Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

параметри ламбда

blagom снимка blagom 17 юли 2007 - 13:02

Здравейте!
доста нещо изчетох за тая ламбда сонда.
доста странно ми се държи колата и ми светва грешка 0130 на газ, но само при пуснат климатик или при непълна бутилка (всъщност не знам дали това има значение). ситуацията е такава - на бензин колата работи добре без да светка и да дава грешки обаче ламбдата дава стойности от 0V до 0.3-0.4V - никога не превишава тези стойности. на газ границата е още по-малка - от 0V до 0.2-0.3V и като пусна климатика и понякога умира - забива в нулата и следователно ми изписва грешка и ще ми изкара очите :mhihi: . нормални ли са тези стойности на лабдата. не трябва ли до 1V да стигат стойностите. според вас дали тя ми прави мизериите или просто газовата (газов инжекцион) е скапана или не настроена като хората.ако е карам така какво да очаквам от колата....по-голям разход???
Отговори

DJ IMC снимка DJ IMC 17 юли 2007 - 13:04

0,5V е перфектната смес, отчетена от ламбдата. Така че 0,4 на бензин е ОК.
Отговори

PeteRHR снимка PeteRHR 17 юли 2007 - 13:51

 blagom, на Jul 17 2007, 02:02 PM, каза:

Здравейте!
доста нещо изчетох за тая ламбда сонда.
доста странно ми се държи колата и ми светва грешка 0130 на газ, но само при пуснат климатик или при непълна бутилка (всъщност не знам дали това има значение). ситуацията е такава - на бензин колата работи добре без да светка и да дава грешки обаче ламбдата дава стойности от 0V до 0.3-0.4V - никога не превишава тези стойности. на газ границата е още по-малка - от 0V до 0.2-0.3V и като пусна климатика и понякога умира - забива в нулата и следователно ми изписва грешка и ще ми изкара очите :mhihi: . нормални ли са тези стойности на лабдата. не трябва ли до 1V да стигат стойностите. според вас дали тя ми прави мизериите или просто газовата (газов инжекцион) е скапана или не настроена като хората.ако е карам така какво да очаквам от колата....по-голям разход???

Ламда сондата се мери с осцилоскоп, не с мултицет. Стойността трябва да се променя няколко пъти в секунда.
Във форума има доста описано по въпроса, "търсачката" трябва да помогне.
Отговори

VectraB снимка VectraB 17 юли 2007 - 14:02

Мултицета дава някаква средна стойност все пак. Освен това не се мени няколко пъти в секунда. Но най добре се мери на диагностика с лаптоп, където се вижда графиката и реакцията при бедна и богата смес.
Освен това зависи и каква е ламбдата, защото на X18XE и X20XEV e от 0-5V. Не знам как е при X18XE1.
Отговори

blagom снимка blagom 17 юли 2007 - 14:09

това означава ли че ми е наред ламбдата и е нормално никога да не скача до 1V. Не са ми измервали ламбдата с мултицет, а като ходих днес да ми обяснят защо на газ ми светва чек-а и да ми е оправят ми е свързаха към компа на газовата и на лаптоп-а се виждаше че изобщо каквото и да е правиш не скача над 0.3-0.4V.ако е нормално - значи да търся проблема в газовата и да не се набутвам за ламбда, така ли?
Отговори

VectraB снимка VectraB 17 юли 2007 - 14:21

Не е нормално ! Но пак ти казвам че зависи каква е. Но даже и да е от 0-1V, пак не е нормално, говорим за работа на бензин. Ти графиката видя ли я ? При всички положения трябва да стига близо до двете граници при загряла ламбда.
Отговори

Оги снимка Оги 17 юли 2007 - 14:26

На Х18ХЕ1 е или 0-0.5 или 0-1 ... не си спомням точно. Както каза VectraB ... графиката трябва да ходи горе-долу-горе-долу близо до двете граници (каквито и да са те) на загряла ламбда
Отговори

VectraB снимка VectraB 17 юли 2007 - 14:29

 Оги, на Jul 17 2007, 01:26 PM, каза:

На Х18ХЕ1 е или 0-0.5 или 0-1 ... не си спомням точно. Както каза VectraB ... графиката трябва да ходи до горе-долу-горе-долу двете граници (каквито и да са те) на загряла ламбда

Ти пък от 0 до 0.5V. Аз знам само 2 вида до 1 волт и до 5 волта. Дали има до 0,5V ?
Отговори

Оги снимка Оги 17 юли 2007 - 14:36

 VectraB, на Jul 17 2007, 03:29 PM, каза:

Ти пък от 0 до 0.5V. Аз знам само 2 вида до 1 волт и до 5 волта. Дали има до 0,5V ?


Е не си спомням точно ... явно е било до 1 :mhihi:
Отговори

Swing снимка Swing 17 юли 2007 - 14:54

 VectraB, на Jul 17 2007, 03:29 PM, каза:

Ти пък от 0 до 0.5V. Аз знам само 2 вида до 1 волт и до 5 волта. Дали има до 0,5V ?

Така е - oсновно са два вида. Има и частни случаи, които не са интересни в момента :mhihi: Всъщност и на двата вида сонди напрежението никога не стига крайните стойности - 0 и 1 (5) волта. Ето как изглеждат графиките за двата вида сонди, в случай че на някой му е интересно:

Циркониева ламбда сонда - 0 - 1V

Титаниева ламбда сонда - 0 - 5V

Иначе по темата... трудно може да се оцени състоянието на сондата, ако се мери с мултицет, но въпреки това щом дава такива постоянни стойности при загрял двигател нещо не са добре нещата с нея.
Отговори

VectraB снимка VectraB 17 юли 2007 - 15:04

Да, точно това са графиките :mhihi: Ясно е че не стига 100% крайните стойности, но трябва да стига min. 90% от тях при 5 волтовата. Нея съм я изследвал по-обстойно.
Очевидно при теб има някакъв проблем. Може да не е от ламбдата, а от емулатор на газова, абе от всичко, защото по колата е пипано и не се знае от кой. Като сваляхме газовата на Maiky, доста неща по ел. инсталацията се наложи да възстановим, докато тръгне и Ламбдата като хората.
Газаджиите ще ти кажат че проблема е в Ламбдата, защото им е най лесно. Ако отидеш при друг случаен мърляч ще ти каже че проблема е от газовата.
Мисля че въпроса със стойностите е 100% изяснен. Но не и къде е причината за това. Това виртуално няма как да се реши.
Отговори

Коцето-Шумен снимка Коцето-Шумен 17 юли 2007 - 15:30

та по темата за ламдите днес си вързах индикациийка проста 12 сегментна ЛЕД към сигнала на ламбдата и сигнала падна от 0.48 до 0.15 волта значи входа трябва де е с доста по голямо входно съпротивление от 33К , та някой има ли схема на повторител на напрежение или изолатор на вход? дали ще стане с операционен усивател? използван само като буфер ?
Отговори

blagom снимка blagom 17 юли 2007 - 15:39

да ама аз съм с газов инжекцион и компа на газовата ползва инфото от компа на колата и не би трябвало да има разни емулатори и такива измишльотини. аз до сега не бях чувал ламбда да отчита само бедна смес, затова ми е толкова странна цялата история. за ленива - да бях чувал обаче моята определено не е такава щом като е нормално с 1Hz да си мени стойностите. :mhihi: направо ще се побъркам с тая кола. благодаря ви за мненията.
Отговори

doolettle снимка doolettle 20 юли 2007 - 18:35

колега, твоя проблем може и да е софтуерен т.е. газовия инж. да е програмиран да работи така, но казваш че това е само когато бутилката ти не е пълна- което по по пътя на логиката показва че при непълна бутилка редуцир-вентила може да дава по-ниско налягане към дюзите. Незнам какъв ти е инж. но съм чел ,че има системи които се самообучават в процеса на работа и ако твоята АГУ работи по твърдо зададени параметри е възможно да се получат подобни несъответствия.
Другия вариант за който се сещам е проблема да е в самата сонда. Аз си монтирах една джаджа която уж трябва да показва инфото от ламбдата но забелязах че при вкл. на ел консуматор когато напрежението вакомулатора падне с 0.3-0.4в съответно започва да ми показва по-бедна смес в което малко се съмнявам защото съм с изпарител и той си работи еднакво в зависимост от вакуума, а доколкото си спомням самия датчик произвежда някакжи малки напрежения които се влиаят от потока на кислорода през него, следователно не би трябвало да се влияе от напр. на акумулатора.Идеята ми е ,че ако и при теб е взет някакъв сигнал директно от кабела на ламбдата, може да се получава подобен ефект. Чувал съм ,че доста инж. системи ползват инфо директно от нея защото стойностите на сондите са еднакви за повечето автомобили докато софтуера на различните екута си е доста различен а целта на производителя на АГУ е те да са универсални. Ако не ти е проблем, пробвай пак да я замериш тази ламбда но без да пускаш климата а на найно място вкл. всички по големи консуматори.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg