Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Проблем с температурен датчик на охлаждащата сисмета

NaniG снимка NaniG 10 май 2015 - 10:31

Здравейте,

рових се доста във форума, но не открих някой да е писал точно за моя проблем. Видях подобна тема, но при мен проблема е малко по-различен.
Колата е Опел Корса Д 1.3 CDTI 75 кс.

От доста време вече при дълъг път ми светва чека (ключ с кола), а няма промяна в режима на работа на двигателя. След изгасване и наново запалзване на двигателя, лампата угасва. След като няколко пъти е правена диагностика в различни сервизи, грешката която дава е за проблем с температурен датчик на охлаждащата система. Същият е сменен, но проблема продължава. Странното за мен е, това се случва единствено на дълъг път по магистрала при следните обстоятелства: през изиминати около 40 - 60 км разстояние и при постоянна скорост от 110 до 130 км/ч.

Някой сбълсквал ли се е с такъв проблем и намерил ли е решение?

Благодаря предварително за Вашето съдействие.
Отговори

Hristo Mutafov снимка Hristo Mutafov 10 май 2015 - 12:27

тези неща както ги обясняваш ми прилича на ламбда датчик той вижда че сместа не е както трябва по-богата или по-бедна не знам и след няколко км светва лампата,но едва ли тя ще е причината тя просто е ефект от някой друг проблем а не самата причина.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 10 май 2015 - 19:54

Най- добре напишете кодовете на грешките тук, за да видим какви са. И другото- работата на новия датчик проверена ли е? В смисъл данните по компютър съвпадат ли с реалната температура на охлаждащата течност?
Защото подобно поведение е възможно поради доста причини. И при мен в момента има нещо подобно, ама още не мога да го хвана от какво е, явно трябва да си карам на дълъг път с включен опком...
Отговори

NaniG снимка NaniG 11 май 2015 - 18:49

 tisho.74, на 10 май 2015 - 19:54, каза:

Най- добре напишете кодовете на грешките тук, за да видим какви са. И другото- работата на новия датчик проверена ли е? В смисъл данните по компютър съвпадат ли с реалната температура на охлаждащата течност?
Защото подобно поведение е възможно поради доста причини. И при мен в момента има нещо подобно, ама още не мога да го хвана от какво е, явно трябва да си карам на дълъг път с включен опком...


За кодовете ще проверя къде съм ги записала, тъй като не ги помня, а пък и планирам нова диагностика. Ще се радвам ако ми препоръчате и сервиз. Работата на новия датчик беше проверена и показваше реални стойности. Стария датчик показваше много по-високи стойности от необходимите.
Мнението беше редактирано от NaniG: 23 ноември 2015 - 19:44
Отговори

NaniG снимка NaniG 23 ноември 2015 - 19:44

Кода на грешката е Р0115-8 - температурен датчик на охлаждащата система.
В петък ми светна лапмата с ключа и колата влезе в авариен режим в градски условия, за пръв път.
В събота направих диагностика и освен горепосочената грешка ми излезе още една с код Р0683-04, от сервиза казаха, че е за изгоряла свещ или релето на подгряващото. Възможно ли е от това колата да влезе в авариен режим?
Отговори

Ne6to Smisleno снимка Ne6to Smisleno 24 ноември 2015 - 11:03

Подгряващите свещи не, но другата грешка явно да. Не съм запознат с този мотор, но грешката за подгряването може да идва и от некоректна работа на температурния датчик. В сервиза дето ходиш нищо ли не ти казаха? Да не ти работи подгрева през цялото време и да е изгоряла някоя свещ най-накрая? Какво е показанието на тоя датчик в живи данни и пак в живи данни подгрева активира ли се и кога?
Мнението беше редактирано от Ne6to Smisleno: 24 ноември 2015 - 11:06
Отговори

NaniG снимка NaniG 24 ноември 2015 - 18:32

 Ne6to Smisleno, на 24 ноември 2015 - 11:03, каза:

Подгряващите свещи не, но другата грешка явно да. Не съм запознат с този мотор, но грешката за подгряването може да идва и от некоректна работа на температурния датчик. В сервиза дето ходиш нищо ли не ти казаха? Да не ти работи подгрева през цялото време и да е изгоряла някоя свещ най-накрая? Какво е показанието на тоя датчик в живи данни и пак в живи данни подгрева активира ли се и кога?

Температурния датчик е проверяван и даваше нормални стойности. Освен сега нещо да се е ошашкал. Не са ми казвали подгрева да не работи през цялото това време и не са ми показали живи данни дали се активира и кога.
Мнението беше редактирано от NaniG: 24 ноември 2015 - 18:33
Отговори

Hristo Mutafov снимка Hristo Mutafov 24 ноември 2015 - 19:11

датчика се намира по двигателя а не по радиатора нали?значи палиш колата,откачаш датчика ако всичко е коректно по системата трябва да ти завърти перката на радиатора.Ако не завърти значи датчика ти е читъв а някъде другаде имаш проблем.виж дали стига напрежение до датчика 5 волта трябва да е виж дали зазимява също така!
Отговори

NaniG снимка NaniG 24 ноември 2015 - 20:22

 Hristo Mutafov, на 24 ноември 2015 - 19:11, каза:

датчика се намира по двигателя а не по радиатора нали?значи палиш колата,откачаш датчика ако всичко е коректно по системата трябва да ти завърти перката на радиатора.Ако не завърти значи датчика ти е читъв а някъде другаде имаш проблем.виж дали стига напрежение до датчика 5 волта трябва да е виж дали зазимява също така!

Температурният датчик се намира на много неудобно място, бъркаше се някъде отдолу. Така сега не мога да го обясня, но като застана пред колата знам къде се намира.:D Ще пробвам това, което си описал като отида в сервиза. Понеже им е пълен графика и чакам да се вредя. Колата не я карам, защото не знам дали няма да стане нещо по-сериозно.
Отговори

Hristo Mutafov снимка Hristo Mutafov 24 ноември 2015 - 20:26

 NaniG, на 24 ноември 2015 - 20:22, каза:

Температурният датчик се намира на много неудобно място, бъркаше се някъде отдолу. Така сега не мога да го обясня, но като застана пред колата знам къде се намира.:D Ще пробвам това, което си описал като отида в сервиза. Понеже им е пълен графика и чакам да се вредя. Колата не я карам, защото не знам дали няма да стане нещо по-сериозно.
За по лесно понеже ми си е случвало това нещо проследи кабела от перката на радиатора там където е куплунга и го откачи и виж за корозия-ръжда,ако ти показва температурата вътре значи не е нито датчика нито кабели!
Мнението беше редактирано от Hristo Mutafov: 24 ноември 2015 - 20:27
Отговори

NaniG снимка NaniG 24 ноември 2015 - 21:19

 Hristo Mutafov, на 24 ноември 2015 - 20:26, каза:

За по лесно понеже ми си е случвало това нещо проследи кабела от перката на радиатора там където е куплунга и го откачи и виж за корозия-ръжда,ако ти показва температурата вътре значи не е нито датчика нито кабели!

Ще пробвам това, като отида в сервиза. Сама нищо няма да пипам.
Отговори

NaniG снимка NaniG 23 декември 2015 - 23:06

Проблема е решен. След нови тестове се установи, че грешката за датчик на охлаждащата система идва от термостата. Оказа се, че колата държи ниска температура и на дълъг път рязко покачва температурата (тогава термостата затваря) и дава грешка Р0115-8.
Термостата е сменен, днес тествах колата на магистралата и вече не дава тази грешка.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg