Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Ходова част

Задно окачване на Вектра Б

dxl снимка dxl 01 февруари 2020 - 20:35

Здравейте, трябва да сменям тампоните на надлъжните носачи отзад, откъдето се прави сходимост, че са скъсани
Публикувано изображение
Става дума за номер 20 от схемата. Вектра Б 1.6 96г. Въпросът ми е пада ли надолу самия носач, като се развият трите болта, който го държат към купето или трябва да се сваля целия шенкел? Може ли на място да се набие или трябва на преса, че тогава наистина ще трябва да се сваля нацяло. Силно е ръждясала планката, която го държи, заедно с болтовете и много се надявам да не се скъсат, ще грея здраво с оксижена превантивно.
Поздрави.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 01 февруари 2020 - 20:42

За смяната на тези тампони съм свалял целия шенкел, защото без преса е изгубена кауза.
Като развиеш трите винта шенкела пада надолу, но не много. Принципно има и едни скоби за смяна на тия тампони и ако работиш с такава скоба това е достатъчно. Но тия скоби ми се виждат бошлаф работа на фона на силата, която достигна пресата при първоначалното "тръгване" на стария тампон
Мнението беше редактирано от tisho.74: 01 февруари 2020 - 20:46
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 01 февруари 2020 - 21:34

 tisho.74, на 01 февруари 2020 - 20:42, каза:

Но тия скоби ми се виждат бошлаф работа на фона на силата, която достигна пресата при първоначалното "тръгване" на стария тампон

На моята Вектра набор 2000г., преди 8 години като я купих с такива скоби ги сменях.Всичко зависи от това колко е ръждата там.
Отговори

dxl снимка dxl 01 февруари 2020 - 21:35

Стария тампон мисля да го изрежа с ножовка или прободен трион и от там да го избия с клин. Трудното, при този вариант ще е това, че няма опора при удряне с чук и ще си ходи настрани носача. Просто не ми се разкача всичко, защото трябва двата носача, жилото на ръчната, спирачния маркуч, ако не се лъжа, както и амортисьора. Не, че е изключено, защото те и скърцащите втулки са за смяна, но не ми се прави всичко накуп. Ремонти по колата си правя през почивните дни и не ми се иска да разглобя всичко и ако не я събера, да заема подемника и през работно време. Но в краен случай може и така да стане.

ПП: Има много ръжда. Мисля да накисна всичко предварително с WD няколко пъти. Даже си мисля да пробвам прословутия микс от масло за автоматични скорости и ацетон, а и освен това задъжително ще грея с оксижена, че не ми се рискува да скъсам болт и да се вкарам във филм.
Мнението беше редактирано от dxl: 01 февруари 2020 - 21:56
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 01 февруари 2020 - 21:57

 ivan_pop, на 01 февруари 2020 - 21:34, каза:

На моята Вектра набор 2000г., преди 8 години като я купих с такива скоби ги сменях.Всичко зависи от това колко е ръждата там.

Ами знаеш ли, точно това имам предвид- сега сме 2020 година. Мойте ги сменях преди три години, вектрата е произведена 1999.

А с болтовете филма е голям- накисни ги хубаво, ако трябва няколко пъти в няколко дни.
Мнението беше редактирано от tisho.74: 01 февруари 2020 - 21:58
Отговори

dxl снимка dxl 01 февруари 2020 - 22:02

 ivan_pop, на 01 февруари 2020 - 21:34, каза:

На моята Вектра набор 2000г., преди 8 години като я купих с такива скоби ги сменях.Всичко зависи от това колко е ръждата там.



 tisho.74, на 01 февруари 2020 - 21:57, каза:

Ами знаеш ли, точно това имам предвид- сега сме 2020 година. Мойте ги сменях преди три години, вектрата е произведена 1999.

А с болтовете филма е голям- накисни ги хубаво, ако трябва няколко пъти в няколко дни.


То всъщност се виждат само главите на болтовете, мисля, че няма достъп до резбата през планката, ако не се лъжа, така че няма да има много ефект май, само да мокря главата. Ще огледам по-подробно.
Отговори

tisho.74 снимка tisho.74 01 февруари 2020 - 22:12

Ако отвориш отгоре мисля са достъпни гайките. Утре ще питам Оги, ако друг не напише дотогава.
Отговори

bojo06 снимка bojo06 03 февруари 2020 - 14:02

И двете втулки 20 и 21 се свалят и слагат с приспособление....стига да имаш :icon_wink2:
Отговори

Силата снимка Силата 07 април 2020 - 21:07

Здравей те на мен пък ми предстои смяна на селеновите втулки искам да попитам за болтове #12 където държат въпросните втулки намират ли се нови или само от някоя морга втора употреба
Отговори

k opel e снимка k opel e 09 април 2020 - 07:47

Цялото задно магаре се вади навън. Може и на земята да се направи. Две добри стойки трябват. Откачат се въжетата за ръчната, маркучите и кабелите за АБС. Остават шест болта. Ако няма преса се носят елементите в сервиз, където има преса. Услугата на бройка на втулка не е скъпа. Болтовете с мостра само от Евроболт.
Късно се обаждаш. Един приятел преди два месеца даде цяло купе с ремонтирано задно магаре със всичко ново на две години за скраб. Щеше да ти го даде на кило магарето, заедно с апаратите, дискове и накладки на 20 хил. км.
Отговори

kalin09 снимка kalin09 09 април 2020 - 09:27

...
Мнението беше редактирано от kalin09: 02 февруари 2024 - 21:08
Отговори

dxl снимка dxl 12 май 2020 - 19:11

Здравейте, включвам се да кажа, че смених двата тампона на надлъжните носачи и четирите втулки. Не беше особено сложно, но си е трудоемко, въпреки, че имах нужните инструменти. Ако на някой му е интересно мога по-детайлно да опиша как го направих.
Сега обаче имам и друг въпрос. Поведението на колата осезаемо се подобри. Обаче пак остана някакво тропане отзад. Проявява се най-вече при преминаване през кръпки и фуги по пътя. През легнали полицаи не се чува нищо, примерно. Февруари някъде сменях тампоните на стаб щангите отпред и отзад, макар, че тия отзад отново са се отворили малко. Започвам да подозирам амортисьорите отзад. Уточнявам, че тропане има и отпред. При напъване със щанга видимо няма нищо разбито - шарнири, тампони на носачите, накрайници, биалетки...
Започвам да се чудя до колко е безшумно окачването на Вектра Б и в здраво състояние. На няколко места съм чел, че е по-шумно спрямо други коли от същия клас. Не мисля, че съм се качвал в такава Вектра след основен ремонт на окачване, та да мога да сравня с моята. Дайте си мненията, моля. Предстои ми смяна на дискове и накладки отзад и след това може да сменя биалетките, за да видя дали ще има подобрение. Наистина ме дразни тропащо окачване.
Отговори

indi снимка indi 12 май 2020 - 20:54

 dxl, на 12 май 2020 - 19:11, каза:

... Поведението на колата осезаемо се подобри. Обаче пак остана някакво тропане отзад. Проявява се най-вече при преминаване през кръпки и фуги по пътя. През легнали полицаи не се чува нищо,... При напъване със щанга видимо няма нищо разбито - шарнири, тампони на носачите, накрайници, биалетки...
Започвам да се чудя до колко е безшумно окачването на Вектра Б и в здраво състояние.. Наистина ме дразни тропащо окачване.

Колега,тия питанки ме мъчеха и мен цяла седмица,след като направих( не аз лично) ремонт като твоя. Накрая се върнах при майстора,вдигна колата с подемника,хвана най отзад тръбата след крайното гърне и я разклати. Да,един от тампоните,придържащи катализатора към купето беше изпаднал и....ясно какво ставаше. Не казвам че при теб е същото,просто е твърде лесно да провериш. Успех.
Отговори

dxl снимка dxl 12 май 2020 - 21:12

Не е проблем с тампоните на генерацията, защото сменях крайното гърне и също така заварявах малко средното и огледах всичко.
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 13 май 2020 - 07:21

 dxl, на 12 май 2020 - 19:11, каза:

Обаче пак остана някакво тропане отзад. Проявява се най-вече при преминаване през кръпки

Ти го чуваш отзад но може отпред да е проблема.Звука се предава по купето и лъже понякога!
Търси добър майстор по окачване и ходова част да локализира проблема.
Отговори

bojo06 снимка bojo06 13 май 2020 - 09:20

Най- много тропане се получава от тампоните на стабилизиращата щанга(предни и задни), особено когато е по-студено. Там където лагерува с гумата вече е износено. От опит знам, че най-много издържат оригиналните тампони.
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 13 май 2020 - 16:55

 bojo06, на 13 май 2020 - 09:20, каза:

Най- много тропане се получава от тампоните на стабилизиращата щанга(предни и задни), особено когато е по-студено. Там където лагерува с гумата вече е износено.

При мен от тези на задната се чуваше едно гадно скърцане.А на предната се сменят много гадно!
Отговори

dxl снимка dxl 13 май 2020 - 19:30

Февруари ги сменях тампоните. Впрочем за X16XEL 96г тампоните отзад 16мм отвор ли трябва да са ? Ако помня е толкова,но не съм 100% сигурен. Гледах някакви и 15мм.
Отговори

bojo06 снимка bojo06 13 май 2020 - 20:01

 dxl, на 13 май 2020 - 19:30, каза:

Февруари ги сменях тампоните. Впрочем за X16XEL 96г тампоните отзад 16мм отвор ли трябва да са ? Ако помня е толкова,но не съм 100% сигурен. Гледах някакви и 15мм.

За различните двигатели, размерите на тампоните са различни, защото дебелината на стабилизиращата щанга е различна.
Отговори

kalin09 снимка kalin09 13 май 2020 - 21:15

 ivan_pop, на 13 май 2020 - 16:55, каза:

При мен от тези на задната се чуваше едно гадно скърцане.А на предната се сменят много гадно!

...
Мнението беше редактирано от kalin09: 02 февруари 2024 - 21:08
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg