Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

Може ли да се настрои турбото да се

hatchetman снимка hatchetman 15 май 2007 - 20:31

Ka4o_pi4a, на May 15 2007, 08:17 PM, каза:

Аз съм на същото мнения за обратния ефект като колегата Мишо. Ако искаш опитай моя метод със рейката на турбото само за 1 ден и после кажи какво мислиш...
 


на моето турбо нема рейка - има само един прав лост и никакви рейки, гайки и резбички по него - лостът е от край до край! Лоста излиза от едно метално буренце и свършва чак на клапана, който изпуска част от изгорелите газове
Отговори

mi60 снимка mi60 15 май 2007 - 20:39

Имаш повече налягане но нямаш повече дебит както вече ти писах.
Може от 0.1бара да направиш 0.3, но дебита ти е сьщия...
Турбото на турбо дизела е винаги "включено"!!
Кьм нищо добр не си трьгнал... според мен ще "изльжеш" помпата да пуска повече нафта по този начин и ще си презакаш сместа отвсякьде :bandito:
Естествено може да пробваш никой не те спира <_<
Етусиязма ти е вьзхитителен даже <_<
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 15 май 2007 - 20:43

mi60, на May 15 2007, 08:39 PM, каза:

Имаш повече налягане но нямаш повече дебит както вече ти писах.
Може от 0.1бара да направиш 0.3, но дебита ти е сьщия...
Турбото на турбо дизела е винаги "включено"!!
Кьм нищо добр не си трьгнал... според мен ще "изльжеш" помпата да пуска повече нафта по този начин и ще си презакаш сместа отвсякьде  :bandito: 
Естествено може да пробваш никой не те спира  <_<
Етусиязма ти е вьзхитителен даже  <_<
 


искаш да кажеш, че при 800 об/мин това турбо работи на 0.8 бара ли?
Отговори

mi60 снимка mi60 15 май 2007 - 20:53

естествено че не.... навсякьде пиша примерно 0.8бара или примерно 1бар...
Незнам точно колко надува твоето турбо, предполага че около 0.5бара на макс!
Ти турбото пак ще го равьзрташ на сьщите обороти понеже това зависи единствено и само от изгорелите газове, а такива има достатачно "чак" след 2000оборота(примерно).
На 800оборота/мин турбото е "зацепено" и работи на +-0бара, но се вьрти определено. Ако не ми вярваш запали си колата на оборот и откачи маркуча след турбото да видиш че духа. Просто двигателя ти смуче определено количество вьздух което турбото може да му достави чак след развьртане на 20% примерно и чак след това почва сгьстяването на вьздуха(1800-2000оборота).
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 15 май 2007 - 21:03

mi60, на May 15 2007, 08:53 PM, каза:

естествено че не.... навсякьде пиша примерно 0.8бара или примерно 1бар...
Незнам точно колко надува твоето турбо, предполага че около 0.5бара на макс!
Ти турбото пак ще го равьзрташ на сьщите обороти понеже това зависи единствено и само от изгорелите газове, а такива има достатачно "чак" след 2000оборота(примерно).
На 800оборота/мин турбото е "зацепено" и работи на +-0бара, но се вьрти определено. Ако не ми вярваш запали си колата на оборот и откачи маркуча след турбото да видиш че духа. Просто двигателя ти смуче определено количество вьздух което турбото може да му достави чак след развьртане на 20% примерно и чак след това почва сгьстяването на вьздуха(1800-2000оборота).
 


Моята версия е, че след като въздуха влиза в колекторите с по-голямо налягане, той влиза с по-голямо налягане и в цилиндрите. Междувременно вакумрегулатора реагира на това налягане и забързва и подаването на гориво от дюзите. По тоя начин се се получава по-бързо ускорение на оборотите и от там съответно - по-бързо излизане на изгорелите газове и по голямо налягане при горещата перка на турбото и съответно по-бързо развъртане на турбото...в смисъл, че по-бързо набирам оборотите
Отговори

Ka4o_pi4a снимка Ka4o_pi4a 15 май 2007 - 21:19

hatchetman, на May 15 2007, 08:31 PM, каза:

Ka4o_pi4a, на May 15 2007, 08:17 PM, каза:

Аз съм на същото мнения за обратния ефект като колегата Мишо. Ако искаш опитай моя метод със рейката на турбото само за 1 ден и после кажи какво мислиш...
 


на моето турбо нема рейка - има само един прав лост и никакви рейки, гайки и резбички по него - лостът е от край до край! Лоста излиза от едно метално буренце и свършва чак на клапана, който изпуска част от изгорелите газове
 


Затруднява ли те да направиш снимка на въпросното лостче със буренцето в което влиза ? Интересно ми е какво е по-различното.
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 15 май 2007 - 22:12

Myyy, на May 15 2007, 10:05 PM, каза:

На Исузуто няма рейка във вида който е при останалите. Турбината е японска и се различава от другите.
 


е те това казвам - нема как да се натегне турбото
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 15 май 2007 - 22:17

Myyy, на May 15 2007, 10:16 PM, каза:

hatchetman, на May 15 2007, 10:12 PM, каза:

Myyy, на May 15 2007, 10:05 PM, каза:

На Исузуто няма рейка във вида който е при останалите. Турбината е японска и се различава от другите. 
е те това казвам - нема как да се натегне турбото
 
Абе има, ама по-добре не барай, че ще плачеш!
 



а според тебе като съм стеснил с 5 см тръбата, която вкарва въздуха в колекторите, какйъв ефект съм постигнал?
Отговори

vassil_bk снимка vassil_bk 15 май 2007 - 22:36

Айде стига с тоя термин "включване" на турбото. Това да не ви е елетрическа печка <_< Пак ги поствам тия снимки, дано вече ги видят повече хора, та се понаучат...
Публикувано изображение

Публикувано изображение
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 15 май 2007 - 22:50

vassil_bk, на May 15 2007, 10:36 PM, каза:

Айде стига с тоя термин "включване" не турбото. Това да не ви е елетрическа печка <_< Пак ги поствам тия снимки, дано вече ги видят повече хора, та се понаучат...
Публикувано изображение

Публикувано изображение

 



Колега, ние знаем, че турбото се върти през цялото време, но при определено налягане на изходящите газове се развърта по-бързо.
моя въпрос е дали съм постигнал по-бързо ускорение на оборотите на двигателя, като съм стеснил малко тръбата, която вкатва въздуха в колекторите? И чакам некой, който знае да ми отговори, щото и тоя акъл за стесняването на тръбата от тоя форум съм го взел...
Отговори

vassil_bk снимка vassil_bk 15 май 2007 - 22:53

Считайки колко много боклук има във форума, от огромно значение е от кого точно си го взел този акъл... <_<
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 15 май 2007 - 22:55

vassil_bk, на May 15 2007, 10:53 PM, каза:

Считайки колко много боклук има във форума, от огромно значение е от кого точно си го взел този акъл... <_<
 


добре де, какъв ефект съм постигнал?
Отговори

vassil_bk снимка vassil_bk 15 май 2007 - 23:11

Ако правилно съм ти разбрал поста, не само че не си скъсявал тръбата, а си я удължил... Като с това си намалил диаметъра. Щеше да има ефект, ако беше скъсил тръбата с 15 см и на нейно място сложиш другото парче с по-малкия диаметър, пак толкоз дълго. Сега би трябвало да има нулев резултат според мен <_< Сега същото количество въздух минава от там за същото време благодарение на по-дългия път, който изминава по тръбите...

П.П. С този пост нямам никакво намерение да ти давам идеи за по-нататъшен "тунинг", по-скоро обратното! Върни си го, както си е било <_<
Отговори

mi60 снимка mi60 15 май 2007 - 23:16

Какьв ефект си постигнал можеш само ти да кажеш....
Друг подобно нещо не е правил <_<
Турбото ти е IHI RRHF 4. Може да се регулира както вече ти обясних преди няколко пост с "кранче" на трьбичката. Всичко това се прави с постоянно включен манометьр за да мериш налягането ПОД ТОВАР на турбото. При мен максималното налягане като форсирам колата на място е 0.4бара а под товар е 0.8бара. Имам и постоянно включен манометьр в купето.
Турбото не може да се "включи" по-рано.....
Прекалено богата на нафта смес с малко вьздух няма да го развьрти по-рано!!
Повече коне = повече смес = повече вьздух + повече нафта
Като намалиш количеството вьздух "презакваш" всичко с 2 думи.
Отговори

vassil_bk снимка vassil_bk 15 май 2007 - 23:26

Добре де, за какъв чеп му е на човек да иска турбината да надува по-бързо... Хем иска нисък разход, хем турбината да кърти! Колегата mi60 го е написал: колкото повече фучи турбината, толкова повече въздух влиза => толкова повече нафта трябва! Ако искаш нисък разход, ми извади я тая турбина и получаваш едно чисто дизеларче и си готов <_< После ми я дай на мен, да си направя мойто би-турбо <_<
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 15 май 2007 - 23:41

ще покарам малко така и като не ми хареса разхода и набирането, ще я махна тая по-тясната тръба.

Значи аз съм вдигнал налягането в колекторите, и очаквам това да провокира по-бързо набиране на обороти и по-бързо достигане на тези 2000 оборота, при които се развърта турбото( не говоря за по-рано развъртане на турбото)

Ако не е така и ако почне да гори повече, ще я изхвърля тая "помощна" тръба
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 16 май 2007 - 11:43

hatchetman, на May 15 2007, 11:41 PM, каза:

ще покарам малко така и като не ми хареса разхода и набирането, ще я махна тая по-тясната тръба.

Значи аз съм вдигнал налягането в колекторите, и очаквам това да провокира по-бързо набиране на обороти и по-бързо достигане на тези 2000 оборота, при които се развърта турбото( не говоря за по-рано развъртане на турбото)

Ако не е така и ако почне да гори повече, ще я изхвърля тая "помощна" тръба
 


Установих, че съм постигнал по-бързо ускорение (включително и преди заветните 2000 оборота), благодарение да по-бързото пълнене на цилиндрите с въздух и малкото предварение на подаване на горивото, което е предизвикано от по-голямото налягане в колекторите (това става чрез вакумрегулатора, който свързва с едно малко маркуче помпата и колекторите). Колата върви много и не бучи след 2000 оборота (както ми ядеше живота последните 2 месеца).
Наистина съм съгласен, че в цилиндрите влиза по-малък обем въздух и сместа е по-богата, но мисля, че помпата ми е скопявана още в Австрия (или още по-лошо - възможно е да е барано по турбото), щото до вчера се чувстваше силен негостиг на гориво (бученето след 2000 оборота). А и обогатяването на сместта става не за сметка на повече пуснато гориво, а на по-малко вкаран въздух.
Не съм засичал разхода, ще го засека, но мисля, че количеството подавана към дюзите нафта зависи единствено от тежестта на десния крак на дивака зад волана.


А, и още нещо - днес форсирахме Дзверо до 3500 об/мин - от ауспуха излезе...мараня и нищо повече - значи не съм обогатил сместа прекалено много...
Отговори

mimo_ снимка mimo_ 18 май 2007 - 22:12

hatchetman, на May 15 2007, 10:55 PM, каза:

vassil_bk, на May 15 2007, 10:53 PM, каза:

Считайки колко много боклук има във форума, от огромно значение е от кого точно си го взел този акъл... :flag:
 


добре де, какъв ефект съм постигнал?
 

Ако може и аз да се вкл. По пътя на логиката намаляваики Фто на тръбата намаляваш притока на въздух.А нали това е целта на турбото повече въздух в смукателите=на повече кислород в 1ца обем.А ако искаш да ти включва по-рано, трябва да намалиш Фто на испускателите,чрез фланец или просто една шайба с по-малко вътрешно Ф между испускателите и турбото. Но както писа колегата по-горе скъсявъш живота на моторчето значително.То все пак си е из4ислено.

П.П това е мое мнение и не ангажиръм никои с него. :beer:
Отговори

hatchetman снимка hatchetman 20 май 2007 - 10:08

hatchetman, на May 16 2007, 11:43 AM, каза:

hatchetman, на May 15 2007, 11:41 PM, каза:

ще покарам малко така и като не ми хареса разхода и набирането, ще я махна тая по-тясната тръба.

Значи аз съм вдигнал налягането в колекторите, и очаквам това да провокира по-бързо набиране на обороти и по-бързо достигане на тези 2000 оборота, при които се развърта турбото( не говоря за по-рано развъртане на турбото)

Ако не е така и ако почне да гори повече, ще я изхвърля тая "помощна" тръба
 


Установих, че съм постигнал по-бързо ускорение (включително и преди заветните 2000 оборота), благодарение да по-бързото пълнене на цилиндрите с въздух и малкото предварение на подаване на горивото, което е предизвикано от по-голямото налягане в колекторите (това става чрез вакумрегулатора, който свързва с едно малко маркуче помпата и колекторите). Колата върви много и не бучи след 2000 оборота (както ми ядеше живота последните 2 месеца).
Наистина съм съгласен, че в цилиндрите влиза по-малък обем въздух и сместа е по-богата, но мисля, че помпата ми е скопявана още в Австрия (или още по-лошо - възможно е да е барано по турбото), щото до вчера се чувстваше силен негостиг на гориво (бученето след 2000 оборота). А и обогатяването на сместта става не за сметка на повече пуснато гориво, а на по-малко вкаран въздух.
Не съм засичал разхода, ще го засека, но мисля, че количеството подавана към дюзите нафта зависи единствено от тежестта на десния крак на дивака зад волана.


А, и още нещо - днес форсирахме Дзверо до 3500 об/мин - от ауспуха излезе...мараня и нищо повече - значи не съм обогатил сместа прекалено много...
 


Разхода си е същия, даже, ако не и по-малък...
Отговори

Гено снимка Гено 20 май 2007 - 10:26

hatchetman, на May 15 2007, 10:50 PM, каза:

vassil_bk, на May 15 2007, 10:36 PM, каза:

Айде стига с тоя термин "включване" не турбото. Това да не ви е елетрическа печка :flag: Пак ги поствам тия снимки, дано вече ги видят повече хора, та се понаучат...
Публикувано изображение

Публикувано изображение

 



Колега, ние знаем, че турбото се върти през цялото време, но при определено налягане на изходящите газове се развърта по-бързо.
моя въпрос е дали съм постигнал по-бързо ускорение на оборотите на двигателя, като съм стеснил малко тръбата, която вкатва въздуха в колекторите? И чакам некой, който знае да ми отговори, щото и тоя акъл за стесняването на тръбата от тоя форум съм го взел...
 

замислих се над тая фраза/в червено/ и според мен ако вярно си го написал, не би следвало да има положителен ефект, по скора тръбата която е на изхода/пак е в червено на схемата/ от колекторите и която подава изгорелите газове към първичната турбина, ако се стесни, ще увеличи скоростта на изгорелите газове и съответно ще върти по-бързо турбината, или поне така смятам, само от разсъждения, без да имам практичен опит.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg