Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Ламбда емулатор

Akulski_Cali снимка Akulski_Cali 28 август 2007 - 09:48

При мен проблема е следния, имам 2 ламбда сонди, 1та седи преди катализатора /който при мен е заменен с резонаторно гърне/ и 2ра ламбда сонда която стои след катализатора. Поради премахнатия катализатор, 2та ламбда сонда записва постоянна грешка 'бедна смес' /поради обогатяването на сместа/ и двг. работи в сервизен режим. Истинското решение на проблема е нов катализатор с 60мм. отвор и поне 20 клетки за най-малко 700лв. Решението което търся аз е емулатор на сигнала от ламбда сондата, без поставяне на катализаторно гърне. Въпроса ми е ВЪЗМОЖНО ЛИ Е, как/къде може да стане и към кой да се обърна за помощ :icon_biggrin: ?? Двигателя е Z22SE и работа САМО на бензин!
Отговори

Georgi - Plovdiv снимка Georgi - Plovdiv 28 август 2007 - 11:23

http://www.picvalley.../6/1420_605.JPG

опитай с това? Но за разлика от публикациата при газаджийте, потенциометъра си остава и с него се опитваш да дадеш на компютъра желания от него сигнал.


Друг начин просто не се сещам. освен (както ти каза) нов катализатор :icon_biggrin:
Отговори

Akulski_Cali снимка Akulski_Cali 28 август 2007 - 13:34

 Georgi - Plovdiv, на Aug 28 2007, 12:23 PM, каза:

http://www.picvalley.../6/1420_605.JPG

опитай с това? Но за разлика от публикациата при газаджийте, потенциометъра си остава и с него се опитваш да дадеш на компютъра желания от него сигнал.


Друг начин просто не се сещам. освен (както ти каза) нов катализатор :icon_biggrin:


Хмм, виждал съм и аз такава схема, но тая бегла надежда някой да се е сблъсквал със същия проблем породен от 2 ламбда сонди и да видя готов тестван продукт/краен резултат.. :sad-smiley-050:
Отговори

Akulski_Cali снимка Akulski_Cali 29 август 2007 - 16:11

Още търся решение на проблема :dancin:
Отговори

doolettle снимка doolettle 29 август 2007 - 16:30

ами след като сигнала от сондата ще се симулира, има ли значение дали ще работи на бензин или газ, т.е. неможеш ли да минеш със стандартните газаджийски джаджавки :icon_biggrin:

 doolettle, на Aug 29 2007, 05:22 PM, каза:

ами след като сигнала от сондата ще се симулира, има ли значение дали ще работи на бензин или газ, т.е. неможеш ли да минеш със стандартните газаджийски джаджавки :mhihi:

другото за което се сетих е да скриеш по някакъв начин сондата от потока изгорели газове, които без катализатор се дшижат по-бързо и шашкат сондата. По този начин да симулираш самия катализатор
Отговори

Swing снимка Swing 29 август 2007 - 18:53

Тук трябва да се обади някой гуру по електрониката, но според мен нещата няма да станат както ги мислиш. Дали ще караш в авариен режим или с ламбда емулатор е почти все едно. И в двата случая губиш корекцията от ламбда сондата, а при работа на бензин тя е важна за смесообразуването. Да извадиш втората сонда навън също няма да помогне. Компютъра не е толкова глупав и сравнявайки показанията от двете сонди веднага ще усети твърде голямата разлика. Съответно пак ще запали лампата... Ако сложиш емулатор само на втората сонда пак няма да стане, защото първата ще корегира сместа, ще има променливи показания, а втората постоянно ще дава едно и също показание, генерирано от емулатора. Това пак ще е грешка и пак ще светне лампата. Може би аз не разбирам достатъчно, но за мен решението на проблема е само катализатор.
Отговори

lorda снимка lorda 29 август 2007 - 19:06

Напълно съм съгласен с колегата Swing. Ще добавя само още една причина поради която няма да стане с емулатор. Когато се сложи емулатор сигнала който се праща към комп. не трябва да е с статични показатели а трябва да е с динамични в смисъл че в различните режими на работа емисиите изгорели газове са различни, едвали тоя емулатор ще може толкова добре да дублира реалните показания, а и при положение че имаш още една ламбда сонда .....трябва доста точни показания. И за мен варианта е само нов катализатор колкото и скъпо да ти идва. А и все пак си заслужава колата ти е сравнително нова предполагам Вектра Ц за да е с тоя мотор.
Отговори

TurboManiak снимка TurboManiak 30 август 2007 - 00:41

Според мен би трябвало да може да се реши проблема с един чип който да казва на компа, че и 2-те ламбди тряя да дават едно и също и така да не прави грешки. Другото май е катализатор. За чипа виж Владо дали не може да измисли нещо...
Отговори

kalin09 снимка kalin09 30 август 2007 - 08:54

според мен втората сонда е само за екологията и един симулатор трябва да я убие.но какви сигнали подава на ЕКУ-то?маи трябва на читав мотор да се измери сигнала и да се деиства.имаше едно А3 във ауди форума и човека беше решил проблема със симулатор :love_opel:
Отговори

Коцето-Шумен снимка Коцето-Шумен 30 август 2007 - 09:35

а защо да не пуснем сигнала от първата сонда :love_opel: към жичката на втората -така ще е динамичен но какво ще стане със сместа?
Отговори

Mahoney снимка Mahoney 30 август 2007 - 14:01

значи има доста изписано по темата стига да търсиш където трябва!
при двойния сензор - втория който служи за проверка след катализатора - се ползва само за проверка на работата му - и трябва там да е доста по-чисто от преди катализатора!
има предложение да се върже директно към маса жицата на сондата (втората след катализатора) - и така да получиш винаги ок сигнал!
или евентуално да се затихне сигнала от 1вта сонда!
Отговори

НеаМ РаВеН снимка НеаМ РаВеН 30 август 2007 - 15:05

 kravarka, на Aug 30 2007, 03:01 PM, каза:

ползва само за проверка на работата му - и трябва там да е доста по-чисто от преди катализатора!

Има ли някаква минимална граница на газовете на втората, защото ако няма може да се изкара извън тръбата ;)
Майтапа настрана, но какво ще стане ако се даде на постоянна маса? Какво общо има с газовете?
Отговори

Бай ти Митьо снимка Бай ти Митьо 30 август 2007 - 16:55

 НеаМ РаВеН, на Aug 30 2007, 04:05 PM, каза:

Майтапа настрана, но какво ще стане ако се даде на постоянна маса? Какво общо има с газовете?

Така работи сондата - на електрически принцип. Няма да има общо с газовете, и това е идеята.
Отговори

Mahoney снимка Mahoney 30 август 2007 - 17:52

англичаните си имат цял форум за тоя двигател
http://www.z22se.co.uk/

а тая схема дето е по-горе на ламбда емулатора, на сайта на пича който я е правил - има в една от секциите точно дадено това предложение 2-рата сонда да се даде на маса - за да отчита че всичко е изгоряло, или да се вържат към емулатора съпротивления и да се симулира по-нисък сигнал!
аз си мисля че ако се върже на маса ще отчита ниско напрежение компютъра - ама трябва да се пробва!

между другото на сайта има как да махнеш egr-a на тоя двигател и как да лъжеш компютъра че всичко е наред
Отговори

ОМЕГА снимка ОМЕГА 06 септември 2007 - 10:49

А според мен е по добре вместо да се чудиш как да излъжеш компа да си слижиш не прохохен резонатор а такъв със стеснение посредата на тръбата (като на Лада)!
По такъв начин се забавя скоростта на газовете и не би трябвало да имаш проблем!
Отговори

Бай ти Митьо снимка Бай ти Митьо 07 септември 2007 - 13:30

 ОМЕГА, на Sep 6 2007, 11:49 AM, каза:

По такъв начин се забавя скоростта на газовете и не би трябвало да имаш проблем!

Да, но нали се сещаш какъв друг ефект има спирането на скоростта на газовете, а той (ефекта) бих казал е доста нежелан...
Отговори

малкия снимка малкия 14 септември 2007 - 17:37

 Akulski_Cali, на Aug 28 2007, 02:34 PM, каза:

 Georgi - Plovdiv, на Aug 28 2007, 12:23 PM, каза:

http://www.picvalley.../6/1420_605.JPG

опитай с това? Но за разлика от публикациата при газаджийте, потенциометъра си остава и с него се опитваш да дадеш на компютъра желания от него сигнал.


Друг начин просто не се сещам. освен (както ти каза) нов катализатор :icon_rolleyes:


Хмм, виждал съм и аз такава схема, но тая бегла надежда някой да се е сблъсквал със същия проблем породен от 2 ламбда сонди и да видя готов тестван продукт/краен резултат.. :sad-smiley-050:
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 15 март 2011 - 18:53

Колега, Akulski_Cali, решил ли си си проблема ? При мене е същата работа. Разхода е много висок и не се търпи при тия цени на бензина. Тая схема най-горе ще загаси само чек-а, но разхода няма да оправи.
Мнението беше редактирано от javor_bg: 15 март 2011 - 18:56
Отговори

p.p.i снимка p.p.i 16 март 2011 - 10:37

Братята руснаци са го решили така http://photofile.ru/...1350/104713124/ развиваш втората сонда и монтираш този накрайник, а върху него завиваш сондата . По този начин втората сонда отчита по малко газове и има разлика между показанията на първа и втора сонда.
Мнението беше редактирано от p.p.i: 16 март 2011 - 12:38
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 16 март 2011 - 11:48

Точно това и аз си мислех.

Подобни "хардуерни" емулатори ги има в Крафт и струват 80 лева парчето..... Трябва да си сигурен, че втората сонда работи обаче. Аз съм сигурен. И още веднъж всичко зависи от модела на двигателя. При моя модел махнеш ли катализатора свършил си........ В Юве сервиза ми казаха, че за моя мотор единствено решението е нов катализатор.

Публикувано изображение


Видях и ТОВА нещо, но то е само за да гаси лампата.
Мнението беше редактирано от javor_bg: 16 март 2011 - 23:09
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg