Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Ходова част

Бавно загряване и блокиране на предни колела в един момент

Ники Т снимка Ники Т 30 октомври 2019 - 10:34

Здравейте,
Преди около месец ми блокира предно ляво колело (Astra Z14XEP). След изстиване успях да се прибера на 2 пъти.След разглобяване маншони и цилиндър изглеждаха добре. Опитах да сменя накладките и на двете предни колела, но цилиндрите не се прибираха при голямо усилие. След отваряне на щуцера за обезвъздушаване
се прибраха сравнително лесно. След монтирането на накладките и запалване на двигателя педала хлътна и последва дълго "обезвъздушаване", при което не излезе въздух. След няколко проби в движение спирането стана нормално, но педала слизаше по-надолу от преди. Следващите седмици карах на малки разстояния 10-20км. и нямаше проблеми. Докато вчера жената отиде до Пловдив (40 - 50км) и предните колела блокираха. Отидох да я прибера и се върнахме без проблем. Само в движението в Пловдив джантите загряха леко, което си е нормално, а в края на пътуването бяха съвсем студени. Брат ми предположи, че има проблем с ABS-а.
Знам, че трябва да ида на сервиз, но се страхувам да не попадна на неподходящ такъв. Моля за предложения за сервиз м/у Пловдив и Хасково или да ми посочите какво трябва да питам дали имат в даден сервиз за да ми решат проблема.
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 30 октомври 2019 - 10:36

Астрата кой модел е G, H, J, K
Мнението беше редактирано от IvailoM: 30 октомври 2019 - 10:36
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 30 октомври 2019 - 11:43

Astra G classic.

А относно ABS-a - той напротив отблокира колелата и ако не работи не виждам логика да се задейства постоянно че чак да блокира колелата. Това е само на теория.
Ако действа АБС-а, ще го усетиш в педала, но не вярвам да спираш всеки път така, че да го задействаш.

А за мен имаш апарати за ревизия и смазване + хубаво почистване на леглата на накладките. Също така смяна на всичките елементи по плаващия механизъм на апарата(те обикновено са включени в ремонтния комплект). Хубаво е да се смени и спирачната течност, ако не си го правил досега. Никакви компромиси по спирачната система.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 30 октомври 2019 - 11:55
Отговори

Ники Т снимка Ники Т 30 октомври 2019 - 13:08

 IvailoM, на 30 октомври 2019 - 10:36, каза:

Астрата кой модел е G, H, J, K

Модел G, хечбек, като старите полицейски.
Отговори

Ники Т снимка Ники Т 30 октомври 2019 - 13:24

 Д-и-м-о-в, на 30 октомври 2019 - 11:43, каза:

Astra G classic.

А относно ABS-a - той напротив отблокира колелата и ако не работи не виждам логика да се задейства постоянно че чак да блокира колелата. Това е само на теория.
Ако действа АБС-а, ще го усетиш в педала, но не вярвам да спираш всеки път така, че да го задействаш.

А за мен имаш апарати за ревизия и смазване + хубаво почистване на леглата на накладките. Също така смяна на всичките елементи по плаващия механизъм на апарата(те обикновено са включени в ремонтния комплект). Хубаво е да се смени и спирачната течност, ако не си го правил досега. Никакви компромиси по спирачната система.


Определено спирачната система си иска преглед. Не е поглеждана от 100 000 километра. Днес пак карах малко - никакви проблеми. А ABS-а като функция си работи нормално. Утре съм се уговорил със сервиза за преглед.
Идеята за проблем с ABS-a дойде от това, че при смяна на накладките буталото се върна назад едва след изпускане на течност.
Проблемът явно се проявява след многократно натискане на спирачка и достигане на някаква критична температура на блоковете. А може и да е централен. Жената каза, че и двете колела били горещи.
Дано утре се разбере за какво става въпрос.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 30 октомври 2019 - 18:48

Щом са горещи, значи задържат.
Правиш необходимото, което ти написах + ремонтни комплекти за плаващата част и с правилната смазка вътре би трябвало всичко да се оправи.
Ако искаш си купи и буталцата, ако са в лошо състояние вече.

Въпросът е да не си прецакал дисковете вече. Може да се наложи да ги смениш заедно с накладките пак.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 30 октомври 2019 - 18:53
Отговори

Ники Т снимка Ники Т 31 октомври 2019 - 18:37

И след посещението на сервиз проблемът си остава. Със сигурност не е в апаратите и маркучите. На компютъра излиза, че няма грешки в ABS-a.
Ефектът който се наблюдава е слабо движение на спирачната течност. Кракът ме заболя да натискам за обезвъздушаване.
Остава помпата, усилвателя и евeнтуално ABS-a да са проблема. Но от друга страна сутринта поне 6 пъти натисках силно спирачка и всичко си работеше перфектно: ABS, без отклонение от правата посока, без вибрации. В сервиза казаха, че дисковете са в добро състояние.
Започвам да се образовам, къде мога да намеря подробно описание на посочените агрегати?
Отговори

IvailoM снимка IvailoM 31 октомври 2019 - 18:47

На един приятел с пасат се проявяваше същия проблем. Рециклира цялостно апаратите.
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 01 ноември 2019 - 08:08

А как разбрахте, че не са маркучите-всички симтоми водят към тях?
Отговори

ICO07 снимка ICO07 01 ноември 2019 - 13:15

И според мен са маркучите.
Преди много години ми се случи да задържа и блокира едното колело. Оказа се че маркучето външно е здраво, но вътрешно имаше закъсано и при натискане на спирачката пропуска течност, но като отпусна педала закъсалото парченце блокира течността и неможещи да се отворят накладките.
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 01 ноември 2019 - 16:31

То маркуч наистина прави такива номера ама и двата едновременно от веднъж да се скъсат.
Отговори

Ники Т снимка Ники Т 01 ноември 2019 - 17:14

 Rosen Popov, на 01 ноември 2019 - 08:08, каза:

А как разбрахте, че не са маркучите-всички симтоми водят към тях?

Ами като го смениха в сервиза. А стария го духнах в двете посоки - минава. Втория маркуч така и не го монтираха поради очевидни причини.
Както съм писал, и със свалени апарати течност се подава много слабо. След като сглобиха апарата педала беше много долу. Като изминах известно разстояние се пооправи. Спира си нормално, но няма гаранция, че няма отново да блокира. Според мен апаратите и маркучите си са добре. Проблемът е някъде централно.
Дори и в сервиза ОТНАЧАЛО се засилиха да ме убеждават, че проблемът е в апаратите и маркучите. Поради липса на алтернатива в момента се съгласих на подмяна. След като се помъчиха доста, казаха, че проблема не е в тяхната компетенция.Платих само маркуча, който вече беше сменен, без няколкочасовия труд. Това е нормално. За някои неща пак бих отишъл в този сервиз.
Не ми се ходи на място, където ще започнат да сменят централните възли един след друг докато се разбере какво става, освен ако НЕ трябва да плащам за всеки безсмислено сменен. По-евтино ще ми излезе да си купя нова кола.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 01 ноември 2019 - 18:07

Щом се "подава" много слабо течност, значи може и да имаш запушени/със стеснено сечение тръби
Задните пак така ли "подават" много слабо като ги откачиш ?

Спирачната система има няколко възела - помпа, тръби, маркучи, апрати. АБС-а в повечето време не работи.

Натискай докато стане твърд педала на спирачката на изгасен двигател. След това натисни и задръж натиснат и запали докато го държиш. Виж дали ще омекне/хлътне. Ако го направи, значи вакуум системата към спирачките работи.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 01 ноември 2019 - 18:11
Отговори

mrsch66 снимка mrsch66 01 ноември 2019 - 19:11

 Ники Т, на 31 октомври 2019 - 18:37, каза:

И след посещението на сервиз проблемът си остава. Със сигурност не е в апаратите и маркучите. На компютъра излиза, че няма грешки в ABS-a.
Ефектът който се наблюдава е слабо движение на спирачната течност. Кракът ме заболя да натискам за обезвъздушаване.
Остава помпата, усилвателя и евeнтуално ABS-a да са проблема. Но от друга страна сутринта поне 6 пъти натисках силно спирачка и всичко си работеше перфектно: ABS, без отклонение от правата посока, без вибрации. В сервиза казаха, че дисковете са в добро състояние.
Започвам да се образовам, къде мога да намеря подробно описание на посочените агрегати?

Колега виж това https://www.google.c...572713449372808 дано да и помогне с самообразованието на въпросната система.
Отговори

Ники Т снимка Ники Т 01 ноември 2019 - 20:21

Благодаря на всички поствали. Започвам да чета документа от хипервръзката. Утре ще пробвам и вакуум системата.
Отговори

kalin09 снимка kalin09 01 ноември 2019 - 21:58

Звънни да ти кажа какво става...
Отговори

sathv снимка sathv 02 ноември 2019 - 01:41

Буталото на спирачната помпа не се връща във крайно изходно положение.
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 02 ноември 2019 - 02:00

 kalin09, на 01 ноември 2019 - 21:58, каза:

Звънни да ти кажа какво става...


Би ли обяснил как се слуша написано ?
Тряа си много ментално зле че да напишеш специално за мен нещо в подписа и това пак ще остане незабелязано (някакси) от управата на форума и сега ще обвиняват мен че "ми е лош тона", явно си МЕГА жегнат от моите "глупости", а?
Как са метановите двигатели с 10.5 степен на сгъстяване ?
Благодаря за отделеното внимание, понеже ДИРЕКТНО ти изтрих личното съобщение без да го чета(да го прочете от архива управата им давам жокер сега) и ти отново реши да "блеснеш", сигурно си написал там повече глупости от мен и те е досрамяло да го напишеш на всегледание. И понеже мен не ме е срам, ти го пиша директно.
Като гледам хич не си активен, чак специално за мен си активирал лайномета, ама и си вярваш че на някого му пука какво си написал за мен? Вече ще агитирам всички тук да ти звънят специално на тебе (енциклопедията на Опел, Аутодатата на Аутодатите), за да знаят какво става. Какво ли не прави злобата с хората....
Вземи да не се вземаш много на сериозно, вредно е за здравето.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 02 ноември 2019 - 02:54
Отговори

fanatic снимка fanatic 02 ноември 2019 - 21:25

Тъй като виждам, че отново има драма просто искам да кажа, че съм редактирал подписа, че следим отблизо какво се пише / от 2005 година/,
че за пореден и последен път ще призова да намерите общ език и тон на говорене, защото ще се наложи да вземем мерки а тогава няма никой да е доволен,
още по- малко ние....
Отговори

kalin09 снимка kalin09 02 ноември 2019 - 23:50

Все още си чакаме клипчето с метановицата със компресия 10,5 на степен 1,2. От 2005-а до сега се занимавам профсионално с ремонт на мотори и ръсене на акъл по форуми ,в последното "лаладжиите" взимат превес. Бях си взел година почивка от тук ,време е за нова.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg