Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Дизелови двигатели

[Corsa C]Антифризът изчезва

ГостAkima_* 08 март 2011 - 16:57

Здравейте,

автомобилът е Opel Corsa C - 2001г. двигател 1.7 Дизел без турбо.Колата е на моя приятелка и наскоро установихме,че губи антифриз без да има следи от течове.Прочетох подобни теми - имаше и такъв проблем с Астра със същия мотор.Въпросът ми е къде най-вероятно е скрития теч - дали не тече някъде,където изпарява?Притеснявам се да не отива в маслото - на 2-3 места във форума се споменават гарнитури и мерене на компресия.Скоро ще водя колата за смяна на 1-2 подгревни свещи/много скъпи били/ и ще помоля майстора да я огледа,но все пак,ако имате някакъв съвет или предположение откъде тече/губи антифриз много ще се радвам да го чуя.Благодаря предварително на всички отзовали се!

:doh:




П.С.Поздрави от Форума на Toyota. :mhihi:



П.П.С.Извинявам се - сега видях,че има и подраздел за дизелови двигатели.Моля,ако някой модератор сметне за необходимо да премести темата там.
Мнението беше редактирано от Akima: 08 март 2011 - 17:00
Отговори

ГостAkima_* 10 март 2011 - 04:54

Колеги,

никой ли няма предложение - дори и изстрел в тъмното? :mhihi:
Отговори

V. Petrov снимка V. Petrov 10 март 2011 - 06:50

Практиката показва, че най-честата причина за това е заминала гарнитура на главата.
Отговори

Вожда снимка Вожда 10 март 2011 - 10:37

Вероятно е гарнитура на главата. Аз имах подобен проблем преди време.
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 10 март 2011 - 11:05

Дали е гарнитура на главата най-лесно може да се установи чрез лакмус за изгорели газове в охладителната система.
Отговори

Tank снимка Tank 10 март 2011 - 11:19

При мен имаше такъв проблем, който се дължеше на захабена гарнитура на главата(заводската) но си беше отишла и от там църкаше в цилиндрите.След смяната на тая гарнитура всичко е наред.Ако нямаш петна под колата, сутрин ти работи неравномерно ДВГ - значи бъди сигурен че е гарнитурата на главата.
Отговори

Rac3ra снимка Rac3ra 10 март 2011 - 12:37

Аз също давам един глас в полза на гарнитурата на главата. Без да свалиш главата няма как да разбереш дали е от там, но според описаното от теб, най-вероятно това е проблема.
Отговори

ГостAkima_* 10 март 2011 - 13:09

Благодаря Ви много,колеги,

някой има ли представа колко горе долу би излязъл такъв ремонт/чувал съм цена от ~100 лв. за металната гарнитура/ и има ли смисъл да чакам да избие или трябва да се прави веднага? :idiot:

Все още се надявам да е водна помпа,но май няма да ми се размине тънко :mhihi:
Отговори

Гено снимка Гено 10 март 2011 - 14:59

 засега задължително следете нивото на маслото, дори да не предприемате друго за момента.
Отговори

ГостAkima_* 11 март 2011 - 21:08

Днес вече имам честитка - разширителният съд на антифриза е празен/направо сух/ - липсва около 1,5 литра,а маслото е 1 пръст над максимума - при положение,че като са наливали е било на средата - цвета на маслото е черен/маслото е на 3-4к км и около 1,5 г./.Явно двигателя ще се отваря. :dummy:

Не мога да разбера тези италианци прегрявали ли са я колата или не са сменяли масло и антифриз никога?! :biggrin:
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 11 март 2011 - 21:37

Когато смеша антифриз и масло, маслото се пресича. Ако при теб масло не на каша, или да има странен сив цвят отиди при "клубен" колега да я види. Не бързайте така бързо да решавате да я отваряте.

Колега ако познаваш читав човек който прави Тойоти 100% ще помогне и за Корсата, най-малко с читава диагноза.
Отговори

Valx снимка Valx 11 март 2011 - 21:43

Преди да сваляш главата,налей течен сапун в разширителния съд,ще се появят мехури или пяна ако има някъде цепнатина.За главата би трябвало маркучите да надуват,ако е пробила гарнитурата.

П.П. Аз имах проблем с бус форд транзит по същия начин ,когато е студен няма теч,като загрее двигателя се отваряше една цепнатинка на радиатора по малка и от 10мм и водата се изпаряваше от там..
Мнението беше редактирано от Valx: 11 март 2011 - 21:47
Отговори

ГостAkima_* 12 март 2011 - 20:40

Днес разбрах,че при последната смяна на масло е налято някакво OMV Premium,което явно обяснява черно-зеленикавия цвят на маслото - маслото не изглежда пресечено.В понеделник съм при майстор-а и ще проверя радиатора и дано да разнищим проблема..Благодаря на всички колеги. :dummy:
Отговори

Гено снимка Гено 12 март 2011 - 22:22

уфф, дано да е радиатор, ама щом маслото е повече, едва ли. И вярвай ми, антифриза си се смесва идеално с маслото, без да се пресича, само ако е повечето вода може да се пресече, иначе става точно това - масло с зеленикав или синкав цвят.
Отговори

ГостAkima_* 12 март 2011 - 22:35

Цитат

Първата брачна нощ на Манго и Айше:

М:Айше айде дано да си "честна" булка.

А:Манго дано дано,ама надали.



:dummy: :biggrin: :dummy:

Работата при мен май е същата - дано,ама надали.

Вече съм се подготвил психически,че ще се разделя с 400-500 лева за смяна на гарнитура,шлайф на глава и т.н.




За съжаление не съм се занимавал от началото с тази кола и нямам престава дали не е прегрявана или просто е спукала я гарнитура,я глава.

Нали гарнитурата за Исузу мотора е метална?
Отговори

besnik снимка besnik 12 март 2011 - 23:11

[quote name='Akima' timestamp='1299962135' post='922196']

Виж сутрин като пали как пали дали стартера се чуди дали да завърти мотора а след първото палене пали нормално.Ако е така значи прави лек воден удар.
Отговори

reload снимка reload 13 март 2011 - 04:17

Цитат

Не мога да разбера тези италианци прегрявали ли са я колата или не са сменяли масло и антифриз никога?! :dummy:

И трите работи !
Колега, как ще влезе вода в маслото през гарнитурата, по вероятно е обратното, защото налягането в маслената магистрала е по-голямо. Ако е издухана гарнитура, първи признак, нямаш парно и колата загрява от въздух в охл. система / това е и при пукната глава/ Само си пропуснал да уточниш 1.5 литра антифриз за колко време е изчезнал . Може да е проблема в топлоизолационите втулки и по точно в о-рингите . С течение на времето стават крехки и ако колата е стояла известно време без антифриз протичат. Също така вдигни предна дясна стелка и натисни мокета и виж дали не е влажно и мазно, защото и към парното има едни о-ринги , които също прегарят. Докато разбереш много антифриз заминава.

Цитат

автомобилът е Opel Corsa C-2001г. двигател 1.7 Дизел без турбо

Цитат

Скоро ще водя колата за смяна на 1-2 подгревни свещи/много скъпи били/

Провери и за турбо, би трябвало да имаш, а свещите са 30-40 лв.
Ето и схема на втулките:
Публикувано изображение
Мнението беше редактирано от reload: 13 март 2011 - 05:23
Отговори

ГостAkima_* 13 март 2011 - 19:54

Не мога да кажа за какъв период е изгубен антифриза - може би за 1-2 месеца.

Две свещи NGK Y-541J ми излязоха 86 лв. с доставката - това са оригиналните за този мотор,разработени от NGK за Isuzu. :biggrin:




Иначе преди да отваряме двигателя ще проверим и тези о-пръстени - В TIS2000 v114 дали има подробно описана тази процедура - просто ми е качен на другия лаптоп-а и не е в мен?

Въпросът е,ако приемем,че са о-пръстените защо тогава маслото е доста над максимум-а? :dummy:
Отговори

reload снимка reload 14 март 2011 - 12:54

Цитат

Въпросът е,ако приемем,че са о-пръстените защо тогава маслото е доста над максимум-а? :bravoo:

Не знам защо, но ще ти пусна един цитат от форума и ти може да си направиш извода.

Цитат

Здравейте колеги.
Сега правя нещо като основен ремонт на двигателя на моята Astra G Y17DT (исъзо мотора). Купил съм бутала пътви ремонт, гарнитури, гумияки на клапани и други дребни неща. Тези неща са ясни, че ще се смянят. Майстора ми ще ходи утре да шлайфа блока и главата и да се пробва главата, и тук идва големия въпрос. Да се сменят ли бренерите или не. Преди седмица при съседен майстор до него се правеше глава на същата астра като моята, и човека имаеше същия проблем като моя (надуваше маркучите и губеше охладителна течност). След като са носили главата се оказало, че тя не е спукана а се губело течност точно от тези бренери. Та въпроса ми е към тези който са в час с нещата да ги сменям ли или не. Цената им е 80 лв. на брой или общо 320 лева.

Ето и линка: ремонт
Главата ако имаш двигател Y17DTL e същата. Бренерите (swirl chamber-вихрови камери) за предкамерно впръкване и горене ги няма при тези двигатели. Те са при X17DT мотора. Тук имаш топлозащитни втулки в които лягат дюзите. Сменяш гумичките и се оправя “ пукнатата “ глава. :icon_wink2:
В TIS2000 v114 има описани много работи освен за твоя случай с аннтифриз в маслото. Може и да е нафта или не знам още какво без да е тествано.

Цитат

Две свещи NGK Y-541J ми излязоха 86 лв. с доставката - това са оригиналните за този мотор,разработени от NGK за Isuzu. :thu:

Има много аналози, на тези свещи те са керамични дълги 144 mm и това е най-малкия проблем. Сменял съм една преди две години, марка незнайна и още работи.
Дано откриеш точно проблема и не правиш излишни ремонти !
Мнението беше редактирано от reload: 14 март 2011 - 13:01
Отговори

Гено снимка Гено 14 март 2011 - 19:15

и при мен беше проблема в тези "О"пръстени, не сме сменяли бренерите ( или втулки, не споря какво е) и се оправи. Не знам обаче могат ли да се сменят без да се сваля главата.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg