Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

ПОВРЕДА ! Вектра А 1.8

perko снимка perko 29 октомври 2007 - 14:55

Снощи колата ми ме сюрпризира по следния начин: светофар, плавно потегляне на първа, натискане на съединителя за втора - нещо изтрещя и педала си остана долу.(пробвах да го върна със ръка - не става :))
Слизам, вдигам капака(мислейки си и надявайки се, че може просто жилото да се е скъсало), но се оказа че лостчето за което е вързано жилото на съединителя си се движи свободно с 1 пръст и то с голяма лекота.

Тази вечер предстои отваряне(със всичките съпътстващи мизерии и цапалок), и ще се види какъв е проблема, но ако някой предполага какво е или му се е случвало или е чувал на някого да му се е случвало същото - нека сподели, за да знам овреме с какви части да се подготвя.

А също и има ли особености при сглобяването- тъй като смятам да отделя кутията от мотора - после при куплирането ще ми трябват ли някакви специални инструменти - помня че баща ми за Лада-та имаше една специална къса точилка с различки диаметри за по-лесно натъкмяване на центровете, шлици и оси на мотор, кутия и съединител. и дали при колите с предно има нужда от същата точилка :)

Доживях и мен да ме дърпат!!!(добре че не ми се случи на път -ами градско)

Ако не съм го обяснил като хората - значи клаквиатурата е виновна. :beer:
Отговори

kalin09 снимка kalin09 29 октомври 2007 - 15:01

 perko, на Oct 29 2007, 02:55 PM, каза:

Снощи колата ми ме сюрпризира по следния начин: светофар, плавно потегляне на първа, натискане на съединителя за втора - нещо изтрещя и педала си остана долу.(пробвах да го върна със ръка - не става :))
Слизам, вдигам капака(мислейки си и надявайки се, че може просто жилото да се е скъсало), но се оказа че лостчето за което е вързано жилото на съединителя си се движи свободно с 1 пръст и то с голяма лекота.

Тази вечер предстои отваряне(със всичките съпътстващи мизерии и цапалок), и ще се види какъв е проблема, но ако някой предполага какво е или му се е случвало или е чувал на някого да му се е случвало същото - нека сподели, за да знам овреме с какви части да се подготвя.

А също и има ли особености при сглобяването- тъй като смятам да отделя кутията от мотора - после при куплирането ще ми трябват ли някакви специални инструменти - помня че баща ми за Лада-та имаше една специална къса точилка с различки диаметри за по-лесно натъкмяване на центровете, шлици и оси на мотор, кутия и съединител. и дали при колите с предно има нужда от същата точилка :)

Доживях и мен да ме дърпат!!!(добре че не ми се случи на път -ами градско)

Ако не съм го обяснил като хората - значи клаквиатурата е виновна. :beer:

Няма нужда от сваляне на скоростите :beer: Съединителя се сваля през едно капаче-сваляне-качване-30мин
Отговори

perko снимка perko 29 октомври 2007 - 15:06

Няма нужда от сваляне на скоростите :beer: Съединителя се сваля през едно капаче-сваляне-качване-30мин




Ако е съединител добре - ама защо лостчето се движи все едно не е вързано никъде. мен това по ме притеснява....
Отговори

kalin09 снимка kalin09 29 октомври 2007 - 15:12

 perko, на Oct 29 2007, 03:06 PM, каза:

Няма нужда от сваляне на скоростите :beer: Съединителя се сваля през едно капаче-сваляне-качване-30мин




Ако е съединител добре - ама защо лостчето се движи все едно не е вързано никъде. мен това по ме притеснява....

лагера е вързан към лостчето с една вилка-виждал съм счупени.Самата вилка към лостчето с болт-може да е изпаднал.Може и слънцето да се е пробило,лагера да е на парчета и тн.Но моля ви не сваляите скоростите-има МНОГО по-лесен начин.
Отговори

perko снимка perko 29 октомври 2007 - 15:20

така или иначе ще почнем отдалеч - така че отделянето на скоростната кутия да е последна стъпка - затова питах дали на някого му се е случвало (явно има счупени вилки, паднали болтове и т.н, въпроса е лесен ли е достъпа или е като да правиш основен ремонт през ауспуха )


А ако имаш време би ли пояснил лесния начин с няколко думи във вид на стъпки. (аз и от малко разбирам)
Отговори

kalin09 снимка kalin09 29 октомври 2007 - 15:33

 perko, на Oct 29 2007, 03:20 PM, каза:

така или иначе ще почнем отдалеч - така че отделянето на скоростната кутия да е последна стъпка - затова питах дали на някого му се е случвало (явно има счупени вилки, паднали болтове и т.н, въпроса е лесен ли е достъпа или е като да правиш основен ремонт през ауспуха )


А ако имаш време би ли пояснил лесния начин с няколко думи във вид на стъпки. (аз и от малко разбирам)

има едно капаче отпред на с.к. -от там излиза.Има още едно отстрани на с.к.-от там излиза оста която минава през съединителя(опашката)за целта-зегер клещи,прави и мъжка звезда 8.използва се едно от болтчетата на предното капаче за измъкване на оста.трябват 3-ма души по моя начин-един натиска със щанга по лагера за да симулира натискане с педала,един на двигателя с ключ да върти и ти с вътрешната част на жило за километраж в ръка извършваш едно мн важно деиствие(скоби нямаш,затова жило)Жилото се пъха м/у лъчите на слънцето и тялото на притискателя,като с въртене трябва да затвориш кръга.Това е -след това отвиваш болтовете държащи притискателя и съединителя изпада-пази си краката-губих нокът от съединител. :beer:
Отговори

mitk_ снимка mitk_ 29 октомври 2007 - 17:39

Това ми звучи като: не правете това в къщи оставете на професионалистите :beer:
Отговори

kalin09 снимка kalin09 29 октомври 2007 - 19:28

Просто е но не ме бива в обясненията :beer:
Отговори

paconi снимка paconi 06 ноември 2007 - 22:29

Аз като скъсах жило пак стана така,падна педала долу и вилката се местеше с един пръст..имам чувство че нямаш проблем със съединителя. :opel_forever:
Отговори

torredo снимка torredo 07 декември 2007 - 21:23

 kalin09, на Oct 29 2007, 02:33 PM, каза:

 perko, на Oct 29 2007, 03:20 PM, каза:

така или иначе ще почнем отдалеч - така че отделянето на скоростната кутия да е последна стъпка - затова питах дали на някого му се е случвало (явно има счупени вилки, паднали болтове и т.н, въпроса е лесен ли е достъпа или е като да правиш основен ремонт през ауспуха )


А ако имаш време би ли пояснил лесния начин с няколко думи във вид на стъпки. (аз и от малко разбирам)

има едно капаче отпред на с.к. -от там излиза.Има още едно отстрани на с.к.-от там излиза оста която минава през съединителя(опашката)за целта-зегер клещи,прави и мъжка звезда 8.използва се едно от болтчетата на предното капаче за измъкване на оста.трябват 3-ма души по моя начин-един натиска със щанга по лагера за да симулира натискане с педала,един на двигателя с ключ да върти и ти с вътрешната част на жило за километраж в ръка извършваш едно мн важно деиствие(скоби нямаш,затова жило)Жилото се пъха м/у лъчите на слънцето и тялото на притискателя,като с въртене трябва да затвориш кръга.Това е -след това отвиваш болтовете държащи притискателя и съединителя изпада-пази си краката-губих нокът от съединител. :o

Я да видя дали съм разбрал днес се занимавахме с един приятел да сменяме съединителя. Отдолу като легнеш махнахме едно капаче на скоростната беше с 4-5 болта. Видя се маховика и съединителя. До същото това капаче по-навътре към купето има още едно като разхлабихме болтовете започна да капе масло трябва ли да сваляме и него? Има ли други капачета, които трябва да бъдат свалени? Ще трябва ли после дорник при монтажа за центриране на съединителя? И още един въпрос не трябва да се сваля скоростната кутия така ли? По интернет четох че има чашообразен маховик, при който трябва да се сваля скоростната кутия, а другия плосък, при който не се сваля. Някой ако даде снимки да видя какви за разликите. Така като го гледах днес мисля, че е плосък. Колата е Vectra A 1.8 93г.
Отговори

kalin09 снимка kalin09 08 декември 2007 - 00:13

 torredo, на Dec 7 2007, 08:23 PM, каза:

 kalin09, на Oct 29 2007, 02:33 PM, каза:

 perko, на Oct 29 2007, 03:20 PM, каза:

така или иначе ще почнем отдалеч - така че отделянето на скоростната кутия да е последна стъпка - затова питах дали на някого му се е случвало (явно има счупени вилки, паднали болтове и т.н, въпроса е лесен ли е достъпа или е като да правиш основен ремонт през ауспуха )


А ако имаш време би ли пояснил лесния начин с няколко думи във вид на стъпки. (аз и от малко разбирам)

има едно капаче отпред на с.к. -от там излиза.Има още едно отстрани на с.к.-от там излиза оста която минава през съединителя(опашката)за целта-зегер клещи,прави и мъжка звезда 8.използва се едно от болтчетата на предното капаче за измъкване на оста.трябват 3-ма души по моя начин-един натиска със щанга по лагера за да симулира натискане с педала,един на двигателя с ключ да върти и ти с вътрешната част на жило за километраж в ръка извършваш едно мн важно деиствие(скоби нямаш,затова жило)Жилото се пъха м/у лъчите на слънцето и тялото на притискателя,като с въртене трябва да затвориш кръга.Това е -след това отвиваш болтовете държащи притискателя и съединителя изпада-пази си краката-губих нокът от съединител. :o

Я да видя дали съм разбрал днес се занимавахме с един приятел да сменяме съединителя. Отдолу като легнеш махнахме едно капаче на скоростната беше с 4-5 болта. Видя се маховика и съединителя. До същото това капаче по-навътре към купето има още едно като разхлабихме болтовете започна да капе масло трябва ли да сваляме и него? Има ли други капачета, които трябва да бъдат свалени? Ще трябва ли после дорник при монтажа за центриране на съединителя? И още един въпрос не трябва да се сваля скоростната кутия така ли? По интернет четох че има чашообразен маховик, при който трябва да се сваля скоростната кутия, а другия плосък, при който не се сваля. Някой ако даде снимки да видя какви за разликите. Така като го гледах днес мисля, че е плосък. Колата е Vectra A 1.8 93г.

Ти минаваш тънко-може и да не се свалят скоростите.Разбирам че си развил и картера на скоростите-не го сваляи освен ако не сменяш маслото.Има още едно капаче-представи си оста която минава през феродовия-търси какво я затапва,не от към мотора,а от другата страна :bou:
Отговори

torredo снимка torredo 08 декември 2007 - 19:44

Значи съединителя ще се свали като се издърпа първичния вал. Гледам по книгите се ползва скоба, за да се дръпне вала. Продава ли се някъде тази скоба или ако има някой размерите или чертежче да си направя една такава скоба? :)
Отговори

kalin09 снимка kalin09 08 декември 2007 - 19:56

 torredo, на Dec 8 2007, 06:44 PM, каза:

Значи съединителя ще се свали като се издърпа първичния вал. Гледам по книгите се ползва скоба, за да се дръпне вала. Продава ли се някъде тази скоба или ако има някой размерите или чертежче да си направя една такава скоба? :)

шпилка с резба 7мм,и подвижна тежест за удар-завиваш я и бои назад с тежестта(не илизат трудно)
Отговори

javor_bg снимка javor_bg 08 декември 2007 - 22:10

Та аз мога ли да задам един въпрос! Никога не съм знаел за какво служат скобите дет са по 20 лева за да изпадне съединителя. Нещо подпират притискателя за да се отдели ли? Мерси :)
Отговори

kalin09 снимка kalin09 09 декември 2007 - 11:02

 javor_bg, на Dec 8 2007, 09:10 PM, каза:

Та аз мога ли да задам един въпрос! Никога не съм знаел за какво служат скобите дет са по 20 лева за да изпадне съединителя. Нещо подпират притискателя за да се отдели ли? Мерси :)

За да излезе притискателя трябва да се задържи в натиснато положение-това правят скобите.Аз ползвам жило от километраж :bou:
Отговори

torredo снимка torredo 09 декември 2007 - 21:20

 kalin09, на Dec 9 2007, 10:02 AM, каза:

 javor_bg, на Dec 8 2007, 09:10 PM, каза:

Та аз мога ли да задам един въпрос! Никога не съм знаел за какво служат скобите дет са по 20 лева за да изпадне съединителя. Нещо подпират притискателя за да се отдели ли? Мерси :)

За да излезе притискателя трябва да се задържи в натиснато положение-това правят скобите.Аз ползвам жило от километраж :bou:

А монтажа е в обратен ред и имали нужда от дорник при монтажа на съединителя?
Отговори

kalin09 снимка kalin09 09 декември 2007 - 22:59

 torredo, на Dec 9 2007, 08:20 PM, каза:

 kalin09, на Dec 9 2007, 10:02 AM, каза:

 javor_bg, на Dec 8 2007, 09:10 PM, каза:

Та аз мога ли да задам един въпрос! Никога не съм знаел за какво служат скобите дет са по 20 лева за да изпадне съединителя. Нещо подпират притискателя за да се отдели ли? Мерси :)

За да излезе притискателя трябва да се задържи в натиснато положение-това правят скобите.Аз ползвам жило от километраж :bou:

А монтажа е в обратен ред и имали нужда от дорник при монтажа на съединителя?

не,набутваш опашката преди да стегнеш притискателя
Отговори

Gadnyara снимка Gadnyara 24 февруари 2008 - 06:41

 kalin09, на Oct 29 2007, 03:33 PM, каза:

.......ти с вътрешната част на жило за километраж в ръка извършваш едно мн важно деиствие(скоби нямаш,затова жило)Жилото се пъха м/у лъчите на слънцето и тялото на притискателя,като с въртене трябва да затвориш кръга.

Колега, стана ми интересно: би ли обяснил как го правиш това с жилото малко по-подробно.
Не ми е проблем да си сменям съединителя сам, огънах си скобички преди доста години, просто не мога да си представя сценката с жилото....
Отговори

kalin09 снимка kalin09 24 февруари 2008 - 09:10

Не се смеите на рисунката:)Публикувано изображение
червеното е жилото м/у лъчите и корпуса,като ефекта е като със скоби
Отговори

Gadnyara снимка Gadnyara 24 февруари 2008 - 10:35

 kalin09, на Feb 24 2008, 09:10 AM, каза:

Не се смеите на рисунката:)
червеното е жилото м/у лъчите и корпуса,като ефекта е като със скоби

Ясно и благодаря за реакцията!
Може би "набутването" на жилото под пружините ще е една идея по-трудно спрямо скобите при етапа "сваляне", заради достъпа. Но браво, все пак не всеки има шина и инструменти подръка, когато му се наложи да прави скоби....при следващия амбреаж ще пробвам с този метод.
Един Инбус 8 ситна звезда може да препъне някой - ще трябва за вадене на оста...
Въпреки, че изровихме темата от коша, ще е полезно на ентусиастите, които биха работили по метода "направи сам".

П. П. Първия път като сменях съединител на Опел ми отне 6 часа, следващите - 1 час сумарно от вдигането на крикове до миене на ръце - това за ориентир.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg