Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

ТПС сензор или...

chorbanski снимка chorbanski 28 ноември 2021 - 14:37

Здравейте колеги,
Бихте ли споделили мнения относно доколко ТПС сензора е виновник за непостоянните обороти на празен ход. Пробвал съм вече с няколко от евтините за по 15-20лева, заради едното тестване и общо взето има резултат, но е кратковременен, да кажем до месец. Сега при положение ,че сме в студен сезон при палене има стабилни обороти за 2 до 3 минути и след това се колебаят но по малко, а след прехврърляне на газ,ако не загасне по време на прехвърлянето, отново са непостояннни и дори се случва да загасне двигателя. Обикновенно на вече позагрял двигател след повтроно палене след известен престой оборотите са стабилни.
Тука идва важния момент. Ако изключа сензора при паленето след това нямам никакъв проблем с оборотите. След като позагрее двигателя обаче особено след повторно запалване те остават по високи около 1200 rpm, което е неприятно и се поправя само с повторно вклщчване на сензора.
От време на време се появява и едно неприятно забиване при движение с ниска скорост без подаване на газ и превключване на предавките, но това е симптом който се появява много рядко

Двигателят е Екотек 1,6 бензин с ГИ
Отговори

Д-и-м-о-в снимка Д-и-м-о-в 28 ноември 2021 - 16:46

Пробвай да почистиш хубаво пиновете на сензора и на буксата му. Всичко това го направи с оригиналния сензор, който си свалил от там. Освен това измери си кабелите към него, дали нещо не са нарушили проводимостта си или да има някой опечен от тях.
Мнението беше редактирано от Д-и-м-о-в: 28 ноември 2021 - 16:47
Отговори

chorbanski снимка chorbanski 29 ноември 2021 - 08:05

Благодаря за съветите, за съжаление отдавна съм изхвърлил оригиналния, доколото е бил оригинален де, все пак не е закупувана нова,а на 303 хил.,сега е на 420. Все пак се съмнявам проблемът да е в буксата и кабелите.понеже както казах на добре загрял двигател обикновено нямам проблем с тихите обороти.Логично е от високите темп. контатктите да се разширяват и връзката да отслабва. Интересното е ,че тези сензори се пред;агат в ценови диашазон от 20-тина до 200-300 лева, шредопагам разликата в качеството е съответна на цената.
Отговори

ivan_pop снимка ivan_pop 29 ноември 2021 - 13:01

Може да колебае обороти от EGR, температурни датчици, MAP сензор, стабилизатор на тихите обороти(т. нар. стъпков мотор), мръсен дросел.........да смуче от някъде нерегламентирано въздух.......
Отговори

chorbanski снимка chorbanski 30 ноември 2021 - 10:07

Да, наясно съм с всевъзможните причини за колебаенето на оборотите, но как се обяснява фактът,че с изключването или рестартирането на тпс-а оборотите се нормализират.
Отговори

chorbanski снимка chorbanski 30 ноември 2021 - 19:52

Днес пробвах с друг сензор , пак от евтинит, просто съм го запазил. Нямаше никакви проблеми, ще видим докога ще е, но обикновено след известно време пак се почва.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg