Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Електрическа инсталация и електроника

Таблото не работи с изкл. на скоростомера

Цветомир Минчев снимка Цветомир Минчев 09 септември 2010 - 19:17

Здравейте колеги.
Това е първата ми тема и моля за спешна помощ.Преди да споделя за какво иде реч искам да кажа че съм в чужбина в малко селце и не познавам никой който се занимава с това и мога да разчитам само на себе си и естествено вашите насоки.Въпросната колица е била в чудно състояние когато са я купили но в ръцете на брат ми и се е разказала играта.Проблемите са няколко но за другия ще пиша в другия раздел.Таблото не работи.не показва температура на водата не показва какво имаме в резервоара(добре че работи поне километража да си правя някви сметки),лампата с акомулаторчето свети повече от 3 месеца.Замервал съм с мултицет имаме около 14.3 14.5волта.проблеми с паленето няма скоростомера си работи а обортомера си седи все на нула въобще не помръдва.Свалях таблото няма хлабави връзки по буксите и пистите поне видимо изглеждат здрави.Светлините на мигачите и дългите си светят когато трябва.Възможно ли е проблема да е в малкото черно транзисторче за което четох да е сдало багажа?А как мога да разбера?Някои да има други идеи да проверя нещо друго?Благодаря предварително.
Отговори

DiGital снимка DiGital 09 септември 2010 - 23:04

Колега,

за да тестваш този изправител трябва да знаеш входа и изхода му. Погледни по-дебелия надпис на корпуса му, напиши го в alldatasheet.com, намери му характеристиките и от там измери напрежението на входа и на изхода. Успех.
Отговори

CH_M снимка CH_M 10 септември 2010 - 10:53

Извади таблото така че да е с буксите но да имаш достъп до въпросния стабилизатор ,за да можеш да измериш напреженията . Така както е монтиран на платката , с надписа към теб , първия крак от ляво на дясно - изход ,средния извод - маса , десния извод -вход 12волта . Дай на контакт и премери на десния извод има ли 12 волта , на изхода , първия от ляво - трябва да имаш 10 волта . Това е на първо време , измери и пиши какво е положението .
Отговори

titan22 снимка titan22 10 септември 2010 - 11:36

Колега,бушоните проверил ли си?Може и от тях да се бъзика.
Мнението беше редактирано от titan22: 10 септември 2010 - 11:37
Отговори

Цветомир Минчев снимка Цветомир Минчев 10 септември 2010 - 21:48

 titan22, на 10 Sep 2010, 11:36, каза:

Колега,бушоните проверил ли си?Може и от тях да се бъзика.


има ли някакъв отделен бушон за него или са няколко?Ако има моля да ми подскажете кое е точното му място,защото в други теми четох за бушони за вс.друго но не и табло.
Отговори

titan22 снимка titan22 10 септември 2010 - 22:03

Колега,значи почваш да вадиш един по един бушоните и който е изгорял го сменяш,може и отпред като гледаш бушоните някои имат прозорче и се вижда дали е здрав или не.Другата вероятност е стабилизатора на напрежение на таблото да е заминалили някое краче да се е отлепило,а много вероятно е да имаш и прекъснати писти-все пак това е един найлон смедни писти по него.Така че ако бушоните са здрави ще се наложи сваляне на таблото.
Мнението беше редактирано от titan22: 10 септември 2010 - 22:10
Отговори

sashonikolov снимка sashonikolov 10 септември 2010 - 23:17

Tова не е изправител защото в автомобила тока си е прав....това е стабилизатор на напрежение.Ако е пробил кофти защото минават повече от 12 волта към уредите и може да има щети.Ако просто е прекъснал уредите неработят.Не е скъп но незнам дали ще намериш точно същия като оригиналния.По-вероятно е да намериш негов заместител по номера,който е изписан на него.Няма да имаш проблеми със заместителя.На Асконата преди съм сменявал стабилизатора с негов заместител и нямах проблеми.Ако искаш оригинал просто си купи друго табло втора употреба
Отговори

4ebura6ka снимка 4ebura6ka 11 септември 2010 - 02:24

Ето ти няколко насоки. Бушона за таблото е седми. През него се захранва всичко по таблото освен лампите, които си изброил (мигачи, дълги, за мъгла и осветлението на самото табло). През стабилизатора се захранват уредите за бензина, температурата и датчика за скоростта. От всичко изброено стигам до извода, че е изгорял бушона.
P.S. Лампата за акумулатора може да свети заради изгорелия бушон но не пречи да си провериш нивото на спирачната течност.
Неведоми са пътечките електрически...
Мнението беше редактирано от 4ebura6ka: 11 септември 2010 - 02:29
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 11 септември 2010 - 12:00

лампата на акумулатора найвероятно свети защото няма захранване в таблото и когато започне да зарежда алтернатора се появява плюс в единия й край а в другия замасява през уредите на таблото и свети, като дойде напрежението всичко ще си дойде на място
Отговори

Цветомир Минчев снимка Цветомир Минчев 14 септември 2010 - 22:19

Оказа се бушона.като го смених изтрещя веднага.И така още 3 пъти.явно проблема е другаде но не подозирам никои.
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 15 септември 2010 - 00:50

кой предпазител е, и какво още не работи по колата, провери всичко друго което е захранено от него, едва ли проблема е в таблото, има късо някъде
Отговори

titan22 снимка titan22 16 септември 2010 - 12:38

Колега,хвърли по едно око на плафоните,на пепелника,на таблото след като го свалиш.Както каза колегата имаш някой кабел накъсо и затова гърми бушона.
Отговори

Diyan Hristev снимка Diyan Hristev 16 септември 2010 - 19:56

Аз имах проблем със същите симптоми. При мен излезе че бушона гори, защото корпуса на лампичката в плафона в жабката се беше счупил и окъсяваше захранващите му кабели. 
Отговори

deforse снимка deforse 07 октомври 2010 - 08:22

Здравейте,

при мен стана същата работа. Карам тази сутрин за работа, и по едно време почва да ми смърди та се не трае и ми люти на очите. Спирам и ко да вида при бушоните - 7 номер. Ауууууу. Умирам. Така се е стопил, че е залепнал за таблото. Същия номер ми направи номер 2 на бенз помпата и се принудих да изкарвам нов бушон. Та така. Номер 7 е стопен отваратително гадно и дори не знам дали ще успея да го разкарам от там (стопено). Ако на някой му се е случвало така да му гори бушон, моля да сподели ако е успял да изчисти таблото. Другото, за което ви моля, ако имате схема на таблото на Астра Ф да го качите, защото прегледах темата за предпазителите (тази, която е важна), но там нямаше за Астра Ф. Какво означава "KL"? Това пише на бушон 7. Предполагам купе ??? :confused: По книга е външно ел. огледало. ДА АМА НЕ! Питам, за да знам какво да търся, кое ми дава на късо, че да гори бушона. Аз съм го сменял 1 път и мислех, че просто е изгорял, явно не е само това. А го смених преди 2-3 седмици и нямах проблеми.
И друго - НИКОГА НЕ СИ ВЗИМАЙТЕ БУШОНИ AUTОPRACTIC или нещо подобно там. Тези, които са евтините. В момента се псувам и не мога да си простя, че ги купих. Бушона не гори а се стопява и си е*а*а мамата после.
Поздрави и ще чакам коментарите ви с нетърпение.
Мнението беше редактирано от o.kamenov: 07 октомври 2010 - 10:49
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 07 октомври 2010 - 18:44

това което пише на предпазителя трябва да е KL 15 което значи клема 15 - захранване на контакт, а евтините предпазители се топят много често, купувайте си само бош или си вземайте стари от някоя морга, таблото няма как да се оправи, режи кабелите и гивръзвай на друго гнездо ако имаш таковасвободно на което има кабели и не се ползва, ако нямаш ще трябва даго свържеш на вънно гнездо и да си го закрепиш някъде така че да е удобно да се сменя предпазителя ако се наложи
Отговори

deforse снимка deforse 07 октомври 2010 - 19:03

Здравейте,

да, направо взех едно външно гнездо, и по препоръка на CH_M, и ще трябва утре да го връзвам.

Да, на номер 7 пише KL 15. Мисълта ми беше от къде би идвало късото. Според CH_M ще почна като изключа огледалата и ще видим тогава. Други предположения да имате. Не работят приборите на таблото, както колегата по-горе е описал, както и подсветката на централната конзола. Това са местата, които ще бъдат проверени. Май определено вървиме на едно с колегата Цветомир Минчев.

Поздрави
Отговори

titan22 снимка titan22 07 октомври 2010 - 22:09

Провери си плафоните,колега,може и оттам да ти прави проблем.
Отговори

Shmortz снимка Shmortz 08 октомври 2010 - 00:46

не го заблуждавайте, плафоните са през клема 30 а не 15, намери инфо какво още има на този предпазител и го провери за късо или причини за късо ако няма в момента
Отговори

deforse снимка deforse 08 октомври 2010 - 09:14

Здравейте,

ще гледам днес да поразглобя да видя, какво подяволите се случва. Едвам карам на кръстовища - гасне и си е ..... защото няма ниски обороти. Падат до около 500. Определено компа взима информация за оборотите от уредите на таблото, което в момента не работи :good: . За да стане малко по-ясно се губят токовете на линията на таблото (прибори на таблото, врътки на парното, осветление на жабката, странични огледала). На прима виста това е на този бушон. Иначе касетофон, подсветка на пепелника, дисплей, плафони в купето, подсветки на таблото работят - определено са на друг бушон и са автономни.

Това е за сега от мен.
Мнението беше редактирано от o.kamenov: 08 октомври 2010 - 09:15
Отговори

CH_M снимка CH_M 08 октомври 2010 - 10:20

Здрасти , ако си сложил новото силиконово буш. гнездо , свали жабката и огледай около плафончето какво е положението .Направо му свали клемите и си слагай бушона и тествай .
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg