 в сток вариант ли се прави цялата дандания щото ако е така още при 0.3 ще се спуква от детонаций според мен!!!
Отговори

sv_tzvetkov снимка sv_tzvetkov 19 юни 2007 - 09:36

Ами за нивото на мослото е проверено и е с една идея над нивото на максимума и при положение, че не се налива на фул колата мисля няма ядове. Освен това турбото при мен слиза малко по-ниско от желаното и нямаше как да го свържа с блока. Тогава със сигурност щеше да се получи маслен трап и да възпрепятства свободното оттичане на маслото в картера. Масло не изхвърля през даунпайпа, проверено! Що се отнася до детонации за сега кнок сензора не отчита такива!
Отговори

BULIT снимка BULIT 19 юни 2007 - 09:38

БРАВО,БРАВО,БРАВО!!!!!!!!!!!!!
Колега спражил си се с проекта чудесно,и то с този наистина ограничен бюджет!!
Това че приателите ти са помогнали е много хубаво,жалко че не винаги е така!
Дано издържи двигателя,ако идваш към морето тази година ще ни бъде приятно да се запознем и да пием по някоя бира(цацата и картофите от мен),надявам се да пишеш как се държи колата,и най вече ако има някакви проблеми!
Отговори

sv_tzvetkov снимка sv_tzvetkov 19 юни 2007 - 10:08

Благодаря на всички за коментарите и добри и лоши! Разбира се, че ще кажа ако има проблеми, няма скрито покрито! Нали и за това пуснах темата със снимки! Има колеги, които никога не са виждали разглобен мотор и поне това ще им е интересно! И не мога да разбера, защо някой като направи нещо по колата си и после го крие... Ама, разни хора - разни идеали!!!
Отговори

RadioDJ снимка RadioDJ 19 юни 2007 - 11:00

 TurboManiak, на Jun 19 2007, 07:13 AM, каза:

Аи стига сте го спичали ... супер проектче си е напваил човека... за тез пари кво искате.

Иначе по същество ... DJ май нещо си се объркал ... виж на снимките дупката за маслото е макс нагоре във картера ... никога няма да влезне под нивото на маслото така (освен ако не му налива 6-7 литра)...

За сместа и аз съм съгласен ... трябва да се провери ... можеби и аз не разбрах съвсем обаче с мотроник 2.5 в сток вариант ли се прави цялата дандания щото ако е така още при 0.3 ще се спуква от детонаций според мен!!!



Да не бях разгледал снимката на картера внимателно. Мислех , че е използвал фабричната дупка на датчика за ниво на маслото. Там където е пробито е ОК>

А за спичането моето мнение е следното. По добре да си направи сметката колегата преди , а не след като стане белята и труда и парите му отидат на вятъра :opel_forever:

с 214 кубика дюзи да се кара на 0,5 0,6 налягане е неква супер черна магия. Детонационния датчик като ОТчете дентонации и върне аванса, вече ще е TOO LATE според мен.
Отговори

GSi_Tuning снимка GSi_Tuning 19 юни 2007 - 11:14

 RadioDJ, на Jun 19 2007, 12:00 PM, каза:

с 214 кубика дюзи да се кара на 0,5 0,6 налягане е неква супер черна магия. Детонационния датчик като ОТчете дентонации и върне аванса, вече ще е TOO LATE според мен.

На c20ne-то с неговите си дюзи караше на 0.4 - 0.5 при 11 смес..
Отговори

RadioDJ снимка RadioDJ 19 юни 2007 - 11:16

 GSi_Tuning, на Jun 19 2007, 09:14 AM, каза:

На c20ne-то с неговите си дюзи караше на 0.4 - 0.5 при 11 смес..



да съгласен съм, ама ХЕ-то е с по висока степен на сгъстяване и с о6те 8 клапана :opel_forever:
Отговори

GSi_Tuning снимка GSi_Tuning 19 юни 2007 - 11:38

 RadioDJ, на Jun 19 2007, 12:16 PM, каза:

да съгласен съм, ама ХЕ-то е с по висока степен на сгъстяване и с о6те 8 клапана :wall:

Именно :) и затова хората са сложили по големи дюзи на хе-то :opel_forever:
Ако имаш с какво да ги управляваш ще ти стигнат за 0.5 :wall:
Отговори

sv_tzvetkov снимка sv_tzvetkov 19 юни 2007 - 14:23

Дам прави сте колеги. Тепърва ще се търси оптималната смес. Може да се мине и на дюзи от Мотроник 2,8. За момента не юркам колата защото е все пак след смяна на сегменти и още не е олегнала работата на мотора. За момента трябва да се преборя с други 2 досадни проблема. След ремонта в атмосферен вариант и сега (то е едно и също в ниските обороти) ми държи високи обороти на малка газ - 1400. Това го отдавам на полировките на смукателните канали. Пробвах със смяната на стъпковия мотор но нямаше резултат. За момента временно сам решил проблема, като сам поставил една бленда която доста ограничава потока на въздуха към стъпковия мотор и така оборотите на малка газ се стабилизираха на 900. Но това май ще е временно решение на проблема. Може да се наложи да се свали смукателния колектор и да се удари една шкурка на 80.
Другото проблемче идва от температурата която излъчва изпускателния колектор, но за там решението е ясно - изолиране с термо лента.
Много се радвам на компетентните ви мнения. Съобразявам се с всяко едно такова!
Поздрави!
Отговори

Stoil снимка Stoil 19 юни 2007 - 14:27

дотук си намерил две решения за тези два проблема. наистина след портването тихите стават проблем и най - лесно става с ограничаване или спиране на потока към степ мотора.

за колекторът е ясно - термо лента. така обаче има голяма вероятност ако тръбите ти не са едни 3мм. дебелина да се цепят постоянно. зависи и с какво са заваряни. ако ще увиваш - увивай и даунпайп-а.

освен това режи и предният капак да се оттича тая зверска жега вътре.
но според мен първо хвани махни тоя малък кулер.
Отговори

vili снимка vili 19 юни 2007 - 14:44

 Stoil, на Jun 19 2007, 02:27 PM, каза:

но според мен първо хвани махни тоя малък кулер.

какъв и колко литров да се търси според теб ?
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg