Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Проблем с двигателя..

Shiver снимка Shiver 06 февруари 2008 - 16:53

Здравейте. Първо искам да кажа, че съм изумен от количеството информация във форума и нивото на компетентност на голяма част от неговите членове.. Но съм също толкова учуден как аджеба, сред толкова много опел потребители, никой не е споменавал нещо за въпросния двигател.
Та имам Вектричка, комби, 2.5 v6 бензин, 24v. 170коня сток. Автоматик. Мойта е със филтър, хубави кабели... и нищо друго не и е пипано. Вървеше много, преди да претърпи един лек челен удар (не по моя вина, но това е друг въпрос) преди около една година. Нищо особено - заминали броня, фарове, капак, радиатор, перка, дефузьор, климатик, разни декоративни решетки пред двигателя... И, за друго в момента не се сещам, но ако е имало, е било нещо дребно.. Естествено, след сблъскването с ядове от първи вид с ДЗИ, се оказа, че щом колата ми е по-дърта от 5 години (колата е 98ма), следва ремонта й да не се извършва в оторизиран сервиз с оригинални части, а в някой от доверените сервизи на ДЗИ, или в друг сервиз, по фактурни стойности, с не-оригинални части. Аз знаех, че има нещо такова за по-старите коли, но не предполагах, че е нормално да слагат менте части.. Както и да е, колата влезе в един сервиз в дружба (итомикс мисля, че беше, но може и да се бъркам) от където я изкарах (след около 2 месеца) със сумати проблеми. Връщах я около 5 пъти да си доизкусуряват ремонта. И пак останах недоволен. Но проблем по двигателя тогава не се проявяваше и бях спокоен на този етап.
Всичко започна от, да речем 3 месеца по-късно, голети дъждове през лятото. В един прекрасен ден, както си валеше изведро, спрях на един светофар и както стрелката на оборотите си сочеше мирна 750 (както винаги), така в следващия момент колата нещо придруса, оборотите спаднаха до под 500, почти загасна, вдигнаха се на 1000... и от тогава не се нормализираха. Колата на място от този момент меше обороти (диапазона 700-850), тресе се двигателя необичайно много и от там цялото купе се друса.
Веднага я закарах на диагностика в София Ауто, където на компютър нищо не им излизало. За които думи трябваше да се разделя с 35лв, потупване по рамото и предложение да я оставя за ХХлв./час в техния сервиз до откриването на проблема. Което, поради друг мой опит с Опел, не ми звучеше добре, съдейки по това колко се бавят и колко е скъпо всичко.. Отказах се от тази опция и тръгнах по разни други сервизи. Чувах всевъзможни изквазвания, предположения и виждах всевъзможни погледи като отворят капака, но никъде не можаха да ми кажат какъв конкретно ми е проблема и да то отстранят. Покрай тази операция, траеща не-малко време си отидоха и не-малко пари, придружени от не-малко нерви и не-малко дъжд.
В един друг прекрасен ден, докато продължавах да търся проблема, ми светна една много хубава лампичка на таблото - check engine. Оказа се, че след форсиране до 6000 оборота, чек-а изгасва. Отново пристъпих към Опел, като си казвах, че там са най-знаещи.... поне по отношение на моя, иначе толкова рядък и невиждан от "майсторите" двигател. На този етап от "прецакването-на-двигателя" в опел ми изредиха няколко неща - някакви вакуумни помпи (6 от 12 :0 ) давали грешка, някакъв кабел към друга помпа (пак нещо с въздуха свързана) разкачен... и.. ме хвърлиха в трета глуха, като ми казаха, че гарнитура на двигателя е заминала и смесва масло в цилиндъра! :bravoo::blink:
Добре! Ама от както съм сменил маслото (преди вече 10 000км, сега предстои нова смяна), до ден днешен нивото на маслото не е помръднало, а от ауспуха друго освен каквото трябва не е излизало. И, ок, щях да я оставя, ако не ми бяха обявили някаква звездна цифра (2000 лева ли да бяха, вече не си спомням.. от толкова много суми :kuku:). Тази гарнитура и до ден днешен е под въпрос, защото никъде все още не са ми казали, дали въпросната наистина си е отишла (защо?... аааами... "майстори"!).
На едно място един се хвана за варианта, че може дебитомера да се е прецакал и да е за смяна. Не се намери дебитомер какъвто ми трябва да се пробва за да стане ясно... и това остана под въпрос също.
На друго ми промиваха някакъв клапан, който уж бил задръстен. Резултат - почти незабележим.
После, по някое време лампата започна да се показва все по-рядко, докато не огасна окончателно. Бяха спряли дъждовете и го асоциирам с това, че може нещо по електрониката да се е ебавало. Бях чувал, че компютъра е някъде на податливо за влагата място. Както и да е.. не съм толкова запознат. Не изпадам и в много подробности по това какво сменях през цялото време, защото от една страна вече не си спомням всичко в подробности, а от друга и няма толкова значение. Важното е, че колата беше станала поне с 40% по-тромава от колкото преди майсторските намеси.
Та вече окончателното 'замиране' беше преди около месец, когато чек енджина светна и не огасна. Почнах да форсирам - нищо. Загасна ми колата. Запалих трудно. Форсирам. Гасне. Форсирам - почва да се мъчи да пълни оборотите, стига до 4000, завържа ги малко и чак тогава се качва към 6000. Започна да тресе още по зверски и да се гаври с оборотите. Настъпена до долу само ревеше и почти не вървеше.... Минути след това малко се нормализира докато се прибера. На другия ден едва запали. Каточели се беше запушила... кашляше само... хвърляше някакви облаци (не черни, но миризливи) отзад. Запали и се държа по-нормално от момента на пълната гавра с оборотите. Чаках няколко дни да се освободи един сервиз който ми бяха препоръчали, където щях да я вкарвам за колкото време е необходимо, до отстраняване на скапаните проблеми и през това време, по време на големите мъгли, някакъв тупан с Монтанска регистрация и ФОЛКсваген Джета ме изджаса. Та сега колата е в един сервиз на Субару, където по застраховката ще оправят външните бакии (броня, фар, мигач, халоген, малко кит, боя, казанче за чистачките) .
Та големият ми въпрос в случая е къде да я вкарам след това. Къде мога да отида и да очаквам адекватно мислене, адекватна грижа за колата, адекватни майстори с адекватни ръце, работещи с добри части, които няма да трябва да си продам после колата, за да и платя ремонта. И, тъй като така доста изчерпателно описах всичко по колата, някакви предположения някой да даде? Какво може да е, какво да гледам, над какво да говоря да обърнат внимание като гледат умно и ми обясняват, че ако пуснат игла над двигателя, няма да падне на земята, пък аз искам те да ми оправят... Да... и такова нещо чух... :drive:

Та, ще съм много благодарен и готов да черпя с каса бира хората, които се ще отзоват с адекватни отговори и добри идеи към моята вече отчаяна ситуация.
:drive:

п.п. Забравих да добавя, че някъде измежду всичките отделни фази по замирането на двигателчето ми останових, че точно в диапазона на 70-85км/ч колата придърпва. Мисля, че на трета поддържа тази скорост, но нищо изключено да е и на четвърта.. така по обороти и слух като се ориентирам. Дали това има нещо общо със скоростната кутия, или може да е свързано с проблема по двигателя? Защото чувах само разнопосочни мнения до момента...
Отговори

Оги снимка Оги 06 февруари 2008 - 17:04

Лелел колко си писал .. и въреки всичко пак не разбрах какво точно има. Ясно е само, че маторя не работи като хората. Така от разстояние можем само да даваме предположения.
Кажи от къде си
Отговори

Shiver снимка Shiver 06 февруари 2008 - 17:11

Просто трябваше да опиша всичко свързано с проблема, за да избегна половината въпроси, които ще следват :)
Иначе съм от София.
Отговори

ivo_loki снимка ivo_loki 06 февруари 2008 - 17:17

 Оги, на Feb 6 2008, 05:04 PM, каза:

Лелел колко си писал .. и въреки всичко пак не разбрах какво точно има. Ясно е само, че маторя не работи като хората. Така от разстояние можем само да даваме предположения.
Кажи от къде си

бат оги ще ти помогне.аз имам 1 тема поучителна виж я.от булвария съм доволен а като светне чека записва грешка.та преди да я вкарваш пак в сервиз хубаво прецени нещата.за това ,че не може да пали и то много трудно ми прилича на някои от мойте проблеми.темата би могъл да я намериш по моя ник.казваше се нещо от сорта.колата ми дава следната грешка или нещо такова .успех ти пожелавам и горе главата орлето си заслужава.
Отговори

taxiruse снимка taxiruse 06 февруари 2008 - 17:19

затова трябва да се прави "валутно каско"
и само оригинални части да се слагат :bravoo:
след като едната ми астра блъсна куче , ми смениха радиаторите и перките с китаиски , и след туи аз дадох 2000лв. от себе си да ги сменям втори път. :drive: като само за климатичния радиатор дадох 830лв. + перки и куп проблеми
п.п.В нашата тъпа държава ти блъскат колата слагат ти китаиски части
и от всичките ти проблеми печели само Сервиза на застрахователя :drive:
Отговори

Оги снимка Оги 06 февруари 2008 - 17:20

 ivo_loki, на Feb 6 2008, 05:17 PM, каза:

орлето си заслужава.


:bravoo:
Твоя мотор Иво е доста различен от на колегата т.е. е доста вероятно проблемите ви да са от различно естество.
Пратих едно ЛС, надявам се да помогна.

П.С. Ако се окаже, че ти тряа няква част драскай, имам някакви из гаража.
Отговори

ivo_loki снимка ivo_loki 06 февруари 2008 - 17:23

 Оги, на Feb 6 2008, 05:20 PM, каза:

 ivo_loki, на Feb 6 2008, 05:17 PM, каза:

орлето си заслужава.


:bravoo:
Твоя мотор Иво е доста различен от на колегата т.е. е доста вероятно проблемите ви да са от различно естество.
Пратих едно ЛС, надявам се да помогна.

П.С. Ако се окаже, че ти тряа няква част драскай, имам някакви из гаража.

а здрасти мерси .просто се опитах да помогна.ако можеш да ми намериш ляво палче за жабката нямаш грешка .взимам и цял механизъм.как си ти .ние сме супер аз и корабчето.
Отговори

opel fan снимка opel fan 07 февруари 2008 - 12:05

Колега за катализатор няма да те питам, защото предполагам си го махнал :) А случайно някога сменял ли си филтър и масло на автоматика? Ако не си хич не е лошо да го направиш, разликата е огромна (това го казвам по повод, че държи обороти, след закъснение ги вдига и т.н.). Колкото до двигателя не съм има такива проблеми и не мога да ти помогна, но ти желая успех и пак да си караш хубавата колица с кеффф :bravoo:
Отговори

Shiver снимка Shiver 07 февруари 2008 - 12:48

 opel fan, на Feb 7 2008, 12:05 PM, каза:

Колега за катализатор няма да те питам, защото предполагам си го махнал :) А случайно някога сменял ли си филтър и масло на автоматика? Ако не си хич не е лошо да го направиш, разликата е огромна (това го казвам по повод, че държи обороти, след закъснение ги вдига и т.н.). Колкото до двигателя не съм има такива проблеми и не мога да ти помогна, но ти желая успех и пак да си караш хубавата колица с кеффф :bravoo:

Катализатора е махнат отдавна :) Масло и филтър на автоматика също смених преди около 5000 км. в Gemini...
Дано момчето при което ще я карам сега (благодарности на Оги, че се отзова толкова бързо) си свърши работата и колата уживее.. :drive:

 taxiruse, на Feb 6 2008, 05:19 PM, каза:

.. смениха радиаторите и перките с китаиски , и след туи аз дадох 2000лв. от себе си да ги сменям втори път. като само за климатичния радиатор дадох 830лв. + перки и куп проблеми..

.. Да, познато ми е. И аз ходих по тези мъки с перката след удара. И мойта перка с дифузьор, освен, че струваше 1200лв. (от които ДЗИ да са ми платили ... половината), се наложи да чакам да я доставят в София Ауто почти един месец, поради прекалената рядкост на въпросния двигател и от там не-държането на такъв тип части в наличност... тссс... :drive:

.. И всъщност какво му е толкова рядкото на този двигател? Половината Омеги са 2.5/3.0 v6...
Отговори

i_p снимка i_p 07 февруари 2008 - 12:55

Колега сещам се за няколко неща.
1.Влиза ли достатъчно въздух да не би да е променено нещо по кутията за въздушния филтър.
2.Горивни филтри, дебит на бензиновата помпа.
Отговори

taxiruse снимка taxiruse 07 февруари 2008 - 16:53

като махна катализатора на тоя големия мотор промени ли се нещо ?
да не реве като карпатски вълк :bravoo: ?
Отговори

Оги снимка Оги 07 февруари 2008 - 16:56

Бро тряа ли във всяка тема да се изакаш :bravoo:
Отговори

nikol40 снимка nikol40 08 февруари 2008 - 01:19

 Shiver, на Feb 7 2008, 12:48 PM, каза:

 opel fan, на Feb 7 2008, 12:05 PM, каза:

Колега за катализатор няма да те питам, защото предполагам си го махнал :) А случайно някога сменял ли си филтър и масло на автоматика? Ако не си хич не е лошо да го направиш, разликата е огромна (това го казвам по повод, че държи обороти, след закъснение ги вдига и т.н.). Колкото до двигателя не съм има такива проблеми и не мога да ти помогна, но ти желая успех и пак да си караш хубавата колица с кеффф :bravoo:

Катализатора е махнат отдавна :) Масло и филтър на автоматика също смених преди около 5000 км. в Gemini...
Дано момчето при което ще я карам сега (благодарности на Оги, че се отзова толкова бързо) си свърши работата и колата уживее.. :drive:

 taxiruse, на Feb 6 2008, 05:19 PM, каза:

.. смениха радиаторите и перките с китаиски , и след туи аз дадох 2000лв. от себе си да ги сменям втори път. като само за климатичния радиатор дадох 830лв. + перки и куп проблеми..

.. Да, познато ми е. И аз ходих по тези мъки с перката след удара. И мойта перка с дифузьор, освен, че струваше 1200лв. (от които ДЗИ да са ми платили ... половината), се наложи да чакам да я доставят в София Ауто почти един месец, поради прекалената рядкост на въпросния двигател и от там не-държането на такъв тип части в наличност... тссс... :drive:

.. И всъщност какво му е толкова рядкото на този двигател? Половината Омеги са 2.5/3.0 v6...



всичките дертове ти идват от нарушена изолация на кабелен сноп и в мокро и влажно време компа се шашва, така че намери майстор да прегледа сноповете кабели отиващи до компа ,а и след ремонт по ламарините обикновенно майсторите правят с кабелите необикновен хаос , огледаи и за някой стопен кабел от топлината на двигателя
Отговори

i_p снимка i_p 08 февруари 2008 - 08:56

 Оги, на Feb 7 2008, 04:56 PM, каза:

Бро тряа ли във всяка тема да се изакаш :bravoo:



?
Отговори

Shiver снимка Shiver 21 март 2008 - 01:06

Колеги - проблема е решен!
Най-накрая, след повече от два (2) месеца чакане по сервизи за тенекиджийска работа, ремонтни и застрахователни дейности се намери човек, който да ми оправи двигателя! :blink:
Оказа се нещо странно и... (уж) очевадно за първия майстор, който отвори капака да погледне двигателя - прескочил под ангренажа зъб на разпределителния вал на долните три цилиндъра.. Застанал така, че изпускателните клапани да отварят по-късно във въпросния блок и изгорелите газове да действат като "спирачка" спрямо другите три цилиндъра. От там идвало всичко - невървенето, мешането на обороти.. неразвномерната и тресяща работа на двигателя, чек лампата. От това е и здала багажа някаква вакуумна помпа - допълнително влошаваща работата на двигателя, тъй като давала недостиг на въздух в нейната камера. Други последствия не е дало, де.. и добре че.
Странното в случая е как точно е прескочил тоя зъб, след като м/у ремъка и кутията в която седи има не повече от 2мм отстояние.. Предполага се, че или "майстроска" намеса при смяната на ангренажа е довела до всичко, или изпускането на някой от автоматичните обтегачи на ролките. Аз лично съм склонен да вярвам в първото, въпреки, че симптомите по двигателя се появиха не моментално след смяната на ремъка.. както, теоретично, ако не съвпадат белезите - трябва да стане... Мистерия:)
Сега обаче колата мърка като коте след ремонта + смяна на разни консумативи заедно с това. Придърпването което се получаваше при поддържане на 70-80 км/ч също изчезна - радвам се, че не ми се наложи да ходя и за това по мъките, че скоростна кутия някакси не ми се прави точно сега..:)

Искам да благодаря първо на Оги, за бързите и адекватни отговори които ми даде.. които бяха пряко свързани с тръгването на количката ми:)
И след това, но не и на последно място, на Иво - майстора, който реши проблемите на всичко в рамките на един (1) ден. :kuku:
:19a:
Отговори

Оги снимка Оги 21 март 2008 - 01:22

 Shiver, на Mar 21 2008, 12:06 AM, каза:

...


Хех, сувсем случайно оня ден бях в София и видях колата ти, доста добре изглежда .. иначе за малко сме се разминали. Както и да е, важното е, че сега всичко е наред
Отговори

Shiver снимка Shiver 21 март 2008 - 01:28

Бил си до сервиза? Трябвало е да се свържем по някъв начин - да те черпя една бира поне:)
:19a:
Отговори

valyo снимка valyo 21 март 2008 - 22:51

 Shiver, на Mar 21 2008, 12:06 AM, каза:

Колеги - проблема е решен!
Най-накрая, след повече от два (2) месеца чакане по сервизи за тенекиджийска работа, ремонтни и застрахователни дейности се намери човек, който да ми оправи двигателя! :beer:
Оказа се нещо странно и... (уж) очевадно за първия майстор, който отвори капака да погледне двигателя - прескочил под ангренажа зъб на разпределителния вал на долните три цилиндъра.. Застанал така, че изпускателните клапани да отварят по-късно във въпросния блок и изгорелите газове да действат като "спирачка" спрямо другите три цилиндъра. От там идвало всичко - невървенето, мешането на обороти.. неразвномерната и тресяща работа на двигателя, чек лампата. От това е и здала багажа някаква вакуумна помпа - допълнително влошаваща работата на двигателя, тъй като давала недостиг на въздух в нейната камера. Други последствия не е дало, де.. и добре че.
Странното в случая е как точно е прескочил тоя зъб, след като м/у ремъка и кутията в която седи има не повече от 2мм отстояние.. Предполага се, че или "майстроска" намеса при смяната на ангренажа е довела до всичко, или изпускането на някой от автоматичните обтегачи на ролките. Аз лично съм склонен да вярвам в първото, въпреки, че симптомите по двигателя се появиха не моментално след смяната на ремъка.. както, теоретично, ако не съвпадат белезите - трябва да стане... Мистерия:)
Сега обаче колата мърка като коте след ремонта + смяна на разни консумативи заедно с това. Придърпването което се получаваше при поддържане на 70-80 км/ч също изчезна - радвам се, че не ми се наложи да ходя и за това по мъките, че скоростна кутия някакси не ми се прави точно сега..:)

Искам да благодаря първо на Оги, за бързите и адекватни отговори които ми даде.. които бяха пряко свързани с тръгването на количката ми:)
И след това, но не и на последно място, на Иво - майстора, който реши проблемите на всичко в рамките на един (1) ден. :beer:
:dance:
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg