Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

Въпрос относно спирачните течности

flamingo181 снимка flamingo181 26 март 2007 - 15:10

Привет на всички в сайта!
Наскоро си купих Опел Корса(Спорт), много запазена и в отлично състояние. Забелязах обаче, че спирачната течност е под минимума и искам да долея. Проблемът тук е, че съм млад шофьор и не разбирам много от нещата под капака. В магазина ми обясниха, че ДОТ 4 е универсално масло, купих го. Но като се прибрах видях, че на опаковката пише нещо и за АБС, какъвто нямам. Сега ме е страх да долея от него. Та въпросът ми е някой от вас ползва ли такова масло?
Отговори

Иво снимка Иво 26 март 2007 - 15:14

Каква спирачна течност и защо?

Ето малко информация по темата.

Автомобилните спирачни системи са особено важни хидравлични системи, работещи в много тези условия.
За да се гарантира тяхната работа, спирачните течности трябва да отговарят на МНОГО изисквания, най-важните от които са:
- подходящ визкозитет и течливост при ниски температури;
- термична устойчивост и окислителна стабилност;
- недопускане образуването на пяна; запазване на експлоатационните параметри при проникване на вода;
- съвместимост с еластомерите, смазване и предпазване от корозия на металните части.

Спирачните течности трябва да отговарят на изискванията на cneцuфukaцuя SАЕ J 1703 или на по-популярната FMVSS 116 DOT 3/4/5/ 5.1.

DOT3

Конвенционална спирачна течност на полигликлова основа, използвана в повечето транспортни средства.

Предимства:
- евтина и разпространена в търговската мрежа.

Недостатъци:
- уврежда уплътненията от естествена гума;
- уврежда боята;
- силно абсорбира вода (веднъж отворена, опаковката не бива да се съхранява повече от седмица).

Поради голямати си хигроскопичност е възможно да доведе до корозия на елементите в спирачната система.

DOT4

Предназначена за употреба в по-новите модели. В повечето случаи също е на полигликолова основа.

Предимства:
- сравнително евтина, разпространена в цялата търговска мрежа;
- по-слабо поглъща вода в сравнение с DOT3;
- по-висока температура на кипене от DOT3, позволяваща приложимостта й при по-тежки експлоатационни условия.

Недостатъци:
- уврежда боите;
- средно с около 50% по-скъпа от DOT3;
- при абсорбция на вода може да доведе до корозия на металните части.

DOT5

Известна като „силиконова" спирачна течност.

Предимства:
не уврежда боите;
- не абсорбира вода и може да бъде използвана при повишена влажност;
- съвместима с всички уплътнения.

Недостатъци:
- не трябва да се смесва с DOT3 u DOT 4.

Повечето проблеми при използването на DOT5 са свързани със смесването й с други спирачни течности.
Най-добрият начин да преминете на DOT5 е да изградите наново спирачната си система.

Тъй като DOT5 не абсорбира вода, замърсяванията се събират в най-ниските части на спирачната система и могат да предизвикат корозия.

Поради способността им да задържат въздуха DOT5 са „свиваеми" течности и са неприложими за ABS системи около два пъти по-скъпа от DOT4 и достъпна само в специализирани магазини.


DOT 5.1

Сравнително нова спирачна течност на силиконова основа със силно подобрени антикорозионни качества.

Предимства:
- превъзходни качества в сравнение с горните типове течности.
Има много високa температура на кипене, независимо от погълнатата вода;
- съвместима с всички гумени уплътнения.

Недостатъци:

DOT5.1 не са силикови течности и абсорбират вода;
- подобно на DOT5 u DOT4 уврежда боите;
- no-скъпа от DOT5 u DOT4 и много по-трудна за намиране.

Минералните масла за хидравлични системи (HSMO) са комбинация от минерално масло и присадки u обикновено са оцветени в зелено.
Като правило тези течности са най-скъпи, поради най-високата си температура на кипене и най-добрата защита на системата от корозия.

Трябва да се има предвид обаче несъвместимостта им с течности на силиконова и полигликолова основа.
Независимо от типа на използваната хидравлична течност правилната поддръжка е ключът към безаварийната работа на системата.

Общите препоръки са:

1. Ако имате спирачна система, който не тече и не създава никакви други проблеми, не сменяйте типа спирачна течност след прочитането на тази статия. Нормалният срок за експлоатация на всяка спирачна течност е от една до две години в зависимост от препоръките на производителя.

2. При всяка смяна на течността промивайте изцяло спирачната система, за да я предпазите от корозия, независимо от типа спирачна течност, която ползвате.

3. Aкo имате финансова възможност, използвайте по-висококачествените DOT4 или още no-добрите DOT5.1 спирачни течности.

:idea: 4. Използвайте DOT5 само ако превозното средство е било фабрично заредено с нея

Вече не знам кой е източника на текста. Не би трябвало да имаш проблем с ДОТ 4!
Отговори

Swing снимка Swing 26 март 2007 - 15:33

xcalibur, полезно четиво :19a:

flamingo181, сипвай спокойно. DOT4 e подходяща е за спирачни системи със и без АBS. Щом наскоро си взел колата ще направиш добре, ако смениш цялата спирачна течност.
Отговори

flamingo181 снимка flamingo181 26 март 2007 - 15:44

Честно казано мислех си и тоя вариант със смяната, но незнам колко би ми струвала подобна процедура. Под капака все още са останали бележки от ходения до сервизи на предишния й собственик. От тази до спирачната течност разчетох, че съм още преди 2000км е трябвало да бъде сменена. Проблем ли ще е ако все пак само долея или да я карам в сервиза?
Отговори

Иво снимка Иво 26 март 2007 - 15:48

Ако е станала мътна трябва да я смениш. Честно казано не знам колко струва смяната, но от спирачки икономии недей да правиш
Отговори

flamingo181 снимка flamingo181 26 март 2007 - 15:51

Ясно! Мерси за отделеното време!
Отговори

Swing снимка Swing 26 март 2007 - 16:38

Aма ти като начало си долей спирачна течност. Недей да караш под минимума!
Цялата процедура по смяната + течността излиза около 20-30лв.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg