Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Въпрос за C20NE

Leoncho снимка Leoncho 03 май 2011 - 20:44

Колеги,днес реших да си прегледам електрическата част на колата,да видя дали всичко е в изправност за лятото.От някои бях доволен,от други озадачен.Гледам какви трябва да са показанията по аутодатата и меря,но на следните нещо не ми се получи.Ето защо имам няколко допитвания:
1.На картинката левия датчик как се нарича и за какво служи-откачих го днес само за пробата и колата не запали-от което си правя извода,че нещо май дюзите спира..
2.Десния датчик май се нарича EVAP?Трябва като му се подаде ток 12В от акумулатора да чатка(отваря и затваря),нали?Моя не се чува нищо а и като надуя от единия отвор си преминава спокойно и си излиза въздуха от другия отвор,а би трябвало да е затворен?Така ли е и каква роля играе и той и какво влияние оказва?
3.Датчика на дроселовата клапа би трябвало като откача буксата между 1 и 3 краше да покаже определен волтаж.А той защо нищо не ми показва,абсолютно нищо-стои си на нула.Без него запалих и колата държи около 1800 оборота.Да не би да се ебава нещо той?
4.Като замерих ламбдата ми показа 4.7 ома.Това означава ли,че е започнала да дава фира?
Колата си върви перфектно-пали,работи равномерно,има нормален разход,единствено има следните симптоми:една огромна мудност до 3000 оборота,а понякога и над тях в определени моменти.Примерно ако карам на 4та с около 80 и натисна педела се получава едно голямо замисляне а дори и до долу да натисна двигателя не реагира,трябва да минат 5-6 секунди за да почне да ускорява,и то сравнително бавно.Компютърът не показва грешки,двигателя има перфектна компресия(дори е след ремонт),дебитомера е сменен и доста други неща.Вече се съмнявам и в компютъра.Уж двигатела е супеп прост,а какво се оказва,че за година и половина не мога да му намеря болежката.А кажете какво е де? http://img854.images.../dsc01403m.jpg/
Отговори

ОМЕГА снимка ОМЕГА 03 май 2011 - 20:54

 Leoncho, на 03 май 2011 - 20:44, каза:


3.Датчика на дроселовата клапа би трябвало като откача буксата между 1 и 3 краше да покаже определен волтаж.А той защо нищо не ми показва,абсолютно нищо-стои си на нула.

Ами може би защото е трябвало да дадеш и на контакт! :mhihi:

P.S. По описания от теб начин може да провериш дали има захранване на TPSa а не дали работи!
Мнението беше редактирано от ОМЕГА: 03 май 2011 - 20:56
Отговори

Leoncho снимка Leoncho 03 май 2011 - 20:55

Всички замервания са на контакт,колега :newsm05_41:
Отговори

psycho87 снимка psycho87 03 май 2011 - 20:55

Тоя десния датчик, не е датчик а е една клапичка която отвежда бензиновите изпарения в колектора. Би трябвало да се отвори като запалиш колата. Ако откачиш датчика на дроселовата клапа, не очаквай да ти даде напрежение на краче 1 и 3, щото няма от каде да дойде. Той не е генератор както се досещеш. Да замериш каквото и да е, треа да заголиш буксата и да бръкнеш с мултицета докато датчика си е закачен и колата е на контакт. тази лявата букса, не съм сигурен коя е, щтото на моя мотор там няма букса, но има малка вероятност това да ти е кабела за ламбда сондата. сега не помня точно как изглеждаше буксата... въпреки че ако е тя, няма логика да не ти запали колата. Може да ти е импулсния датчик на блока. Ако е той, колата наистина няма да запали без него. Просто проследи кабела каде отива и ще разбереш какво управлява. За проблема дето описваш, мое да са много неща, най добре отиди на диагностика да ти прегледат колата. Не се занимавай пред блока, че да не опаткаш нещо. Ако компресията ти е перфектна, както спомена, може да е дебитомера... ламбда сондата... налягането на бензина... какво ли още не. Може и просто двигателя да си е изживял живота и да иска да го оставиш на мира вече :D

P.S. Забравих да спомена... ти хубаво си сменил дебитомера, ама нов ли сложи или 2ра ръка? щото дебитомерите с клапа на ц20не 2ра ръка не са много млади. Аз до сега съм пробвал няколко, и да ти кажа от четири три бяха боклук.
Мнението беше редактирано от psycho87: 03 май 2011 - 20:57
Отговори

ОМЕГА снимка ОМЕГА 03 май 2011 - 20:59

Левия клупунг е за датчика на коляновия вал,затова не е запалила след като го е откачил!
Отговори

Leoncho снимка Leoncho 03 май 2011 - 21:05

Ходих 3 пъти на диагностика и все нищо не ми казват,писна ми да си давам парите вече-тук 20 там 20 и така нататък.Буксата няма как да се заголи,защото е пластмасова.Двигатела е в перфектно техническо състояние,дори не беше за ремонт,ама айде понеже го отворих.....Дебитомера е сменен свещите са 40лв NGK симптомите са на газ и бензин. Това за коляновия вал ще го запомня,благодаря!

Този дебитомер дето го сложих е 2ра ръка от бензинова кола,не карана на газ.

Може ли да е бобината?Нея не съм я мерил,но ми се получават детонации като върна газта. :love_opel:
Мнението беше редактирано от Leoncho: 03 май 2011 - 21:00
Отговори

espero2000 снимка espero2000 03 май 2011 - 21:58

Така колега колите които са с дебитомер с клапа като твоя моя и т.н имат малко замисляне преди да почнат да вървят но не чак толко колкото описваш. Проблема не е от датчик ами предполагам си сложи едни свещи смени си капачката и палеца сложи си хубавки кабели и тогава драсни един два реда да кажеш как е. Компа да ти прави замисляне няма как да стане. Ако толко си мислиш че е от него па компове колко искаш смени го за 2 мин и ще разбереш. И другия момент е внимавай какви дебитомери слагаш защото имат номера и е желателно да се спазват.
Отговори

Leoncho снимка Leoncho 03 май 2011 - 22:21

Номера на дебитомера е същият и си работи абсолютно какво с моя стария.Никаква разлика.Кабели,свещи,капачка и палец също са сменяни-никакво подобрение. :newsm05_41: Все пак ще смъкна 10 килограмовия маховик на към 6 кг и ще си проличи.Ако и тогава не иска ще гледам компа.Значи да изключа като варианти ламбдата и клапанчето дето не чатка изобщо така ли?
Отговори

sashonikolov снимка sashonikolov 03 май 2011 - 22:35

Колегата с мнението преди мен е много прав за дебитомера.
Исках да си имам резервен дебитомер не,че на моя му има нещо и взех един друг пак от същия мотор C20NE и греда....нищо общо с моя...тотално разминаване в измерваните стойности на подковата на дебитомера.
Щом и Мишо газаджията каза,че неможе да ми настрои газовата с другия дебитомер значи наистина не беше за мене.....
И аз незнам защо се получиха тези разминавания в дебитомерите.
Обаче щом симптомите са и на газ и на бензин по мое лично мение нещата се свеждат до запалителната система.
Казваш,че си сменил кабелите и свещите..виж друга бубина.
На газ дебитомера не играе абсолютно никаква роля.Спокойно можеш да му откачиш кабела на дебитомера и мотора ще си запали и ще си работи както и до сега с разликата,че ще ти свети лампата на чека.
На бензин естествено без дебитомер нестава....
Компа....управлява дюзите..е да де ама те когато си на газ сигнала от компа отива в емулатор за дюзите..пак не играе.......комутатор......той е вътре в компютъра.Ама той или работи или не работи....
Шанса за проблемен компютър е мноооого малък щом го прави и на газ проблема.
Значи остават кабелите,свещите,капачката и палеца за,които твърдиш,че са сменени..
За ламбда сондата незнам как стои въпроса честно казано.Понеже аз съм я елиминирал тотално и е оказано на компа да не я търси.
Там вече несъм наясно дали би оказала влияние по някакъв начин при работата на газ.За бензин е ясно,че ще окаже ако не е изправна....Обаче ако имаш ламбда контрол на газовата уредба нещата стават различни по отношение на ламбда сондата
Мнението беше редактирано от sashonikolov: 03 май 2011 - 22:37
Отговори

Leoncho снимка Leoncho 03 май 2011 - 22:43

Това за изолирането на ламбдата в най-скоро време и аз ще го приложа,само да пекне пустото слънце.Така или иначе по-добре ще е без нея.Честно казано забелязах,че колата на газ дори се държи по-добре отколкото на бензин,но и гори доста повечко(с добрата настойка за приличен вървеж).На бензин гори малко-градско 9 долу горе.За консумативите абсолютно са сменени,ще пробвам бобина просто да видим ефекта.Компютъра отпада значи и той. :newsm05_41:
Отговори

sashonikolov снимка sashonikolov 03 май 2011 - 22:44

 Leoncho, на 03 май 2011 - 22:21, каза:

Номера на дебитомера е същият и си работи абсолютно какво с моя стария.Никаква разлика.Кабели,свещи,капачка и палец също са сменяни-никакво подобрение. :newsm05_41: Все пак ще смъкна 10 килограмовия маховик на към 6 кг и ще си проличи.Ако и тогава не иска ще гледам компа.Значи да изключа като варианти ламбдата и клапанчето дето не чатка изобщо така ли?
това изобщо немисля,че е свързано с проблема,който имаш...аз съм с този мотор на малко по-тежко купе от на Вектра А и не се оплаквам от липсва на динамика или замисляне....но всичко е въпрос на гледна точка.Ако очакваш 115 к.с.да се изтрелват като 150 к.с. няма да стане :icon_wink2:
ПП:
Извинявам се но сега видях,че си с Калибра.......е калибрата с този мотор е тегава за динамика.....карал съм такава калибра на приятел,несъм се пускал с него но по мое мнение Асконата е по-динамична със същия мотор.
Калибрата е по-тежка от Асконата :icon_wink2:
Мнението беше редактирано от sashonikolov: 03 май 2011 - 22:46
Отговори

Leoncho снимка Leoncho 03 май 2011 - 22:46

Там е въпроса,че не върви колкото 115ка а долу горе с 90ка колега това ме изнервя :drinkin2: На бещата аудито 80 1.8 90 коня се стрелва повече бре!Кво да праим за кво я караме тая уж 2.0 115 и плащаме 90 лв данък-да върви като 1.6 ли? :D :icon_evil2:
Отговори

Sandman снимка Sandman 29 май 2012 - 08:39

Имам и аз едно питане. Тъй като колата ми прави мизерии едно известно време, смених свещи, дистрибутор, дебитомер.
Искам да сменя и кабелите, но ще си ги правя сам. Кабела, който взех е БОШ, черен, многожилен, меден. Пише БОШ 250 на него.
Въпроса ми е, има ли пряка зависимост между дължината на кабелите и работата на двигателя?
В смисъл, искам да си ги пусна толкова дълги, че да не се налага да правят чупки, пируети и извивки, и да се опират един-друг. Също, има ли смисъл да им сложа термо-свиваем шлаух?

И евентуално откъде да си намеря лули и накрайници на някаква сносна цена?
Отговори

sashonikolov снимка sashonikolov 30 май 2012 - 09:50

Нещо не ми допада идеята сам да си правиш кабелите за свещите.Освен ако не си намерил сигурен начин за захващането на кабела към накрайниците и съответно уплътняването му към тях.Силиконови лули и т.н.
Да,хубавите кабели са скъпи,но са хубави.Определено в кабелите си заслужава да се инвестира макар и не сериозни суми.Но,беру кабелите ми се вързаха за около 90 лева.Не са върха на сладоледа,има и много по-скъпи кабели,но нямам притеснения с тях...
Иначе конкретно към запитването ти:
Пряка зависимост в дължината на кабела не би трябвало да има и според мене няма.Термо свиваем шлаух......не знам дали ще има ефект от него при такова високо напрежение.
Такива кабели,които са медни не съм виждал от 100 години......последно такива мернах на ладата на дядо ми,но тези кабели там бяха ужасно твърди.Незнам ти какви си намерил.До сега кабелите,които съм късал(имах такава случка с перката за охлаждане на радиатора)и тези кабели,които ми се подмятат в един кашон(има няма 10тина кабела) са все графитни или нещо от сорта,но в никакъв случай многожилни медни.....
Мнението беше редактирано от sashonikolov: 30 май 2012 - 10:01
Отговори

Sandman снимка Sandman 30 май 2012 - 10:27

В тебе се кълнях, че ще помогнеш :mhihi:

Значи, да, по-твърди са от другите, но не чак ужасно. А и като са по-твърди ще ми е по-лесно да ги аранжирам както искам.
Идеята на шлауха е да предпазя малко по-добре изолацията на кабелите, понеже не са силиконови, предполагам и по-малко издържливи.
Смятам да използвам накрайници и лули от стари кабели, тъй че захващането мисля нама да е проблем. Търся си стари кабели м/у другото, по възможност с месингови или медни ли са накрайниците, че на моите са нек'ви ламаринки...
А дали има смисъл да ги запоя с поялника и после да ги смачкам?

За инвестирането съм съгласен, и не само за кабелите, но просто нямам вариант. :pardon:
Отговори

sashonikolov снимка sashonikolov 30 май 2012 - 11:50

честно казано не знам за запояването.Трябва ти и сериозен поялник за да нагрееш до степен такава,че да стопиш припоя.Иначе от старите кабели мога да ти дам накрайниците,но те са ламаринки,но не знам от какъв материал са.Кабела е пъхнат в тях и е щипнат.Обаче нямам като за тази дистрибуторна капачка като моята.Мисля само 2 кабела останаха след срещата с перката на радиатора. :mhihi:
Моята капачка е с щифт по средата където се включва кабела за свеща.Има модели,които са без щифт,но са различни кабелите.От тези по-старите от 1.6 мотора имам някакви кабели,които се подмятат.Не съм ги преглеждал дали са със здрави накрайници.
Снимай ми капачката ти или ми кажи ако знаеш дали е с щифтове по средата или си е обикновена.Може и да събереме комплект кабели.От 1.6 мотора по спомени купих кабелите месец - два,преди да сменя мотора така,че са читави и са ако не се лъжа Магнет марели.Трябва да ги погледна в кашона.Силиконки са.Само да не съм ги подарил вече на някого.
Иначе 1.6 мотора ми беше биг блок,което само по себе си означава,че дължините пасват на C20NE.При тебе не би трябвало да има фрапиращи разлики....
Мнението беше редактирано от sashonikolov: 30 май 2012 - 11:52
Отговори

Sandman снимка Sandman 30 май 2012 - 12:12

По каталог са 2 по 87см, 1-63см, 1-35см и за бобината е 1метър. Но идват доооста дълги, правят едни пируети...затова питах има ли значение дължината.
За бобината си намерих от стари едни БОШ, май е читав, щот си бачка.
Капачката е без щифт: http://sandmanbg.sni...519452.27100802
Сегашните ми кабели са с ламаринки, ако не намеря по-читави ще ги ползвам тях, както и лулите и чашките.
Отговори

sashonikolov снимка sashonikolov 30 май 2012 - 12:19

Ако ме зарадваш,че кабелите са с такива накрайници като тези на снимката,си уреден с комплект силиконови кабели.Те и тези могат да се преправят с клещите да се стиснат гилзите за капачката с щифт по средата,но не е добър вариант и е краен,за временно решение като резервен кабел.
Но ако капачката ти е от другия тип и тези кабели ти вършат работа си готов със силиконови кабели магнет и марели.Имам 9 кабела с различни дължини.Единия е Шампион,по-стар,но комплекта от преди смяната на мотора е тука :icon_wink2:
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Публикувано изображение
Кабелите не са най-доброто на пазара,но аз бях много доволен от тях.Силиконови лули,добра изолация на самият кабел....в общи линии локвите по пътищата никога не са ми били проблем с тези кабели :thu:
Отговори

Sandman снимка Sandman 30 май 2012 - 12:29

Баш такива са ми на БОШ накрайниците :biggrin:
Трее те удавя в бира значи :drinks:
Отговори

sashonikolov снимка sashonikolov 30 май 2012 - 13:00

ако си на 100% сигурен,че капачката ти е за такива накрайници,имаш кабели вече!
Само,че провери да не правиме глупости,че не ме кефят тия побългарявания.
Имам и кабел от бобината до капачката,но е с малко окислени клеми.А и незнам къде са хвърлили бобината спрямо капачката.Ако не е в багажника може и този кабел да свърши работа.
Прати ми на ЛС как да се намериме и ще се уговориме кога къде и как да сложиме кабеляка.
Мисля,че ти имам телефона,но майче е в личните на другия форум за майсторите :icon_wink2:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg