Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Други технически въпроси

"Дисекция" на катализатор

Гостpopeye_* 07 септември 2006 - 11:13

Катализатора представлява керамична "гъба" като в структурата на керамиката има малки прашинки "благородни метали" които при определена температура спомагат за неутрализацията (доизгарянето) на определени компоненти на газовете преминаващи през нея. Определено катализатора е препятствие по пътя на газовете и това намалява незначително мощността на мотора особено в по-високите обороти. Това обаче не значи че ако си махнеш катализатора ще върви колата като изтървана...в повечето случаи разлика почти няма. Истината е че съдържанието на стария катализатор е МНОГО КАНЦЕРОГЕННО!!! - (доказано предизвиква рак). Не съветвам никого без подходяща екипировка да разглабя реже и десектира стар катализатор а още по малко от любопитство!!! В "белите" страни в сервиз когато се свали катализатор се прави с ръкавици и маска, запушват и двата края на тръбата и катализатора се съхранява на изолирано място докато се предаде за рециклиране на специализирани фирми. Рециклиране не значи "подновяване" за вторична употреба а извличане на останките от "благородните метали" и безопасно унищожаване на всичко останало.
Отговори

Jony снимка Jony 07 септември 2006 - 13:11

Това за белите страни-ясно. Те там хората си сменят катализаторите, че и колите с нови ;)


Идеята бе в Бг условията как е най-добре да си решим "проблема". Аз смятам, че рязането и заваряването на резонатор от алуминизирана ламарина, не е от най-добрите решения. След "изкормянето", навит лист клингерит, 1 или няколко, така че да обхванат вътрешната страна на корпуса и челното заваряване на перфорирана тръба, без каквато и да е интервенция по корпуса на "катализатора" е най-близо истината, според мен ;)
Мнението беше редактирано от stepo3: 21 април 2011 - 14:47
Причина за редактиране:: Премахнат цитат
Отговори

Duke_BG снимка Duke_BG 07 септември 2006 - 14:27

а аз си мисля че въобще не ви трябва дисекция - просто набиване на тръбата
и си сложете каменна вата - от ония за изолация в строителстваото дават и до 1000 градуса целзий тоя азбест е канцерогенен и не се знае какво ще покаже уреда за изгорелите газове на ГТП (не че ще ви спрат от движение ама на места може да се заядат , а и от догодина може да стане лошо )
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg