Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Отвеждане на картерните газове в атмосвера

Жоро снимка Жоро 30 ноември 2011 - 15:31

Имам следното питане. Един приятел иска да си отведе картерните газове вместо в двигателя, в атмосферата. В момента в оригиналния маркуч е вкаран шлаух, но явно е с по-малко сечение а и е 2м и надува гарнитурата, ясно е че и колата не е първа младост. Та той иска да си сложи някакъв по-нормален маркуч. Проблема е обаче, че щуцера който е на капака е Ф15 и за маркуч от такъв диаметър по магазините му обявяват цена от по 12-15лв, а на негу му се вижда повече и иска нещо по-евтино. Ясно е, че с обикновен маркуч не става, защото не са маслоустойчиви. Но са му казали, че може да сложи маркуч от пералня, ама не са му пояснили повече. Та питането ми е някой има ли идея без да струва толкова много какво може да се сложи :)
Отговори

vankis снимка vankis 30 ноември 2011 - 15:42

Здрасти,
по прицип може да използва човека всякакъв маркуч, даже може и най-обикновено гофре, като тези които се слагат на тръбите за парното или ел. инсталации и да притегне със скоба към щуцера. Дефакто този маркуч освен да не цапа двигателя с масло друго не върши , тъй ,че какъвто му попадне може да сложи. За 10-15 лв има и малки конусовидни филтърчета за картерна вентилаци...
Отговори

Hristianp снимка Hristianp 19 юни 2012 - 23:28

Здравейте, колеги. Днес погледнах маркуча за вентилацията на картерните газове, и отново беше доста пълен със "майонеза", та въпроса ми е, какъв ще е ефекта върху работата на двигателя ако не вкарвам картерните газове за доизгаряне,а вместо това да пусна маркуча някъде настрани. С други думи.. мога да ли да си докарам главоболия със тази интервенция.. :mhihi: :mhihi:
Във интернет видях да се продават специални филтърчета за картерна вентилация
Публикувано изображение
Ще ми трябва ли такъв или този във капака на клапаните е достатъчен?
Мерси предварително! :)
Мнението беше редактирано от Hristianp: 19 юни 2012 - 23:37
Отговори

CH_M снимка CH_M 20 юни 2012 - 14:21

Здравей колега, от 6 месеца го имам този oil catch tank и все не ми остава време да го монтирам .
Публикувано изображение
Та моята препоръка е да намериш нещо подобно,в резервоара се утаява маслото и може да се почиства от време на време, а при теб само с тоя филтър предполагам маслените пари няма как да кондензират и втечняват и филтъра не зная колко време би изкарал ...
Та при мен ситуацията е че трябва да сваля кулера и да го промия и след това задължително да го монтирам "танка" ,така поне се надявам че няма пак да се натаява гняс в кулера и да се налага повторно сваляне след време и чистене .
А за ефекта от това "чудо", тези които са чистили колектори , дросели , кулери и т.н. знаят за какво иде реч.
Отговори

fantoms снимка fantoms 27 юни 2012 - 14:19

Колега CH_M, това колко пари струва и от къде?
Отговори

Sandman снимка Sandman 06 ноември 2013 - 11:16

Гледам, че няма отговор. И мен ме вълнува същото: мога ли да си пусна един маркуч да си пуши навънка и да затапя всмукателя?
Щото ми писна да се събира гняс там.
Отговори

Жоро снимка Жоро 06 ноември 2013 - 13:03

Слях темите, че бях питал преди за същото, но не съм пояснил "развръзката".
Накратко тъй като маслоустойчивите маркучи са скъпи, а ми трябваха около 1-2м, си купих маркуч за мръсната вода на пералня :unsure:
Сложих си го на изхода и го изкарах под колата като го привързах за гърнето. Така като е в тунела, не ми миришеше в колата, защото ако просто го изкарате и колата Ви е на 200000 по километраж, ще Ви мирише на изгоряло масло...
Др. отвор хо затворих с тапа 1/4 цола. Двигателя при който беше направена тази манипулация е X20XEV

Публикувано изображение
Отговори

^_fenixa_^ снимка ^_fenixa_^ 06 ноември 2013 - 13:19

Добре, гледам, че имаш маслен сепаратор, защо ти беше да отвеждаш картерната вентилация в атмосферата при положение, че имаш решението?! Пиши ЛС ако не ти трябва сепаратора ;)
Отговори

CH_M снимка CH_M 06 ноември 2013 - 14:05

 fantoms, на 27 юни 2012 - 14:19, каза:

Колега CH_M, това колко пари струва и от къде?

Пичове , много съжалявам че не съм дал отговор веднага.....просто съм пропуснал новите питания в темата.
Отговарям.... щерка ми преди 2 г. го поръча по моя молба от Английски сайт, то имаше доста видове и на най различни цени, но това долу-горе беше по размер там където исках да го монтирам, просто на мойта Вектра с Исузу мотора , мястото под капака е кът.
Та след монтажа съм адски разочарован , при запалване на двигателя , започна да пуши от филтърчето в горната част на съдържателя. Ядосах се много и го свалих , е*ахти и ташака .То ако ще ми кади от там , по добре маркуча пад колата и това е.За сега съм го свалил и си мисля ако махна филтъра и затапя отвора , май така ще стане работата, номера е изпаренията като влязат в съда , от по-ниската температура в него да кондензират и да се събират в него, а тоя филтър за кво са го сложили и аз не ги зная. По спомен ми излезе към 50-на лв.За сега съм го застранил и не ми се занимава с него.
И пак се извинявам за късния отговор.
Отговори

Sandman снимка Sandman 06 ноември 2013 - 19:01

Тъй. Мен по-скоро питанката ми е ще има ли някаква разлика в работата на мотора без картерните газовв?
Или са пуснати с някаква тайна цел да изгарят? :confused:
Отговори

Nerven_Hamster снимка Nerven_Hamster 06 ноември 2013 - 19:18

Правил съм проби със и без, няма разлика в газовете и работата на мотора просто са много малко картерните .
Но от друга страна те са си горивна смес - съдържат % неизгорял бензин минал през сегментите. В дългосрочен план например за една година биха съдържали 10тина литра бензин...
Отговори

Sandman снимка Sandman 06 ноември 2013 - 19:23

Е значи ще ги разкарам при първа възможност :mhihi:

А и аз карам на газ...
Отговори

FirestorM снимка FirestorM 06 ноември 2013 - 19:42

Аз от 1 година карам с изкарани картерни газове под колата. Пуснал съм си маркуч до десния носач и нямам никакви проблеми. Колата си работи перфектно просто не се цапа дросела и всмукателя...

Понеже маслоустойчивите маркучи са скъпи за подобна ефтина интервенция може да си вземете маркуч от някой газаджия (или ще ви подари 1 метър или е 3лв метъра...) Маркучите, които ползват за газта към инжекторите на ГИ са Ф12 и с малко масълце от щеката примерно без проблеми пасва на 14мм-овия щуцер какъвто е на всички екотеци(предполагам и на другите мотори). От една година карам така...
Мнението беше редактирано от FirestorM: 06 ноември 2013 - 19:43
Отговори

trenkov снимка trenkov 07 ноември 2013 - 18:03

Аз също бях извел маркуча в атмосферата, но след известно време колата студена започна да ми пали по-трудно. Явно газовете са оказвали благоприятно смазване на степ-мотора ми :)
Отговори

espero2000 снимка espero2000 07 ноември 2013 - 19:00

Разликата е следната. Хората са казали ще спасяваме планетата, и за да не ходи на вън ще ходи навътр. Обаче както сами се досещата всичко спира в дросела. Разлика дали ще има в работата. Да ще има към по добро. Не караме все пак трабант и варбург, за да мешаме и масло. Колкото по чисто по добре. Изкарвайте навън и му е.....те майката.
Отговори

desert_fox снимка desert_fox 07 ноември 2013 - 20:26

Хубаво ще хвърляме маслени пари навън ама дали няма да влизат боклуци влага в мазлината система ?
Отговори

Жоро снимка Жоро 08 ноември 2013 - 10:09

desert_fox,
от де да влезнат тези боклуци? Газовете излизат с някакво налягане, маркуча е примерно 2м. Наклонен надолу...
Къф е тоя боклук дето ще преодолее физичните закони?
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg