Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

ниво на маслото при астра h

astra_boy снимка astra_boy 22 август 2009 - 21:09

колеги можете ли да ми кажете на максимума ли трчбва да се кара този модел модела е Z19DT единия в сервиза ми вика на максимума др на на средата между мин и мак и трябвало да го проверявам 5 минути след като сам спрял някои ако е запознат да помогне че с тея на глава не се излиза
Отговори

sauber снимка sauber 22 август 2009 - 21:32

Имаш МИНИМУМ ( което значи минимална граница на количеството ) и МАКСИМУМ ( което значи максимална граница на количеството ). Това дали маслото ще е по средата или на максимума, е с приблизително значение, като това с колко оборота си си завил капачките на винтилите...
Все пак най идеалния вариант си остава средното положение...За това е средно - баланс между 2те :)
Няма проблем дори да бъде на минимум. Въпроса е, че не е желателно.

Отностно проверката на нивото - 1-2 минутки са нужни като време, за да слезе маслото в картера и да може да покаже едно реално количество на пръчката. Разбира се, колкото повече време мине, толкова по точно и прецизно ще бъде, но смятам, че не гониш 5-10 милилитра :)

п.с. - Прочети си сам мнението и прецени дали е ЛЕСНО и ПРИЯТНО за четене !
Мнението беше редактирано от sauber: 22 август 2009 - 21:35
Отговори

astra_boy снимка astra_boy 22 август 2009 - 21:45

ппределно ясно ми е колега но не може в сервиз на опел 2 колеги да не могат да се разберат докаде трябва да е маслото колата е нова няма и 16000км и искам да си я карам далго време досега колите които сам карал винаги сам ги подържал на максимумама ясно ми стана с тез хора на глава не се излиза и ако ч карам на максимума щели да ми спрат гаранцията мерси за меннието се пак :fire:
Отговори

siegfrid снимка siegfrid 22 август 2009 - 22:29

Колега, МОЛЯ ТЕ поработи върху правописа си.... :fire:
Изключителни трудоемко и неприятно е човек да ти чете писанията и колкото и да иска да ти помогне, се отчайва на второто изречение....
Мнението беше редактирано от siegfrid: 22 август 2009 - 22:29
Отговори

doolettle снимка doolettle 23 август 2009 - 12:03

 astra_boy, на 22 Aug 2009, 10:45 PM, каза:


както ти каза колегата по-горе няма значение за колата дали е на мах или на минимум. Идеята е да бъде в тези граници за да не остава сух мотора при завой и да не е препълнен и да бие непрекъснато по вала. Колата ти е на 16 х.км и това е достатъчен пробег за да се напасне мотора и дори и под средата да я караш няма проблем защото нямаш харч на масло. Лошо е да стои на мин за ония който лапат масло щото може да падне по-долу и намоменти да има недостиг. Имай в предвид че тоя мин и мах не са крайните стойности и дори и да паднеш малко под мин това незначи че мотора е останал сух и ако качиш 2мм над мах незначи че ще го надуе и ще избие отдвсякъде. Съвете ми е да я караш както те искат за да не губиш гаранцията а инак за мотора няма никакво значение.
Отговори

Shades снимка Shades 26 август 2009 - 12:13

Всички сте прави принципно, НО се изказвате малко неподготвени. Z19Dxx трябва да се карат около средата, защото при процеса за изгаряне на саждите в DPF-a, част от нафтата използвана за преобогатяване на горивната смес се смъква в картера. Резултатите от последващото претоварване може да са разнообразни и все весели :icon_wink2:

P.S. Предходното мнение на torbo е изтрито, тъй като няма нищо общо с темата. Следващия път ще има и %
Отговори

ruci снимка ruci 27 август 2009 - 18:13

Е те това не го разбрах. Я го обясни като на по прости хора, какво общо има нивото на маслото с нафтата
Мнението беше редактирано от siegfrid: 27 август 2009 - 18:53
Причина за редактиране:: Цитат на предхождащо мнение е излишен !
Отговори

Оги снимка Оги 27 август 2009 - 18:25

В мнението което си цитирал се съдържа отговора на въпроса ти !!!

Какво е DPF, защо е там и как работи :icon_wink2: :moderator:
Мнението беше редактирано от siegfrid: 27 август 2009 - 18:55
Причина за редактиране:: Цитат на предхождащо мнение е излишен !
Отговори

Shades снимка Shades 27 август 2009 - 19:46

 ruci, на 27 Aug 2009, 07:13 PM, каза:

Е те това не го разбрах. Я го обясни като на по прости хора, какво общо има нивото на маслото с нафтата

Ми от това дето написах по-просто? :moderator:
Хубаво, днес ми се занимава да пиша, макар че хората, които ги засяга тази тема си знаят много добре това по-долу. Значи материята е следната: Z19DTx има DPF вместо катализатор (какво е DPF и какво е катализатор - :moderator: ). На определени интервали от време, силно зависими от стила на каране, както и от това дали е градско или извън, DPF стартира процес на изгаряне на събраните сажди. Той се състои в следното - горивната смес се преобогатява (всички знаем, че дизелите с директно впръскване, както и комън-рейл се движат "бедно" и с ниска температура на горене), в следствие на което се повишава температурата на изходящите газове. С тяхна помощ, чрез поредица от процеси в DPF се изгарят саждите. Минусът на цялата схема е, че в следствие на преобогатяването е възможно попадане на нафта в маслото. Едва ли има смисъл да обяснявам как и защо. Т.е. попадналата нафта е възможно да покачи нивото на маслото, а оттам налягането и оттам ... :icon_wink2: И съм готов да се обзаложа, че щетите няма да влизат в гаранцията.
Отговори

Swing снимка Swing 27 август 2009 - 20:49

Има няколко неща, с които не съм съгласен:

1. Почти всички продадени в България Astra H са без DPF. При този модел, DPF е опция за нашия регион, която струва около 1800лв. Няма луди, които да си го купуват, тъй като от него не следват никакви данъчни облекчения.
2. Z19DTx моторите имат не един, а дори два катализатора, независимо дали са с DPF или без. Единия катализатор (по-малък, т.нар. pre-catalyst) е непосредствено след турбото. Втория (по-голям) е по-назад по изпускателната система или непосредствено преди DPF, ако имаме такъв.
3. Регенерацията нa DPF не е обогатяване на горивната смес. Регенерацията на DPF става чрез впръскване на нафта по време на изпускателния такт. Тази нафта не изгаря в цилиндрите, а във филтъра и така го почиства.
4. Повредите на двигателя причинени от DPF филтъра обикновено се покриват от гаранцията, но по-добре да не го разбирате от личен опит.

Иначе по темата - при положение, че на колата има табелка, че нивото на маслото трябва да е между MIN и MAX и се проверява на топъл двигател 5 минути след като е загасен, не виждам какво повече има да се чудим :) Никой дилър няма да направи проблем за нивото на маслото, стига да не е под минимума.
Отговори

astra_boy снимка astra_boy 28 август 2009 - 20:27

благодаря ви много колеги много ми помогнахте утре ще запитам дали имам тази система дпф и пак благодаря много за инфото :icon_wink2: :icon_wink2:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg