Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Важни теми

Проблем с палене

Icho_87 снимка Icho_87 22 ноември 2013 - 09:56

Здравейте, колеги.
Става дума за C16SE. Откатко застуди имах няколко трудни паления сутрин. Карам по 1км сутрин и вечер до работа и обратно. Казвам си акумулатора сигурно пада. Купувал съм го преди година и половина. Проблемът е, че като вкарам ключа и дам на контакт светлините на таблото светват, а като завъртя за старт нищо не се случва. Реших че тотално е паднал акумулатора и извиках приятел да ми даде ток... уви, нищо не стана. С бутане запалих и се паркирах пред близкия сервиз. Споделих с майстора проблема, той каза да заредя акумулатора и днес сутринта да опитам пак. Слагам сутринта акумулатора и пак е същото, а е зареден. Като завъртя докрай и светлините на таблото леко отслабват.Според него е някакъв кабел по стартера. Вие какво мислите?
Благодаря предварително.
Отговори

Georgi - Plovdiv снимка Georgi - Plovdiv 22 ноември 2013 - 10:12

 Icho_87, на 22 ноември 2013 - 09:56, каза:

Здравейте, колеги.
Става дума за C16SE. Откатко застуди имах няколко трудни паления сутрин. Карам по 1км сутрин и вечер до работа и обратно. Казвам си акумулатора сигурно пада. Купувал съм го преди година и половина. Проблемът е, че като вкарам ключа и дам на контакт светлините на таблото светват, а като завъртя за старт нищо не се случва. Реших че тотално е паднал акумулатора и извиках приятел да ми даде ток... уви, нищо не стана. С бутане запалих и се паркирах пред близкия сервиз. Споделих с майстора проблема, той каза да заредя акумулатора и днес сутринта да опитам пак. Слагам сутринта акумулатора и пак е същото, а е зареден. Като завъртя докрай и светлините на таблото леко отслабват.Според него е някакъв кабел по стартера. Вие какво мислите?
Благодаря предварително.

Мисля че е включвателя на стартера. Щом леко отслабват светлините това е от тока който консумира включвателя, но поради неясна причина не изхвърля бендикса.
Отговори

детеборе снимка детеборе 22 ноември 2013 - 13:00

Клемореда (таралежчето) на контактния ти ключ си е заминал.
Мнението беше редактирано от детеборе: 22 ноември 2013 - 13:01
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 22 ноември 2013 - 14:39

+1 за шалтер на стартера или тънкия кабел дето е закачен на стартера
Отговори

kalin09 снимка kalin09 22 ноември 2013 - 18:32

Никои от вас не позна-четки.
Не питаите защо,дълго е.
Отговори

filidor снимка filidor 22 ноември 2013 - 20:23

 kalin09, на 22 ноември 2013 - 18:32, каза:

Никои от вас не позна-четки.
Не питаите защо,дълго е.



Би ли обяснил моля , ако не те мързи да пишеш. Или дай линк , ако някъде го има написано.
Силно съм заинтересуван защото днес ми направи същия номер два пъти. Не мога да карам така - тука има , тука няма.
Отговори

Icho_87 снимка Icho_87 22 ноември 2013 - 21:56

Стартерът е свален и свързан директно към акумулатора. Т.нар шалтер категорично не работи според мастора (пробата беше направена пред мен). Утре ще го даваме на занимаващи се с алтернатори хора за "диагноза" и ремонт. Според човека ако е въпросния шалтер ще ми коства около 50-60лв. Това нормално ли е според вас?
Отговори

kalin09 снимка kalin09 22 ноември 2013 - 23:54

В шалтера има 2 намотки-едната се замасява през + овата четка,ротор,-ова четка. Тя е изхвърлящата-по-мощната. Щом изхвърли и стартера завърти поема другата намотка-задържащата-затова и лампите примигват без четки-задържащата не може да изхвърли.
99% от случаите когато лампите леко примигват е от недобре контактуващи/свършили четки. Ако лампите гаснат-слаба връзка/акумулатор/контактен ключ. Ако няма никаква реакция от въртенето на ключа-разкачена тънка жица на стартера/контактен ключ.
Отговори

nikiboy снимка nikiboy 23 ноември 2013 - 09:09

Подобен проблем имах и аз с астра x16xel.
Направи ми го само два пъти. Ставам, паля, отивам до близък магазин, гася, след 1 минута всичко светва, но не върти. 10 минути проби - нищо. След 1 час отивам с майстора да замерим, пали. След няколко дни отворихме стартера и се оказа, че ..... плюсовата четка на ръба. Странно звучи, но 99% четките са проблема :) .
Отговори

Icho_87 снимка Icho_87 23 ноември 2013 - 15:46

Колегата Калин09 позна - четки и някакви втулки. Всичко е сменено и палим от раз :)
Мнението беше редактирано от Icho_87: 19 март 2014 - 13:02
Отговори

filidor снимка filidor 23 ноември 2013 - 17:28

 kalin09, на 22 ноември 2013 - 23:54, каза:

В шалтера има 2 намотки-едната се замасява през + овата четка,ротор,-ова четка. Тя е изхвърлящата-по-мощната. Щом изхвърли и стартера завърти поема другата намотка-задържащата-затова и лампите примигват без четки-задържащата не може да изхвърли.
99% от случаите когато лампите леко примигват е от недобре контактуващи/свършили четки. Ако лампите гаснат-слаба връзка/акумулатор/контактен ключ. Ако няма никаква реакция от въртенето на ключа-разкачена тънка жица на стартера/контактен ключ.



Благодаря! :knee:
Ще се сваля стартер.
Отговори

Icho_87 снимка Icho_87 19 март 2014 - 13:02

Здравейте отново и познайте какво... пак същия проблем. Дадох колата на приятел за 2 дни и като се върна пред нас.... йок :) Интересното е, че вчера вечерта лапмите светваха, но като завъртя докрай пак ми сте струва че леко приглъхват и няма завъртане на стартера. Сутринта слязох да опитам пак, но вече дори и лампи няма. Сложих друг акумулатор и лампите светят, но пак не завърта стартера...
Възможно ли е пак да са четки, след като ги сменяха преди 3-4 месеца. От тогава да съм минал има няма 2000км... И защо акумулатора е паднал на 0. Може ли да замасява някъде и да изтича тока???
Благодаря
Отговори

JorkataG снимка JorkataG 19 март 2014 - 16:27

качи колата на канал и виж тоя тънкия кабел.
Имал съм подобен проблем след ремонт на стартера след изминати около 5-600 км започна да не пали особено когато колата е топла като изстине и пали от раз. И аз си мислех че шалтера е дал фира но се оказа че тънкия кабел /той е на нещо като щипка и като се набута до края на болта и се оправя/ не прави добър контакт и като го набутах и всичко заспа та до сега.
Отговори

Коцето снимка Коцето 19 март 2014 - 16:31

Всичко е възможно, преди да свържеш акумулатора трябва да мериш за утечка (не повече от 0,05А), след това викаш някой помощник и го караш да върти на стартер като точно в този момент на стартиране мериш на полюсите на акумулатора на колко пада напрежението, споделяш тук и продължаваме. Проверяваш всички връзки (болтови , кабелни обувки и дали са добре кербовани към кабелите) между акумулатора и стартера, там където са дебелите кабели. Ако и там всичко е ОК пиши пак да го мислим. Може и в клемореда на ключа да е проблема, може смукателната бобина и не на последно място в самия стартер-четки, колектор, втулки и др.
Отговори

ozaki снимка ozaki 19 март 2014 - 16:40

И при мен тънкия кабел беше се извадил веднъж и няма въртене.
Отговори

Icho_87 снимка Icho_87 19 март 2014 - 16:44

 Коцето, на 19 март 2014 - 16:31, каза:

преди да свържеш акумулатора трябва да мериш за утечка (не повече от 0,05А)

Не съм сигурен дали разбирам правилно - преди да го свържа към клемите ли да меря? в смисъл мултицета на самите клеми ли да го закача докато са откачени или преди да мушна ключа в ключалката?
Мнението беше редактирано от Icho_87: 19 март 2014 - 16:45
Отговори

ozaki снимка ozaki 19 март 2014 - 17:02

Едната клема на мултицета на минусовия кабел,а другата на минусовата клема на акумулатора,а плюса си е свързан.Все едно правиш мост между минуса на акумулатора и масовия кабел.Уреда го слагаш на ампери.
Отговори

Icho_87 снимка Icho_87 19 март 2014 - 17:51

Ясно. Остава само да пробвам утре като се зареди акумулатора. Ще трябва да се снабдя и с мултицет, че тук в софия нямам.
Може ли да ми дадете жокер къде да гледам за въпросния тънък кабел?
Мнението беше редактирано от Icho_87: 19 март 2014 - 18:01
Отговори

ozaki снимка ozaki 19 март 2014 - 18:36

На стартера отзад единия е дебел единия тънък.
Отговори

Icho_87 снимка Icho_87 19 март 2014 - 19:55

Един полезен клип във връзка с темата.... така ми се доизясни съвсем. Остава само да го приложа на практика, а досега не съм си завирал части от тялото чак до стартера.... ;)


Мнението беше редактирано от Icho_87: 19 март 2014 - 19:56
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg