Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Софтуер, pъководства, книги и линкове за Опел

Opcom 2018

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 30 май 2020 - 08:18

Тишо, както вече казах, за абсолютно нищо , което съм писал тук, не съм твърдял че е мой опит, въпреки че има и такива(но без значение и това не съм изтъквал никога). И изведнъж излиза някой си, и ми говори че съм се "самоизтъквал" че даже така го казва, че все едно аз го правя нарочно. Освен това, ето ти пример, в който той даже не знае какво точно е станало, но стреля.

В конкретния случай, съм казал откъде е опита, дал съм доказателство за това, и казвам на всичкото отгоре още неща, по-малко знаещи се неща, защото човекът сподели че това се знае от много малко хора, и тия интерфейси са били само за неговата страна. И ги е правил доста назад във времето, 5+ години, каквито неща даже и китайците не са направили, че да ги пуснат в Aliexpress.

Затова смятам че информацията, ако не друго, то поне може да е полезна, и да отвори нечии други очи за нещо, както това стана с моите. Не виждам кое му е хваленето, кое му е самоизтъкването и какво пък толкова лошо съм направил.

Можех и да спестя всичкото това, което почерпих от извора и тогава по-"хубав" ли щях да бъда?
Хората по един или друг начин обменят опит, няма как всички да имат дипломи за всичко. И форум, аз го разбирам така, може да се обмени информация, опит и знание. И във всеки един момент, всеки от всеки може да научи нещо, ако този който го знае, реши да го сподели. В случая аз споделям споделена информация, до която съм стигнал с лично усилие, освен че тая черна платка я знам отблизо и казвам че не е от платките, които си заслужава да "преправиш".
Но щом се намериха хора да кажат че и това е лошо, добре , нека така да е.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 30 май 2020 - 08:43
Отговори

angeldd89 снимка angeldd89 30 май 2020 - 10:58

 Д-и-м-о-в, на 30 май 2020 - 08:18, каза:

Можех и да спестя всичкото това, което почерпих от извора и тогава по-"хубав" ли щях да бъда?
Хората по един или друг начин обменят опит, няма как всички да имат дипломи за всичко. И форум, аз го разбирам така, може да се обмени информация, опит и знание. И във всеки един момент, всеки от всеки може да научи нещо, ако този който го знае, реши да го сподели. В случая аз споделям споделена информация, до която съм стигнал с лично усилие, освен че тая черна платка я знам отблизо и казвам че не е от платките, които си заслужава да "преправиш".
Но щом се намериха хора да кажат че и това е лошо, добре , нека така да е.

Колега аз ти благодаря че ми отвори очите, всичко което сподели го намерих и в доста други форуми (руски и немски) , не знам дали ще се получи с черната платка но аз мисля да пробвам нищо не губя.Разбрах доста неща как точно се правят и какво точно ми трябва за да го направя. Благодаря :icon_wink2:

(п.с. след като направя всички процедури с ЧЕРНАТА платка ще споделя какъв е резултата)
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 30 май 2020 - 11:40

 Д-и-м-о-в, на 30 май 2020 - 07:58, каза:

Нищо не представям за свой опит, това са твои сънища някакви.

Като си прочел нещо някъде и искаш да го споделиш е нормално да дадеш линк/препратка.Поне от уважение към автора!А като пишеш от първо лице..........
В тази тема съм споделил как ремонтирах ОПКОМ-а на един градски.Човека ми писа тук във форума на лични.
https://carmasters.o...-op-com/page/8/
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 30 май 2020 - 13:39

Честно казано и аз съм с черната платка версия 5 и фърмуер 1.99 и на уин 10 работи.
Отговори

angeldd89 снимка angeldd89 04 юни 2020 - 19:09

И така след няколко дни затишие по темата има някаква развръзка.След като закупих нов Опком който работи на 1.64 с всичките оригинални чипове и т.н. резултата е следния : свърших си работата в желания модул ECC но не мога да отворя доста от останалите модули ,просто няма комуникация с тях. Някой да има представа защо така се получава ? OPCOMA е този : https://www.olx.bg/a...60-ID2QtAH.html а картинката е следната : https://prnt.sc/stu9jx
Мнението беше редактирано от angeldd89: 04 юни 2020 - 19:11
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 04 юни 2020 - 19:53

 angeldd89, на 04 юни 2020 - 19:09, каза:

а картинката е следната : https://prnt.sc/stu9jx

Мисля че тези картинки казват къде ти е проблема.Очаквам и Д-и-м-о-в да се включи с по-компетентно мнение от моето!
Мнението беше редактирано от ivan_pop: 05 юни 2020 - 06:46
Отговори

angeldd89 снимка angeldd89 04 юни 2020 - 20:36

Забравих да спомена че версията на ОПком е 16хххххх .И какъв е проблема ? Китайчето е по добро от оригинала? Не разбирам какво става китаеца комуникира със всички модули но няма всички функции. Този има всичко но само с тези който комуникира :D
Мнението беше редактирано от angeldd89: 04 юни 2020 - 20:40
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 04 юни 2020 - 20:37

 ivan_pop, на 29 май 2020 - 20:31, каза:

Не зная защо ми се струва, че автора на темата ще си купи още един ОПКОМ, и пак няма да постигне това което иска!

Май да почна да играя тото ли?!
Отговори

angeldd89 снимка angeldd89 04 юни 2020 - 20:39

Не точно .Купих още един свърших си работата но пък нямам комуникация с останали WTF?!?
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 05 юни 2020 - 06:47

 angeldd89, на 04 юни 2020 - 20:39, каза:

Не точно .Купих още един свърших си работата но пък нямам комуникация с останали WTF?!?

Писах ти на лични, никакъв отговор.Поне ме напсувай там!
Отговори

angeldd89 снимка angeldd89 05 юни 2020 - 07:10

 ivan_pop, на 05 юни 2020 - 06:47, каза:

Писах ти на лични, никакъв отговор.Поне ме напсувай там!

:D Има някакъв проблем с влизането в сайта пре Андроид платворма , за това не ти отговорих :)
Отговори

angeldd89 снимка angeldd89 06 юни 2020 - 12:17

И така проблемите са решени с Опкома сменен е първият трансивер с нов MCP2551 резултатът е следния : https://prnt.sc/suulaj комуникира с всички модули и отваря всички функции на Опком.Благодаря на всички който те включиха по темата
Мнението беше редактирано от angeldd89: 06 юни 2020 - 12:18
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 09 юни 2020 - 09:21

 angeldd89, на 06 юни 2020 - 12:17, каза:

И така проблемите са решени с Опкома сменен е първият трансивер с нов MCP2551 резултатът е следния : https://prnt.sc/suulaj комуникира с всички модули и отваря всички функции на Опком.Благодаря на всички който те включиха по темата


Е браво, поздравления. Тъпия смотан и лош Димов ти написа какво и с какво да го смениш още в следващите мнения.
Не го пиша за да се хваля, а най-малкото да стане ясно че не е баш тъй "прочел го някъде си". На мен ми е пределно ясно че има и други форуми, но си направих труда да стигна до нещо повече и с малко зор стигнах.

И само да кажа на всички, които ме обвиняват. Не съм "гледал" от никъде тия неща, а както казах съм комуникирал с човека, копирал оригиналния оп-ком от Ауто-М3 платката. А примера от "drive2.ru" , който съм дал по-назад (нали уж не цитирах места), го дадох като доказателство за думите на човека, с когото съм комуникирал. От него знам всичките тия неща и кой чип най-добре се държи(само да ви кажа че е установил че 2551 се държи по-добре от 2561, какъвто има на оригинала на ревизия D, също чипа за K-line е съвсем друг чип в оригинала и e на Vishay, но защо не е вече той, може и да се досеща някой, ако някой иска да рови, да видим ще я намерили някъде тая информация написана, няма защото е от комуникацията между нас), но няма как да ви копирам и поствам лични съобщения, защото първо са на друг език и второ не съм длъжен да го правя, защото човека не желае да "бие тъпана" за това нещо. Просто исках да помогна на автора, първо да си купи малко по-добро копие на тоз "китаец"(при все че уточних че и черната платка става, но е най-тъпото изпълнение) и след това малко от малко да тръгне да работи.
Това е.. и пак да кажа, щом е лошо - ок нека е лошо.
Това че съм намерил по-голям извор и съм почерпил информация от него(по негово желание, защото можеше и да не иска), и не съм цитирал кой е и защо е, понеже съм разбрал че не го афишира, не значи че съм направил нещо лошо.
Ако не ви харесва, аз не съм виновен.
Явно на някой хора още не им е станало ясно че аз не съм тук за да се хваля с каквото и да било и съм далеч от мисълта да бъда някакъв гуру, защото не съм и няма да бъда. Ако исках да се хваля, щях да ида в телевизията, а не във форума на Опел.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 09 юни 2020 - 10:46
Отговори

Коцето снимка Коцето 09 юни 2020 - 11:02

 Д-и-м-о-в, на 09 юни 2020 - 09:21, каза:

щях да ида в телевизията, а не във форума на Опел.

И тогава щеше да си дневален по телевизия а не както сега, по форум :smile3560: !
Мнението беше редактирано от Коцето: 09 юни 2020 - 11:04
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 09 юни 2020 - 11:31

 Д-и-м-о-в, на 09 юни 2020 - 09:21, каза:

Е браво, поздравления. Тъпия смотан и лош Димов ти написа какво и с какво да го смениш още в следващите мнения.

Автора на темата трябва да каже как се е ориентирал кое да смени!
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 09 юни 2020 - 19:11

 ivan_pop, на 09 юни 2020 - 11:31, каза:

Автора на темата трябва да каже как се е ориентирал кое да смени!


Какво е разбирал и какво не, аз не мога да кажа. Покрай всичко написано + последвалия сайт с нагледни картинки кой чип е свален и какво е сложено там, ако не може да се разбере нищо, то аз нямам какво повече да добавям. И затова след това повече не съм и се включвал.

Сега разбирам че си е купил от мястото, което му дадох. После какво сте правили, мен не ме интересува.
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 09 юни 2020 - 19:50

 Коцето, на 09 юни 2020 - 11:02, каза:

И тогава щеше да си дневален по телевизия а не както сега, по форум :smile3560: !

Да разведрим малко темата!
Какво стана с емулатора?
Отговори

dusty rain снимка dusty rain 09 юни 2020 - 20:30

И за да съм коректен докрай е редно да спомена защо грешката е вярна или Д-и-м-о-в е прав относно смяната на трансивера. Прав не защото чиповете са ментета или не а заради схемотехническа особеност на МСР серията а именно: по висока толерантност към шумове по захранване в сравнение с ТJA-та. TJA си остават по-бързи и по-селективни но наред стова и по-капризни към захранването, условия които конструкция като Оп-ком не може да осигури. Казано на популярен език ако ТJA е ферари то МСР е лада-Нива а вида терен предоставен от хардуерната част на оп-кома е планински поради което Нивата се справя по-успешно от ферарито. На писта нещата са различни но оп-кома не е гладка писта в цитираният аспект. Би могъл да стане с подходящи доработки но "прозводителите" му не считат това за нужно.
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 09 юни 2020 - 21:56

Чиповете на КАН и не само,се сменят защото са неизправни.Монтирал съм няколко TJA1040 и няма оплакванията.Китайците слагат надписи на чиповете а какво има вътре, не е ясно.На последните два ОПКОМ-а дето рових, като се включат в USB-то минава тест на интерфейса нормално.Като се пусне програма за проверка на бутлоудера всичко е наред.Само дето ОПКОМ-а не работи.Като се свали PIC-а и се сложи на програматор, никакъв отговор от негова страна.Мълчи като комунист на разпит, не може да се чете и не може да се програмира!
Отговори

Коцето снимка Коцето 10 юни 2020 - 07:11

 ivan_pop, на 09 юни 2020 - 19:50, каза:

Да разведрим малко темата!
Какво стана с емулатора?

След като си писахме тогава го направих за проба и работеше но бяха студове и остана в тестов вариант на изработка, теста продължи около месец и го свалих уж за прибиране в кутийка и .... до сега без него.
Установих че ако резервоара е зареден до и над половината, вярното показание на нивомера се "връща" на всеки 100-150 км. еднократно и след същите километри отново и т.н. Като че ли започнах да му свиквам и така, не е нещо кой знае какво но понякога дразни защото се губят реалните изчисления на борд компа за разхода и предстоящ преход. Ако се кара само на бензин показанията на борд компютъра си остават верни, и то много точни, но ако се кара на газ показанията се разминават осезателно във всички аспекти.
В последните няколко месеца голям проблем ми е свободното време и дано ми остане ред някой ден да докарам нещата с монтажа до край.
Благодарности за помощта и съдействието!
Мнението беше редактирано от Коцето: 10 юни 2020 - 07:18
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg