Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

климатик зимата

kahun снимка kahun 10 февруари 2012 - 19:29

преди няколко дни беше -9 и реших да пусна малко климатика да поработи защото съм чувал че е хубаво от време на време да се пуска но мисля че не се влкючи дали има някаква защита и да не го пуска при толкова ниска темп или нещо се е развалило
Отговори

DALGONSKi снимка DALGONSKi 10 февруари 2012 - 19:39

Хубаво е.. няма две мнения по въпроса. Но доколкото знам, климатика функционира, когато околната температура е над 5°. :sun:
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 11 февруари 2012 - 20:05

Когато врътката на парното е на топло, климатика тръгва и на -20*С изпробвано лично от мен. Много добре отнема влагата в колата и предотвратява досадното потене на стъклата.
Отговори

oci снимка oci 11 февруари 2012 - 20:32

Специално на Вектра Б климатика/климатроника тръгва и на минус 20 градуса както казаха преди мен. Друг е въпроса какво става с наляганията на фреона при тези температури. НО лично аз изрично НЕпрепоръчвам пускането на климатика особено с цел премахване на изпотяването по стъклата. По долу ще дам дългото обяснение...

Когато пуснеш климатика всички добре знаем, че въздуха се изсушава и по този начин разбира се обдухването на стъклата и премахването на конденза от тях става много по-ленсо и бързо. НО има едно голямо НО! Когато климатика работи вътершния кондензер(радиатор) се покрива целия с влага и дори замръзва. Това замръзване става за не повече от 1минута работа на системата. Въздуха влизащ в купето преминава едновременно и през двата радиатора(на климатика и парното) при всички обстоятелства. В случай, че сме ползвали климатика и изведнъж го спрем ние почваме да обдухваме стъклата с мокър/влажен въздух от разтапящия се лед по радиатора на климатика и ние се чудим защо става такова потене. Буквално секунди след като пуснем климатика неговия радиатор отново замръзва и вече нямаме влажен въздух затова пускането на климатика почти мигновено ни решава проблема. Така че ако сте с нов филтър на купето по-добре дайте шанс на парното без климатик защото иначе му става трудно докато разкара всичката влага от радиатора на климатика.
Отговори

Димитър Бодилков снимка Димитър Бодилков 14 февруари 2012 - 10:22

А ако пуснем климатика зимата има ли някакъв вариант да се прецака нещо заящото аз пуснах моя един пат да видя дали работи още и вече не иска да тръгне
Отговори

oci снимка oci 14 февруари 2012 - 11:39

Принципно не виждам какво може да се прецака. Не съм голям физик, но при тези температури хладилния агент(фреон в газообразно с-ние) би трябвало да намаля обема си - както всеки друг газ. Тоест на теория е възможно датчика за ниско налягане да спре системата. Лично моя тръгна на -15 градуса и работеше без да изключва компресора. Според мен няма какво да прецакаш пускайки го в студено време - освен разбира се това, което изложих в горния си пост ;)
Отговори

kahun снимка kahun 14 февруари 2012 - 12:23

ще пробвам тия дни пак и ще пиша какво е станало
Отговори

Dimitar_682 снимка Dimitar_682 14 февруари 2012 - 12:31

И аз си пусках климатроника дори и на -25 и си работеше без проблеми мисля , че околната температура няма голямо значение трябва да си работи.
Отговори

oci снимка oci 14 февруари 2012 - 16:17

 Dimitar_682, на 14 февруари 2012 - 12:31, каза:

мисля , че околната температура няма голямо значение трябва да си работи.


При нашите коли да, има такива който не разрешават пускането на климатика(тоест стартирането на компресора) при температура под ХХ градуса.
Отговори

Димитър Бодилков снимка Димитър Бодилков 14 февруари 2012 - 16:48

И моя работи оказа се че проблема е бил друг но го разреших
Благодаря за отделеното време
Отговори

milenanicki снимка milenanicki 14 февруари 2012 - 16:59

Моята пък на -8 днес не иска да пусне компресора над 0 го пуска.
Отговори

kahun снимка kahun 14 февруари 2012 - 23:22

тази вечер пробвах пак беше -6 -7 и не се включи дано да не се е прецакал нещо че ми омръзна да го оправям или поне да се е измъкнал някои кабел от снега
Отговори

Николай Коев снимка Николай Коев 15 февруари 2012 - 00:31

Колеги днес установих,че неми тръгват перките на 1 степен на охлаждане при 92 градуса,а само 2 степен при 98! Възможно ли зареди това дане ми тръгва и компрексора? До преди големия сняг бачкаше,но нз дали съм пречакал нещо понеже е ниска колата и беше насъбрала мн лед по магаре и трабите!
Отговори

slav40 снимка slav40 17 февруари 2012 - 09:40

Колега не се вкарвай в излишни филми.Зимата на температури под 5,6 градуса не го търси да се включва.Освен ако не е някой съвременен модерен климатроник :)
На предишната бракма(алфа 156), зимата климатроника не искаше да се включва, а лятото си работеше без грижи.Сега на опела е същата работа(само ,че е климатик не климатроник).Преди около месец(може и малко повече не съм сигурен точно)имаше 1 - 2 дни с температури над 7-8 градуса и тогава ми включване климатика.Как паднаха температурите и вече не реагира ....
Перката няма общо със стартирането на компресора...
Мнението беше редактирано от slav40: 17 февруари 2012 - 09:43
Отговори

kahun снимка kahun 21 март 2012 - 19:25

наистина като се стопли тръгна явно има някаква защита за зимата
Отговори

Юлиан 1 снимка Юлиан 1 01 април 2012 - 19:32

Да колега има защита поне на моята при +4 градуси го пуска иначе не тръгва
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg