Опел Клуб България

»
Вход Регистрация Потребители Ново съдържание Промени на статуса
« Back to Двигатели, горивни системи, съединители, ск.кутии

Защо гори/гореше масло, моя двигател!

emilio24 снимка emilio24 17 октомври 2010 - 14:39

Здравейте,колеги,опелджии.Преди време имах следния проблем от където започна всико,а именно купих си Опел Астра 97-а годинка с двигател познат на всички ни,като X16XEL .След първата смяна на въз черното масло на двгателя и съответно наливане на свеж антифриз покарах колата близо 6 000 км.без ядове,като част от това време беше през зимата.Всичко беше наред,когато една прекрасна утрин колата заработи на 3-и цилиндъра.Оказа се познатия за мене вече проблем,пропуск на налягане от цилиндъра към охл.система.Последва отваряне на двигателяи обследване.Оказаха се язви по главата,причинени вероятно от лош антифриз,електро-химична корозия или кофти охл.водатъй,като в началото беше с вода в системата.Последва проверка за пукнатини ,оказа се,че не е спукана.СЛед,което беше наварена в Сливенската фирма Зиг и шлайфана до необходимия размер.За съжаление на мен не смених ?-те гумички на клапаните което в последствие даде своето макар и малко отражение и ще ви кажа защо.След събиране на двигателя и съответната експлоатация от моя страна се оказа,че същия взе да похапва асълце,като преди това беше с 10 W 40 на Ессо и беше мръднало не повече от 300 грама.Публикувано изображениеЗапочна се даване на мнения от кой ли не и всички се насочиа към ?-те гумички на клапаните.Е не беше от тях.Един ден запретнах ръкави отново и свалих тиквата от тялото.Отново в Сливен при майсторите и последваща проверка за хлабини на водачи и т.н.Оказа се,че почти всичко е в нормите с мн.малки но допустими отклонения,който сега ще бъдат изчистени.Последва и ревижия на бутало-мотивилковата група и ето го разковничето Оказа се,че освен минималните луфтове в цилиндрите между буталото и цилиндъра,МАСЛЕНИТЕ сигменти бяха свити и НЕ ПОДВИЖНИ в леглата си!Всеки да си направи извофа сам за себе си!Сега след дооправянето на главата ще сменя сигментите без никакви шлайфове и т.н.и сглобявам.За резултати ще пиша в последствие.Нямам намерение да ставам роб на колата,като не става,на Сплав комерс!Ще пиша пак след,като сглобя двигателя и го запаля!
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 18 октомври 2010 - 00:32

Кое трябва да ме изумява не разбрах? Преди 3 месеца писах че отварях Z22XE там положението беше идентично. След ремонт само на главата продължи да харчи по 4-5 литра на 10 000км. Само че при мен от пропуските на сигментите маслото се пълнеше с нагар от който лагерите бяха станали на нищо. Е КВ на първи ремонт и всичко е ток УЖ. Маслените сигменти при мен бяха с същото безнадеждно състояние.
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 18 октомври 2010 - 08:51

Мен ме изумява, че може да направиш наваряване на глава и шлайф и да оставиш същите гумички. И понеже странно слагаш въпросителни, 16 на брой са, срещу максимум 20 лв. Не си икономисал кой знае какво, а роб се става като почнеш всеки път преди да палиш да проверяваш маслото, не като дадеш 20 лв повече.
Мнението беше редактирано от AlexMav: 18 октомври 2010 - 08:52
Отговори

tr1n4o_astra снимка tr1n4o_astra 18 октомври 2010 - 09:20

а, замери ли цилиндрите дали нямат елипса вече, ако имат със смяната на сигменти няма да си помогнеш, напротив, само ще си навредиш и осложниш
Отговори

Kondo снимка Kondo 18 октомври 2010 - 13:49

То малко като след дъжд качулка ама ако си предполагал,че е от спечени маслени сегменти е могло да пробаш да напълниш цилиндрите със светилен газ и да се разкиснат.Имаше тема по въпроса.Колкото до робията на колата вече си в джаза с тоя маслояд.
Отговори

emilio24 снимка emilio24 18 октомври 2010 - 19:49

Мерси за изказаните впечатления.По отношение на гумичките ?-са е спорен!За елипса на цилиндъра в момента работя по ?-са.За останалото вече нямам думи!
Отговори

emilio24 снимка emilio24 18 октомври 2010 - 19:54

 IvanGrigorov, на 18 Oct 2010, 1:32, каза:

Кое трябва да ме изумява не разбрах? Преди 3 месеца писах че отварях Z22XE там положението беше идентично. След ремонт само на главата продължи да харчи по 4-5 литра на 10 000км. Само че при мен от пропуските на сигментите маслото се пълнеше с нагар от който лагерите бяха станали на нищо. Е КВ на първи ремонт и всичко е ток УЖ. Маслените сигменти при мен бяха с същото безнадеждно състояние.


Защо след,като се свали главата за язвите и ремотна по нея,преди това сигментите работеха нормално?Ако намерим отг.на ?-са то може и да се намери причината за тези маслоядки!
Отговори

Rosen Popov снимка Rosen Popov 18 октомври 2010 - 21:25

Уби ме с тези съкращения : ?-са. Иначе проблема на тези маслоядки е във водачите, но ако собственика не направил ремонта навреме, нагара в маслото е унищожил цилиндрите и сигментите. Ако колата е прегрявана, пък е съвсем друга бира.
Успех с ремонта!
Мнението беше редактирано от Rosen Popov: 18 октомври 2010 - 21:27
Отговори

emilio24 снимка emilio24 19 октомври 2010 - 19:18

Майсторите,който ревизираха главата дадоха мнение,че проблема не е в нея.С мн.малко отклонения нещата са наред.Сега така или иначе ще се сменят и гумичките за който един от майсторите беше на мнение,че маслото изчезва от там,а сега със 160-те лв.който ми пойска той за евентуална смяна на гумичките аз направих пълно освежаване на главата от до!
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 19 октомври 2010 - 19:54

Освен да ти пожелая успех друго не знам.

ПП - В канала дето седи масления сигмент има общо 4 отвора на буталото. Винаги са запушени, защо? Според мен това е причината там да застоява маслото, в следствие застоя прегрява, и става на лай**!!! Също масления сигмент се обездвижва. Ако увеличим леко диаметъра няма ли да подобрим нещата?
:kinggrin: И не ми се смейте, а помислете. Аз не съм завършил двигатели, и не съм сигурен дали предложението си струва?
Отговори

ivop снимка ivop 19 октомври 2010 - 20:37

 Rosen Popov, на 18 Oct 2010, 22:25, каза:

Иначе проблема на тези маслоядки е във водачите, но ако собственика не направил ремонта навреме, нагара в маслото е унищожил цилиндрите и сигментите. Ако колата е прегрявана, пък е съвсем друга бира.
Успех с ремонта!


Това което пишеш верно ли е? Питам защото имам кола с такъв двигател и маслото също се губи и почернява бързо. Как се познава на една кола, че е прегряван двигателя? И какво подяволите да правя - да карам така и да доливам или да ремонтирам и ако да какво.
То и оня ден се запали кола на паркинга до моята и сега и това трябва да правя.
А за двигателя X16XEL доколкото имам наблюдения има по-стара версия или нещо такова и по-нова. Според мен визуално се различават по декоративния капак с надпис екотек. При старите има вълнообразна част, а при новите е плоска. Сега ако някой ми каже, че проблема с маслото при новия е решен ще е супер, че моя е такъв.
Отговори

BatSlav снимка BatSlav 19 октомври 2010 - 20:45

На всяка кола има различни симптоми но колегата по горе е дал един от най верните за водачите.За почерняването на маслото знам ,че се получава от износени биелни лагери.Но някои казват ,че маслото щом почернявало било добро :kinggrin:
Отговори

emilio24 снимка emilio24 20 октомври 2010 - 08:45

Подробна предистория за моята Астра с двигател x16xel.Колата я взех от авто къща.Нов внос от Италия.В момента на покупката,колата беше с монтирана на нея газова уредба със симулатор за пълната инжекция,което ме изкуши да я взема.Всички тези неща са нож с две остриета по простата причина,че газовата е монтирана някъде в Италия,което е добре но от др.гледна точка не е защото тукашните и тамошните майстори са коренно различни.Един от проблемите,който имах в самото начало беше ,че газовия клапан по една или др.причина ,вие ще кажете каква при изгасен мотор и запалван пропускаше по-малко но достатъчно газ за да задави двигателя в резлултат на което същия палеше трудно.С помоща на много изчетените признаци от форума се ориентирах и насочих към кое да търся проблема и се оказа КЛАПАНА на газта,който след почистване и смяна на мембраните на изпарителя работеше безотказно,а двигателя палеше от раз.Втора част от разказа е,че двигателя беше с черно,като катран масло и кафеникава водичка в охл.система.Както и да е не се притесних от тези факти,тъй,като я взимах с препопръки и ...!Смених маслото с 10w40 на Ессо и 6 000 км.двигателя да е изпапал не повече от 300 грама.След най-горе посочения дефект с гарнитурата и главата и последващото отваряне на двигателя отремонтиране на главата и отново каране в последствие се оказа,че т.н.маслени сегменти са се свили НЕЗНАЙНО защодокато компресионните бяха нормални може би защото пробвах номера с газта.?-с,защо според вас компресионните се раздвижиха,а маслените решиха да се инатят дори и след наливането на газ?Днес предстой един опит от моя страна ,а именно ще купя отново чиста газ,ще взема едно от буталата чийто сигмен,масле е все още свит и ще го поставя б съд с газ,която да покрие масления сигмент.За резултати малко по-късно днес или утре.По отношение на главата тя е готова с напаснати клапани ,ревизирана СМЕНЕНИ вече гумички и готова за монтаж.Предстои да отида да си я взема.За сигментите,мотовилковите лагери и качествена гарнитура на главата предстой да броя сума от порядъка на 150 лв.Малко или мн.е не зная и не искам да знам.Надявам се до седмица максимум,двигателя да е събран и тестван,стискайте палци!
Отговори

AlexMav снимка AlexMav 20 октомври 2010 - 09:00

Стискаме ти палци всичко да е наред. Моето учудване беше, че съществува на тая земя шлайфист, който да не ти каже, че след като е минала заварки и челен шлайф главата е задължително да изхвърлиш старите гумички и да сложиш нови. Маслените сегменти обикновено се свиват (губят еластичност) от прегряване.
Отговори

fantoms снимка fantoms 20 октомври 2010 - 15:08

Да се включа и аз за този мотор.
Пролетта го отворихме точно за смяна на гумички. От там така и така отворен сменихме сегменти. Гумичките бяха станали като бакелит и като се натисне по-силно се чупят. За сега съм минал около 2500-3000 км. Както каза майстора трябва на 5000-6000 да сменя масло и едва тогава ще си пролиич качеството на ремонта. За съжалени не видях старите сегменти в какво състояние са и дали маслените са се били спечени или не.
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 20 октомври 2010 - 20:37

Да продължа и аз. Ако маслото потъмнява до черно бързо примерно 500км след смяна значи имаме проблем със сигментите. Ако от маркучите на каратерните пари имаме омаслено, и силно зацапана дроселова клапа пак имаме проблем със сигментите.
Защо трябва да си ремонтирате моторите??? Ами защото черното в маслото са сажди!!! Саждите с масло образуват черно масълце с много финен абразив. Като покарате повечко този абразив ще ви шлайфа моторчето безплатно на всякъде!!! Естествено на най-нежните части ще са първия проблем. В случая това са лагерите на коляно-мотовилковата група. Та като не ремонтирате, или продавайте, или събирайте пари. Проблема определено мисля че няма да убие колата от раз.

ПП - Пиша а автора не чете. Харчи с кофи масло защото: са спечени маслени сигменти, защото преди това от редовна смяна и хубаво масло са се запушили оттичащите се отвори в канала на масления сигмент. За гумичките на клапаните според мене е виновна недоклатената охладителна система на нашите Опели. При дизелите особено 2.0и 2.2 проблеми с харч на масло се наблюдават много рядко. А най-често са от гумички. Всички коли страдат от гумичките на клапаните, въпроса е изцяло от пробега, и възрастта на нашите коли.

За толкова пари толкова, за повече може и още :padlock:
Отговори

Kondo снимка Kondo 20 октомври 2010 - 20:44

Колега пише се и изговаря сЕгмент.Па и ти гледам си от Своге та грам не разбирам що говориш като майна.
Мнението беше редактирано от Kondo: 20 октомври 2010 - 20:45
Отговори

BatSlav снимка BatSlav 20 октомври 2010 - 20:59

 Kondo, на 20 Oct 2010, 21:44, каза:

Колега пише се и изговаря сЕгмент.Па и ти гледам си от Своге та грам не разбирам що говориш като майна.



А спрете се с глупостите.Нали го разбирате колегата.Захващате се за най малкото.Тука да не е форум БГ граматика!!!!!! :padlock:
Отговори

Kondo снимка Kondo 20 октомври 2010 - 23:29

Термина си е и автомобилен-сИгменти,сИгменти 50 пъти -както виждаш не съм му придирял за препинателни знаци.
Отговори

IvanGrigorov снимка IvanGrigorov 21 октомври 2010 - 22:13

Извинявам се за грешката :padlock: Пиша с вграден редактор, защото професията ми е такава, че химикал не съм хващал от 3 години а се забравя. Вградения редактор ме е плашил когато става дума за писане на технически термини и наистина "сегменти" не го редактира, ама кой да се сети.
Отговори
Хостинг от NS1.bg
Хостинг от NS1.bg